Gönderen Konu: karga ve zekası !..  (Okunma sayısı 1553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 508
 • Karma: 0
karga ve zekası !..
« : 22 Nisan 2016, 15:45:21 »

aptal karga gak şarkısı yalanmı ?..

 aslında pek şeyde olduğu gibi uyuyup uyutulmak milletlerin ruhuna işletilmiş ayrı bir boyuttaki konu velakin onca kanatlı hayvan içerisinde karga türünün zekası uzun yaşama ve atasından bilgi devralmasındaki aktarımlamı alakalı bilim bir kısmını cevaplamış ama akademik değerler tam veri olarak tatmin etmiyor gerisi allahın sırrımıdır kim bilir,..
 Karga Yaşadığı yerler: Yeni Zelenda ve Büyük Okyanus adaları hariç, dünyanın her tarafında bulunur. Özellikleri: Ýri ve güçlü gagalı, ötücü kuşlar. Tohum, böcek ve avladıkları kuşların etiyle beslenirler. Ömrü: 100 yıl kadar. Çeşitleri: 200 kadar türü mevcuttur. Ekin kargası, ala karga (kestane kargası), kara karga, leş kargası, köknar kargası, dağ kargası, kızılca karga, hırsız karga, gökçe karga Ünlülarıdır. Kargagiller ailesinden, geniş kanatlı, alın ve sivri gagalı, kuvvetli ayaklı...

Kargagiller ailesinden, geniş kanatlı, alın ve sivri gagalı, kuvvetli ayaklı, yarı yırtıcı, gezici ve ötücü kuşların genel adı. Kuzgun (kara karga) en irilerindendir. Boyu 70 cm kadardır, kanat açıklığı 90 santimetreyi bulur. Çoğunun tüyleri siyahımtrak ve mavi metal parlaklığındadır. Tohum, böcek, leş ve avladıkları küçük kuşlarla beslenirler. Kuşların yuvalarından yumurta ve yavrularını çalar, fare ve yavru tavşanları da avlayıp yerler. Ekin saplarını kanatları ile yere yatırıp kırar, tohumları yer, filizleri söküp yağma ettiğinden çiftçiler tarafından sevilmezler. Kargalar hırsızlığı ile Ünlü, çirkin sesli hayvanlardır. Toplu halde yaşarlar. Eşler birbirine tutkundur. Yuvalarını eski kuleler, sarp kayalar ve yüksek ağaçlar üzerine kurarlar. Gübreleri keskin olduğundan ağaç dibini kuruturlar. Soğuk ve sıcağa dayanıklı ve uzun ömürlüdürler. 100 yıl kadar yaşarlar. Çoğu göçmendir. Yazın, dişiler yeşilimsi kabuklu ve gri benekli 4-5 yumurta yumurtlarlar.

Ufak kuşların yuvalarını bozmaktan, parlak madeni ve cam eşyaları çalıp saklamaktan hoşlanırlar. Karga, yavruyken evcilleştirilebilir. Papağan gibi birkaç kelime öğretilip söyletilebilir. Ýnsan sesini taklit edebilirler. Köpek gibi havlar, insan gibi güler, kumru gibi sesler çıkarırlar. Buna rağmen hain huyludurlar. Tavşan, tavuk ve kaz gibi evcil hayvanları öldürür, çıplak ayakla gezenlerin ayaklarını ısırırlar. Hatta küçük çocuklar için büyük tehlikelidirler. “Besle kargayı oysun gözünü” sözü Ünlüdur.  


  Karga ve Muhteşem ZekasıSayfayı Yazdır Karga çoğu insan tarafından sevilmez. Kara rengi,kötü sesi ve çirkin görünüşü bir çoğumuzun hoşuna gitmemektedir. Ancak karga en zeki hayvanların başında gelmektedir. Demek ki biz onu “aptal karga”  hikayelerinden yanlış tanımışız.

