Gönderen Konu: Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!  (Okunma sayısı 11592 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« : 26 Ocak 2009, 00:58:07 »


Ördek
( Ýng. Duck. Familyası )


Ördekgiller :

( Anatidae ), kazsılar takımına ait, sulak alanlarda yaşayan kuşları kapsayan bir kuş familyası.

Bu familya üyeleri yüzmeye ve suya dalmaya uyum sağlamışlardır. Ayakları perdeli, değişik şekilde beslenmeye özelleşmiş, gagaları üstten basık olan kuşlardır.

Genellikle tatlısularda yaşarlar. Besinlerini dalarak alırlar. Dipteki çamurları ağızlarına alıp, süzerler. Dil üzerindeki sinirlerle donanmış almaçlar yardımıyla besinlerini bu çamurdan seçerler. Beslenmelerinde görmenin etkisi olmadığı için gece de beslenebilirler. Besinleri bitkiseldir.

Familya üyeleri, uçarlerken boyunlarını ileri doğru uzatırlar. Yuvalarını zemine veya ağaç ya da kaya kovuklarına yaparlar. Yuva içini tüylerle döşerler. Küçük türler en az 12, büyük türler ise en az 3 yumurta bırakırlar. Çiftleşmeleri su içinde gerçekleşir. Genellikle yalnız dişi kuluçkuya yatar.

Göçmen kuşlardır. Yuvalarını her yıl yeniden yaparlar. Antartika harici dünyanın heryerinde bulunurlar. )
Ördek :

 ( Anatinae ) alt familyasından hemen hemen bütün dünyanın sulak bölgelerinde yaşayan, perde ayaklı su kuşlarına verilen ad.

Göl ve bataklık kenarlarını çok severler. Hızlı akan nehir ve denizlerde yaşayanlar da vardır. Beslenmesi kolay olduğundan, evcil birçok soyları üretilmiştir. Ülkemizde ördekler, birçok ırkın karışmasından elde edilen melez karışımıdır. Yabancı ülkelerde, ıslah edilmiş Kampbel, Pekin, Ruen gibi saf ırklar mevcuttur. Evcil ördekler, yabani olan yeşilbaştan türemiştir. Yassı gaga, perdeli ayaklar, badi badi bir yürüyüş ve vak vak gibilerden bir ses, ördeklerin belli başlı özellikleridir. Kısa ayakları vücudunun arka kısmında oduğundan, yürürken zorluk çekerler. Erkekler dişilerden daha büyük ve gösterişlidir. Kışın ve ilkbaharda semirdiklerinden etleri lezzetli olur. Bu devrelerde bol avlanırlar. Evciller et, yumurta ve süs için beslenirler. Soğuğa ve yağmura dayanıklı hayvanlardır. Erkek ördeklerin tüyleri parlak ve renklidir, boyunları yeşil olur. Beyaz, yeşil, kurşuni, mavi, siyah tüyler karışarak hayvana güzel bir görünüş kazandırır. Dişilerin tüyleri daha donuk, daha az renklidir. Her iki cinsin soluk ve donuk renkli türleri de vardır. Özellikle Amerika’da yaygın olan evcil misk ördekleri beyaz tüylüdür.

Erkeğin tüyleri yazın dökülerek, dişiler gibi esmer tüylere bürünür. Tüyler, tıpkı kiremit gibi birbiri üstüne dizildiğinden hem içine kolay kolay su geçmez, hem de geçse bile kaygan olduğundan sudan çıkınca çabuk kurur. Ördek, kuyruküstü yağ bezlerinden, gagasını sürerek aldığı yağları tüylerine değdirerek bu kayganlığı sağlar.

Ördekler iyi yüzücü ve dalıcı hayvanlardır. Sırtları üstten basık, göğüsleri ileri çıkıktır. Bir kayığa benzer. Geniş ve yassı gagasının üzeri sinirce zengin bir deriyle örtülüdür ve kenarları tırtıklıdır. Suya dalarak çamurları baştan başa araştırır. Ağzına bir miktar çamurlu su alarak gagasını kapar ve dilini piston gibi ileri geri hareket ettirerek çamurlu suyu aralıklardan sızdırarak dışarı çıkarır. Bu arada tohum ve kurtçuklar ağızda kalır. Sümüklü böcek, kurbağa larvaları ve küçük balıkları da yutar. Ne bulursa yer. Gayet obur olduğundan, bazan bir kurbağayı birden yutmaya çalışır. Denizlerde yaşayan bazı türler, balık ve kabuklu deniz hayvanları ile beslenirler.

