Gönderen Konu: Dürbün ve Red Dotlar  (Okunma sayısı 12835 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Selğuk KARAKğY

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
Dürbün ve Red Dotlar
« : 22 Kasım 2008, 22:36:48 »
sevgili dostlar...Þu Yaban Tv açıldığından beri..Tüm avcıların hayali hatta avcı olmayanların bile hayali dürbünlü yivli tüfekler oldu çıktı...MKEK yivli tüfekleri satış rekorları kırıyor...Fiyatlar müthiş şişirilmiş olmasına karşı....Dernekde,köylerde hep duyduğumuz..ne olacak adamın elinde yivli tüfek var dürbünde var...500 mt.reden vuruyor keçiyi...:)aslına bakıcak olursak o ne olacak kısmı çok zor...yıllardır yivli tüfek kullanan biri olarak çok samimi söylüyorum....tüfeği aldın,,üstüne mesafeyi yaklaştıracak bir şeyler takman gerekir...takacağın dürbüne en iyi ve ayar bozmayan bir ayak takman lazım...Açıkcası lazımm lazım lazımmm...

Birde yine efsaneler vardır..Yivli tüfek bizim ormanlarda iş yapmaz :)yivli tüfek kısa mesafede yivsiz tüfeklerdende çok daha iyi iş yapar...Çok hızlı çıkan domuza yivliden başkası yalandır...neden dersek yivli tüfek mermileri çok hızlıdır...Domuzun hızını yakın mesafedede yivli çözer...burdaki karmaşa..dürbünün zoom derecesidir...eğer 5 kat ve üstündeyse ayar yakın mesafede artıyı domuzu sokmak zorlaşır....

Bunun içinde bizim amerikalılar ve avrupalılar kafayı yormuş..Ama asıl çıkışları amerikan ordusu ve polis teşkilatının gece ev baskınlarında kullanılması için yapılmışdır..Biz onlara RED DOT diyoruz...Hareketli hedeflere ayrıca sık ormanlık ve çalılık arazilerde müthiş işler çıkarırlar....Bu ürünler dürbün gibi kapalı tüp şeklinde olabilir yada plazma cam şeklinde olanlarıda mevcuttur...Ben herzaman plazma cam şeklinde olanları tutmuşum ve kullanmışımdır(REFLEX SIGHT yada HOLO SIGHT diye adlandırılırlar....)

Tüfek dürbününe geri döndüğümüzde kısa mesafe--orta mesafe ve uzak mesafe olarak 3 e ayıra biliriz..Bizi ilgilendirmeyen bir kısmıda tüfek dürbünlerinin taktik kısmıdır..(askeri dürbünler)
Tüfek dürbünlerinde her zaman artı mevcuttur..Bu artının merkezi magnum çaplarda 200 mt..magnum olmayanlarda 100 mt.ye sıfırlanır...Ýşin burda karıştığı an...300-400 mt.gibi mesafelerde bu artının ne kadar üst tutulacağıdır....buda avcının kullandığı fişeğinin balistiğini çok çok iyi bilmesini gerektirir..Fakat taktikal dürbünlerden esinlenerek..BDC artılar piyasaya çıkarılmışdır..(bdc--mermi yolu düzeltici)Bu tarz artılar merkez sıfırlanır...Merkezden sonra her 100 mt.rede kollar yada halkalar mevcuttur...Bunlarla uzun mesafe atışları çok rahatlık kazanmışdır...

selamlar...
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2008, 22:39:22 Gönderen: A.Selçuk KARAKÖY »
Ansam Selçuk KARAKÖY
1976 Çorlu TEKİRDAĞ        www.ansamtaxidermy.com

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
Ynt: Dürbün ve Red Dotlar
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2008, 22:44:01 »

Ansam Selçuk KARAKÖY

Çevrimdışı Cengiz BUDAK

• Dost Avcı
  • BܓYܓK LOKMA YUT BܓYܓK LAF ETME
« Yanıtla #2 : 22 Kasım 2008, 22:52:41 »
Paylaşım için teşekkürler Selçuk.
O dürbünlü  yivlileri görünce arzu etmemek elde degil.
Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ    0 532 701 26 77

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
« Yanıtla #3 : 22 Kasım 2008, 23:01:08 »
Ansam Selçuk KARAKÖY

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2008, 23:05:02 »
Ansam Selçuk KARAKÖY

Çevrimdışı Mustafa KELEŞ

• Dost Avcı
« Yanıtla #5 : 23 Kasım 2008, 03:53:46 »
yivli tüfeklerde yakın mesafelerde dürbün artık iş yapmaz oldu docter marka reddotlar yani tek cam olanlar tercih sebebidir tek cam olmayan kapalı reddotlar dürbün gibi koşan hedefe atışı zorlaştıran aletlerdir docter marka reddotları kullanan bizler 200 metreye nokta atışları yapabilmekteyiz onun için domuz avlarında artık dürbünler birer  fazlalık olmaktan öteye gidememektedir.
Mustafa KELEŞ
1960 ANKARA

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
« Yanıtla #6 : 24 Kasım 2008, 00:02:01 »
Çok rahat sokulur...uzun mesafe dürbün değilse....Doctere gelirsek....boyutları çok ufak...tüfeğe yatmak gerekiyor...tüfeğe yatıcak olursam gezlede atarım....

