Gönderen Konu: TAHNİT  (Okunma sayısı 9969 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cemil ÇAKIR

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 493
 • Karma: 0
 • Her ferdi, hata her topluluğu hoşlandığı yem ile a
  • http://karasuavcilari.tr.gg
TAHNİT
« : 09 Ekim 2008, 16:52:51 »
 O0 TAHNÝT
Sözlük anlamı

Ölüyü bozulmaması için belirli formül
dahilinde ilâçlama, iç organlarını çıkarma, ilâçlayarak
çabuk bozulmayacak hale getirme. Bir cismi, dayanıklılığını
arttırmak için Ýlâçlama. Tahnitin asıl manası,
ölünün kefenini buharla tütsülemektir.

hayvan doldurma işlemine ise taxidermy denmektedir.bu işiyapan kimseyede taxsidermist denir.

Taxidermy işlemi günlük hayatta kendine en uygun uygulama alanı olarak avcılık sporunu bulmuştur. Avcı, binbir zorluk,emek ve maddi külfetle elde ettiği avını sergilemek, korumak ve hayatının bir parçası haline getirmek ister. Ýşte burada taxidermist bu beklentileri karşılamak zorundadır. Ýyi bir taxidermistin doldurduğu trofe ister büyük av, ister kuş,ister küçük memeli olsun gerçeğe en uygun bir şekilde ayrıca dayanıklı ve uzun ömürlü olmalıdır.
_

TAHNÝT yapımı hakkında dahaönce birçok dergi ve web sitesinde bilgi verilmiş olmasına rağmen,  yeniden ve geniş bir şekilde izahat yapmamın meraklıları için faydalı olacağı kanaatindeyim.


MALZEME LÝSTESÝ
 neşter
 ,yan keski ,
 uzun agızlı kargaburun
 ,pense
 ,egri dikiş iğnesi
 ,iplik
 yapay göz
 elyaf pamuk (metrelik ve kiloluk)
 dezenfekte için boraks (borik asit)
 muhtelif renkte yaglı boya, tiner, vernik,
 farklı kalınlıkta tel
 ,japon yapıştırıcı
vemümkünse bir çalışma masası