Suya daldığında gaga üstündeki soluk deliği suyun girişine mani olmak için kapanır. Ördeklerin öne doğru olan üç parmağının arasında perde şeklinde gerili deri bulunur. Arkada kalan küçük parmak ise serbesttir. Karada iki yana sallanarak zahmetle yürümesine karşılık, suda çok rahat hareket eder. Çok hareketli olan kuyruğu, yüzerken dümen vazifesi görür. Evcil ördekler yuva yapmaz ve uçmazlar. Yabani türler içinde ağaç kovuklarında veya çalılıklar arasında yuva yapanlar vardır. Yeşilbaş, terk edilmiş tavşan çukurlarında yuva yaparak yumurtlar. Yaban ördekleri toplu yaşar ve kışın ılık bölgelere sürüler halinde çok göç ederler. Evcil ördekler, küçük gruplar halinde yaşarlar. Genellikle her erkeğe 6 dişi düşer. Göl ve dere kenarlarında veya bahçe havuzlarında kolayca yetiştirilebilen kümes hayvanlarıdır.

Ýklime bağlı olarak, genellikle şubat-mart aylarında yumurtlamaya başlarlar. Yumurtalar 15-20 adeti bulduğunda dişi kuluçka olur. Her dişi, bu süre içinde 50-60 yumurta yapar. Yavru ördekler çabuk geliştiği için, kısa zamanda yumurtlamaya başlarlar. Sağlıklı bir dişi, 7-8 yıl yumurtlayabilir. Kuluçka müddeti 28-29 gündür.

Evcil ördekler 15 yıl kadar, yabaniler çoğunlukla 20-30 yıl yaşarlar.

Alm. Ente (f), Fr. Canard (m), Ýng. Duck. Familyası: Ördekgiller ( Anatidae ).

Yaşadığı yerler :

Göl ve durgun su kıyılarında, bataklıklarda, sazlıklar arasında. Özellikleri: Yassı süzgeç gagalı, perde ayaklı su kuşları. Çamurları karıştırarak besin ararlar. Yabânîler göçücüdür. Ömrü: 20-30 yıl. Çeşitleri: 100den fazla türü vardır. Yeşilbaş, angıt, kılkuyruk, kaşıkgaga, küçük testere gagalı, büyük testere gagalı, kara ördek, misk ördeği meşhurlarıdır.

Hemen hemen bütün dünyânın sulak bölgelerinde yaşayan, perde ayaklı su kuşları. Göl ve bataklık kenarlarını pek severler. Hızlı akan nehir ve denizlerde yaşayanlar da vardır. Beslenmesi kolay olduğundan, evcil birçok soyları üretilmiştir. Memleketimizdeki ördekler, birçok ırkın karışmasından elde edilen melez karışımıdır. Yabancı ülkelerde, ıslah edilmiş Kampbel, Pekin, Ruen gibi saf ırklar mevcuttur. Evcil ördekler, yabânî olan yeşilbaştan türemiştir. Yassı gaga, perdeli ayaklar, badi badi bir yürüyüş ve vak vak gibilerden bir ses, ördeklerin belli başlı özellikleridir. Kısa ayakları vücudunun arka kısmında oduğundan, yürürken zorluk çekerler. Erkekler dişilerden daha büyük ve gösterişlidir. Kışın ve ilkbaharda semirdiklerinden etleri lezzetli olur. Bu devrelerde bol avlanırlar. Evciller et, yumurta ve süs için beslenirler. Soğuğa ve yağmura dayanıklı hayvanlardır. Erkek ördeklerin tüyleri parlak ve renklidir, boyunları yeşil olur. Beyaz, yeşil, kurşunî, mavi, siyah tüyler karışarak hayvana güzel bir görünüş kazandırır. Dişilerin tüyleri daha donuk, daha az renklidir. Her iki cinsin soluk ve donuk renkli türleri de vardır. Özellikle Amerikada yaygın olan evcil misk ördekleri beyaz tüylüdür.