Kargalar inanılmaz bir şekilde araç-gereç kullanabilmektedir. Kendi aralarında şakalaşmakta ve farklı gruplardan kargalarla özel bir dille konuşabilmektedir. Yani yüzüne bakmaya bile erindiğimiz karga hayvanlar aleminde zekasıyla meşhur olmuş durumdadır.

Kargalara Yapılan Deney
Oxford Üniversitesinde kargaların araç-gereç kullanabilme kabiliyetleri üzerinde araştırma yapılmıştır. Yapılan deneyi anlatacak olursak;

Ýnce uzun bir tüpün içine yiyecek konulmuştur. Karganın yiyeceği nasıl alacağı gözlenmiştir.Kara karga ortama konulan düz bir teli görmüş ve onun ucunu çengel şekline getirmiştir. Sonrasında bu teli borunun içine yerleştirerek gayet kolay bir şekilde yiyeceği almıştır.Daha önce bu deney birçok hayvana uygulanmıştır. Başka hiçbir hayvan bunu yapmayı aklına getirememiştir. Toplamda araç-gereç kullanımında ustalaşmış 45 karga türü bulunmaktadır. Bu kargalar yaratıcı zekaya sahiptirler. Doğadaki maddeleri kendi gereksinimlerini karşılayacak biçimde kullanabilmektedir.

Hayvanların öğrenme yeteneklerini etkileyen 3 önemli unsur bulunmaktadır.

Bunlar;
* Kalıtımsal olarak aktarılan bilgiler
* Bireysel edindiği bilgiler
* Sosyal çevre aracılığıyla edindiği bilgiler
Kargalar bu üç unsuru en iyi biçimde kullanmakta ve geliştirmektedir.

Başlıca karga türlerinden sayacak olursak;
*Orman kargası
*Leş kargası
*Amerikan kargası
*Çöl kargası
*Palmiye kargası ve benzeri

Kurnaz Kargalar
Bazı karga türleri sosyal ilişkilerde çok aktiftirler.Özellikle kuzgunlar bu konuda ustadırlar. Genç kuzgunlar birbirlerini leş üzerinden yiyecek toplama üzerinde yardım etmektedirler. Ayrıca kendi aralarında kurnazca kargaşa ortamı çıkartarak diğer leş yiyicilere karşı güvenli bir ortam yaratırlar.Yaşlı kuzgunlar ise leşin yanına ikişer ikişer giderler. Böylece diğer leş yiyen hayvanların dikkatini çekmeden leşi paylaşırlar. Kargaların sesleri kullanma yetenekleri de olağanüstüdür.Kargalar aile gruplarında kendi iletişim dilleri bulunmaktadır.

Karganın Vücut yapısı ve Beyni
Kargaların öğrenme konusunda ustalıklarından bahsetmiştik. Yüksek zekası ve bir çok özelliği karganın beyninin fiziksel özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Birim vücut ağırlığına düşen beyin dokusu birçok hayvana göre fazladır. Kargaların normalde en zeki hayvanlar olarak bilinen şempanze ve yunuslara yakın bir zeka oranı bulunmaktadır. Karga beyni ile kuş beyni birbirinden çok farklıdır. Karga beyni ile insan beyni birbirine benzer özellikler taşımaktadır.Yüksek zekayı sağlayan ön beyin insanlardaki gibi beynin en geniş bölgesidir.

