Gönderen Konu: Avbis. Nedir...?  (Okunma sayısı 9743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

• Dost Avcı
    • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Ynt: Avbis. Nedir...?
« Yanıtla #15 : 24 Temmuz 2013, 15:52:44 »
Değerli avcı dostlar,

Bir avlağın taşıma kapasitesi bellidir. Yani belirli sayıda bir hayvanı barındırabilir. Bu sayı içerisinde de avlanılacak hayvan sayısı da bellidir. Bunun üzerine çıkıp fazla sayıda avlarsanız o avlağı ebediyen kurutmuş olursunuz. Bu basit bir gerçek.

Bugüne kadar uygulanan sistem(sizlik), avlakların avlanması gereken hayvan sayısı avlandığı vakit ava kapatılmasını öngörmüyordu. Yani avlak bazında av kotası yoktu. Yasalara uygun olarak sonsuz sayıda avcı gelip avlanabilirdi. Þimdi bunun önüne geçmek için çalışma başlatılmış. Modern ülkelerde de böyle yapılır. Doğru yönde atılmış, gerekli bir adımdır.

Uygulanır mı? Denetlenir mi? Onlar ayrı konu. Zamanla olacaktır. Önemli olan sistemi doğru düşünmektir. Denetim ve uygulama olmazsa olmaz şartlardır. Denetim yok diye doğru bir adımı görmezden gelemeyiz. Uzun süredir olması gerektiğini söylediğim, yapmadıkları için DKMP'yi eleştirdiğim bir konuydu bu. Geç de olsa koydular, emeği geçenleri kutlamak lazım.

Rastgele

Mehmet Ekizoğlu
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #16 : 24 Temmuz 2013, 20:21:52 »
<<<Uygulanır mı? Denetlenir mi? Onlar ayrı konu. Zamanla olacaktır. Önemli olan sistemi doğru düşünmektir. Denetim ve uygulama olmazsa olmaz şartlardır. Denetim yok diye doğru bir adımı görmezden gelemeyiz. Uzun süredir olması gerektiğini söylediğim, yapmadıkları için DKMP'yi eleştirdiğim bir konuydu bu. Geç de olsa koydular, emeği geçenleri kutlamak lazım.>>>

Sayın Ekizoğlu Benim anlatmak istediğim sorun Projenin uygulanabilirliği, Uygulama imkanı olmayan proje hayaldir temennidir ayrıca uygulaması imkansız olan bir şeyde proje olmaz. Burada avlaktaki  keçiden koyundan yani büyük hayvandan bahsetmiyoruz, sistem büyük hayvanlarda zaten uygulanmakta o sistem kuş ve avcısına uyğulanacak ,niye projemi proje  olsun diye oda ne kadar uygulanıyor malumumuz .Bir Antalya yöresindeki keçiler denetleniyorsa da Karadeniz de doğu Anadolu da furya devam etmekte .

Ülkemizin avcı kesimi pek bilinçli değil lakin Avcılığı yönetenler in o bilinçsiz avcılar kadar bilinçli olduğunu söylemekte abes ile iştigaldir. Avcılığı yönetenler bu konuda hem zayıf hem de kimseden fikir almayan laf olsun diye çalıştaylar toplantılar  yapan aslında yaptıkları işi ciddiye almayan ve o işte olduklarından durumlarından pekte memnun olmayan kişiler .
Yani bu işe gönül vermiş doğayı sevmiş daha önce avcılık yapmış kişiler değil haspel kader boş kadro bulunduğundan oraya geçici bir süre maaş alsın diye tıkıştırılmış kişiler bu projelerde bu güne kadar gördüğümüz kadar anca başarılı olabilirler .
Sorun sadece avcılık mevzuunda da değil Türkiye nin her işinde bu böyle, mühendislik odalarını mimarlık odalarını kapatmak istiyorlar diye yazdım. olay kafası çalışan o işte tecrübe sahibi veya bilinç sahibi olan kişiler ile çalışmayıp yandaş benim adamım bizden biri zihniyeti ile o mevkilere işi bilen değil de saydığım türden birilerini oturtmak, şu anda Türkiyenin nufusu 75 milyon ama yönetime katılanlar sadece 35 milyonun içinden seçilmekte nerede ise hastane baş hekimleri yerine imam tayin edecekler, durumun vahameti burada .

