Gönderen Konu: Kalp Krizi , Kalp Hastalıları , Korunma ve Acil Müdahale Önerileri...!  (Okunma sayısı 4542 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız


Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi (miyokard enfarktüsü) denir. Kalbimiz günlük yaptığımız işe göre bazen daha fazla bazen daha az oksijene ihtiyaç duyar. Oksijeni kalbin kendi damarları yani koroner damarları getirirler. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise kalp yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusu ölür, işlevini yitirir ve kanı pompalayamaz hale gelir. Sonuç olarak ölümcül bir tablo olan kalp krizi ortaya çıkar.

Kalp krizi geçirmiş kimselerde ölen dokunun yerine yenisi gelmez. Ýşlevsiz bir yara tabakası oluşur. Yani kalp krizinin verdiği hasar geridönüşü olmayan bir hasardır.

Kalp krizine neden olan koroner damar tıkanıklığının en önemli sebebi “atheroskleroz”dur. Atheroskleroz, damarlarının içine yağ birikintilerinin oturması demektir. Sigara içenlerde ve kolesterolü yüksek kimselerde bu birikintiler sinsice büyürler ve zamanla koroner damarı tamamen tıkarlar. Sonuçta kalbin beslenmesi bozulur ve kalp krizi meydana gelir.

Gençlerde kalp krizi çok nadirdir. Olası nedenler şöyledir :

# Vücudun herhangi bir yerinde oluşan bir pıhtının koroner damarlara ulaşıp aniden tıkaması
# Kalp kapakları hasarlanmış kimselerde kapalçıktan kopan parçaların koroner arterleri tıkaması
# Vaskülitler, kronik hastalıklar
# Kokain kullanımı gibi nedenler olabilir.

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir ?

# Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur.
# Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır
# Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer.
# Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı vardır.
# Nefes darlığı olur.

Bazı insanlarda belirtiler çok gizli olabilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazı hastalarda mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir, ülser lehine yanlış yorumlanabilir.

Ne yapmak gerekir ?

Bu belirtilerle karşı karşıya kaldığınızda derhal bir yere oturup dinleniniz ve hemen bir sağlık kuruluşuna ulaşmaya çalışınız. Dışarıdaysanız cep telefonuyla yardım isteyiniz. Kesinlikle yürümeye veya merdiven çıkmaya devam etmeyiniz. Çünkü aktiviteye devam etmek zaten oksijen alamayan kalbinizin oksijen talebini daha da artıracaktır.

Son zamanlarda kalp krizi geçirildiğinin anlaşılması halinde bir-iki defa kuvvetlice öksürerek krizde oluşan ritm bozukluğunun düzeltilebileceğini ileri süren yayımlar çıkmıştır, ancak böyle bir yaklaşımın etkinliği henüz tam olarak kanıtlanamamıştır.

Kalp Krizi Geçirme Riskim Var mı ?

Kalp hastalıkları açısından risk arzeden durumlar şunlardır :

# Sigara içmek
# Kan lipidlerinin (kolesterol, trigliserid) düzensiz olması
# Diyabet Hastalığı
# Obezite
# 65 yaşını geçmiş olmak

Yukarıdakilerin kaç tanesi yaşamınızda varsa kalp krizi size o kadar yakın demektir. Ancak korkmayın, bu risklerin bazılarını kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Örneğin sigarayı bırakabilirsiniz. Doktorunuzun verdiği tavsiyelere uyarak lipid ve diyabet ilaçlarınızı düzenli kullanabilirsiniz. Hergün düzenli egzersiz yapıp aktivitenizi artırabilirsiniz ve bu risklerin çoğundan uzaklaşabilirsiniz.

Unutmadan ilave edelim ; düzenli egzersiz yapmak, ayda bir defa halı sahada arkadaşlarla buluşup maç yapmak değildir. Böylesi düzensizce yapılan sporlar antremana hazır olmayan kalbi yorar. Bir uzmandan yardım alarak düzenli spor yapmanızı tavsiye ederiz.Kaynak :


http://www.kalpkrizi.gen.tr/

.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız

Kalp ve kolestrol ile beslenme ilişkisi


Kalbin hoşuna gidecek yiyecekler ve 9 altın yaşam kuralları !!!

