Gönderen Konu: SEZON YAKLAŞIYOR KUŞ YOK  (Okunma sayısı 3954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mahmut ÖZTܓZܓN

• Dost Avcı
  • MEDİKAL ORTOPEDİ
SEZON YAKLAŞIYOR KUŞ YOK
« : 29 Temmuz 2013, 18:15:43 »
av popülasyonunun en fazla olduğu konya bölgesinde malesef artık yaban hayatı can çekişiyor, geçen sezon kendisini belli eden bıdırcın ve keklik malesef bu sezonda içler acısı, dağ ve ovada olan arkadaşlarım ile yapılan görüşmeler malesef çok kötü , bu sene kuş az bu sene  kuş yok gibi sonuçlar çıktı, yaban hayatının yerleşim alanları oldukça kısıtlandı, sulak arazi kalmadı kaz avını unuttuk ördeğe afyona gider olduk, zaten av yok memlekette üstüne birde yasaklar bu işin cılkı çıktı bence, eskiden şöyleydi eskiden böyleydi ,,,,,, önümüzü göremiyoz ilerisi için yapılan birşey yok malsef daha çoook konuşuruz eskileri
Mahmut ÖZTܓZܓN
1981 KONYA

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

• Dost Avcı
    • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Ynt: SEZON YAKLAŞIYOR KUŞ YOK
« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2013, 15:07:20 »
Sayın Öztüzün, haklısınız. Bu sene ve her sene bir öncekinden daha kötü olacak. Avcılar olarak ileri gidiyoruz. Araçlarımız daha iyi, daha uzaklara gidebiliyoruz. Tüfeklerimiz, fişeklerimiz kaliteli. Ýdmanlıyız. Çoğaldık, avlaklara minibüs ile giden gruplar var. Köpeklerimiz daha kaliteli ve daha deneyimli. Alman Baronları gibiler. Von mon isimleri var.

Þehirleşme yaban hayatının aleyhine genişliyor. Yaşam alanları her geçen gün azalıyor.

Tarımın yapılış tarzı ve alanlar genişliyor. Kontrolsüz otlatma habitata zarar veriyor.

Yaban hayatı ise her senekinden daha kötü günler geçiriyor. Onlar teknolojiden ne yazık ki olumsuz etkileniyor.

Bizim yapacağımız nedir? Burası önemli.

Bir şey yapmak isteyenler varsa lütfen yazsın ve yorum yapsın rica ediyorum.

Selamlar

Mehmet Ekizoğlu
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Mehmet GENÇ

• Dost Avcı
  • Bak bir bildiğim var. öl! demezse Tanrı, yaşar kul
    • Facebook
« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2013, 14:54:11 »
kaçak avcılık denetlenmiyor. Bakmayın basında çıkan bilmem ne kadar ceza kesildi vs.. tamam kesildi de devede kulak sadece. istanbulda daha şimdiden üveyik avlamaya başlamışlar.. hemde torba dolduruyorlarmış o derece...

Mehmet abi, Daha öncede konustuk bunları. Ne yapalım diye.

hiçbir şey değişmez ama yapalım bi yürüyüş. daha önce de söylemiştim. ileri gelenlerimiz gerekli yerden alsınlar izni herkes katılsın... derdimizi anlatalım. Basın da ilgi gösterecektir. Hiç olmazsa sesimizi duyururuz.

Mehmet GENÇ
1984 Kadıköy İSTANBUL    
Avcılık, bana babamdan kalan miras değil.. Oğluma olan borcumdur ...

• Dost Avcı
« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2013, 15:40:29 »
Mehmet Kardeşim, ben yürüyüşü kastetmiyorum. Yıllar önce Ankara'da bir avcıların mitingi olmuştu da pek bir şey elde edilememişti. Haber bile olmadı. Sadece bir kaç arkadaşımızı biryerlere başkan etmekle kalmıştık.

Geliniz bu iş nasıl olurmuş, devlete de basına da gösterelim. Bir yer satın alalım, derneklerimiz ortak olsun, sarp bir dağ olsun mesela. Yaşama koşullarını, yırtıcı sayısını, keklik tavşan sayısını düzenleyelim, ava açalım, avcı sayısını, avlanma şartlarını kurala bağlayalım. Bu iş nasıl olurmuş gösterelim?
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #4 : 12 Ağustos 2013, 19:58:03 »
Sayın Mehmet Ekizoğlu, devlet önce kaçak avcılığı bitirsin, ondan sonra belgeli avcılar zaten üzerine düşeni seve seve yapar. Bayramda Mersin/Gülnar'da idim, bir aydır teyp kurup bıldırcın avlıyormuş millet, önce inanmadım ama gece arkadaşın düğününden dönerken teyp seslerini duyunca ağzım açık kaldı. Ýki teybin öttüğü mevkiyi jandarmaya bildirdim ama ne oldu sonucu bilmiyorum. Sezon açılınca ovada yasal avcıları denetleyen görevliler nerede?
Ersin BAHAR
1983 MERSİN