Bunca proje yapıldı görünürde bu yönetim çok hareketli çok çalışıyor lakin insanlara ümitler veriliyor paralar harcanıyor çalışılıyor, sonuç her yerinden su kaçıran kevgir gibi yamanmakla da baş edilmiyor .olan bizim paramıza oluyor vede o proje ya orada bitiyor yada faydasından çok millete zararı oluyor .ARKADAN YENÝ BÝR PROJE TANTANALAR ÝLE GELÝYOR YANDAÞ BÖBÜRLENÝYOR SANKÝ PROJE YAPILMIÞ BÝTMÝÞ BAÞARILMIÞ GÝBÝ BÝR HAVALAR VE SONUÇ GENE GÝDÝYOR BÝZÝM PARALAR .anca yürüyebilen projeler yap işlet devret projeleri ki onlarda bizim için değil projeyi uygulayan yabancı ülkeler için fayda sağlıyor. bize sonunda kalacak olan ekmeği yenmiş, posası çıkmış,yedek parça canavarı olmuş  masraf kapıları. Faydasından çok artık zarar oluşturmaya başlayan projeler .

Biz yapalım biz, bizim vekillerimiz bakanlarımız araştırsın yörelerine gereken projeleri araştırsınlar oradaki potansiyeli bildiklerinden projeleri ona göre önersinler, işi yapacak yeteneği olan kim ise o yapsın, büsküvitçiden zoraki köprü yapımcısı çıkartılmasın o köprü sonra bisküvi gibi ufalanmasın   . VEDE ÝLLAKÝ YANDAÞ YANDAÞ OLMAYAN DEÐÝL ÜRETME YAÞAMA ÞANSI DAHÝ VERÝLMEMEKTE .VEDE ÜLKE YARI KADRO BU KADAR ÝLERLEMEKTE .

Bu sorun avcılık ta hat safhada zira bu iş gönül meselesi rant meselesi değil rant meselesi haline gelebilmesi için de üzerinde çalışılması gerekir .BU YÜZDENDÝRKÝ BUNU BU HÜKÜMETÝN HALLETME BECERÝSÝ YOK, HALLEDEBÝLSEYDÝ EÐER ONCA KURUMU SATMAZ ÇALIÞTIRIR ÜLKEYE FAYDALI HALE GETÝRÝRDÝ KÝ FAYDALI OLANI DAHÝ SATTI.

Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Serkan KAHRAMAN

• Dost Avcı
  • 3.5 atacağğna 4x4 lğk yağa !!!
« Yanıtla #17 : 25 Temmuz 2013, 00:40:09 »
Rauf amca imzamı attım yazının altına helal olsun...
Serkan KAHRAMAN
AB Rh + 1978 KOCAELğ

• Dost Avcı
« Yanıtla #18 : 25 Temmuz 2013, 14:47:28 »
Sayın Kibar,

Belirttiğiniz görüşlerinizi okudum, bunlara karşı çıkmak tabii ki mümkün değil. Ancak öteden beri bizim Bakanlıktan istediğimiz bir şey vardı: MAK kafasına göre kural koymasın. Bilimsel çalışma, envanter ve sayıma dayalı avlak yönetimi olsun diyorduk. Bunun ilk adımı atılmıştır. Denetim konusunda biz avcılar olarak bastıracağız. Bakanlıktan isteyeceğiz. Gerekirse kadro isteyeceğiz, eğitim isteyeceğiz. Bu sistemin altyapısını hazırlayan Sayın Mustafa Kantarcı'nın bilimsel çalışmasına bir eleştiri getirebiliyor muyuz? Formülü yanlış yazmışsın diyebiliyor muyuz? Mesele budur. Ýnşallah bizim çabamızla, devleti iterek bu denetim meselesini de Türkiye çözecektir. Kahrederek sorunları çözme imkanı yoktur.