     Kanserden sonra en çok korkulan hastalıklardan biri de enfarktüs. Her yıl binlerce insan enfarktüs geçiriyor ve yine binlerce insan bu sebepten ölüyor. Ve bunların arasındaki üç kişiden biri kadın. Yani eskiden inanıldığı gibi sadece erkeklerde görülmüyor. Ýnsanlar bu hastalığa kurban olmamak için daha fazla hareket edebilir, sigarayı bırakabilir, strese girmekten kaçınabilir, beslenmesine daha çok dikkat edebilir. Çünkü; yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi hastalıklara bir türlü vazgeçemediğimiz fazla yağlı, tatlı ve tuzlu yiyecekler neden oluyor. Sonuçta yağ birikmesi kalp damarlarını daraltıyor ve bu da enfarktüs demek oluyor.


Kalp rejimi diye bir şey yoktur, fakat yağlardan mümkün olduğu kadar uzaklaşıldığı takdirde sorun azalmış demektir. Kalorileri de hesaplamaya gerek kalmaz.


Ekmek : Beyaz undan yapılan ekmeğin tadı gerçi çok güzeldir ama kepek, çavdar ürünleri daha sağlıklıdır. Çünkü bunlarda daha çok vitamin ve mineral vardır.


Çilek : Çileği krem şanti yerine yoğurtla birlikte yemeniz daha iyi olur. Taze meyveler bol vitamin ve lifli madde içerirler, bu nedenle her gün sofraya konulmalıdırlar.


Kızarmış tavuk : Derisi olmadan yenildiğinde kalp için mükemmel bir besindir. Daha yağlı olan sucuk yerine ekmeğin üstüne tavuğun göğsünden bir parça koyabilirsiniz.


Tatlılar ve çikolata : Çok yağlı ve çok tatlı şeyler. Bu nedenle bunlar sadece kalp için değil, dişler ve formunuz için de iyi değillerdir. Bu gibi şeylerin yerine öğün aralarında meyve ve örneğin havuç, salatalık yiyebilirsiniz.


Tereyağı ile yapılmış pasta ve kekler : Tam bir kalori bombasıdırlar ve vücuda yağ depolarlar. Kalbinizin hatırı için bunları yemekten vazgeçmelisiniz.


Ton balığı : Salatasını veya ekmek üstüne koyup yerseniz, kalbinize iyilik etmiş olursunuz, çünkü balığın yağı kalp için çok faydalıdır. Ayrıca balıkta bol miktarda protein de vardır.


Sucuk salam vs : Bu gibi yiyeceklerde bulunan fazla miktardaki yağ gizli olduğundan insan çoğu zaman fark etmez.


Cips : Televizyon seyrederken atıştırmak için çok güzel bir yiyecektir. Fakat kalp için çok yağlı ve çok tuzludur. Þu andan itibaren bunu yemek listenizden silmelisiniz.


Margarin : Bitkisel yağ içerdiği için kolesterol tehlikesi yoktur ve daha çok doymamış yağ asitlerinden oluşmuştur.


Peynir : Kemikler ve dişler için çok önemli olan kalsiyum, peynirde bol miktarda vardır. Fakat bazıları çok yağlıdır. O yüzden az yağlı olanını tercih etmelisiniz.


Patates kızartması : Kalp için sağlıksızdır. En iyisi dondurulmuş olanlardan alıp fırında pişirin.


Mısır gevreği ( cornflakes ) : Þekersiz olarak ve yağsız sütle yendiğinde kalp için sağlıklı bir kahvaltıdır. Çünkü vitamin, mineral, demir ve lifli maddeler yönünden zengindir.


Yumurta : Kalbin düşmanı olarak bilinir. Ancak haftada yenen üç yumurta tehlikeli değildir.


Köfte : Yağsız etten yapılırsa kalp için tehlikeli değildir.


Tereyağı : Hayvansal yağdan yapılır, doymamış yağ asitleri içerir. Kalp için ne kadar az yenirse o kadar iyidir.


KALBÝN HOÞUNA GÝDEN YÝYECEKLER


Bol lifli madde içeren yiyecekler yiyin. Kepek çavdar ürünleri, taze meyve ve sebze, lifli maddeler için en zengin kaynaklardır. Lifli besinler kolesterol ve yağ miktarını azaltır.