Kargaların Ömrü
Kargalar bir çok medeniyette uzun ömürlü olmayı sembolize etmişlerdir. Kargaların ömrü türlerine göre değişiklik göstermektedir. Ama ortalama karga ömrü incelendiğinde 40 yıl olduğu görülmüştür. Doğa koşulları, avlanma durumu ve benzeri faktörler karga ömrünün değişiklik göstermesine neden olmaktadır.Kuzgun denilen karga türü 200 ile 400 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Kargaların Beslenmesi
Kargalar genellikle yiyecek ayrımı yapmamaktadırlar. Başta leş olmak üzere böcek,kurt ,fare ve benzeri şeyleri yemektedirler. Aynı zamanda kargalar orman ürünleri sık tüketmektedirler. Kargalar bazı çiftçiler tarafından sevilmemektedir. Ekinlerin bulunduğu yerlere korkuluklar dikilmekte ve ekinden uzak tutmaya çalışılmaktadır. Halbuki kargalar zararlı ekini ve ekine zarar verebilecek canlıları yemektedir.

Kargaların Zekasını Kanıtlayan Olaylar
Kargalar daldan kabuklu yiyecekler bulmakta ve bunu kırmakta zorlanmaktadırlar. Kabuklu yemişleri yemek için çok parlak bir fikir bulmuşlardır. Daldan kopardıkları ceviz ve benzeri yemişleri araç trafiğinin olduğu yola bırakırlar ve sonrasın da izlemeye koyulurlar. Gelen araçlar ceviz ve benzeri yemişerin üzerinden geçerek onların kabuklarını kırar.Araç trafiğinin bittiğini gören kargalar ise kabuğu kırılmış olan yemişi alır ve afiyetle yer.

Kuzey Amerika da Clarke’s nutcracker olarak bilinen karga türü ise kasım ayında ananas tohumu toplamaktadırlar. Yaklaşık olarak 30 Bin adet ananas tohumu toplarlar. Ve yüz metrekarelik alana gömmeye başlarlar. Gelecek sekiz ay boyunca bu ektikleri tohumun tamamına yakınını çıkartabilirler.

Kargalar arasında inanılmaz bir dayanışma bulunmaktadır. Bir karga bir insan tarafından zor duruma itilmiş ve iyi muamele görmemiş ise o zaman diğer kargalar hemen yardıma gelmektedir. Karga yaralı olsa ya da uçamasa bile zararlı olabilecek canlıların yaklaşması engellenmektedir.

Sonuç olarak kargaların bu özelliklerini gördükten sonra zekasını taktir etmemek elde değildir. Bizlere bu zamana kadar aptal karga ile kurnaz tilki hikayesi anlatılmıştı. Halbuki karga hayvanlar aleminin en parlak zekaya sahip hayvanlarından biriymiş.

    
[/color]
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2016, 15:48:26 Gönderen: M.Ali AKDAÐCIK »
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 805
 • Karma: 0
Ynt: karga ve zekası !..
« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2016, 20:07:27 »

Güzel bir yazı çirkin kargaya çok bile olmuş her yazılana eyvallahta şu Amerikan kargası da ne demek oluyormuş onu anlamadım, Amerika sanırım 1780 lerde kuruldu yani  geçmişi 300 yılık küsür sene 400 ü bulmaz da o batasıca adını karga gibi bir geçmişi eskilere dayananan bir hayvana nasıl vermiş . doğuş tarihleri tutmuyor zira .

O karga kesin gariban bir ülkenin adını taşıyor olabilir Amerika o kargayı ondan çalmış olabilir diyeceğim .

YADA . Karga ve Amerika halkı karekter olarak  bir birine uyum sağlamış  dünya da karganın başına Amerikan kelimesini dayamış olabilir ama tabi ki onlarda bazı şeyleri saklamak mecburiyetinde kalmış olacaklar ki ak başlı kartal gibi asil bir hayvanı kendilerine simge olarak belletmeye çalışıyorlar .

Karga soyu bozuk adi bir hayvan kedi dahi etini yemiyor , Amerika soyu dahi olmayan bir ülke herhalde yamyamlık hala olsa yamyam da  Amerikalının etini yemez idi her halde .