eger doldurulacak hayvanımızda varsa işleme başlıyabiliriz.
Dolduracağımız bir kuş ise (bu işe kuşla başlamak en iyisidir ve benimde tavsiyem bu doğrultudadır,hatta kuşlar içinde bile seçim yaparak su kuşlarını tercih etmek işi biraz daha kolaylaştıracaktır sonra sırasıyla küçük memeliler ve büyük hayvanlar olabilir )
kuşta karar vermişsek kuşumuzu çalışma masasına yatırın işlemlere başlamadan önce kuşun muhtelif bölgelerinden vucut ölçülerini almaya ve kayıt etmeye önemle ğayret edin bu ölçümler neler olabilir derseniz : gaga ucundan kuyruk bitimine kadar olan mesafe, boyun uzunluğu,boyun kalınlığı, ğöğüs genişliği,gögüs yüksekliği,ayak uzunlukları,ayakların birbiriyle mesafesi ve uzuvlerın birbirleriyle orantıları gibi ölçümleri ve kendinize kolaylık sağlıyacak bütün detayları kayıt altına almaya gayret edin.tahnit işlemi bittikten sonra kuruyup renk değiştirecek ayak,gaga,göz kenarları ,ibik gibi uzuvları renk ve tonlarıyla birlikte kayıt altına alıp boyalarını hazır tutmaya gayret edin . hayvanımızı üzerinde durdurmayı düşündüğümüz kaideyi veya doğal ortamını hazırlayın.
Ölçüm işlemlerimiz bittikten sonra hayvanın üzerinde kan,kir ve pislikleri hafif sıcak su ve pamuk yardımıyla temizlemeye gayret edin (aslında dolduracagımız kuşu tamamiyle borik asit veya aliminyum sülfat çözeltili bir suyun içinde "kuşu yüzdükten sonra" banyo yaptırır gibi yıkayıp saç kurutma makinesiyle tüylerini düzelterek kurutmamız mümkün ama ilk aşamalarda bu biraz zor olduğu için daha ilerleyen zamanlarda denemenizi tavsiye ederim)
temizlik işinide bitirdikten sonra hayvanımızın hanği pozisyonda duracagını hayal edin hayal edemiyorsanız bu hayvanla alakalı kayıtlara resimlere belgelere müracaat edin mümkünse bu belgeleri calşma masanızın karşısına asın ve daha yüzmeye başlamadığınız hayvanınızı buşekle sokarak o pozisyonunu anlamaya ğayret edin ve hatta yapabiliyorsanız ince bir tel yardımıyla ğöğüs ve boyun eğrilerinide kopyalayıp telleri bir kenera koyun .eleriniz ve gözleriniz biraz alışınca bu tür referans noktalarına pek ihtiyacınız kalmıyacaktır.
bütün hazırlıkları tamamladık artık kuşumuzu yüzmeye başlıyabiliriz . ben 3ve 4 numaralı neşter ve bu neşterlere uygun geniş ve oval uçlar kullanmayı tercih ediyorum sizde buna benzer bir neşter veya elinize uygun bir bır bıçakta kullanabilirsiniz .
sırt üstü yatırdığımız hayvanı gögüs kafesinin alt başlangıç ucunun iki ,üç parmak üstünden başlıyarak anüse kadar olan mesafeyi çok hafif ıslatarak tüyleri ayırın ve buayırdıgımız yerden neşterle diyaframa girmeden kesin şayet diyaframı kesmişseniz hemen biraz pamukla deliği kapatın eger kan veya pislik dışarıya sızmışsa biraz nişasta yardımıyla bunları durdurun.
açmış olduğunuz bu bölgeden ayaklara doğru yavaş yavaş yüzün iç taraftan ayağa ulaştığınızda dış taraftan ayağı destekliyerek içerden üçüncü eklemin hemen altından yan keski yardımıyla kemiği kesin neşterimizle etleri kesin ve ayağı vucuttan ayırın ayağı içerden yavaş yavaş ikinci ekleme kadar deriyi cok sündürmeden inin,burda kemiğin üstündeki et ,lif ve kasları kesin ve kemiği iceride bırakın dışarıdan ayağı asılarak düzeltin ve diğer ayağada aynı işlemi tatbik edin .
ayaklardan arka tarafa doğru yüzmeye devam edin kuyruk noktasına geldiğinizde anüsü iç taraftan kesin (bağırsaklarda olası pisliğin dışarıya sızmaması için kesimden önce bir miktar pamukla tamponlayın ) anüs kesiminden sonra içerden yavaş yavaş kuyruk bitimine doğru ilerleyin . bu bölgede farklı kesim noktaları ğörüküyor ğibi olsa ve farklı ustalar kuyruk sokumundan kesilir deselerde bana göre en sıhhatlisi neşter yardımıyla kuyruk teleklerinin derinin içte kalan kesimlerinekadar ulaşmak ve burdan neşteri telekle etin arasından vucuda doğru ilerleterek teleklerin etin içinde kalan son noktasına kadar ulaşarak tekrak telek bitiminden arka noktaya doğru ilerlemek ve son noktayı bulmaktır bu işlem sadece kuyruğu kurtarmıştır ve kuyruga içerden baktığınızda bir V şekli oluşmuştur. bundan sonra kuyruğun üst bölgesinde bulunan yağ bezi ve vucudun son noktasının ayrılma işlemi kalmıştır.