Balık :Sofranızda sık sık balık bulundurun. Balığın içerdiği daha çok doymamış asitler damarlarda yağ birikmesini önler.


Magnezyum kaynaklarını (örneğin fındık, fıstık, baklagiller gibi) yemeyi ihmal etmeyin. Magnezyum kalbin fonksiyonunu dengede tutar ve adalelere enerji sağlar.


Bol ıspanak yiyin. Bu yeşil sebzede bol miktarda folikasit veB6, B12 vitaminleri vardır.


9 ALTIN YAÞAM KURALI


1 .   Tansiyonunuza dikkat edin. Göstereceğiniz bu dikkat enfarktüs tehlikesini yüzde 40-60 oranında azaltır.


2 .   Kolesterolünüze düzenli olarak baktırın. Bu da tehlikeyi yüzde 25 oranında azaltır.


3 .   Sigarayı bırakın.


4 .   Kan şekerini ciddiye alın. Þeker hastalarının yüzde 70'i kalp dolaşım hastalıklarından ölüyor.


5 .   Kilonuza dikkat edin. Ýdeal kilo ile tehlike yüzde 50 oranında azalır.


6 .   Günde iki bardak şarap için. Bu da tehlikeyi yüzde 25-45 oranında azaltır.


7 .   Haftada iki kere 30 dakika süreyle yapacağınız spor, tehlikeyi yüzde 45 oranında azaltır.


8 .   Stresten kaçının. Stres tansiyonu yükseltir ve bunun sonucu olarak enfarktüs tehlikesi başgösterir.


9 .   Günde alınan 100 mg Asetilsalisilasit tehlikeyi yüzde 30 oranında azaltır.


ENFARKTÜSÜN ÝLK ÝÞARETLERÝ


Akut enfarktüsün işaretleri şunlardır :


*        Göğüs kafesinde ve buradan iki kola birden, karına, kürek kemiklerinin arasına ve çenenin alt kısmına yayılan şiddetli, uzun süreli ağrılar.


*        Çoğu zaman göğüs kafesinde yanma hissedilir, ağrılar boyuna ve karnın üst kısmına da girebilir.


*       Göğüs kafesinde sıkışıklık veya şiddetli ağrılar.


*        Soluk bir yüz rengi, alında ve dudağın üst kısmında veya yüzün her tarafında soğuk ter.


*       Oturmaya veya yatmaya zorlayan nefes alma zorluğu (sık sık derin olmayan nefes almalar).


*       Aniden bilinçsiz olarak yere yıkılma.


SON ARAÞTIRMALAR


    Son yıllarda gerek kalp-damar, gerekse kanser hastalıklarının oluşmasında yağ soylu maddelerin önemli rolü olduğu görüşü, yağların sağlığımız için zararlı olduğu izlenimini uyandırabilir. Ancak bu hatalı bir yargıdır. Yağların diyetten tamamen kaldırılması, aşırı ve dengesiz tüketimleri kadar zararlı olabilir. Yağların vücudumuzda bir çok önemli görevleri olup, belli bir düzeyde alınmaları sağlığımız için gereklidir. Hiç yağ yemesek de vücudumuz yağ soylu maddelerin çoğunu nişasta ve proteinli gıdalardan üretebilir, ancak vücutta yapılamayan ve dolayısıyla "elzem yağ asiti" olarak tanımlanan linoleik asitin, diyetle alınan çoklu doymamış yağlarla az miktarda ama mutlaka alınması gerekir. Beslenme ve gıda uzmanı Doç. Dr. Huriye Wetherilt uyarısı şöyle: "Tabağımızdaki kolesterol kanımızdaki kolesterolü pek fazla etkilemez. Diyetten, kolesterol içeren gıdaların çıkarılması yanlıştır, çünkü gereksiz yere besleyici gıdalardan uzak kalınmış olur."