Bu arada avcılar olarak biz de kendimize bakacağız, biz ne yapıyoruz diyeceğiz. Köpek yarışmaları ve atıcılık turnuvaları arasında yok olan yaban hayatımıza katkımızı sorgulayacağız.

Örneğin, güzel ülkemizin dört bir yanında halen restore edilmeyi bekleyen sulak alanlar, maden sahaları mevcut.. Bunlar için avcılar olarak devreye girelim, Bakanlıktan izin alalım, geçmişte Avcılar Alemi Hatıra Ormanında yaptığımız gibi, kendi adımıza yapmış olmaktan gurur duyacağımız bir sulak alanımız olsun.

Rastgele

Mehmet Ekizoğlu
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #19 : 26 Temmuz 2013, 05:21:41 »
merhabalar; bu yazıları okudum ancak  ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ bunlar. tebrik ediyorum. şu an kulüpten yeni geldim ve avbis ile ilgili görevimi evimde yerine getirdim. yani kulüpte internet bağlantım olmadığından;( maliyetini düşünerek almadım ) başka yatırım programlarımız var; her kulübün de taşradaki bu programı yürütmede sıkıntıya düşeceğini sanıyorum. avbisle ilgili bakanlığın sitesinde araştırma yapıyorum net bir bilgi yok. bu gün afyon sandıklıdaki tanıtım toplantısından özetin özeti bir haber var o kadar. bu haberdeki ''odak'' lar biziz. yani uygulamanın içinde olacağız görevlerimizi yapacağız. ama bunun tatmin edici olduğunu düşünemiyorum. bundan önceki bir uygulama örneği var: Fahri av müfettişliği konusu. şartlardan birisi en az lise mezunu olmak. doğrudur mantıken ama gelin uygulayın hadi. fısssss. esasen tüm bunları eğer adam yerine konulsak, avcı çalıştayında tartışsak, çalıştaydan bir yürütme kurulu çıkartsak, sonra görev neticelerini masaya yatırsak ... daha güzel; uygulanabilir projeler çıkar diye düşünüyorum. dünyanın en güzel projesi bu olsa da; ben bunu bulunuş yöntemi olarak kabul edemiyorum. bizler yani avcı kulüp yönetimleri olarak zaten bakanlığımız ile birlikte çalışıyoruz. o halde neden bu çalıştaydan korkuluyor  veya önemsen miyor.
   şimdi Afyon ' daki çalışmaya çalıştay demişler. bunun adı olsa olsa tanıtım toplantısıdır, veya seminerdir. çalıştay öyle bir günde semeresini verecek bir olay olamaz. umarım hep birlikte önemini kavrayarak başarmaya çalışabiliriz. 
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

• Dost Avcı
« Yanıtla #20 : 26 Temmuz 2013, 14:35:46 »
Çalıştayı biz önermiş ve son derecede gerekli bulmuş idik. Ancak çalıştay derken tabii "Bakanlık kendisi çalıp kendisi oynasın" dememiştik. Bu aynı zamanda avcıların Bakanlık yetkililerine önerilerini, görüşlerini ve eleştirilerini iletecekleri bir platform da olacaktı. Bunun anlaşılmadığı/es geçildiği/önemsenmediği anlaşılıyor. Devletimizin eskiden beri takındığı "ben bilirim, bildiğim gibi de yaparım" tavrıdır ve eleştirilmelidir.

Öte yandan avcılar olarak biz iğneyi de kendimize batıralım. Biz kendimiz kalkıp hocalara danışıp dört başı mamur bir avlanma yönetimi sistemi önermek istedik de Bakanlık mı elimizi tuttu?

Bir yığın yaban hayatı ile ilgisi olmayan etkinliğimizden başımızı alamadık ve bu işe zerre kadar kafa ve mesai harcamadık. Ýtiraf ediniz. Niye sorsun bize adamlar ve bu çokbaşlılıkta KÝME sorsunlar?