bunun için hayvanın arka tarafını biraz kaldırark teleklerin arkasında kalan bu bölgeyi görmeye çalışın ve neşterinizle yag bezesini parçalamadan deriyi ayırın artık sırt bölgesine ullaştınız hayvanın arka tarafınıhavaya kaldırarak deriyi cok sündürmeden ( çünkü sırt bölgesi en az esneyen bölgedir , ) ayaklara doğru inin ayaklara ulştıgınızda bir ip yardımıyla hayvanı askıya alınki rahat çalışabilesiniz.
askıdaki hayvanın önünden ve sırtından kanatlara doğru ilerleyin kanatlara ulaştıgınızda kanat kemiklerinin kürek kemiğiyle buluştugu noktadan kesin iki kanadıda bu şekilde kestikten sonra boğaza doğru ilerleyin.şayet çalıştıgınız ince bogazlı bir hayvan degilse kafatasına kadar ulaşın ve omuriliğin kafatasıyla buluştuğu noktadan yan keski yardımıyla kesin, kestiginiz noktadan kafatasını deliğini biraz genişletin,kafadaki olabilecek etleri temizleyin .
şayet hayvan ince boyunlu ise kafaya doğru inebildiğiniz kadar inin ve yan keskinizi deriyle boyun arasından sokarak omuriliğin son noktasından kesin .artık deri ve vucut birbirinden ayrılmıştır .deriyi çalışma masasına yatırın cıkarttıgınız vucudu bir kenara koyun (lazım olabilir) hayvanın yüzme işlemini bitirdik . Kuşun dilini,altından kesin ve karga burun ile asılarak cıkartın üst damagı kesin alın şayet daha önce beyine ulaşıp temizleyemediyseniz buradan beynini temizleyin ğözlerini dışardan ğöz kapaklarını zedelemeden kesin ve iç taraftan karga burunla asılarak cıkartın ağız içinden olabilecek et fazlalıklarını alın buişlemleri yaparken kafatasını kırmamaya özen gösterin. tekrar hayvanın iç tarafından kanatlara ulaşarak kemik başını (omları) yan keskiyle kesin ve kanat uçlarına doğru yüzün şayet calıştığınız hayvan cok büyük değilse ikinci ekleme kadar inin ve bırakın şayet büyük bir hayvansa filize kadar inmeye gayret edin çünkü burda hala fazla derecede et vardır ve iyi temizleyemezseniz kuruma esnasında koku yapabilir.kanat ikinci ekleminde dikkat etmeniz gereken kanat teleklerinin dibleri kemik üzerinde bitişiktir burayı yüzerken bu telek diblerini tek tek ayırmanız gerekmektedir. kanatların işini bitirdikten sonra deriyi içerden kontrol edin kalabilecek yağ et ve özellikle lifleri temizleyin.deride büyük delik ve bıçak yarası varsa dışarıdan potluk yapmıyacak şekilde dikin. kuşun genel yüzümünü ve temizliğini bitirdik elimizdeki borikasitle (boraks "borik asit" hırdavatçılarda eczanelerde kimyacılarda kolaylıkla bulabileceğiniz kilosu bir iki binlirayı geçmeyen cok farklı sektörlerde kullanılabilen bir asit türevidir. bununla birlikte formoldeid ve siyanür gibi daha ağır ilaçlar özel kullanım teknikleri ve malzemesi ve tecrübesi gerektirmektedir avrupa ve amerikadaki hazır tahnit solusyonlarınında fiyat ve getirtme problemleri vardır.) hayvanın her tarafını bolca asıtleyin çok kullanmaktan cekinmeyin zira fazlalığı kendiliğinden dökülecektir.
göz kenarları cabuk kuruyacağı için hemen yapay gözleri iç taraftan karga burun veya bir mil yardımıyla takın arkalarından desdekleyin yapıştırmanız gerekirse yapıştırma işlemini iş bitimine bırakın.
hayvanın yüzüm ve temizliğini bitirdik ve dolum işlemine hazır hale gedirdik işin kolay tarafı bitti işte ustalık ve beceri isteyen kendi hayal gücünüzle yeni teknikler geliştirebileceğiniz kalıp yapım ve dolum teknığine :
Avrupa ve Amerika ğibi bu işin sektör haline geldiği ülkelerde tahnit yapmayı düşündüğünüz bütün hayvanların hazır kalıpları bulunmaktadır
Fakat bu kalıplara istediğimiz zaman ulaşma imkanının zorluğu ve ekonomisinin bizlere uygun olmamasından dolayı kalıpları kendimizin yapması bizim için biraz daha avantajlıdır.
Kalıp yapımında önemli olan en kolay şekilde ulaşabilecek ve o kolaylıkta işleyebilecegimiz herhangi bir metaryaldir.