BÝLMEM NE KADAR HAKLIYIM :) :) :)


Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL


Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 508
 • Karma: 0
Ynt: karga ve zekası !..
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2016, 02:14:58 »
başka bir bilgi 45 adet karga sıralamışlar,
ve amerikan kargası dahil ama rauf bey ustam seceresine bir şey diyemeyeceğim fakat bu amerika kedine peyniri ayırır peynir alt suyuna süttozunu katar tekrar mayalar peynir yapar bizlere peynir diye satar hiçmi hiç güvenim yok, fransızların danonesine güvenim olmadığı gibi her konuda, siz bu konudaki gözleminizde yerden göğe haklısınız.


Avustralya kargası (Corvus coronoides)
Orman kargası (Corvus tasmanicus)
Küçük karga (Corvus bennetti)
Küçük karga (Corvus mellori)
Torres kargası (Corvus orru)
Yeni Kaledonya kargası (Corvus moneduloides)
Uzun gagalı karga (Corvus validus)
Beyaz gagalı karga (C. woodfordi)
Bugenvillea kargası (C. meeki)
Kahverengi başlı karga (C. fuscicapillus)
Boz karga (C. tristis)
Chatham Adaları kargası (C. moriorum)
Yeni Zelanda kargası (C. antipodum)
Mariana Adaları kargası (C. kubaryi)
Hawai kargası (C. hawaiiensis)
Ýnce gagalı karga (C. enca)
Þeritli karga (C. typicus)
Banggai kargası (C. unicolor)
Flores kargası (C. florensis)
Yakalı karga (C. torquatus)
Dauria kargası, Alaca küçük karga (C. dauuricus)
Ev kargası (C. splendens)
Büyük gagalı karga (C. macrorhynchos)
Çöl kargası (C. ruficollis) Türkiye.
Yelpaze kuyruklu karga (C. rhipidurus)
Küçük karga (C. monedula). Türkiye
Ekin kargası (C. frugilegus). Türkiye
Başlıklı karga (C. cornix)
Leş kargası (C. corone). Türkiye
Bayağı kuzgun (C. corax). Türkiye
Amerika kargası (C. brachyrhynchos)
Chihuahua kargası (C. cryptoleucus)
Balık kargası (C. ossifragus)
Kuzeybatı kargası (C. caurinus)
Tamaulipas kargası (C. imparatus)
Meksika kargası (C. sinaloae)
Jamaika kargası (C. jamaicensis)
Beyaz boyunlu karga (C. leucognaphalus)
Palmiye kargası (C. palmarum)
Küba kargası (C. nasicus)
Kap kargası (C. capensis)
Alacalı karga (C. albus)
Somali kargası (C. edithae)
Kalın gagalı karga (C. crassirostris)
Beyaz yakalı karga (C. albicollis)saygılarımla.
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 2701
 • Karma: -1
Ynt: karga ve zekası !..
« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2016, 16:30:57 »
çok uyanık hayvanlar , internette bazı videolarını seyrettim , zeki ve akıllılar...amerikan kargası dedikleri de melezdir kesin , amerikada kızılderiler haricinde saf bir ırk kalmamıştır zaten...
Kenan PAZARLI
B Rh + 1967 B.Çekmece İSTANBUL


Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 508
 • Karma: 0
Ynt: karga ve zekası !..
« Yanıtla #4 : 05 Mayıs 2016, 15:07:28 »
 kenan bey saf ırk ta bizden orta doğudan giden moğollar olabilirmi kargalarıda onlar götürmüşse mesele çözülür,..

 şaka bir yana, rahmetli barış manço bir proğramında oradaki eski kızılderelilerden türk boylarını bulmuş ekrana taşımıştı.

bu abd nin kanı bozuk kargasıda kendileri gibidir herhalde.

saygılarımla.
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 2701
 • Karma: -1
Ynt: karga ve zekası !..
« Yanıtla #5 : 15 Mayıs 2016, 15:25:27 »
saygılar bizden dostum...
Kenan PAZARLI
B Rh + 1967 B.Çekmece İSTANBUL