Rastgele

Mehmet Ekizoğlu
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Gürsel ÖZSÖZ

• Dost Avcı
« Yanıtla #21 : 01 Ağustos 2013, 20:57:27 »
Benim duyduğuma göre avcılığı bitirme sistemi imiş :D   

Rauf abime aynen katılıyorum.   Masa başında oturupta hayatları boyunca ava gitmemiş ülkemiz avcılığının gerçeklerinden habersiz insanlar yapmış sanırım bu işi.
Yaparkende hiçbir avcı derneğinden ve avcı kuruluşundan görüş almadan Avrupadan kopyala yapıştır yapmışlar sanırım.Sistem ölü doğmuştur bence.
Hiçbir kırsalda yaşayan avcı gidipte internetten kota almaz bu bir.Hem ava gidecek insanın illede internet kullanmasımı ve interneti olmasımı lazım ? Böyle saçmalık olurmu ?Hem av pulunu alacaksın vergini ödeyeceksin,her türlü yasağa uyacaksın birde bu çıktı şimdi.

OLAN GENE  ÞEHÝRLERDE YAÞAYAN AVCILARA OLACAK ...

Kota işine gelince her alınan kota avlanıyormu sanki ?  Günlerce gidipte eli boş geldiğimiz hiç olmadımı ?  Avlak kapasitesi imiş gülerim ben buna .

SORUYORUM   HANGÝ AV HAYVANIN  NESLÝ TÜKENME TEHLÝKESÝNDE ?  YILLARDIR  ONLARIN DEYÝMÝ ÝLE VAHÞÝ BÝR ÞEKÝLDE AVLANILDIÐINA GÖRE AV HAYVANLARININ  NESLÝ TÜKENMÝÞ OLMALI ÝDÝ.

Gürsel ÖZSÖZ
1960 UŞAK

Çevrimdışı Engin DAĞLI

• Dost Avcı
« Yanıtla #22 : 02 Ağustos 2013, 01:29:16 »
Yaban tv'de canlı yayında konuşmaya çalıştım fakat beş dakikada ne söylemeye çalışılırsa söyledim. Fakat söyleyecek çok sözüm olmasına rağmen söyleyemedim. Halbuki çumartesi ve pazar iki gün hazırlık yaptım.

Bunlarda söyleyemediklerim.

Merhaba avcı dostlarım....
Öncelikle yaban tv ye bu kota ve avbis konusunu gündeme getirip avcılık camiasının yanında olduğunu gösterdiği için şahsım ve avcılık camiası adına teşekkürlerimi sunarım.

1994 Senesinden beri teskereli ve avcılık belgesi yasallaştıktan sonra da bugüne kadar da belgesini, pulunu alan, avcılar kulübüne üye olan avcıyım.
   Bu süre zarfında ve bundan önceki seneler de Orman Bakanlığı ve milli parkların avcılık camiası adına yararlı bir faaliyette bulunduğunu görmedim. Mak kararlarında da bunu açıkça görmüşüzdür. Avcılık camiası adına alınacak kararlarda avcıların görüş, bilgi, tecrübe ve istekleri hiçbir zaman dikkate alınmamıştır. Hep 11 e 9 yenik başlamışızdır toplantıya.
     Her sene yasaklı sahalar ve yasaklanan avlar hep en ön planda tutulmuştur. bu yasaklar yapılırken de her hangi bir bilimsel çalışma yapılmamıştır.
Hatta bundan beş sene evvel  MAK toplantısında bir avcının çil keklik bu bölgede neden yasak sorusuna, gayet bilimsel bir açıklama ile ,geçen sene yasaktı bu senede yasak cevabı vermiştir.

Þimdide bu kotalı avcılık ve AVBÝS diye bir çalışma içerisindeler. Göç kuşlarına bile kota düzenlemişler. Göç kuşlarının her gün aynı adette o bölgede olacağına ve her giden avcının istenilen limitte kuş vuracağına kim garanti vermiş. Ayrıca ,vurulamayan kuşlar bile sanki avlanılmış gibi bu kotadan düşülecekmiş.
    Siz bu örnek ve özel avlakların kurulması ,alt yapısı ve avlandıracağınız av hayvanlarının üretilerek çoğalması için ne yaptınız?
    Amerika ve Avrupa av hayvanlarını çoğaltmak, göç yollarını kendi istedikleri bölgelere çekmek için suni göletler ve sazlıklar yaptı. Bu yaptıkları suni doğal alanlara da ürettikleri hayvanları bolca saldılar. Hayvanlar doğal ortamında büyüyerek yaban hayvanı olarak avlanıyorlar.
Siz ise doğal göllerimizi, sazlıklarımızı ve ovalarımızı kuruttunuz.