bakınız yukarda kendi kullandığım reflexin resimlerinin koydum...Amerikan ordusu ve polisinin kullandığı ATN marka...Güzel tarafı yüksek olması...tüfeğe hiç bir şekilde yatmıyorsunuz....

selamlar..
Ansam Selçuk KARAKÖY

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
« Yanıtla #7 : 24 Kasım 2008, 02:11:15 »

Ansam Selçuk KARAKÖY

Çevrimdışı Mustafa KELEŞ

• Dost Avcı
« Yanıtla #8 : 24 Kasım 2008, 02:14:20 »
selcuk bey atn markada tek cam fikrinize katılıyorum dürbüne gelince ben şahsen başaramadım.
Mustafa KELEŞ
1960 ANKARA

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
« Yanıtla #9 : 24 Kasım 2008, 02:17:27 »
ATN ve türevlerinin en güzel yanı fiyatı...doctere verilen € larla 4 tane ATN alınır...1000 kat dahada iyi iş yapar....

ben genelde 2,5-10 50 veya 2,5-10 56 kullanıyorum.... bu güçlerdeki dürbünlerde 1 metreden 1000mt.ye bir problem çıkmaz...Çok rahatlıkla atılabilir...Mustafa bey...

Ansam Selçuk KARAKÖY

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
« Yanıtla #10 : 24 Kasım 2008, 15:37:54 »
1,5 güçden başlıyan dürbünle (orman dürbünleriyle)2 göz açık atılır...2,5 larla ayar 2.5 katdayken 2 göz açık atılırda...ondan sonra 2 göz açık atmak pek olmuyor....
Ansam Selçuk KARAKÖY

Çevrimdışı Mehmet DEMİRDAĞ

• Dost Avcı
« Yanıtla #11 : 16 Mart 2009, 04:31:16 »
Merhabalar Selçuk bey, ben azılı avına yeni başladım.Avda hele azılıda hata payının ne kadar insanı tehlikeye sokacağını biliyorum.Bu nedenle ekipmanlarımın tam olmasına özen gösteriyorum.Benim elimde 12 çap ta otomatiğin sulug namlusu var.bu tüfeğe ret tod nasıl takılır buna göre ayakları varmı.Bu dürbünün fiyatları nerelerde ve nasıl temib edebilirim.Þimdiden teşekkür ederim.(Hayalim sizin gibi tüfeklerden anlayan bir avcı arkadaşa yakın olmak veya bilgi sahibi olmak.Ýnanın sanki japonca bilmiş kadar farklılığınız ver benim yanımda)
Mehmet DEMİRDAĞ
A Rh + 1969 Mut MERSİN

Yolu sevgiden geçenlerle elbet bir gün bir yerde buluşacağız.

Çevrimdışı Yahya BUDAK

• Dost Avcı
« Yanıtla #12 : 16 Mart 2009, 14:20:53 »
Paylaşım için teşekkürler Selçuk.
O dürbünlü  yivlileri görünce arzu etmemek elde degil.
Yahya BUDAK
A Rh + 1965 KOCAELİ

Çevrimdışı Ömer SܓMER

• Dost Avcı
« Yanıtla #13 : 16 Mart 2009, 14:59:48 »
Durbunlu tufeklerle yapilan avlarda, hedefin (avin) durbune sokulmasi pratik gerektirir.
Bu pratigi az yapmis avci (yani dersine az calismis avci) durbunlu atislarda, ARTIYI hedefin uzerine koymasi zaman alacaktir.

Bunu onlemenin ilk sarti pratik, ikinci sartida hedefi artiya sokuncaya kadar iki gozunde acik olmasidir.

Normal sartlar altinda 9X bir durbunde, durbun yakinlik ayari (bana gore en ideali) 3X deyken, hedefin durbune sokulmasi 1 saniye yada daha az bir zaman almalidir.

Sayet durbunle hedefi ariyorsaniz, bir yerlerde yanlis yapiyorsunuz demektir. Bu yuzden de durbunlu tufeklerde gelisi guzel hedefler belirlenip, onlari artiya oturtturmanin pratikleri her zaman bulundugunda yapilmalidir. Bu tur egzersizler inanin avlarda cok isinize yarayacaktir.

Yakin hedeflerde de Selcuk Bey'in dedigi gibi Red Dot'lar cok kullanislidir. Ama illaki olmazsa olmaz da degildir. Eger tufeginizde gez-arpacik ve cabuk sokulebilen durbun ayaginiz mevcutsa (schwenk scope mount gibi) durbunu cikarip normal ciplak gozle atis yapilmasi bence en dogrusu. Yalniz uyarmadi demeyin, bu durbun ayaginin fiyati, tufeginizin fiyatinda ve bazi hallerde gecebiliyorda.

Bunlarda benim nacizane fikirlerim ve senelerce edinmis oldugum tecrubelerim.

Ömer SܓMER
B Rh + 1967 Alaska ABD

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
« Yanıtla #14 : 16 Mart 2009, 17:06:47 »
Güzel yazı...Teşekkürler..

RASTGELE
Ansam Selçuk KARAKÖY