Gönderen Konu: AVCI ÜNLÜLER  (Okunma sayısı 2783 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Bölüm Editörü
  • *
AVCI ÜNLÜLER
« : 29 Kasım 2013, 04:41:31 »
IV. MEHMET

IV. Mehmet ya da Avcı Mehmet adıyla da bilinir (2 Ocak 1642, Ýstanbul – 6 Ocak 1693, Edirne), 19. Osmanlı padişahı ve 98. Ýslam halifesidir. Padişah Ýbrahim'in Turhan Sultan'dan olan oğludur. Babasının tahttan indirilmesinin ardından 1648'de 7 yaşında padişah oldu. Ava düşkünlüğünden dolayı avcı lakabıyla anılmıştır. 39 yıllık saltanatıyla I. Süleyman'dan sonra en uzun süre hükümdarlık yapan Osmanlı padişahıdır.
Ava olan tutkusu fanatizmi aşmaktadır. Osmanlı arşivlerinde günler süren bu avlar için bütçeden müthiş paralar ayrıldığından ve Sultan Mehmet’in havada uçan kargayı okla vurabilen müthiş bir avcı olduğundan söz edilir.
Prof. Dr. Erhan Afyonoğlu’nun söylediğine göre Osmanlı arşivlerinde Sultan Mehmet’in yaptığı bu avlarla ilgili onlarca defter vardır ve bu belgeler, araştırılıp gün yüzüne çıkarılmayı  beklemektedir. 

ÖMER SEYFETTÝN

1884 yılında Gönen, Balıkesir'de doğdu. Yüzbaşı Ömer Þevki Bey'le, Fatma Hanım'ın ikisi küçük yaşlarda ölen dört çocuğundan biridir. Öğrenimine Gönen'de bir mahalle mektebinde başladı. 36 yıllık kısacık yaşamına Bomba, Beyaz Lale, Yüksek Ökçeler, Yalnız Efe gibi onlarca güzel öykü kazandırmış üretken bir yazarımızdır. Küçük yaşlardan itibaren her avcı gibi sapanla kuş avlamaya başlamış ve ilerleyen zamanlarda ayı avı gibi trofe avlarına gittiği bilinmektedir. Birkaç hikayesinde bu avlar esnasında edindiği tecrübelerden söz etmiştir.

YÖRÜK ALÝ EFE

1895 yılında Sultanhisar’da doğan Yörük Ali Efe Kurtuluş Savaşı sırasında Aydın’da 20 ay boyunca düşman ilerlemesini durdurmuş bir kahramandır. Savaş sonrasında gösterdiği cesaretten ötürü kırmızı şeritli Ýstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir.
Her Efe gibi çok iyi bir atıcı olmasının yanı sıra domuz ve keklik avlarının tutkunudur. Onun tek bir özelliği vardır: Avlarını ilk atışta vurması. Havada uçan kekliği tek kurşunla vurduğu söylenir. Öldükten sonra vasiyeti üzerine Yenipazar’a defnedilmiş, adına da bir müze yapılmıştır.   

SAÝT FAÝK ABASIYANIK

Adapazarı’nın köklü ailelerinden biri olan Mehmet Faik Bey’in oğludur. Parlak bir öğrenim yaşantısı olmamış, zengin bir ailenin çocuğu olmasına rağmen gösterişten nefret etmiştir. Ýstanbul ve çevresinde yaşadıklarını hikayelere dökmüş ve gelmiş geçmiş en büyük Türk hikayecilerinden biri olmuştur.Semaver, Sarnıç,Þahmerdan, Alemdağ’da Var Bir Yılan… gibi pek çok unutulmaz esere imzasını atmıştır.
   Avare bir ruh yapısı vardır. Toplum, kurallar, yaldızlı bir hayat ona göre değildir. Onun ruhunun yegane avuntu bulduğu yer balıkçı kahvelerinin, balıkçıların, teknelerin bulunduğu yerlerdir.Onun bu yönünü annesi şöyle anlatmıştır. “Þatafattan nefret ederdi. Dolabında her şey bulunduğu ve ailevi durumumuz iyi olduğu halde ekseriya başına bir kasket ayağına bir pantolon geçirerek balıkçı arkadaşlarıyla gününü gün ederdi." Evet Sait Faik o döneminin en hızlı balıkçılarından biridir. Ýstanbul Adalar civarında yaptığı bir çok avı hikayelerinde anlatmıştır. Mercan, Lüfer ve özellikle sinagrit (kendi deyimiyle) en sevdiği avlardır.