Biz kolaylık olması açısından köpük diye bildiğimiz inşaatta yalıtım için veya ambalajlarda destek için kullanıln strafor malzemesini kullanmayı tercih ediyoruz.
Bu malzemedende gözenekleri sıkı olan ve daha çok izalasyon için kullanılan daha sıkı ve kesilmesi daha kolay olanlarını kullanıyoruz.
Kayıt altına aldıgımız öiçülerden ve yüzerek çkardığımız vucuttan istifade ederek, boyun kanat ve bacaklar haricinde kalan bölümü yapmaya calışırız .
Üst üste yapıştırarak kalınlaştırdığımız straforu en, boy ve yükseklik ölçülerini hesap ederek bir küp şeklinde hazırlarız. Daha sonra vucuda bakarak ve bu ölçülere sabit kalarak
Keskin bir bıçak veya uzun bir maket bıcagı ile hayvanın şeklini vermeye gayret ederiz .
Burada tahniti birinci dereceden etkileyecek olay kalıbı orjinaline uygun yapabilmenizdir.onun için kalıbı yontarken ğöğüs ovalliğine karın boşluğuna sırt eğrilerine kürek kemiklerine özen ğöstermeye çalışın .
Hazırladığınız kalıbı derinin içine sokarak deneme yapın şayet büyük geliyorsa çıkarıp küçültün eğer küçük geliyorsa biraz pamuk yardımıyla büyültme yapabilirsiniz.
Þayet bu tür bir kalıp yapmak sizin için zor olacaksa bir koli kartonunu silindir şeklinde yuvarlayın kalınlıgı kuşumuzun vucut kalınlığından biraz ince olsun dağılmaması için ip veya telle sıkıca ortasından bağlayın karton kalıbı birtarafından biraz yassıltın kalıbı vucudun yanına koyarak uzunlugunu ayarların ve kuyruk tarafının inceliğini ğöğüs ovalliğini karın boşluğu gibi detayları maket bıçagıyla keserek vucuda benzetmeye çalışın
Þayet bunu yapmakta size zor gelecekse bir adet teli kafa ile kuyruk sokumu arasına göre kesin kanat ve ayak hizalarında teli eğerek birer daire yapın bir kanat ucundan diğer kanat ucuna kadar uzunlukta birtel daha kesin bununda tam ortasından bir daire yapın aynı işlemi ayak içinde uygulayın ayak ve kanat tellerini ana telin üzerine daireleri üst üste gelecek şekilde koyun budaireleri oynamayacak ve sallanmayacak sekilde ip ile sıkıca bağlayın
Kalıbımız hemen hemen hazır sayılır kusun büyüklüğüne göre kalınlığını tesbit ettiğimiz telden kafayla kuyruk sokumu arasındaki mesafenin yarım katı fazla uzunlukta kesin.bu teli bir kenarı uzun bir kenarı kısa olarak ikiye katlayın ve kalıbın arka tarafından öne doğru geçirin kısa teli uzun tele sabitleyin .böylece kuşun gövde ve boynunu hazırlamış olduk .daha önceki ölçümlere de müracaat ederek boyun uzunluğunu tesbit edin telin uctarafından kıvırma payı haricindeki kısmı kesin. Boyun teli ve kalıbı derinin içine sokarak deneme yapapın ki kalıbın uzunlugu veya kısalığı sonradan sıkıntı yaratmasın .
Kuşumuzu kanatları açık olarak doldurmayı düşünüyor iseniz kanat uzunluğundan birazca büyük iki adet teli kesin uçlarını biraz sivriltin telin bir tanesini kanat içinden kanat kemiğinin alta bakan kenarından filiz eklemine kadar getirin buradan eklemi kırmadan teli dışarıya çıkarın bu işlemin aynısını diger kanat içinde uygulayın. Eğer kanatları kapalı yapmayı düşünmüş iseniz bu işleme gerek yoktur.
Ýki adet daha teli ayak uzunluklarından daha uzunca kesin.butelleri ayaklara ğeçirirken kanatların aksine dıştaraftan başlayın bunun için de bir şiş veya neşter yardımıyla ayak tabanlarından telin geçeçeği kadar birer delik açın bu deliklerden teli sokun teli ayak kemiğinin arka tarafından deri ile kemik arasından ilerletin dirsek eklemine geldiğinizde ayağı olabidiğince düz tutarak eklemi kırmadan ve deriyi yırtmadan teli geçirin aynı işlemi diğer ayak içinde yapın
Telerimizi geçirdik artık kalıbımızıda kuşun içine yerleştirebiliriz. Ancak kalıbı yerleştirmeden önce kalıbın kanat ve ayak tellerinin denk geleceği hizalardan tellerin geçeçeği birer delik açmamız gerekmektedir. Bunun için tel kalınlığında birşiş ile kalıbımızın kürek kemikleri hizasından gögüslere doğru çapraz şekilde iki kanat teli içinde birer delik açın bacak hizasından enlemesine tel kalınlıgından biraz daha kalın olmak şartıyla tek delik veya dibdibe iki delık açın delik açma işlemide bittikten sonra parçaları bir araya getirmeye başlıya bilirsiniz.