Bizde ki gibi kümesten salınan uçamayarak köpeklerin yakaladığı yerden bile kalkamayan kümes hayvanlarını vurdurmuyorlar. Bir emek bir çaba ve bütçe harcıyorlar.

Senelerden beri biz avcılardan alınan milyarlarca paranın nereye gittiği belli değil. Her hangi bir açıklama yok. Ýnanıyorum ki en iyi şekilde bu paraları değerlendirmeye çalışıyorsunuzdur. Fakat bir açıklama yaparak avcıların aklındaki tüm şüpheleri ortadan kaldırın. Bir sayısal lotonun veya milli piyango biletinin bile arkasında gelir dağılımın nerelere ve ne kadar dağıtıldığı belirtilmiştir.

Þu an belgeli avcı sayısı 130 000 bunu tek bir hamle ile bir milyonun üzerine çıkartabilirsiniz. Vergi dairesine ödenen harçları kaldırmanız sisteme daha çok avcının dahil olmasını sağlayacaktır. Sırf harç yüzünden belge almayan veya alamayan çok avcı var. Milli parklara 100-110 tl vermek kimsenin zorunu gitmez. Bilakis av ve doğaya  kullanılacağını bildikleri için daha rahat ve gönülden öderler.

Bütün avcı dostlarım gibi benimde vergi dairesine ödediğim para zoruma gidiyor. Biz bir ticarethane çalıştırmıyoruz, bir şey alıp satmıyoruz. Fakat vergi mükellefi statüsüne alınıyoruz. Eğer ödemeyi geciktirirsek evimize haciz kağıdı gönderiyorlar. Biz zaten ava giderken ,tüfek, fişek, elbise, benzin, gıda vb. harcamalar yaparak bunların vergilerini ödeyerek ekonomiye bir katkıda bulunuyoruz.

Zaten paralı avlanıyoruz. Senede altı ay av açık. Fakat şehirli bir avcı sadece pazar günü tatili olduğunu düşünürsek , altı ayda 24 pazar günü eder bunların 10 pazarını da ailesine ayırsa 14 pazar günü eder. Yani , harçlar, pullar, dernekler derken senede 14 gün avlanmak için 300 tl para ödüyoruz.

Bir de il geneli Türkiye geneli pul işi var. iki il sınırını geçen yerde avlanıyorsunuz, MAK kararlarında o bölge karayolu ile sınırlanmış. Karayolunun sağ tarafı başka ile sol tarafı başka ile sınırlı. Sağ tarafta vurduğun keklik yaralı uçarak kara yolunu geçip, sol taraftaki ilin sınırları içinde ki araziye düşse ve onu almaya giderken ,orman muhafaza memurları bizi o ilin sınırlarında av ile yakalasa ne yapacağız. Ýl geneli pul almış bir avcıyı, komşu ildeki avcı dostları ava davet etse gidemeyecek. Avcılık paylaşmak ve dostlarla bir arada olmaktır.

Daha bunun gibi bir çok çelişkiyi ortana kaldırmak için, tek ve makul ücrette bir pul olsa da hem köylü avcı hem şehirli avcı kolaylıkla alabilse. Kaçak avcılığın da önüne geçilse daha iyi olmaz mı.?

Envanter çalışması için bir kitapçık hazırlayarak, bu kitapçıkta, avcının ismi, hangi hayvanı ,kaç tane, nerede, hangi günlerde avladığını gösterir parafların bulunduğu bölümler olmalı. Av sezonu sonunda harçları ve pulları almaya gelirken bu kitapçığın da getirilmesinin zorunlu olduğunu bilgilendirirseniz, avcı dostlarım buna canı gönülden katılacaktır.Kitapçığı getirene av pulu % 50 indirimli derseniz katılım daha çok olacaktır.