Erkeğin tüyleri yazın dökülerek, dişiler gibi esmer tüylere bürünür. Tüyler, tıpkı kiremit gibi birbiri üstüne dizildiğinden hem içine kolay kolay su geçmez, hem de geçse bile kaygan olduğundan sudan çıkınca çabuk kurur. Ördek, kuyruküstü yağ bezlerinden, gagasını sürerek aldığı yağları tüylerine değdirerek bu kayganlığı sağlar.

Ördekler iyi yüzücü ve dalıcıdır. Sırtları üstten basık, göğüsleri ileri çıkıktır. Bir kayığa benzer. Geniş ve yassı gagasının üzeri sinirce zengin bir deriyle örtülüdür ve kenarları tırtıklıdır. Suya dalarak çamurları baştan başa araştırır. Ağzına bir miktar çamurlu su alarak gagasını kapar ve dilini piston gibi ileri geri hareket ettirerek çamurlu suyu aralıklardan sızdırarak dışarı çıkarır. Bu arada tohum ve kurtçuklar ağızda kalır. Sümüklü böcek, kurbağa larvaları ve küçük balıkları da yutar. Ne bulursa yer. Gâyet obur olduğundan, bâzan bir kurbağayı birden yutmaya çalışır. Denizlerde yaşayan bâzı türler, balık ve kabuklu deniz hayvanları ile beslenirler.

Suya daldığında gaga üstündeki soluk deliği suyun girişine mâni olmak için kapanır. Ördeklerin öne doğru olan üç parmağının arasında perde şeklinde gerili deri bulunur. Arkada kalan küçük parmak ise serbesttir. Karada iki yana sallanarak zahmetle yürümesine karşılık, suda çok rahat hareket eder. Çok hareketli olan kuyruğu, yüzerken dümen vazifesi görür. Evcil ördekler yuva yapmaz ve uçmazlar. Yabânî türler içinde ağaç kovuklarında veya çalılıklar arasında yuva yapanlar vardır. Yeşilbaş, terk edilmiş tavşan çukurlarında yuva yaparak yumurtlar. Yaban ördekleri toplu yaşar ve kışın ılık bölgelere sürüler hâlinde çok göç ederler. Evcil ördekler, küçük gruplar hâlinde yaşarlar. Genellikle her erkeğe 6dişi düşer. Göl ve dere kenarlarında veya bahçe havuzlarında kolayca yetiştirilebilen kümes hayvanlarıdır.

Suyu çok severler. Damızlık olanlar için mutlaka bir havuz yapılır. Avrupada pastacılar, bol miktarda ördek yumurtası tüketirler. Ýklime bağlı olarak, genellikle şubat-mart aylarında yumurtlamaya başlarlar. Yumurtalar 15-20 adeti bulduğunda dişi kuluçka olur. Yumurtalar, folluktan toplandığı taktirde geç kuluçka olurlar. Bu durumda 3-4 ay yumurtlamaya devam ederler. Her dişi, bu süre içinde 50-60 yumurta yapar. Yavru ördekler çabuk geliştiği için, kısa zamanda yumurtlamaya başlarlar. Sağlıklı bir dişi, 7-8 yıl yumurtlayabilir. Kuluçka müddeti 28-29 gündür. Dişi ördekler, yumurtalara gerekli ilgiyi pek göstermezler. Bundan dolayı ördek yumurtaları, çoğunlukla tavuk veya hindi altına konur.

Yumurtadan çıkan ördek yavrularına, 1-2 gün sonra yem verilmeye başlanabilir. Haşlanmış yumurta kıyılarak verilmesi uygundur. Daha sonraları yemlere ekmek içi, buğday ve mısır unları karıştırılmaya başlanır. Hatta içine körpe yeşillik de katılması iyi olur. Yemler, havuzda erginler tarafından kapışılacağından yavrular aç kalabilir. Bunu önlemek için havuz, çıtadan yapılmış bölmelerle ayrılabilir. Yavrular dar aralıklardan geçerek kendileri için ayrılan kısımda rahatça beslenebilirler. Evcil ördekler 15 yıl kadar, yabânîler çoğunlukla 20-30 yıl yaşarlar.

Ördeklerin yüzden fazla türü vardır.