     Son 20 yılda yapılan araştırmalar bu sonucu çıkarıyor. Diyetle alınan kolesterol yani tabağımızdaki kolesterol kanımızdaki kolesterolü pek fazla etkilemiyor. Örneğin, yüksek kolesterol içeren bir gıda olan yumurtanın, kan kolesterolünü yükseltme potansiyeli düşüktür. Yoğurt, kolesterol içeren bir gıda olmasına karşın, kan kolesterolünü düşürmekte, LDL/HDL oranını olumlu yönde etkilemektedir. Aynı şekilde balık da kolesterolü yüksek bir gıdadır, ancak içerdiği omega 3 yağ asitlerinden dolayıLDL/HDL oranını düzeltmektedir. Buna karşın, çikolata ve hindistan cevizi yağlarında kolesterol olmadığı halde, bu yağları içeren gıdaların tüketimi kan kolesterolünü yükseltmektedir. Bu nedenlerle, kan kolesterol düzeyini düşürmek isteyen bir kişi, diyetinden kolesterol içeren gıdaları çıkartarak sorunu çözebileceğini düşünürse, yanlış olur ve gereksiz yere yoğurt, balık ve yumurta gibi besleyici gıdalardan yararlanamaz. Zaten yiyeceklerle alınmayan kolesterol açığı karaciğerde yapılan üretimle kapanacaktır. Ancak aşırı düzeylerde ve sakıncalı gıdalarla alınan kolesterolün damarlar üzerinde olumsuz etki yaptığı da bir gerçektir.Kaynak : http://groups.google.com.tr/group/IYI-INSANLAR/browse_thread/thread/0a2c1f3963dcb54f?hl=tr


Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Yalçın ENGİN

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 2381
 • Karma: 0
 • BURSA MERKEZ AVCILIK ATICILIK SPOR KULܓBܓ DERNEĞİ
Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de akşam 18:30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz.Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın. Birdenbire göğsünüzde, kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan
korkunç bir ağrı hissediyorsunuz. En yakın hastaneye sadece on dakikalık mesafedesiniz ama hastaneye ulaşmayı başarıp başaramayacağınızdan bile emin değilsiniz.


NE YAPACAKSINIZ???

ÝLK YARDIM KURSLARINA KATILACAK KADAR AKLI BAÞINDA BÝRÝYDÝNÝZ AMA KURSTAKÝ EÐÝTMEN, SÝZÝN BAÞINIZA BÝR ÞEY GELDÝÐÝNDE NE YAPACAÐINIZI ÖÐRETMEDÝ!!! YALNIZ BAÞINIZAYKEN KALP KRÝZÝ GEÇÝRÝRSENÝZ NASIL HAYATTA KALIRSINIZ?
PEK ÇOK ÝNSAN KALP KRÝZÝ GEÇÝRDÝÐÝ SIRADA TEK BAÞINA OLUYOR; ETRAFTA YARDIM EDECEK KÝMSE BULUNMUYOR. KALP ATIÞLARI DÜZENSÝZLEÞEN VE KENDÝSÝNÝ BAYILACAKMIÞ GÝBÝ HÝSSEDEN BÝRÝNÝN BÝLÝNCÝNÝ YÝTÝRMEDEN ÖNCE YALNIZCA 10 SANÝYE KADAR ZAMANI VARDIR. BU DURUMDA NE YAPMANIZ GEREKÝR?   


CEVAP:

PANÝÐE KAPILMADAN ÜST ÜSTE KUVVETLÝCE ÖKSÜRMEYE BAÞLAYIN.
ARABANIZI SAÐA ÇEKÝN MOTORU DURDURUP DÖRTLÜLERÝ YAKIN ARABANIN ARKASINA GEÇÝP SIRT ÜSTÜ YERE YATIN AYAKLARINIZI ARABANIZIN BAGAJINA DOÐRU YUKARI KALDIRIN VE ÖKSÜRMEYE BAÞLAYIN ÖKSÜRMEDEN ÖNCE HER SEFERÝNDE DERÝN BÝR NEFES ALIN; ÖKSÜRÜKLERÝNÝZ GÜÇLÜ OLSUN, DERÝNDEN GELSÝN VE UZUN SÜRSÜN, TIPKI GÖÐSÜNÜZDE BÝRÝKMÝÞ BALGAMI ATMAYA ÇALIÞIR GÝBÝ ÖKSÜRÜN.