Ýnanıyorum ki iyi bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz , fakat bu zamana kadar biz hep sizin kurallarınıza uyduk. Bir karar alınırken beraber birlikte bu av ve doğa için çalışalım diye senelerdir elimizi size uzattık , fakat senelerdir elimiz hep havada kaldı.
Biz her zaman av doğa için elimizden geleni yapmaya hazırız. Yeter ki avcıları düşman ve yolunacak kaz olarak görmeyin. Av Doğa için birlikte çalışacak bir müttefik olarak görürseniz avcıların büyük desteğini fazlası ile göreceksiniz… Saygılarımla.

Engin DAÐLI

« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2013, 04:59:14 Gönderen: Engin DAÐLI »
Engin DAĞLI
1970 ܓsküdar İSTANBUL

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #23 : 02 Ağustos 2013, 05:10:54 »
Yaban tv'de canlı yayında konuşmaya çalıştım fakat beş dakikada ne söylemeye çalışılırsa söyledim. Fakat söyleyecek çok sözüm olmasına rağmen söyleyemedim. Halbuki çumartesi ve pazar iki gün hazırlık yaptım.

Bunlarda söyleyemediklerim.

Merhaba avcı dostlarım....
Öncelikle yaban tv ye bu kota ve avbis konusunu gündeme getirip avcılık camiasının yanında olduğunu gösterdiği için şahsım ve avcılık camiası adına teşekkürlerimi sunarım.
    1994 Senesinden beri teskereli ve avcılık belgesi yasallaştıktan sonra da bugüne kadar da belgesini, pulunu alan, avcılar kulübüne üye olan avcıyım.
   Bu süre zarfında ve bundan önceki seneler de Orman Bakanlığı ve milli parkların avcılık camiası adına yararlı bir faaliyette bulunduğunu görmedim. Mak kararlarında da bunu açıkça görmüşüzdür. Avcılık camiası adına alınacak kararlarda avcıların görüş, bilgi, tecrübe ve istekleri hiçbir zaman dikkate alınmamıştır. Hep 11 e 9 yenik başlamışızdır toplantıya.
     Her sene yasaklı sahalar ve yasaklanan avlar hep en ön planda tutulmuştur. bu yasaklar yapılırken de her hangi bir bilimsel çalışma yapılmamıştır.
Hatta bundan beş sene evvel  MAK toplantısında bir avcının çil keklik bu bölgede neden yasak sorusuna, gayet bilimsel bir açıklama ile ,geçen sene yasaktı bu senede yasak cevabı vermiştir.
     Þimdide bu kotalı avcılık ve AVBÝS diye bir çalışma içeresindeler. Göç kuşlarına bile kota düzenlemişler. Göç kuşlarının her gün aynı adette o bölgede olacağına ve her giden avcının istenilen limitte kuş vuracağına kim garanti vermiş. Ayrıca ,vurulamayan kuşlar bile sanki avlanılmış gibi bu kotadan düşülecekmiş.
    Siz bu örnek ve özel avlakların kurulması ,alt yapısı ve avlandıracağınız av hayvanlarının üretilerek çoğalması için ne yaptınız?
    Amerika ve Avrupa av hayvanlarını çoğaltmak, göç yollarını kendi istedikleri bölgelere çekmek için suni göletler ve sazlıklar yaptı. Bu yaptıkları suni doğal alanlara da ürettikleri hayvanları bolca saldılar. Hayvanlar doğal ortamında büyüyerek yaban hayvanı olarak avlanıyorlar.
Siz ise doğal göllerimizi, sazlıklarımızı ve ovalarımızı kuruttunuz.
Bizde ki gibi kümesten salınan uçamayarak köpeklerin yakaladığı yerden bile kalkamayan kümes hayvanlarını vurdurmuyorlar. Bir emek bir çaba ve bütçe harcıyorlar.