Yeşilbaş, angıt, kılkuyruk, kaşıkgaga, kara ördek, misk ördeği, moskof ördeği, al kuşaklı ördek, orman ördeği meşhurlarıdır.Cinsler :

Aix
Amazonetta
Anas
Aythya
Cairina
Callonetta
Chelychelynechen
Chenonetta
Marmaronetta
Netta
Nettapus
Ptaiochen
Pteronetta
Thambetochen


Türler :

. Anas acuta - Kılkuyruk
. Anas americana - Amerikan yaban ördeği
. Anas aucklandica - Kahverengi çamurcun
. Anas bahamensis - Beyaz yanaklı kılkuyruk
. Anas bernieri - Bernier çamurcunu
. Anas capensis - Pelerinli çamurcun
. Anas castanea - Kestane çamurcunu
. Anas clypeata - Bayağı kaşıkgaga
. Anas crecca - Çamurcun
. Anas cyanoptera- Tarçın renkli çamurcun
. Anas discors - Mavi kanatlı çamurcun
. Anas eatoni - Eaton kılkuyruğu
. Anas erythrorhyncha - Kırmızı gagalı ördek
. Anas falcata - Çengelli ördek
. Anas flavirostris - Benekli çamurcun
. Anas formosa - Formoza çamurcunu
. Anas fulvigula - Alacalı ördek
. Anas georgica - Sarı gagalı kılkuyruk
. Anas gibberifrons - Sunda çamurcunu
. Anas gracilis - Boz çamurcun
. Anas hottentota - Hottentot çamurcunu
. Anas laysanensis - Laysan ördeği
. Anas luzonica - Filipin ördeği
. Anas melleri - Meller ördeği
. Anas penelope - Fiyu
. Anas platalea - Kırmızı kürekçi
. Anas platyrhynchos - Yeşilbaş
. Anas poecilorhyncha - Leke gagalı ördek
. Anas puna - Puna çamurcunu
. Anas querquedula - Çıkrıkçın
. Anas rhynchotis - Avustralya kürekçisi
. Anas rubripes, - Amerikan kara ördeği
. Anas sibilatrix - Chiloe yaban ördeği
. Anas smithii - Pelerinli kürekçi
. Anas sparsa - Afrika kara ördeği
. Anas specularis - Gözlüklü ördek
. Anas strepera - Boz ördek
. Anas superciliosa - Pasifik kara ördeği
. Anas undulata - Sarı gagalı ördek
. Anas versicolor - Gümüşi çamurcun
. Anas wyvilliana - Hawai ördeği


"http://tr.wikipedia.org/wiki/Anas" adresinden alındı.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2009, 02:19:15 »

Ördek
( Ýng. Duck. Familyası )
Yüzücü Ördek

Yüzücü ördekler, Dalıcı ördeklerin aksine, saz tohumları, pirinç ve benzeri bitkisel besinlerle hayatlarını sürdürürler. Etleri çamur ya da balık kokmadığından av olarak çoğunlukla bu tür ördekler tercih edilir.

Suya ters kanat hareketleriyle yavaşça konarlar, sudan çok çabuk ve dik bir açıyla kalkarlar. Yüksek uçarlar.Ördek
( Ýng. Duck. Familyası )
Dalıcı Ördek


Dalıcı ördekler , yüzücü ördeklerin aksine, besinlerini dalarak elde eden ördeklerdir. Dalan bir ördek su altında bulduğu küçük ya da yavru balıkları, küçük yumuşakçaları, kurbağaları ve yavrularını avlar. Bunların dışında, dip çamurunu gagasıyla süzerek içinde kalan su böceklerini, kurtçukları ve bitkisel tohumları da yer. Besinleri ve elde etme yöntemi nedeniyle eti çamur ya da balık kokusu taşır, bu nedenle av olarak tercih edilmezler.

Yüksek hızda ve alçak uçarlar. Yüksek hızda konarlar ve öne uzattıkları ayaklarıyla hızlarını keserken suyu bir hava alanı pisti gibi kullanırlar. Benzer biçimde, kalkışları da uçuş hızını sağlayana kadar gerçekleşmez, uzun sürelidir.

Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2009, 02:22:03 »


Kılkuyruk
( Anas acuta )
Kılkuyruk ( Anas acuta ), ördekgiller ( Anatidae ) familyasından bir yüzücü ördek türü. Daha önceleri Dafila acuta olarak isimlendirilmiştir.

Asya ve Avrupa'nın kuzey bölgelerinden Kanada ve Alaska'nın ortalarına kadar ve Amerika'nın orta-batı bölgelerinde bulunur.