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2013, 02:16:03 »
Ben artık kuş avına hiç gitmiyorum ,sadece domuz avına gidiyorum ve onu da dahi kısıtlı yapıyor 3-5 tane vurmuyorum , genelde tek domuz ile o postayı bitiriyorum olmadı daha da zor avları daha zor avlakları tercih edeceğim ,yani avlamaya değil avlamamaya çalışacağım . Bazı ,bazı kaz avına giderim , dışarıdan geldiğine göç hayvanı olduğundan emin isem zira köyün deresinde yabani ördek yemlemekteyiz bu yıl 150 civarında ördeğimiz oldu  belediye ve dere kenarlarından rant sağlamaya çalışan sazlıkları doldurmaya uğraşan  hükümet bağlantılı hafriyatçılar dan korumaya çalışıyoruz .Köy olarak karar aldık ördek avı yapmıyoruz . besliyor üremeleri için uğraşıyoruz sazlıklara tekne sokmuyor rahatsız ettirmemeye gayret ediyoruz .

Ben şahsen avcılığımı böylesine sürdürmeye köyümdeki yabanı böyle korumaya çalışıyorum arkadaşlar geldiğinde illaki çulluğa gidelim dediklerinde de 36 cal. tüfek ile ava gidiyorum .

Devletin hele de bu samimiyetsiz hükümetin bu soruna çare bulacağına hiç ama hiç inanmadığımdan, zikrinin para olduğunu bildiğimden, fikrinin de bu işten para kazanmaktan başka bir şey olmadığını hatta ceberrut diye adlandırdığı bu ülkeye garez olsun diye doğasını bitirmeye zarar vermeye gayret ettiğine inandığımdan ,doğayı koruma yı bizim üslenmemiz gerektiğine hatta bu işte örgütlenip fiilen çalışmayı düşünüyorum .

Kuş olmayacak tabi ki ülkenin en az yarı tarlası ekilmiyor ekilmemesi için tohumun yok olması tükenmesi  için ekilmeyen tarlaya hükümet para ödüyor ki Ýsrail in GDO  lu TUZAK tohumlarını köylüye satacak ALINAN KANSOROJEN ÜRÜN ÝLE halkı kanser edecek ve arkasından Siyonist Rokşilder ailesinin ürettiği  kanser ilaçlarını tedavi yöntemlerini bize sokacak . VE EKÝLMEYEN TARLAYADA KUÞ HALÝ ÝLE GELMEYECEK KUÞ SAYISIDA DÜÞECEK . sulak alanlar özellik ile bilinçli bir şekilde verilen haritalar doğrultusunda hayvanların göç yolları üzerinden kaldırılıyor yani dolduruluyor ya sivri sinek gerekçesi ile yada tarım alanı yalanı ile dolan sulak alanlar kuruduğunda tüm çevrelerinde ki ve artizyenlerde kurumakta o yöre su kuşlarının uğraması engellenmekte . kazların göç yolu malumunuz Avrupa birliği tarafından değiştirildi, hükümetimiz bu konuda ne yaptı, yaptığı belli işi ifşa eden kişiyi susturdu korkuttu işi kapattı .ve şimdi av ve yaban hayatını nasıl canlandırırız teraneleri ile ona buna ceza, pullar, ekstra paralar ile yaban hayatı koruma atağına kalktı .Lakin bana bu hiç am hiç inandırıcı gelmemekte .

Bu işte de  mutlak rant var lakin kaz gelecek yerden yumurtayı esirgeyecek kadar aç gözlü davrananlar o rantı dahi  yakalayamazlar .

En başta av tüfeği edinme yani silah kanununu değiştirmesi lazım .Önüne gelene silah vermemesi el altından bazı kesimlere silahlandırılmaması  lazım  ki kaçak avcıya imkan sağlamasın av tüfeği avcıda olur Her Kuran-i Kerimin  yanında her Müslüman evine  bir silah kampanyası ile silah satılan  bu ülkede bu zihniyet kuş değil insanın  dahi kökünü kurutur .
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Yücel ATAY

• Dost Avcı
  • HERKEZE RAST GELE
« Yanıtla #6 : 13 Ağustos 2013, 02:45:52 »
kuş yok diye bişi yok kimi yerde olcağından fazla kimi yerde hiç yok herkeze rastgele ...
Yücel ATAY
B Rh + 1985 BALIKESİR