Senelerden beri biz avcılardan alınan milyarlarca paranın nereye gittiği belli değil. Her hangi bir açıklama yok. Ýnanıyorum ki en iyi şekilde bu paraları değerlendirmeye çalışıyorsunuzdur. Fakat bir açıklama yaparak avcıların aklındaki tüm şüpheleri ortadan kaldırın. Bir sayısal lotonun veya milli piyango biletinin bile arkasında gelir dağılımın nerelere ve ne kadar dağıtıldığı belirtilmiştir.
Þu an belgeli avcı sayısı 130 000 bunu tek bir hamle ile bir milyonun üzerine çıkartabilirsiniz. Vergi dairesine ödenen harçları kaldırmanız sisteme daha çok avcının dahil olmasını sağlayacaktır. Sırf harç yüzünden belge almayan veya alamayan çok avcı var. Milli parklara 100-110 tl vermek kimsenin zorunu gitmez. Bilakis av ve doğaya  kullanılacağını bildikleri için daha rahat ve gönülden öderler.
Bütün avcı dostlarım gibi benimde vergi dairesine ödediğim para zoruma gidiyor. Biz bir ticarethane çalıştırmıyoruz, bir şey alıp satmıyoruz. Fakat vergi mükellefi statüsüne alınıyoruz. Eğer ödemeyi geciktirirsek evimize haciz kağıdı gönderiyorlar. Biz zaten ava giderken ,tüfek, fişek, elbise, benzin, gıda vb. harcamalar yaparak bunların vergilerini ödeyerek ekonomiye bir katkıda bulunuyoruz.
Zaten paralı avlanıyoruz. Senede altı ay av açık. Fakat şehirli bir avcı sadece pazar günü tatili olduğunu düşünürsek , altı ayda 24 pazar günü eder bunların 10 pazarını da ailesine ayırsa 14 pazar günü eder. Yani , harçlar, pullar, dernekler derken senede 14 gün avlanmak için 300 tl para ödüyoruz.
Bir de il geneli Türkiye geneli pul işi var. iki il sınırını geçen yerde avlanıyorsunuz, MAK kararlarında o bölge karayolu ile sınırlanmış. Karayolunun sağ tarafı başka ile sol tarafı başka ile sınırlı. Sağ tarafta vurduğun keklik yaralı uçarak karayolunu geçip, sol taraftaki ilin sınırları içinde ki araziye düşse ve onu almaya giderken ,orman muhafaza memurları bizi o ilin sınırlarında av ile yakalasa ne yapacağız. Ýl geneli pul almış bir avcıyı, komşu ildeki avcı dostları ava davet etse gidemeyecek. Avcılık paylaşmak ve dostlarla bir arada olmaktır.
Daha bunun gibi bir çok çelişkiyi ortana kaldırmak için, tek ve makul ücrette bir pul olsa da hem köylü avcı hem şehirli avcı kolaylıkla alabilse. Kaçak avcılığın da önüne geçilse daha iyi olmaz mı.?
    Envanter çalışması için bir kitapçık hazırlayarak, bu kitapçıkta, avcının ismi, hangi hayvanı ,kaç tane, nerede, hangi günlerde avladığını gösterir parafların bulunduğu bölümler olmalı. Av sezonu sonunda harçları ve pulları almaya gelirken bu kitapçığın da getirilmesinin zorunlu olduğunu bilgilendirirseniz, avcı dostlarım buna canı gönülden katılacaktır.
Ýnanıyorum ki iyi bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz , fakat bu zamana kadar biz hep sizin kurallarınıza uyduk. Bir karar alınırken beraber birlikte bu av ve doğa için çalışalım diye senelerdir elimizi size uzattık , fakat senelerdir elimiz hep havada kaldı.
Biz her zaman av doğa için elimizden geleni yapmaya hazırız. Yeter ki avcıları düşman ve yolunacak kaz olarak görmeyin. Av Doğa için birlikte çalışacak bir müttefik olarak görürseniz avcıların büyük desteğini fazlası ile göreceksiniz… Saygılarımla.