Bu tür, kışları bulunduğu bölgelerden daha güneylere, ekvatora kadar gidebilen güçlü göçmen kuşlardır. Üreme zamanları dışında toplu olarak yaşarlar, göç ederlerken diğer kuş türleriyle büyük sürüler oluştururlar.

Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2009, 02:27:01 »


Bayağı kaşıkgaga
( Anas clypeata )Bayağı kaşıkgaga ( Anas clypeata ), ördekgiller ( Anatidae ) familyasından Avrupa ve Asya'nın kuzey bölgeleriyle Kuzey Amerika'nın bazı alanlarında bulunan bir yüzücü ördek, bir kaşıkgaga türü.

Dağılım alanlarından uzaklara göç eden kuşlardır. Üreme zamanları dışında toplu halde yaşarlar ve sürüler oluşturular.

Erkekler gaga biçimleriyle ve yeşil başlarıyla tanınırlar. Göğüs,karın ve böğürler beyaz ve fındık rengidir.

Dişiler açık kahve, gagaları yine splatula biçimindedir. Kanat uçları gridir.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ynt: Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2009, 02:34:06 »

Çamurcun
( Anas crecca )
Çamurcun ( Anas crecca ), ördekgiller ( Anatidae ) familyasından bir ördek türü. Daha önceleri adı Nettion crecca olarak bilinirdi.

 Özellikleri

Çamurcun, yüzücü ördeklerin en küçük olanıdır, boyu; 34-38 cm uzunluğunda ve 53-59 cm kanat genişliğindedir. Üreme dönemlerinde erkeklerin yan tarafları ve sırtları arkada sarıyla biten gri renkte, ensede beyaz köşeli yeşil renkli, uçma ya da dinleme sırasında açıkça görülebilen renkte bir yama bulunur. Başı fındıkkabuğu, gözler etrafında yeşil çeçeve vardır. Ülkemizde en çok görülen ördek türüdür

Dişiler açık kahverengi, yeşilbaşa benzer özelliktedirler.

Üreme mevsimleri haricinde erkekler dişilere daha benzer olarak görünürler.

Kışları güney Afrika ve Asya'ya göç eden kuşlardır. Üreme zamanları dışında topluca yaşar ve büyük sürüler halinde bulunurlar. Uçuşları hızlıdır.


Beslenme ve yuva

Beslenmeleri genellikle bitkiler ve otlamayladır. Yuvalarını yere, suyun yanına, bir kapak altına yaparlar.

Bu tür gürültücüdür. Erkekler tiz bir ıslık çıkarırlarken, dişiler zayıf "kuack" şeklinde öterler.


Dağılımı

Avrupa ve Asya'nın en kuzey bölgelerinde görülür.

.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #5 : 26 Ocak 2009, 02:37:51 »

Fiyu
( Anas penelope )
Fiyu ( Anas penelope ), ördekgiller ( Anatidae )  familyasından 45-51 cm boyunda sulak alanlar ve deniz kıyılarında yaşayan bir ördek türü.

Kanatlarındaki beyazlık, uçarken uzaktan görülebilir. Yürürken ise bu beyazlık, gövdesinin yanında yatay bir çizgi oluşturur. Bu onları tanımlamak için kolaylık sağlar. Erkekleri, "fiyuu" diye ıslık benzeri bir ses çıkarır.


Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #6 : 26 Ocak 2009, 02:49:13 »

Yeşilbaş
( Anas platyrhynchos )
Yeşilbaş ( Anas platyrhynchos ), Ördekgiller familyasından bir yüzücü ördek türü.

Yeşilbaş ördek 56–65 cm boyunda olup, kanat açıklığı 81–98 cm, ve ağırlığı 908-1589 gramdır. Erkeğinin üreme döneminde, parlak yeşil bir başı, siyah kuyruğu ve altında siyah çizgi olan sarı bir gagası vardır. Dişisi açık kahverengidir, ve koyu kahverengi gagası vardır. Yine de, hem erkek hem de dişi yeşilbaşın kanadının ucunda etrafı beyaz, mor bir benek vardır, ki bu benek ancak kuş uçarken ya da dinlenirken görülür. üreme döneminin dışında erkeği dişisine benzer, ama hala sarı gagasından ve kızıl kahverengi gerdanından onu ayırt etmek mümkündür.