CEVAT ÞAKÝR KABAAÐAÇLI (HALÝKARNAS BALIKÇISI)

1890 yılında Girit’te doğmuş. Çocukluk yıllarını atina’da geçirmiş, soylu, altı çocuklu bir ailenin en büyüğüdür. 1925 yılında yazdığı bir yazı yüzünden askerlikten soğutmak gerekçesiyle yargılanmış ve 3 yıl kalebent olarak Bodrum’a sürülmüştür. Bodrum sürgünü her ne kadar bu gün bizi gülümsetse de o yıllarda Bodrum kara ulaşımı olmayan bir kıyı kasabasıdır. Cezasının 2 yılını Bodrum’da, 1 yılını Ýstanbul’da tamamlarsa da bir süre sonra aşığı olduğu Bodrum’a geri döner. Bodrum, yazdığı Mavi Sürgün, Deniz Gurbetçileri, Aganta Burina Burinata gibi onlarca esere esin kaynağı olmuştur. Yazdığı eserler bir çok dünya diline çevrilmiş.Özellikle Bodrum’un dünyaca tanınan bir yer olmasında başrolü oynamıştır. Bodrum’un balıkçıları, sünger avcıları, köylüler arasındaki çatışmaları kimi zamanda sevdaları hikayelerine taşımıştır.
Bodrum’un antik dönemindeki ismini, beraberinde balıkçılık sevdasını birleştirerek kendisine Halikarnas Balıkçısı lakabını uygun görmüştür.

Cevat Þakir müthiş bir denizcidir. Balık avını çok sever. Hikayelerinde gittiği bu avlarda yaşadıklarını canlı bir dille anlatır. O tam bir Bodrum aşığıdır. Bu sevgisini Bodrum adlı şiirinde şu şekilde dile getirir.
BODRUM
Ýtalya'yı gör de öl derler
Yok canım; Bodrum'la kıyılarını gör ve yaşa

Yokuşbaşına geldiğinde, Bodrum'u göreceksin
Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin
Senden öncekilerde böyleydiler
Akıllarını hep Bodrum'da bırakıp gittiler…

Hayatında en çok sevdiği şeyler: Peynir, su, istanköy peksimeti, tütün ve rakı idi.

KENAN EVREN

Aslen Alaşehirli olan 12 Eylül askeri darbesinin unutulmaz ismi müthiş bir keklik avcısıdır. Aslında pek çoğumuzda olduğu gibi avcılık  ailesinden kaynaklanmaktadır.
Bir gün keklik avının dayanılmaz cazibesine o da yenik düşmüş ve emekliliği sonrasında askeri garnizon içerisinde yapılacak bir keklik avı davetini geri çevirememiştir. Ancak yasak zamanda yapılan bu av basında geniş yer bulunca kendisine o zamanın parasıyla 100 bin TL ceza kesilmiştir.

SUAVÝ

Aslen Kırıkkaleli olan Suavi Türk pop müziğinde ender rastlanan seslerden biridir. Sanatçı kişiliğinin yanı sıra sigara kullanmayan, dağcılık ve dalgıçlık ve avcılık yapan Profesyonel bir balık adamdır. Kendisinin ava olan ilgisine Ýzmir 1994 yılında Emniyet Müdürlüğünde şahsen şahit oldum. Ruhsat çıkarmak için sıra beklerken odadaki tüm emniyet personelini başına toplamış, başından geçen bir av hikayesini soluksuz anlatıyordu.
Sıkı bir trofe avcısı olduğu biliniyor.

ZAFER ERGÝN

Arka Sokaklar’ın Rıza Babası olarak bilinen Zafer Ergin’in müthiş bir trofe avcısı olduğu biliniyor. Ergin sadece avcılık yapan biri olarak değil Ýl av komisyonlarında ve bölge toplantılarına katılarak Türk avcılığına aktif olarak destek veren önemli bir şahsiyet olarak tanınıyor.

CEM BOYNER

Bir zamanlar TÜSÝAD başkanlığını yürüten Cem Boyner’in avcılığını, ava olan tutkusunu bilmeyen yok. Çok küçük yaşlardan itibaren babası Osman Boyner’in onun ava başlamasında büyük etkisi olmuş. Av sevdasını kendi ağzından şöyle dile getiriyor.

“Ýnsan, avdan çok, avda yaşananlardan etkileniyor ve orayı özlüyorsunuz. Þehir hayatında ben yıldızları görmüyorum, kuşların cıvıltısını duymuyorum, şafakta uyanmıyorum, böcekleri duymuyorum. Ama av doğayla bütünleşme açısından bana çok önemli bir vasıta oldu.” Cem Boyner’in son zamanlarda avcı dostlarıyla özel avlaklara giderek güzel sülün avları yaptığını biliyoruz.

ÜMÝT DAVALA

1973 yılında Almanya’da doğmuş, Galatasaray’ın şampiyonluklarına, özellikle UEFA kupasının kazanılmasına, milli takımda dünya üçüncülüğüne vesile olmuş en önemli futbolculardan biridir. Ümit Davala’nın tam bir av tutkunu olduğu bilinmektedir. Özellikle avcılık konusundaki bilgisi dostlarından büyük övgü almaktadır.

Ördek, çulluk ve bıldırcın avlarına gittiği bilinmektedir.

Bu hafta canım hikaye yazmak istemedi. Bir değişiklik olsun istedim.Bizden bu haftalık da bu kadar. Gelecek hafta inşallah bir başka hikayede buluşuncaya kadar şimdilik, kalın sağlıcakla...
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2013, 12:56:14 Gönderen: Oðuz BABAÇOÐLU »
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Avcğlğk: Kğrk gğn taban, bir gğn y

Çevrimdışı B.Ömür ÇİLİNGİR

• Dost Avcı
Ynt: AVCI ÜNLÜLER
« Yanıtla #1 : 30 Kasım 2013, 02:00:00 »
hocam güzel bir paylasım olmuş bu bilgileri bilmiyordum yeni ögrenmiş oldum sagolun .
Bayram Ömür ÇİLİNGİR
0 Rh + 1986 Seyhan ADANA

Çevrimdışı Serkan KAHRAMAN

• Dost Avcı
  • 3.5 atacağğna 4x4 lğk yağa !!!
« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2013, 03:40:08 »
Avcilar bu ülkenin milis kuvvetidir
Serkan KAHRAMAN
AB Rh + 1978 KOCAELğ

• Bölüm Editörü
  • *
« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2013, 09:46:22 »
hocam güzel bir paylasım olmuş bu bilgileri bilmiyordum yeni ögrenmiş oldum sagolun .

Avcı yönlerini pek dışa vurmuyorlar ama çok var aralarında av tutkunu olan.

Avcilar bu ülkenin milis kuvvetidir
Haklısın... :)
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

• Dost Avcı
« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2013, 16:57:28 »
teşekkürler hocam...
Kenan PAZARLI
B Rh + 1967 B.Çekmece İSTANBUL

Çevrimdışı İskender GܓRDAĞ

• Dost Avcı
« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2013, 20:09:18 »
BİYOLOG   İskender GܓRDAĞ
1987 İSTANBUL

Çevrimdışı Cengiz BUDAK

• Dost Avcı
  • BܓYܓK LOKMA YUT BܓYܓK LAF ETME
« Yanıtla #6 : 01 Aralık 2013, 01:54:28 »
Avcı Ünlüler listesinde Oğuz Hocamı Unutmuşsun.   ;D

Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ  

Çevrimdışı Yusuf BİÇER

• Dost Avcı
  • Adanalıyık allahın adamıyık...
« Yanıtla #7 : 01 Aralık 2013, 11:14:59 »
Eline sağlık
Yusuf BİÇER
0 Rh + 1974 ADANA

Çevrimdışı Mehmet GENÇ

• Dost Avcı
  • Bak bir bildiğim var. öl! demezse Tanrı, yaşar kul
    • Facebook
« Yanıtla #8 : 01 Aralık 2013, 17:44:36 »
 ^-^ hocam ilgiyle okudum teşekkür ederim sana. Emeğine sağlık
Mehmet GENÇ
1984 Kadıköy İSTANBUL    
Avcılık, bana babamdan kalan miras değil.. Oğluma olan borcumdur ...

Çevrimdışı Vahdet TOKAY

• Dost Avcı
    • Google'a sor o beni tanıyor:):):)
« Yanıtla #9 : 03 Aralık 2013, 19:21:32 »
 :D :D :D

hocam sizi esefle kınadım yazıyı okuyunca ama ancak yazıyorum;

sadece fotosu olanlarmı ünlü ve avcı:):):) ayıp ayıp millet ünlü olucam diyerek mera satışı avda çekim yaparım numarası ile tv aşındıranlar veya tv lerde arzıendam edenler ünsüzmü yani :):):)

bunları çok bilende yokken sen asıl tv ünlülerine liste tut bak kimler var kimler he he he

sağlıcakla...
Vahdet TOKAY
B Rh + 1962  EDİRNE     0 533 779 20 08
https://skydrive.live.com/?sc=photos

UYMAZSA

• Bölüm Editörü
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2013, 13:33:31 »
Avcı Ünlüler listesinde Oğuz Hocamı Unutmuşsun.   ;D

^-^  ^-^  ^-^  ;D  ;D  ;D

^-^ hocam ilgiyle okudum teşekkür ederim sana. Emeğine sağlık
Teşekkür ederim, Mehmet'im...
:D :D :D

hocam sizi esefle kınadım yazıyı okuyunca ama ancak yazıyorum;

sadece fotosu olanlarmı ünlü ve avcı:):):) ayıp ayıp millet ünlü olucam diyerek mera satışı avda çekim yaparım numarası ile tv aşındıranlar veya tv lerde arzıendam edenler ünsüzmü yani :):):)

bunları çok bilende yokken sen asıl tv ünlülerine liste tut bak kimler var kimler he he he

sağlıcakla...
Abi iyi de onlar Yaban TV'den önce ünlü değillerdi. Bunlar zaten ünlü olup avcı olanlar.
Öte yandan adamın imkanları genişse, kameramana verecek parası varsa, belgeleri de tamsa; bizdeki fakirliğin gözü kör olsun. :) :) :)
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