HER ÝKÝ SANÝYEDE BÝR DERÝN NEFES ALIP ÖKSÜRÜN VE BUNU YA YARDIM GELENE DEK YADA KALP ATIÞLARINIZ TEKRAR NORMALE DÖNENE DEK SÜREKLÝ YAPIN. SAKIN ARABANIZIN ÝÇÝNDE OTURMAYIN  BU ESNADA SÝZÝ GÖREN ÝNSANLAR YARDIM EDECEKLERDÝR   
 


·                         DERÝN NEFES ALMAK CÝÐERLERÝ OKSÝJENLE DOLDURUR.

·                         ÖKSÜRMEK KALBE TAZYÝK YAPAR VE KAN DOLAÞIMINI RAHATLATIR.

·                         KALBE UYGULANAN BU TAZYÝK, KALBÝN NORMAL RÝTMÝNE DÖNMESÝNÝ KOLAYLAÞTIRIR.

·                         BÜTÜN BUNLAR SÝZE, BÝLÝNCÝNÝZÝ KAYBETMEDEN ÖNCE HASTANEYE YETÝÞECEK ZAMANI TANIR.

·                         AYAKLARINIZ YUKARI DOÐRU KALDIRILMIÞ OLDUÐUNDAN VÜCUDUNUZDAKÝ BÜTÜN KAN KALBE BASINÇ YAPACAKTIR.

·                         BU POSÝZYONDA YATMAK KALBÝN NORMAL ÇALIÞMAYA DÜZENÝNE GEÇMESÝNE YARDIMCI OLUR


 
BÝLGÝ SAYISIZ ÝNSANIN HAYATINI KURTARABÝLÝR!!!
ASLA, 'BENÝM BAÞIMA GELMEZ!' DÝYE DÜÞÜNMEYÝN.
HAYAT TARZIMIZIN EPEYCE DEÐÝÞTÝÐÝ ÞU SON YILLARDA ARTIK HER YAÞTA ÝNSAN KALP KRÝZÝ GEÇÝRÝYOR. 
Yalçın ENGİN
A Rh + 1975 BURSA     ** CMAS DALIŞ EĞİTMENi **

[img]http://img842.imageshack.us/img842/7838/94502442.jpg[/i

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
.

Kalp Krizi ve Sıcak Su


         Bu çok güzel bir yazıdır. Sadece öğünlerden sonra sıcak su içme konusuna değil kalp krizi risklerine de değinmektedir. Çinliler ve Japonlar yemeklerinden sonra soğuk su değil sıcak çay içerler. Belki biz de yemekten sonra sıcak bir şeyler içme alışkanlığımızı onlardan edindik. Eğer yemeklerden sonra soğuk şeyler içiyorsanız bu yazı size hitap ediyor. Yemekten sonra soğuk bir şeyler içmek sizi rahatlatabilir. Ancak tükettiğiniz soğuk su katılaşarak yağlı bir madde haline döner ve yavaş bir şekilde sindirilir. Bu asitli tepkime bozularak bağırsakta katı maddelerden daha hızlı bir şekilde emilir. Bir kısmı bağırsağa yapışır. Kısa bir süre sonra tamamen yağ haline döner ve kansere yol açar. Yemekten sonra sıcak su veya çorba içmek en iyisidir. Kalp krizi hakkında önemli birkaç bilgi


    Kalp krizi belirtisi her zaman sol kolun uyuşması değildir. Çenedeki şiddetli ağrıların da farkında olun. Ýlk göğüs ağrınız kalp krizi sırasında gerçekleşmez. ( Daha önce mutlaka göğüs ağrınız olmuştur ) Mide bulantısı ve şiddetli terleme de önemli kalp krizi belirtilerindendir. Kalp krizi geçiren insanların % 60 ı uyurken ölür. Göğüsteki ağrılar sizi uykudan uyandırabilir. Lütfen dikkatli olun ve olanların farkına varın.
.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
.

Kalp krizinden korunmanın 10 yolu...!

Ýyi haber yaşam şeklinizdeki bazı değişikliklerle kalp krizini önleyebilirsiniz.


Kalp krizinin oluşmasında sizin genleriniz, ne yediğiniz, ne kadar spor yaptığınız gibi birçok faktör rol oynuyor.