Esaret altındaki yeşilbaşların, doğadakini andıran, beyazla karışık bir tüy örtüsüne sahip olur. Ayrıca bu renk farklılığı et ya da yumurta için yetiştirilmeyen evcil ördeklerde de görülür (ev hayvanları, kuşhane kuşları v.b.).


Resim Galerisi 


.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #7 : 26 Ocak 2009, 02:54:22 »

Çıkrıkçın
( Anas querquedula )
Çıkrıkçın ( Anas querquedula ), Anatidae familyasından bir küçük yüzücü ördek türü.

Avrupa ve batı Asya'nın birçok bölgesinde yerleşim gösterir, kışları nüfusun tamamı büyük sürüler oluşturarak Afrika'ya göç eder.

Diğer küçük ördek türleri gibi sudan kolayca ve hızlıca yükselirler.

Yaşam alanları korulukların yakınlarındaki sığ bataklıklar ve step gölleridir.

Yetişkin erkekler, kahverengi başarından göze kadar uzanan beyaz bir yarım ay şeklinde yamalıdır. Tüylerin geri kalanı gridir. Gaga ve bacaklar gridir. Uçuşları sırasında açık mavi iç tarafları görülebilir.

Bazen çamurcuna benzeyen kahverengi dişiler, daha sert yüz şekilleri ve sıkı sık su sıçratmalarıyla onlardan ayrılırlar.


Resim galerisi


Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #8 : 26 Ocak 2009, 02:57:50 »

Boz ördek
( Anas strepera )
Boz ördek ( Anas strepera ), Anatidae familyasından anavatanı Avrupa, Asya ve kuzey Amerika olan bir ördek türü.

Uzunluğu 46-56 cm.’dir. Erkek ve dişi farklıdır. Erkekler genel olarak grimsi bir renkte olup, kuyrukaltı tüyleri siyahtır. Uçarken ikincil uçma tüylerinde beyaz ve siyah renkteki panel, omuz tüylerindeki kestane-kahverengimsi renk ile karındaki beyazlık göze çarpar. Gagası koyu renkte olup, yeşilbaştan daha kısadır. Dişileri boz renktedir ve ikincil uçma tüylerindeki beyaz panel ve omuz tüylerindeki kestane renk uçarken göze çarpar.


Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #9 : 26 Ocak 2009, 03:04:19 »

Yaz ördeği
( Marmaronetta angustirostris )
Yaz ördeği ( Marmaronetta angustirostris ), ördekgiller ( Anatidae ) familyasından orta büyüklükte bir dalıcı ördek cinsi ve bu cinse ait olan tek ördek türüdür.

Özellikleri

Yaz ördeği, yaklaşık olarak 39-42 cm uzunluğundadır. Yetişkinler soluk kumlu-kahverengi renkli, yaygın olarak beyaz lekeli, gözleri koyu bantlı ve tüylü başlıdırlar. Gençler yetişkinlere benzer fakat daha fazla beyaz lekelidirler. Uçuşları sırasında kanatlardaki açık renkler görülür.


Yaşam şekli 

Bu kuşlar yuvalama zamanlarında bile toplu halde yaşarlar. Üreme mevsimleri dışında sürüler genellikle küçüktür, kış sürüleri ise bazı bölgelerde görülürler.

Bu kuşlar sığ sularda suları sıçratarak özellikle dalarken beslenirler. Besinleri hakkında az şey bilinmektedir.


Dağılımı 

Türün büyük bir çoğunluğu Akdeniz bölgesinde yerleşim gösterse de birkaç türü güney Ýspanya ve kuzeybatı Afrika'da da bulunmaktadırlar. Doğuda Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan ve Irak gibi izole ceplerde daha uzun süreli olarak yaşarlar.

Doğal yaşam alanları ovalar, sığ tatlı sulardır. Bazı bölgelerdeki kuşlar kışları geçirmek üzere Sahara'nın güneyine giderler.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #10 : 26 Ocak 2009, 03:51:50 »

Altıngöz
( Bucephala clangula )
Altıngöz ( Bucephala clangula ), ördekgiller ( Anatidae ) familyasından orta büyüklükte denizel bir ördek türü. Yakın akrabası Bucephala islandicadır. Gözlerinin altın sarısı olması nedeniyle bu şekilde isimlendirilmişlerdir.