Kalıbın boyun teline metrelik elyaftan kestiğimiz ince şerit halindeki malzemeyi ucunu kıvırarak hazırladığımız beyine girecek telin kıvrık kısmına ucunu tuttururuz şeridi tele dolayarak kuşun orijinal boyun kalınlıgına ulaştırın
Kalıbı artık deriye geçirmeye başlıyabilirsiniz .deriyi kalıba yavaşça ğiydirin telin ucunu bogazdan sıvazlıyarak geçirin ve beyine sıkıca oturtun .vucudun tamamını giydirmeden önce kanatlardan gelen telleri hazırladıgımız deliklerden karşılıklı gecirin ve ğöğüslerden cıkan telleri birbiriyle sıkıca bağlayın . derinin kalan kısmınıda giydirin ve bacak tellerinide deliklerden karşılıklı geçirerek birbiriyle sıkıca bağlayın .
Teleme işlemide bittikten sonra sırt üstü yatan kuşun içine alyaf famuk doldurmaya başlıyabilirsiniz. Eğer kalıbı itinalı bir şekilde yapmış iseniz pamuk kullanımınızda oldukça az olacaktır. Kalıp kullanmayıp sadece telle calışmış iseniz vucudu pamuk yardımı ile oluşturmanız gerekmektedir. Pamukla dolgu yaparken dikkat etmeniz gereken husus ise daha çok pamuktan ziyade daha az pamuk ile çalışmaya ğayret etmenizdir. Kuşların vucut yapılarına dikkat ederseniz yuvarlaktan ziyade biraz yassıdır .eger pamuğu dolduruverirseniz ortaya yastık ğibi bir sonuç çıkabilir .bunun için pamuğu yavaş yavaş kalıbın ihtiyacı olan bölgelere ara sıra dışardan deriyi düzelterek , sırt üstü yatan kuşun sırt bölgelerini konturol ederek kanat diplerindeki ve baldırlardaki boşlukları doldurarak pamuklama işini bitiririn.
Doldurma işlemi hemen hemen bitmiş durumdadır. Dikme işlemine başlamadan önce kuşunuzu yapmak istediğiniz şekle getirin. Kanat pozisyonları ayak şekillerini kontrol edin egmelerden dolayı oluşabilecek potlukları duzeltin oluşabilecek cukurlukları pamukla doldurun eksik yer var ise buralarıda pamukla tamponlayın .genel bir kontrolden sonra ğözünüze çarpan bir yer yok ise kuşu tekrar sırt üstü yatırın rahat dıkebilmeniz için ,kanat aralarına küçük bir semer hazırlayın ve dikme işlemine başlayın.
Kuşu dikerken normal herhangi bir igne ve normal bir ip kullanabilirsiniz .kullanacagınız eğri iğne ve biraz mumlanmış ip size ekstra avantaj sağlıyacaktır.dikme işlemine gögüs kısmından başlayın .dikişleri içerden dışarıya doğru atın her dikişten sonra ipi asılarak deriyi birleştirin. Ýpi asılırken ipin altında kalabilecek tüylere dikkat edin varsa katlanmış tüyleri kurtarın .dikişi anüse kadar getirin düğümleyin ve dikme işlemini bitirin.
Daha önceden hazırladığımız platforma kuşun ayak tabanından gelen telleri deliklerden geçirerek kuşu ayakta durdurun. Daha önceden belirlediğimiz resimlere bakarak kuşa son şeklini vermeye gayret edin tüyleriyle tektek uğraşak düzeltin . kanatları ve kuyruğu acık ve gergin yapmak istiyorsanız ince ve gerginligi taşıyabilecek kortonlardan yararlanarak destekler oluşturun bu karton destekleri ataş yardımı veya uzun ignelerle kuyruk kanat teleklerine tutturun bu işlemleri yaparken bu destekleri daha sonra cıkaracağınızı unutmayın ve buna göre teleklere fazla özen gösterin . bant gibi yapıştırıcılar kurumadan sonra sökmesi zor oldugu için cok darda kalmazsanız kullanmamaya gayret edin.
Kuşunuz hayalinizde canlandırdıgınız şekli almış ise genel bir kontrolden sonra kuruması için bir kenara bırakın. Kuruma süresi haynanın büyüklüğü ve ortam sıcaklıgıyla alakalı olduğu için kuruma süresini siz belirleyin . hayvanın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra destekleri çıkartın şayet daha önce cıkartmaya kalkarsanız gergin olan kanatlar ve kuyruğun şekli bozulacaktır. Onun için sabırlı olun . iyice kuruyan kuşu desteklerini cıkarın olabilecek tüy bozukluklarını düzeltin . daha önceden kayıt altına aldığımız ayak gaga ibik göz kenerı gibi renkleri bu bölgelere tatbik edin . boyama işini yaparken boyanın çok ince olmasına özen gösterin zira ayak gibi bölgelerdeki ince pulumsu dokuyu kapatmadan boyamaya gayret edin .YAPAY GÖZLERÝN ÝMALATI


Yapay gözler avrupada korkunç derecede gerçekçi ve geniş bir katalok içerisinde üretilmektedir. Ancak bizim ihtiyacımız oldugunda bu gözlere çok çabuk ve istediğimiz miktarda almamızın sıkıntılarıda bir gerçektir. Onun için bizimde hazırlayacagımız küçük bir kalıpla istediğimiz zaman ihtiyacımız kadar yapay göz yapma şansımız vardır.
Gözleri üretebilmemiz için öncelikle bir model ve bu modelden alınmış esnek bir kalıba ihtiyaç vardır.
Modelihazırlamadan önce kullanacagımız göz çaplarını belirlememiz gerekmektedir.kuşların göz çapları genelde 7mm.ile 12 mm arasında değişmektedir. Ortadan kesilmiş bir bilya şekline benzeyen bu modelleri alcı ahşap metal ğibi materyallerden belirttiğimiz çaplardan hazırlamamız gerekir bu modelleri hazırlarken cok kullanacagımız ğözden cok ,az kullanacagımız ğözden daha az hazırlarız. Bu modelleri hazırlarken bir ağaç tornacısından veya bir modelciden ve mümkünse bir cnc tezgahından yararlanmanız son derece iyi sonuçlar verir.
Hazırladığımız bu yarım dünyaları düzgün bir zeminin üstüne yapıştırırız. Modellerin yüksekliğinden bir iki santim daha yüksek olan citalarla modellerin kenarına bir duvar oluştururuz. Bu oluşturduğumuz duvarın içine dökeceğimiz malzemenin dışarıya sızmaması için duvarları dışarıdan cam slikonu gibi malzemelerle iyice sağlamlaştırırız.
Model kalıplanmasında yaygın olarak kullanılan dökme silikonlardan almanız gerekmektedir. Bu malzemeyi teknik malzeme satan hırdavatçılarda bulmanız mümkündür.
Þayet yakınınızda bu malzemeyi bulamazsanız 0212 4220514 tel ile Ultrakim firmasından bilgi alabilirsiniz. Malzeme katalizörüyle birlikte satılmaktadır. Aldıgınız malzemeyi hazırladıgınız kasaya ne kadar gidecegini tahmin ederek bir kaba boşaltın katalizöründen yüzde beş ilave ederek iyice karıştırın koyu bir yogurt kıvamına gelen bu silikonu kasanın bir kenarından yavaşça kasayı dolduracak şekilde boşaltınız eger karışımı iyi yapmışsanız yaklaşık 12 saat sonra silikon kalıbınız donacaktır bir kenarından ıspartula yardımıyla yavaşça cıkarınız artık elinizde rahatlıkla kullanabileceginiz bir göz kalıbı bulunmaktadır.
Bu kalıblardan göz oluşturabilmek için CTP yani polyestere ihtitiyaç vardır. Yakınlarınızda bulabileceğiniz bir polyestirciden olabilecek en şeffaf polyesterden ve bunun hazırlayıcısından hızlandırıcısından bir miktar alın . hazırlayıcı ve hızlandırıcı nın polyestere katılma oranı binde beştir. Fakat mor renkte olan hızlandırıcıdan daha az ğirerseniz hem calışmanız biraz daha kolaylaşacak hemde polyesterin renği daha renksiz olacaktır.
Kalıbı düz bir satıh üzerine yerleştirin döküme hazır hale getirdiğiniz polyesteri kalıptaki göz yataklarına doldurun polyester daha donmadan yapacagınız göz bebeklerine ğöre hazırladığınız boyalaları küçük enjektörlere çekin bu enjektördeki boyaları ğöz bebeği ve retina tabakasını oluşturmak için polyesterin içine yavaşça ve dağıtmadan zerk edin ve ğözleri kurumaya bırakın.donmuş gözleri silikon kalıptan ayırın kontrol edin şayet istediğiniz parlaklıkta çıkmamış ise üzerlerine biraz vernik püskürterek parlamasını sağlayın.
Bu iş çok zor ve zahmetli diyorsanız belirttiğimiz çaplarda siyah renkli tesbih taneleri gibi boncuklarlada çok iyi neticeler alabilirsiniz,

Cemil ÇAKIR
O Rh + 1958 Karasu SAKARYA

Karasu Avcılar, Atıcılar ve Balıkçılar
Spor Kulübü Derneği Başkanı

Çevrimdışı Cem ALOĞLU

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 240
 • Karma: 0
 • " SEVGİ-SAYGI-HOŞGÖRܓ "
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #1 : 09 Ekim 2008, 16:58:02 »
              Uatam bilgilendirme için teşekkürler,ellerine sağlık.. :)
Cem ALOĞLU
A Rh + 1968 Karamürsel KOCAELİ

Çevrimdışı Yahya BUDAK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 3356
 • Karma: 0
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #2 : 09 Ekim 2008, 20:59:59 »
ellerine sağlık ustam
Yahya BUDAK
A Rh + 1965 KOCAELİ


Çevrimdışı Cemil DURMAZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 420
 • Karma: 0
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #3 : 09 Ekim 2008, 21:15:26 »
abi eline sağlık verdiğin bilgiler için teşekkürler
Cemil DURMAZ
1973 MERSİN

Çevrimdışı Cengiz BUDAK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 9286
 • Karma: 0
 • BܓYܓK LOKMA YUT BܓYܓK LAF ETME
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #4 : 09 Ekim 2008, 21:46:54 »
Ellerine saglık Cemil abi paylaşım için teşekkürler.
Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ    0 532 701 26 77


Çevrimdışı Salim FİŞNE

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 20
 • Karma: 0
 • BİLİNÇLİ SܓRDܓRܓLEBİLİR AVCILIK
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #5 : 14 Kasım 2008, 20:12:32 »
PEKÝ CEMÝL ABÝ TÝLKÝ VEYA TAVÞAN VB. GÝBÝ HAYVANLARIN TAHNÝTÝNDE HANGÝ TÜR KÝMYASALLARI  NASIL KULLANACAÐIZ.BÝLGÝLENDÝRÝRSENÝZ SEVÝNÝRÝM....
Salim FİŞNE
0 Rh + 1970 Beydağ İZMİR


Çevrimdışı Hüseyin TUNÇAL

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 806
 • Karma: 0
  • huseyin_tunc_al@hotmail.com
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #6 : 14 Kasım 2008, 20:17:01 »
ellerıne saglık cemıl abı
Hüseyin TUNÇAL
0 Rh + 1986 SAKARYA               0 546 557 89 41


[img width=320 height=240]http://i30.tinypic.com/iw5fsx

Çevrimdışı Bayram VARIŞ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1776
 • Karma: 0
 • Sular yükseldikce balıklar karıncaları yer,sular ç
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #7 : 14 Kasım 2008, 20:45:01 »
Paylaşım icin teşekkürler usta emeğine sağlık
Bayram VARIŞ
A Rh + 1972 UŞAK

Çevrimdışı Volkan YAMAN

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 2899
 • Karma: 0
 • İYİ KÖPEK AV , KÖTܓ KÖPEK YOL YAPTIRIR ...
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #8 : 14 Kasım 2008, 23:25:09 »
 Paylaşım için teşekürler cemil abi ...
 Ellerine sağlık ...
Volkan YAMAN
0 Rh +   1978  BURSA                               @ 541 213 1978


Çevrimdışı Murat SERİN 01

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1348
 • Karma: 0
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #9 : 16 Kasım 2008, 17:14:49 »
paylaşım için teşekkür ederim deneme yapacagım
Murat SERİN
A Rh + 1984 ADANA               0 541 449 01 27
www.adanusmotor.com              
Adam olanı hayatıma SOKARIM, adam olmayanın hayatına SOKARIM...

Çevrimdışı Serkan KARTALKAYA

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 4499
 • Karma: 0
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2008, 05:26:18 »
gereklı bılgıendırme ıcın tesekkurler
Serkan KARTALKAYA
A Rh + 1982 Kağıthane İSTANBUL      

Çevrimdışı Faik TUFAN

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 3110
 • Karma: 0
 • İnandığı Gibi Yaşamayan Yaşadığına İnanmaya Başlar
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #11 : 17 Ocak 2009, 16:58:42 »
   ellerine yüreğine sağlık abi...
Faik TUFAN           0 530 566 8626
0 Rh + 1972 Lüleburgaz KIRKLARELİ   


Çevrimdışı Faruk AYDOĞAR

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 469
 • Karma: 0
 • Eskişehir Tepebaşı Avcılar Derneği
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #12 : 22 Mart 2009, 03:39:03 »
Paylaşım için teşşekürler. Zor bir uğraş bence ama zevklidir.
Faruk AYDOĞAR
A Rh + 1982 ESKİŞEHİR
Eskişehir Tepebaşı Avcılar Derneği

Çevrimdışı Ekrem GܓNGÖRMEZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 3323
 • Karma: 0
Ynt: TAHNİT
« Yanıtla #13 : 11 Mart 2012, 04:40:11 »
Cemil abi konu baya eski , ben yeni gördüm ve tüm yazdıklarını okudum detayına kadar yazmışsın eline sağlık..
Bende bişey eklemek isterim gözle uğraşmak istemeyenler boncukçularda her türlü çeşit var ;)
Vücut kalıbı yapmayanlarda elyaf ile doldurabilir ama göğüs kısmı kabarık olacagından dikme işine kuyruk kısmından başlamalarını tavsiye ederim ..
Ekrem GܓNGÖRMEZ
1978 Kartal İSTANBUL