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #7 : 13 Ağustos 2013, 05:03:37 »
çok güzel şeylerden bahsediliyor. hele hele Ersin kardeşimizin tesbiti ise malesef gerçeğin ta kendisi. kuş yetiştirsen ne olur, tonla kuş salsan ne olur. bu dini imanı kalmamış eli tüfeklilere önce çare bulmak lazım. gerisi zaten gelir.
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #8 : 13 Ağustos 2013, 13:47:01 »
Av tezkeresi olmayana, av fişeği satılmasın mesela. Sadece korunma amaçlı tek kurşun ve dokuzlu satılsın avlanma belgesi olmayana. Kuşa tavşana kota koyulacağına, avcının sezon boyunca alabileceği fişeğe kota koyulsunki bohçacılara fişek tedarik edemesin kimse. Hem denetlemesi çok daha kolay olur hem de gerçek avcılar "Ýşte şimdi bizler için birşeyler yapılmaya başlandı" derler. Ama nerde öyle yürekli adam bizim memlekette?
Ersin BAHAR
1983 MERSİN

Çevrimdışı Ahmet KURŞUN

• Dost Avcı
« Yanıtla #9 : 13 Ağustos 2013, 15:42:21 »
Av tezkeresi olmayana, av fişeği satılmasın mesela. Sadece korunma amaçlı tek kurşun ve dokuzlu satılsın avlanma belgesi olmayana. Kuşa tavşana kota koyulacağına, avcının sezon boyunca alabileceği fişeğe kota koyulsunki bohçacılara fişek tedarik edemesin kimse. Hem denetlemesi çok daha kolay olur hem de gerçek avcılar "Ýşte şimdi bizler için birşeyler yapılmaya başlandı" derler. Ama nerde öyle yürekli adam bizim memlekette?

^-^ ^-^ ^-^ ^-^
Ahmet KURŞUN
B Rh (-) 1975 ADANA

• Dost Avcı
« Yanıtla #10 : 14 Ağustos 2013, 16:02:20 »
Arkadaşlar, ney yazık ki her zaman olduğu gibi şimdi de eleştirip bırakıyoruz. Ben bugüne kadar bir avcılar kulübünün sulak alanlar konusunda çalıştığını görmedim.

Habitat ve yaban hayatı için biraraya gelen yok, ben mi bilmiyorum? Kuş salım şovları dışında.

Devleti eleştirmek kolay iş. Kaçak avcıları, teypçileri eleştirmek kolay iş. Neden kendimize bakmıyoruz? Teyp sorunu için organize olabildik mi? Sulak alanlar için; ormanlar için; bozkırlar için ne yaptık?

Kimse kusura bakmasın; köpek yarışmalarına harcadığımız enerjinin yüzde birini yaban hayatına çok görüyoruz. Sonra da mangalda kül bırakmıyoruz. Yok paralı olacakmış, falan... Beleş mi olacaktı ya? Tabii ki kota olacak, tabii ki sayıyla avlanılacak.

Anlamaya bile gayret edilmeyen kurallar, sistemler ve bilimsel temeller yok sayılıyor. Siz bir küfür edin, gerisini boşverin. Yakışmıyor bu kolaycılık. Kahvehanede bunu görmek beni şaşırtmıyor; ancak aynı kolaycılığı Federasyonlar ve çatı örgütleri de yapınca artık isyan noktasına geliyorum.

Yıllardır burada bir şeyler yapmak için çağrı yapıyorum. Bir kişi de çıkıp, "Kardeşim ne yapalım, sen ne diyorsun" demiyor.

Ondan sonra, bizim yapmadığımızı birisi yapınca da, tepki veriyoruz. Herşey eskisi gibi gitsin; herkes meraya gidip istediği kadar vursun, istediği gün gitsin; kota olmasın. Bütün derdimiz bu. Utanılacak bir durum.

Mehmet Ekizoğlu
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Kurtuluş KARATAY

• Dost Avcı
« Yanıtla #11 : 15 Ağustos 2013, 01:27:34 »
          dedikleriniz doğru olmasına doğru ama ''... Yok paralı olacakmış, falan... Beleş mi olacaktı ya? ...''ifadeniz bence hiç güzel olmamış, daha doğrusu parası olmayan avlanmasın demeye getirmiş ve bu konudaki asıl niyetinizi belli etmişsiniz...fransız kraliçesinin -açız ekmeğimiz yok diye ayaklanan halka-ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler-demesi gibi bir şey bu bence...
          hem parası olan gitsin özel avlağa, dilediği kadar pasta yesin..pardon kuş avlasın, engelleyen mi var :)
Kurtuluş KARATAY
0 Rh + 1969 İZMİR

Çevrimdışı Ömer SܓMER

• Dost Avcı
« Yanıtla #12 : 15 Ağustos 2013, 02:04:51 »
Sayfa ilk kuruldugu gunden beri iyi takipcisi ve paylasimcisiyim.
Son zamanlarda fazla bir paylasimim olmasada, paylasilanlari takip ediyorum en azindan.

Bahse konu olan bir kac paylasima da nacizane sahsi fikirlerimi yazmistim.

Konu belli, sorun belli ama kisir bir dongu icinde, hep cezalardan, av gunlerinin kisitlanmalarindan, vs, vs, vs... sikayetci oldugumuzu gordum, duydum ve okudum.

Sorunlar Dunyanin hemen her bolgesinde ayni. Olayin ve sorunlarin farkinda olan bir cok modern ulkelerde sorun coktan asilmis ve avcilar gayet guzel avlar yapiyorlar. Bunlardan ilk uce oynayan ulkelerin basinda olan ulkede de yasadigim icin yazilanlara bazen guluyor, bazen tebessum ediyor cogu zaman da endiseyle okuyorum.

Kusura bakmayin bu konuda fazla mutevazi olamiyacagim, cunku yaklasik 30 yil boyunca araliklarla da olsa, yasadigim ulkenin bir cok bolgesinde isim geregi bulundum ve bir cok bolgesinde de avlandim. Bunlardan en uzun kaldigim av ve doga cenneti Alaska'da hayatimin en guzel avlarini yaptim ve yasadim.

Sizlerle paylastigim bir cok avim oldu, elimden geldigince Alaska'daki av ve doga hayatini gostermeye, paylasmaya calistim.

Evet Alaska'da Insan popilasyonundan daha cok Karibu var. Keza Moose, Bizon, Kurt, Ayi, vs, vs, vs...

Adini siz koyun. Kuzey Amerika'da yasayan her turlu canlinin evi burasi.

Ama ne gordugumu soracak olursaniz,

O kadar bol ve cesitli av havyanin icinde bile, kesin uyulmasi zorunlu ve aksi taktirde ugulanacak COK AGIR CEZALARIN VARLIGI, herhangi bir KANUNSUZ avciligi, yasak olan herhangi bir davranisi, KESINLIKLE AMA KESINLIKLE, tolore etmiyorlar.
Bu avci, Hakim de olsa, savcida olsa, ulke lideri Baskan da olsa, kanun kanundur deyip gereken uygulaniyor.

Tum bunlara karsi kanunsuz yapilan avlar yokmu? elbete var. Yakalanincaya kadar herkes istedigi gibi av yapar, ama yakalandimi vay haline.

Yine sahsi fikrim,

Ulkemizdeki av ve doga hayati, kesinlikle ama kesinlikle politikacilarin eline ve kararina verilmemeli.
Yani Orman Bakanligiymis, Tarim ilce mudurluguymus, Il valilikleriymis vs.
Bu otoritelerden yetkiler tamamen alinip, saadece av ve doga hayatiyla ilgilenecek, konusunda uzman ve ilgili fakultelerden mezun biryelerin veya ogretim gorevlilerinin denetimine verilmeli.

Hayatinda birakin ava gitmeyi, arka bahcesinde kamp bile yapmamis bir Bakan'in, Mustesarin veya ne bileyim adini siz koyun, politik kaygilarla ve doga ve hayatinin idame ettirilmesinden hic anlamayan insanlarla masaya oturup keyfi veya cikar amacli kural veya kanun cikarmak, cocuklarimizin gelecegine vurulan keskin baltalardan baska bir sey degildir.

Daha sonra, benim gibi nacizane yurtdisindan paylasimda bulunan sayfa uyelrinin resimlerine bakip bakip ic gecirmekten kendimizi alamayiz.

Bana gore sorunun temel kaynagi bu ve bir an once duzeltilmesi gerekir.

Bunun yaninda, Genel Kurmay Baskani'ni Terorist ilan eden bir Adalet sisteminde, cocuklarimizin gelecegini aramak, sorgulamak da ne kadar dogru, o da ayrica tartisilir.

Saygilarimla,

Omer Sumer
Ömer SܓMER
B Rh + 1967 Alaska ABD

Çevrimdışı Ahmet KURŞUN

• Dost Avcı
« Yanıtla #13 : 15 Ağustos 2013, 15:01:33 »
Bunun yaninda, Genel Kurmay Baskani'ni Terorist ilan eden bir Adalet sisteminde, cocuklarimizin gelecegini aramak, sorgulamak da ne kadar dogru, o da ayrica tartisilir.

Saygilarimla,

Omer Sumer

O0 ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^
Ahmet KURŞUN
B Rh (-) 1975 ADANA

Çevrimdışı Mehmet GENÇ

• Dost Avcı
  • Bak bir bildiğim var. öl! demezse Tanrı, yaşar kul
    • Facebook
« Yanıtla #14 : 15 Ağustos 2013, 16:05:38 »
 O0 ömer abi  ^-^
Mehmet GENÇ
1984 Kadıköy İSTANBUL    
Avcılık, bana babamdan kalan miras değil.. Oğluma olan borcumdur ...