Özellikleri
Yetişkin erkekler 42-52 cm arasında, 888 ila 1400 gram ağırlıktadır. Yetişkin dişiler ise; 500 ila 1182 gram ağırlığında olabilirler. Yetişkin erkekler yeşilimsi parlayan koyu renkli bir başa ve göz çevresinde yuvarlak bir yamaya sahiplerdir.

Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #11 : 26 Ocak 2009, 03:55:28 »
Angut
( Tadorna ferruginea )
Angut ( Tadorna ferruginea ), tüyleri kiremit renginde, evcilleştirilebilen bir dalıcı ördek türü.

Bu kuş türü iniş yaparken rüzgarı arkasına alarak indiği için sağlıklı bir iniş yapamayarak yuvarlanır. Bu özelliğinden teşbih yapılarak argoda da kullanılır. Suna ile birlikte Tadorna cinsinde yer alır. Bu kuş, eşi ölürse başka bir eş ile bağlantı kurmayıp ölen eşinin arkasından yas tutar..!

Kuzeybatı Afrika ve Etiyopya'da türün oluşturduğu küçük yerleşik topluluklar bulunsa da, türün gerçek yerleşim bölgesi güneydoğu Avrupa'dan Orta Asya'da güneydoğu Çin'e kadar olan bölgelerdir. Kuşlar çoğunlukla kışları geçirmek üzere güney Asya'ya göç ederler.

Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #12 : 26 Ocak 2009, 04:01:46 »


Bayağı kara ördek
( Melanitta nigra )
Bayağı kara ördek ( Melanitta nigra ), ördekgiller ( Anatidae ) familyasından iri, denizel bir dalıcı ördek türü.

Tür, 43-54 cm uzunluğundadır. Avrupa'nın kuzeyiyle, Asya'nın doğusunda yerleşim gösterir.

Kışları daha ılıman kuşaklara, Avrupa'nın kıyılarına ve Fas'ın güneylerine göç eder. Oluşturdukları sürüler büyüktür.

Yuvalarını yere, deniz, akarsu ya da göllerin yakınlarındaki koruluklara ve tundralara yaparlar. Yuvaya 6 ila 8 yumurta bırakılar.

.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #13 : 26 Ocak 2009, 04:12:33 »


Büyük Tarakdiş
( Mergus merganser )
Büyük tarakdiş ( Mergus merganser ), ördekgiller ( Anatidae ) familyasından iri bir ördek türü.

Avrupa, kuzey Asya ve kuzey Amerika'da yayılış gösterirler. Genellikle göl kenarları ev akasularda yerleşirler. Yuvalarını ağaç deliklerine yaparalar.

Üç alt tür vardır :

M. m. merganser,
M. m. orientalis,
M. m. americanus,

 
Erkekler ve dişiler kolayca ayırt edilebilir. Erkek büyük tarakdişler koyu yeşil bir başa sahiplerken, dişiler kırmızımsı-kahve başa sahiplertirler. Bu kuşlar 70 cm uzunuğnda ve 78-94 cm kanat genişliğindedirler.

Gagalarının tırtıkları sayesinde balıkları sıkıca tutabilen beslenen büyük kuşlardır. Midyeler, karidesler de besinlerini oluşturur. Genç kuşlar genellikle sucul böcekleri yerler.

Kuzey Amerika'daki kuşlar küçük gruplar halinde daha güneylere göç ederler. Diğer yerlerdekiler de göç ederken, Avrupa'dakiler genellikle yerleşiktirler.

.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Ördek ( Anas ) İng. Duck. Familyası...!
« Yanıtla #14 : 26 Ocak 2009, 18:29:51 »

Büyük çamurcun
( Anas falcata )Büyük çamurcun ( Anas falcata ), Anatidae familyasından doğu Asya'da yerleşim gösteren bir ördek türü.

Sibirya'nın doğusundan kuzey Çin'e kadar olan bölgelerde yayılış gösterir. Dağılım alanlarının dışında da çok görülürler.

Bu tür, kışları güney Asya'ya giden güçlü göçmenlerdir. Üreme zamanları dışında toplu halde yaşarlar ve büyük sürüler oluştururlar.

Nemli ovalar, sulak çayırlar ya da göller, genellikle türün besinlerini bulabildiği ve yaşadığı bölgelerdir, bitkilerle beslenirler.

Yuvaları yerde suya yakın ve üstü uzun bitkilerle örtülüdür. Yumurta sayısı 6 ila 10 arasında olabilir.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL