Gönderen Konu: Kuş salımı sorgulanıyor  (Okunma sayısı 5177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

 • Bölüm Editörü
 • *
 • İleti: 207
 • Karma: 0
  • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Kuş salımı sorgulanıyor
« : 01 Ağustos 2013, 15:04:50 »
Size uzun lafın kısası özet:

Sülün salımı faydasız bir iştir. Kuşları adapte etmeye çalışmışlar, yırtıcı kontrolü yapmışlar, avcılık da yapmışlar, bir sonraki seneye ancak salınan kuşların %1'i kalabilmiş. Kış aylarında onlar da gitmiş.

Çözüm? Çözüm basit ve aynı zamanda karmaşık: HABÝTAT

Rastgele

Mehmet Ekizoğlu


Pheasant 'imprinting' questioned
Posted on July 31, 2013
Mark Nale
Mark Nale
I enjoy reading about wildlife research -- and learning in the process. So it was no surprise that an article in the July 19 issue (Vol. 10, No. 15) of Pennsylvania Outdoor News caught my attention: "Will 'imprinted' pheasants stay put, survive longer?" by Tom Venesky.

The article detailed the plans and hopes of Ross Piazza and Pheasants Afield - a group that he founded. Piazza is experimenting with a mechanical pheasant-rearing pen that allows pheasant chicks to be raised with minimal human contact.  It is Piazza's hope that, if the device is placed in small areas of good pheasant habitat, the birds will "imprint" on that location, stay there after release and increase their chances of survival.

No survivors from his first small Luzerne County experiment were ever found (no dead birds were found, either). Two more releases of supposedly "imprinted" birds  have occurred this summer. Piazza is seeking $3,000 to $4,000 for radio telemetry equipment for his study.

A plethora of thoughts and questions raced through my head as I was reading. The foremost of these were -- Pheasants Forever biologists live this stuff every day, why aren't they doing the experiments? And -- Pen-raised birds, no matter where they live, don't have the survival skills necessary to avoid predators and successfully nest in the wild.

A brief article in the August 2011 issue of The Missouri Conservationist touched on this topic. A research summary presented by Quail Forever biologist Elsa Gallagher at a Missouri conference concluded that releasing pen-reared birds is a dead-end strategy for restoring quail and pheasant populations. Gallagher examined survival studies conducted in 11 states over the past 40 years.

Quoting from the article, "A 2008 study in Nebraska focused on two particular strategies involving pen-reared birds - predator control and mechanical surrogate rearing systems.  Both proved ineffective in boosting quail and pheasant numbers."

This Nebraska study followed 170 pheasant chicks reared and released from a mechanical system. Only 12 percent lived until hunting season, 3 percent were shot by hunters and less than 1 percent survived until the following summer.

I'm all for research, but if Piazza's goal is to establish a breeding pheasant population (as mentioned in the article), the evidence is clearly against him. If he just wants long-tailed birds to shoot in the fall, his money would be better spent stocking adult birds the day before the hunt.
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Gürsel ÖZSÖZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 15
 • Karma: 0
Ynt: Kuş salımı sorgulanıyor
« Yanıtla #1 : 02 Ağustos 2013, 17:11:53 »
Mehmet bey yanlış düşünüyor bu insanlar ;
Kuş salımı faydalı bir iştir.Medyaya çıkarsınız ,çevrecilere ?? şirin görünürsünüz,ofis yerine arazide gezersiniz,kuşları üretenler para kazanır,arazideki etçilleri beslemiş olursunuz vs,vs,vs. :D :D
Gürsel ÖZSÖZ
1960 UŞAK

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 437
 • Karma: 0
Ynt: Kuş salımı sorgulanıyor
« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2013, 22:46:10 »
Mehmet bey yanlış düşünüyor bu insanlar ;
Kuş salımı faydalı bir iştir.Medyaya çıkarsınız ,çevrecilere ?? şirin görünürsünüz,ofis yerine arazide gezersiniz,kuşları üretenler para kazanır,arazideki etçilleri beslemiş olursunuz vs,vs,vs. :D :DGürsel bey sizde olayı çok iyi özetlemişsiniz...Ağzınıza sağlık...
Ş.Burak SEZER
1988 SAMSUN
KTܓ Makine Mühendisliği

[img]https://s12.postimage.org/b84cwyli5/522481_390335117673606_101025695_n_1.jpg[/

Çevrimdışı Vet.Hek.Emrah CELASİN

 • Veteriner Hekim
 • *
 • İleti: 1219
 • Karma: 0
 • Avcılık Bir Yaşam Tarzıdır...
Ynt: Kuş salımı sorgulanıyor
« Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2013, 00:35:31 »
bide kafeste üretilen dış ülkelerdeki gibi voliyer sistemi olmadan doğal şartlar sağlanmadan ve gunluk silah atısıyla veya insanlar tarafından ürktülerek yetiştirilmedikten sonra bu iş akvaryumdan balık yakalamak gibi bişey den farklı bi olay değildir sözüm özel avlakcılık için ve salım için gecerlidir...bu iş üzerinde 3 yıl çalıştım keklik sülün ve bıldırcın üretimde meşakatli oldugu kadar aslında basit bazı yontemler var adaptasyon için ama su varki bu TR de imkansız dan öte bi olaydır adam üretir kafeste cuvala koyar salar vur der okadar ötesi zor,doğal alanlarda ise zaten envanter cıkarmadan bu yıl yolun sağı diğer yıl yolun solu ava yasak felsefesiyle ne salımda basarı gelir neden ilerleyen zamanda üreme de...ayrıca ilk başta salım yapılan yerlerden godaman tanıdık takımlarını uzak tutmadıkca bide o boyut acılır ve salarsın onlarda keyifle vurur sende bakarsın ya bizim ülkemizde neden bunlar bu kadar zor ilk önce onu sorgulamak lazım abilerim ve arkadaslarım herkes aynı düşünmüyor bugun var yarın önemli değil felsefesiyle yürümez, heleki son zamanlarda bu sanal ortam eline silah alıp foto cektirmeyi öyle bi özendirdiki sanaldan ziyade sözüm ona bazı kanallar artık herkes avcı herkes balıkcı oldu ama bugün için hevesle tüketim aşamasındalar yarın azalınca bıkacaklar olan yine gercek avcıya olacaktır...

neyse kafanızı şişirmeden bende fikirlerimi yazmak istedim..Vahdet ustamın da bahsettiği sülün salıma biz katılıp yayılmasına yardımcı olduk ekip olarak o zaman destekci olduk  adamlarda gitti paşa paşa vurdular...
Vet.Hekim Emrah CELASİN
A Rh + 1982 BURSA


Bilecik İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1809
 • Karma: 0
Ynt: Kuş salımı sorgulanıyor
« Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2013, 04:30:38 »
bu konudaki fikrim, yıllardır ret ediliyordu. bu gün bakanlığın sitesine baktığınızda ana başlıklardan biri olarak yerini almış durumda. o da şu : bölge bölge yetiştirme, çoğaltma, üretme yerleri ayırmak, tabii, doğal çoğalmayı sağlamak ve de sonra bunları yakalayıp eksik olan yerlere dağıtmak o bölgeyi bir sene korumak. o zaman bu meselelerle hiç uğraşmayacaksınız. ama neyi nasıl yapacağınız, araştırılmalı, kontrol ve otokontrol kesinlikle sağlanmalıdır. organizasyon olmadan başarı gelemez.

not: bu = met
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2013, 04:54:10 Gönderen: Ali ALTINKAYA »
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org