Ýyi haber yaşam şeklinizdeki bazı değişikliklerle kalp krizini önleyebilirsiniz. Howstuffworks'te yer alan habere göre, size kalp krizinden korunmanın 10 yolu:


Egzersiz yapın : Ağırlık kaldırdığınızda kaslarınız daha çok güçleniyor ve sağlıklı hale geliyor. Kalbiniz de kastan oluşuyor, bu nedenle aynı durum kalbiniz için de geçerli. Doktorlar, haftada 3 kez 30 dakika kardiyovasküler egzersiz öneriyorlar. Eğer koşmayı sevmiyorsanız, biraz tenis oynayabilirsiniz ya da yüzmeyi deneyebilirsiniz. Yüzemiyorsanız, köpeğinizi gezdirebilirsiniz.


Ýyi uyuyun : Uyku temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Herkes için değişse de doktorlar günde en az 8 saat gece uykusu öneriyor. Yetişkinlerin yüzde 60'ının uyku problemi var, ancak sadece yüzde 37'si tedavi istiyor. Araştırmalara göre, çok az ya da çok fazla uyumak kan basıncınız üzerinde olumsuz etki yapıyor.


Aspirin için : Düşük dozlarda aspirin kanı incelterek, kalp krizinden koruyor. Amerikan Kalp Derneği de ilk ve ikinci kalp krizi risklerini önlemeye yardımcı olduğunu belirtiyor.


Kolesterolünüzü düşürün : Kolesterol kötü bir darbedir. 2 çeşit kolesterol var. Biri karaciğerde üretilen ve vücut hücrelerinin fonksiyonunda rol oynuyor. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, fazla kilolar, yaş ve kalıtsal faktörler yüksek kolesterol seviyelerine sebep olabilir. Yüksek kolesterol seviyeleri, kan damarlarının zamanla tıkanıp daralmasına yol açabilir. Bu birikim çok yavaş gerçekleşir. Kan damarları daraldıkça, kalbe giden kan azalır. Kalbe giden kanın sınırlandırılması, göğüs ağrısına (anjin) yol açabilir. Kalbe giden kanın büyük ölçüde azalması veya tamamen durması ise kalp krizi ile sonuçlanabilir. Düşürmek için sağlıklı bir diyet uygulamalı ve egzersiz yapmalısınız. Ayrıca ilaç tedavisi de kolesterolünüzün düşmesinde yararlıdır.


Kan basıncınızı düşürün : Birçok insan kan basıncı kelimesini duymuştur ve hatta ne anlama geldiğini bilir. Kan basıncı, kanın arter duvarına yaptığı basınçtır. Kan basıncınız ölçüldüğünde, 2 tane okuma vardır, sistolik (90-140 mmHg) ve diyastolik (60-90 mmHg). Tansiyonunuz 120-139/80-89 aralığında ise prehipertansiyon, bu değerlerin üzerinde ise hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastası olduğunuz anlamına gelir. Ýlk önce tansiyonunuzu düzenli olarak ölçtürmelisiniz, daha az yağlı yiyecekler yemeli, tuz alımını azaltmalı, alkol ve sigarayı bırakmalısınız ve egzersiz yapmalısınız.


Sakinleşin : Stresli olmak iyi değildir ve vücudunuzda bazı hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bilim adamları, kalp krizi geçiren insanların stresli mesleklere sahip olduklarını tespit ettiler. Stresli olunca kalbiniz daha hızlı atar, kan basıncınız yükselir. Stres seviyenizi azaltarak kalbinizin çarpmasını yavaşlatabilirsiniz, aynı anda kan basıncınız da düşecektir. Stresli bir işiniz varsa, işten sonra arkadaşlarınızla beraber vakit geçirin, yürüyüş yapın. Bunlar da işe yaramazsa, profesyonel yardım alın ve psikoloğa gidin.


Sigarayı bırakın : Sigara içen herkes bunun sağlıklı olmadığını bilir, sorun bırakmanın çok zor olmasıdır. Birçok insan sigarayı bırakmadığı için akciğer kanseri başka olmak üzere çeşitli hastalıklara yakalanıyor. Öncelikle sigarayı azaltmayı deneyin. Nikotin tedavisi ya da bazı ilaçlar farklı farklı kişiler için sigarayı bırakmada yararlı olabilir.


Koruyucu röntgenler çektiricin : Ýşte size koruyucu hekimlik, diğer bir deyişle problem oluşmadan onu durdurmaya çalışmak. Koruyucu sağlık röntgenleri size ve doktorunuza kardiyovasküler hastalık için ne kadar risk altında olduğunuzu açıklar. Basit kan testleri, muayeneler ve ultrasonlar ile gelişebilecek bir hastalığı önleyebilirsiniz.


Ailenizin sağlık durumunu öğrenin : Bazı aileler asla boşanmamıştır ve her şey hakkında dürüst ve açıktır. Diğer aileler ise tam tersidir. Boşanmadan, ölümden dolayı ailenin sağlık durumu çeşitlidir. Bazı insanların belirli hastalıklara karşı genetik yatkınlığı vardır. Ailenizdeki kronik hastalıkları araştırın.


Kalp dostu diyet uygulayın : Kalp dostu bir diyet uygulamak, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü düşürmede size yardımcı olur, kilo alımınızı sınırlar. Ýşlenmiş gıdalardan uzak durun. Haftada en az 2 kez balık yiyin ve bol bol taze sebze-meyve tüketin. Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan Somon balığı, damar plağı oluşumunu azaltacaktır.


.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Dr.Bertan AKAR

 • Bölüm Editörü
 • *
 • İleti: 291
 • Karma: 0
    küçük bir ilave;
    hemen bir tane asprin için.çok önemli !!!
Dr.Bertan AKAR
B Rh + 1977 TUNCELİ

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 797
 • Karma: 0
Kendinize yardım ediniz.
Bayer dilin üzerinde hemen eriyecek kristal aspirin imal ediyor. Bu aspirinin tablet olandan daha etkin ve hızlı etkili olduğu söyleniyor.
 
      
Neden yatağınızın başucunda aspirin olsun?
Kalp krizleri hakkında
Sol kol ağrısı dışında başka işaretleri de var kalp krizinin..
Yoğun ense ağrısı, kusma, terleme de daha seyrek ama gözardı edilmemesi gereken belirtilerden.
Not: Kalp krizinde göğüste illa ki ağrı olacak diye bir şey yok!!.
Uykularında kalp krizi geçiren çoğu (yaklaşık 60%) insan, bir daha uyanamadı. Yine de, yoğun göğüs ağrısı ile de uyanabilirsiniz.
Diyelim ki başınıza geldi, derhal ağzınıza iki aspirin atın bir damla su ile yutun  Sonra da:
- Yakında oturan bir akraba ya da arkadaşınızı arayın.
- "kalp krizi!" deyin
- 2 aspirin aldığınızı da söyleyin .
- Mutfak ya da holden bir sandalye alıp giriş kapısına yakın bir yere oturun ve, yardımın gelmesini bekleyin.
 
~Sakın yere uzanmayın!!!~

 
 
 
 
 
Özhan KELEŞ
1962 Küçükçekmece İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
.


                      Ýlginç ve pratik bir yöntem ama arızanın
Kalp Krizi
olduğundan emin olmak kolay mı ?* * *    Bir Çinli Profesörden kalp krizine ilk müdahale !
* * *   Bir iğne kalp krizi geçiren bir hastanın hayatını kurtarabilir...!


 Bir Çinli Profesörden :

Bunu yapmak için evinizde bir şırınga veya iğne bulundurun... Bu çok şaşırtıcı ve bir kalp krizinden kurtarmanın alışılmamış, bilinmeyen bir yoludur. Sonuna kadar okuyun, bir gün birisine faydası olabilir.

 Ýnanılmaz.

 Lütfen bu bilgiyi elinizin altında bulundurun. Mükemmel ipuçları.

 Kalp krizi başlayınca, beyindeki kılcal damarlar patlamaya başlar. (Irene Liu)

 Kalp krizi başladığında, sakin olun.

 Hasta nerede olursa olsun, onu hareket ettirmeyin. Çünkü eğer hareket ettirilirse, kılcal damarlar patlayacaktır.

 Hastayı, düşmesini engellemek için oturur konuma getirin ve ardından kan akıtmaya başlayabilirsiniz.

 Eğer evinizde bir şırınga varsa, bu en iyisidir.

 Aksi takdirde, bir dikiş iğnesi ya da düz bir iğne de olabilir.


 1. Enjektör / iğneyi sterilize etmek için ateşe tutun ve daha sonra 10 parmağının da ucuna iğne batırın.

 2. Hiçbir özel akupunktur noktası söz konusu değildir. Sadece tırnaktan yaklaşık bir mm kadar derine iğne batırın.

 3. Kan çıkana kadar iğne batırın.

 4. Kan damlamazsa, parmaklarınız ile sıkın.

 5. Tüm 10 parmak da kanayınca, birkaç dakika bekleyin, sonra hastanın bilinci yerine gelecektir.

 6. Eğer hastanın ağzı çarpılmışsa, kulakları kızarana kadar sıkın.

 7. Sonra her bir kulak memesinden ikişer damla kan gelene kadar her kulak memesine iki kez iğne batırın.

 Birkaç dakika sonra hastanın bilincinin yerine gelmesi gerekir.

 Hasta herhangi bir anormal belirti olmaksızın normal haline dönünceye kadar bekleyin ve ardından hastaneye götürün.


Eğer hasta bunlar yapılmadan aceleyle bir ambulansa koyulup hastaneye götürülürse, sarsıntılı yolculuk beynindeki bütün kılcal damarların patlamasına neden olacaktır.


Eğer hayatı kurtulur ve zar zor yürümeyi becerebilirse, bu atalarının kerametindendir.


"Ben hayat kurtarmak için kan akıtmayı, bir geleneksel Çin doktordan öğrendim" Ha Bu Ting, Sun Juke'ta yaşıyor.

 Ayrıca, bununla ilgili bir deneyimim de oldu. Bu nedenle, bu yöntemin % 100 etkili olduğunu söyleyebilirim.


1979 yılında, Tai Chung'daki Fung GAAP Kolejinde ders veriyordum.

 Bir öğleden sonra, bir sınıfta ders anlatırken bir öğretmen benim sınıfıma koşarak geldi ve nefes nefese dedi ki,

"Bayan Liu, çabuk gelin, bizim yönetici kalp krizi geçiriyor !"Hemen 3. kata gittim.

 

Yöneticimiz Bay Chen Fu Tien'i gördüğümde rengi gitmiş, konuşması peltek, ağzı çarpılmıştı ve bir kalp krizinin tüm belirtileri mevcuttu.

 Hemen Bay Chen'in 10 parmağının uçlarına batırmak için, bir uygulama öğrencisinin okulun dışındaki eczaneye şırınga almaya gitmesini istedim.

 10 parmağı da kanamaya başlayınca ( her bir parmaktan bir bezelye büyüklüğünde kan damlıyordu ), birkaç dakika sonra, Bay Chen'in yüzüne renk geldi ve gözleri anlamlı bakmaya başladı.


Ama ağzı hala çarpıktı. Bu yüzden kulaklarını kan ile doldurmak için sıktım.

 Kulakları kızarınca,


Sağ kulak memesine iki damla kan akması için iki kez iğne batırdım.

 Her bir kulak memesinden ikişer damla kan gelince, bir mucize oldu.


3 -5 dakika içinde ağzının şekli normale döndü ve konuşması netleşti.

 Onu bir süre dinlendirdik ve sıcak bir fincan çay verdik, sonra onu merdivenlerden aşağı inmesine yardımcı olup Wei Wah Hastanesine götürdük. Bir gece dinlendi ve ertesi gün ders vermek için okula dönmek üzere taburcu edildi. Her şey normale döndü.

 

Sonrasında hiçbir hastalık etkisi kalmamıştı.

 

Öte yandan, normal bir kalp krizi hastası genellikle hastane yolunda beyindeki kılcal damarlarda onarılamaz patlamalar yaşıyor.

 

Sonuç olarak, bu hastalar hiçbir zaman iyileşmiyor.' ( Irene Liu )

 

Kalp krizi ikinci ölüm nedenidir.

 

Þanslı olanlar hayatta kalır ama ömür boyu felç kalabilir.

 

Bu bir insanın hayatında olabilecek çok korkunç bir şeydir.

 

Eğer hepimiz bu kan akıtma yöntemini hatırlarsak ve hayat kurtarma işlemlerini kısa süre içinde başlatırsak, hasta canlanacak ve % 100 normale dönecektir.

Teşekkürler
Kadir USLU


.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL