Gönderen Konu: Labrador Retriever  (Okunma sayısı 2376 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Arslan BOZKURT

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 4807
 • Karma: 0
Labrador Retriever
« : 24 Haziran 2008, 15:40:20 »


Labrador Retriever sadece sarı, siyah ve çikolata kahverengisi olabilen kısa ve düz su geçirmeyen kürkü ile güçlü, dayanıklı ve hafif dikdörtgen bir köpektir. Geniş bir kafası, güçlü burnu, makas ısırışı ile kapanan dişleri ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır. Gözler zeki ifadeli ve kestane ya da ela rengi olabilir. Orta büyüklükteki kulakları sarkıktır. Samur benzeri kuyruğu güçlü ve uca doğru incelir. Güçlü bir kemik yapısına sahiptir. Perdeli ayakları onu iyi bir yüzücü yapar.

Kullanımı:

Koku alma duyusu mükemmeldir. Efendisiyle uyum içinde çalışmayı bilir. Bataklık ve sulu arazilerde avı getirme konusunda mükemmeldir. Suya dalma alışkanlığını yüzyıllarca sürdürmüş, ağlarını toplayan balıkçılara yardımcı olmuştur. Soylu, sağlıklı vedayanıklı bir köpektir.

Karakteri

Labrador Retriever, duygusal ve sabırlı bir köpektir. Oldukça zeki, sadık, itaat etmeye hevesli ve hareketlidir. Özellikle de suda oynama bayılır. Çocuklara karşı olmak üzere mükemmel bir karakteri vardır. Ýnsanlarla olmayı çok sever ve ailesinin parçası olduğunu hissetmeye gereksinimi vardır. Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmezse yabancılarla bazıları mesafeli olabilir. Bu köpekler bekçi köpekliği yapabilir; ama her ne kadar bazılarının koruma yaptığı bilinse de koruma köpeği değildir. Kendi başlarına çok bırakılırlarsa eşyalara zarar verici olabilirler. Labrador'a çok güçlü bir boynu olduğu için erken yaşta tasmasını çekmeden yürümesi öğretilmelidir. Yarışma kanından gelenler av kanından gelenlerden genellikle daha ağır ve uysaldır. Av kanından gelenler daha enerjik ve hareketli olabilir. En iyi eşlik köpekleri genellikle bu iki kanın karışımıdır. Bu ırk oldukça popülerdir. Labrador, Golden Retriever'dan biraz daha dominant ve bağımsızdır. Av, iz sürme, vurulan avı geri getirmek, bekçi köpekliği, narkotik, körler ve sakatlar için rehber köpek, arama & kurtarma, agility ve itaat yarışmalarında başarılıdır.

Yaşam Ortamı

Labrador Retriever yeterli egzersiz imkanı tanındığında apartman hayatına da adapte olabilir. Yine de orta büyüklükte bir bahçeye ihtiyacı vardır.
 
Bakımı

Kısa çifte kürkünün bakımı kolaydır. Düzenli fırçalama yeterli olacaktır. Orta derecede tüy döker.

Kökeni

Bir zamanlar "St John Köpeği" diye bilinen Labrador Retriever en popüler köpek ırklarından biridir. Kanada, Newfoundland'da geliştirilmiş bir ırktır. Labrador buzlu sulara atlayarak balıkçıların ağlarını kıyıya çekmek için eğitilirdi. 1800'lü yıllarda Labrador'dan Ingiltere'ye getirilen köpeklerin vurulan avı geri getirme güdüleri daha güçlendirildi. Kibar ve sevgi dolu karakteri nedeniyle en iyi aile köpeklerinden biridir. Eğitilebilirliği yüksek Labrador, uyuşturucu bulma, sakatlara rehberlik etme ve itaat yarışmalarında oldukça başarılıdır.

Egzersiz Ýhtiyacı

Labrador Retriever çalışmayı seven enerjik bir köpektir. Bol egzersize gereksinimi vardır. Labrador obur olabilir bu nedenle diyetine ve egzersiz düzeyine dikkat edilmelidir.
 
Arslan BOZKURT
A Rh - 1980  Havza SAMSUN


Çevrimdışı Fuat SARPER

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 588
 • Karma: 0
 • WildBoar Hunter
Ynt: Labrador Retriever
« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2008, 00:39:20 »
Selamlar
Paylaşım için teşekürler.
Fuat SARPER
A RH + 1964 Yıldırım BURSA


Çevrimdışı Mükerrem MEYDAN

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1297
 • Karma: 0
Ynt: Labrador Retriever
« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2008, 21:12:45 »
paylaşım için teşekkürler.
Mükerrem MEYDAN
1975 Kartal İSTANBUL


Çevrimdışı A.Kemal ORHAN

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 5
 • Karma: 0
Ynt: Labrador Retriever
« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2010, 19:08:44 »
Paylaşım için tesekkurler. musade ederseniz bireaz daha detay vermek isterim bir labrador sahibi olarak....

Labrador köpekleri üreticilerin istekleri doğrultusunda çeşitli boy ve kiloya çıka bilmelerinin yanı sıra başta ingiltere olmak üzere bir çok kuzey avrupa ülkesinde home line (yarışma kanı) ve field line ( av kanı yada tam anlamı ile arazi icin olan kan )
belirli özelikler göstermektedir.

Home line kuyrugun gövde başlangıcı ince sona dogru tülerinden dolayı daha geniş görünür ve bacaklar daha kısadır .Mevsimsel olarak farklılık göstersede genel anlamda tüyleri field line 'e göre daha uzundur. Ağırlıkları ve uzunlukları FCI tarafından belirlenen ölçülerin orta limitlerine daha yakındır.

Field line yani av kanları kuyruk daha öncede tanımlandıgı gibi uca doğru incelir, sağlam bir yapısı vardır ve orta boydadır.

Av kanlarında bacaklar daha uzun vucut ölçüleri ve ağırlık FCI Labrador üst limitlerini zorlar.Ayrıca alındaki masum labrador catıklıgını taşımasına rağmen burunları yarışma kanına göre daha uzundur

Bütün bu farklılıklara rağmen her iki kanda yarışma ve av konusunda inanılmaz beceriler göstermektedir.Sadece ördek avlarında degil köpegin egitimi ile dogru orantılı olarak çalılık arazilerdede inanılmaz başarılar göstermişlerdir. Yinede günümüzde müthiş yüzücü olmalarından dolayi genelde su kenarındaki avlarda diğer ırklardan farklılıklarını gösterirler.

saygılar
Ali Kemal ORHAN
1979 İZMİR