Gönderen Konu: TARSUS ÇATALBURUN KÖPEĞİ HAKKINDA  (Okunma sayısı 3928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aykut ALGܓNEY

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 82
 • Karma: 0
TARSUS ÇATALBURUN KÖPEĞİ HAKKINDA
« : 07 Ağustos 2008, 17:47:52 »
Sevgili arkadaşlar bildiğiniz üzre KIF olarak FCI'a giriş sürecimizi başlattık muhtemelen 2009 yılında yapılacak olan olagan üstü genel kurulda contract üyeliğimiz onaylanacak. ( tabii ödevlerimizi yerine getirirsek ). Bu çerçevede KÝNOLOJÝ seminerleri düzenliyoruz. Bu seminerlere katılan arkadaşlarımız FCI ve işleyişi hakkına bilgi sahibi oldular. Ben burada önemli bir noktayı sizlere aktarmak istiyorum TARSUS ÇATAL BURUN yada diğer adıyla TURKISH POÝNTER av köpeğinin FCI tarafından tanınması mümkündür. Ancak bunun için

1) FCI'ya başvuruda bulunulması
2) Birbiriyle akrabalık bağı olmayan 6 dişi 2 erkekle başlayacak FCI bilim kurulu denetiminde çaprazlamalar başlanması
3) Yaklaşık 10 yıl sürecek olan bu eşlemelerde IRK oluşturabilecek standartta yavruların alınması
4) Bu sürecin sonunda Standart Kurulu tarafından Irkın standartlarının belirlenmesi
5) FCI Genel kurula bu çalışmalrın sunulması ve oylanması gerekir.

ve tabii bu işlerin masraflarına katlanılması da gerekmektedir.Yani aslında sistem belli ama bilen olmadığı için hala tanınması için dilek ve temennilerde bulunulyoruz. Eğer bu köpeğin bir ırk olduğunu düşünüyorsanız.

Bir birliktelik oluşturun, maddi kaynak yaratın,KIF'e başvurun size yol gösterelim bu süreç tamamlandığında ve her şey olumlu gittiğinde Tarsus Çatal Burun Av Köpeği Türkiye adına FCI'da tescillensin.

Þu anda Kangal Irkı bu süreci başlattı, FCI'da Anadolu Çoban Köpeği Irkı olarak Standartı yazılan bu güzel ırkımız Kangal Irkı olarak Tescil edilmek üzre ciddi bir süreçten geçiyor, Akbaş ve Aksaray çoban köpekleri de bu süreci başlatmak üzreler. Tarsus Çatal Burunun işi daha zor olsa bile imkansız değil. Bunun dışında eğer sürec olumsuz bile tamamlansa gene de doğru bir yönü var en azından bu  köpeklerin Kinoljik açıdan IRK olarak tescil edilmediği sebepleri ile belirlenmiş olur. Yani Bilimsel olarak her türlü kapı bu köpekler için açık yeter ki birileri bu ırkın peşinden koşsun.Yoksa 50 sene sonra hala bu köpekler hakkında komplo teorileri üretiyor oluruz.Aykut ALGUNEY
1972 ܓsküdar İSTANBUL


Çevrimdışı Yusuf KAŞIKÇI

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1042
 • Karma: 0
Ynt: TARSUS ÇATALBURUN KÖPEĞİ HAKKINDA
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2008, 16:52:02 »
Ben artık bu çekişmelerin içinde olmayacağı kim ne teoriler üretirse üretsin herkesin kendi fikridir,yanlışları düzelten birileri çıkar nasılsa,sevği ve selamlar.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2008, 17:32:45 Gönderen: Yusuf KAÞIKÇI »
Yusuf KAŞIKÇI
A Rh + 1950 Tarsus MERSİN


Çevrimdışı Aykut ALGܓNEY

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 82
 • Karma: 0
Ynt: TARSUS ÇATALBURUN KÖPEĞİ HAKKINDA
« Yanıtla #2 : 08 Ağustos 2008, 19:20:18 »
Galiba Çatalburuncuların arasında biraz gerginlik var. Neyse tekrar ediyorum bu köpeklere gerçekten sevdalıysanız kişisel çekişmeleri ve egolarınzı bir kenara bırakmak ve birbirinizi sevmeseniz bile bilimin ışığında aydınlanmak ve etrafında toplanmak zorundasınız eger bunu yapmazsanız fedakarlıkta bulunmazsanız kulaktan dolma bilgilerle hareket ederseniz bu köpekleri ırk olarak tanıtamazsınız. Hala kısır tartışmalarla sadece kendinizi üzersiniz. Siz bir dernek oluşturun ya da oluşurturmayın fark etmez önce KIF'e başvurun niyetinizi anlatın biz de Sn. Urosevic ile görüşelim ve bu işin projesini hazırlayalım yaklaşık ne kadar sure ile ne kadar butçe ile yapılması gerektiğini ortaya koyalım gerek belediyeden gerek il özel idareden gerek kaymakamlıktan gerek se de sivil toplum kuruluşlarından gerekse de sponsorlar aracılığı ile oluşurulacak bir birliktelik bu köpeğin ırk olarak tescili konusunda gerçek kinolojik bilimsel çalışmanın yapılmasını sağlasın. Sonrası eğer gerçekten bir ırk ise Türkiye adına tescil edilir ve böylelikle bu köpeği dünyaya açmış ve tanıtmış olursurnuz. Her halde isediğiniz de bu
Aykut ALGUNEY
1972 ܓsküdar İSTANBUL


Çevrimdışı B.Ömür ÇİLİNGİR

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 2232
 • Karma: 0
Ynt: TARSUS ÇATALBURUN KÖPEĞİ HAKKINDA
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2008, 17:20:29 »
Arkadaslar bir büyügümüz bu konu hakkında bilgi sahibi olan bir arkadasımız, bize yol gösteriyor ama bunun altında kimsenin imzası yok..Yaparım ederim olusturarım diyen arkadaslar buyrun neler yapmamız gerekenler yazılmıs.Sadece tarsus degil türkiyenin ırkı bu..
Bir yol gösteren var ama bizleri bir araya bu yolda yürümek için birlestirecek kimse yok.. Bu konuda böyle kaybolur gider zamanla aradan bir kac yıl gecer sonra tekrar hadii bu köpegin neden tecili yok neden biseyler yapmıyoruz diye konular tekrar gelir..
Bayram Ömür ÇİLİNGİR
0 Rh + 1986 Seyhan ADANA