Engin DAÐLI

^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı Gürsel ÖZSÖZ

• Dost Avcı
« Yanıtla #24 : 02 Ağustos 2013, 17:05:25 »
Atladığım bir kaç konu var ,öncelikle Ali kaptana çok teşekkürler emeği için. Yeni yasada beni en çok rahatsız eden bir konuda bence bunun avcılığın özü olan özgürlük ruhuna getirdiği kısıtlamadır.Yani,ava açık gün ve verginiz yatırmışsınız,pulunuzu almışınız,ama araziyi şöyle bir bir saat köpeğinizle dolaşıp gelemezsiniz.Neden çünkü aman ha katliam falan yaparsınız.

SORUYORUM,BAZILARINA GÖRE ÞU ANA KADAR VAHÞÝ AVCILIK YAPIMIÞTA NEDEN HÝÇ BÝR AV HAYVANININ NESLÝ AVCILIK NEDENÝ ÝLE TÜKENME TEHLÝKESÝNDE DEÐÝL ?(BÝLDÝÐÝM KADARI ÝLE DÜNYADA SADECE ÜLKEMÝZDE KULLANILAN TANE GÜBRE SONUCU BAZI BÖLGELERDE TELEF OLAN ÇÝL HARÝÇ)

Birde diyelim izin aldınız,ertesi gün işiniz çıktı yada rahatsızlandız. gidemediniz.Gitti  envanterden on kuş daha ve av hakkınız.Bu gibi durumlar için bir iptal mekanizması olması lazım değilmi ?

Gerçi bunları yazıyoruzda sadece içimizi döküyoruz o kadar.Değişen hiç bir şey olmuyor ne yazıkki.En sonunda avcılığı ya bitirecekler ,yada ferman padişahınsa dağlar bizimdir işine dönecek korkarım bu iş .

Selamlarımla.
Gürsel ÖZSÖZ
1960 UŞAK

• Dost Avcı
« Yanıtla #25 : 02 Ağustos 2013, 19:47:06 »
Değerli arkadaşlar,

Yazmış olduğunuz endişelere sonuna kadar katılıyorum. Ancak bu adım düzelme yolunda bir adımdır. Kesinlikle haklısınız, avlak bazında kontrol olmadan kota uygulaması düzgün çalışmayacaktır. Zamanla düzeleceğine ve eksikliklerin giderileceğine inanıyorum.

Rastgele

Mehmet Ekizoğlu
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Gürsel ÖZSÖZ

• Dost Avcı
« Yanıtla #26 : 03 Ağustos 2013, 00:41:21 »
Bu sistemin önce devlet avlaklarında uygulanması gerekmezmi idi ? Aynen şuna benzetiyorum ben bu işi.Yüzme bilmeyeni derin suya at, ya boğulur yada yüzer.
Gürsel ÖZSÖZ
1960 UŞAK

Çevrimdışı Serkan KAHRAMAN

• Dost Avcı
  • 3.5 atacağğna 4x4 lğk yağa !!!
« Yanıtla #27 : 03 Ağustos 2013, 05:12:49 »
Engin ustam;

Telefonda da görüştüğümüz gibi bu sistemle avcıları doğa düşmanı yapacaklar...Adam önceden 5 - 10 kuş vurduğunda vicdanen bırakıyordu.Þimdi diyecek ki zaten sene de 6 defa girme hakkım var vurayım vurabildiğim kadar....
Serkan KAHRAMAN
AB Rh + 1978 KOCAELğ

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #28 : 03 Ağustos 2013, 19:23:58 »
Okuyorum,okuyorum  yazmıyorum  ,biliyorum ki yazdığım zaman bazı çevrelerden tepki alıyorum ama dayanamadım yazacağım .Zira bu benim için ülke meselesi .

Bu Avbis denilen  hayal dünyası nı kurmaya   niyetlenenler gerçekten bunu yapabileceklerine inanıyorlarsa  eğer ben avı bırakmaya bu ulemaları bizim av gibi fuzuli  sorunlarımız ile iştigal edeceğine  ülkenin çok daha büyük sorunlarında bu tür projeler uygulamalarını yeğlerim .Avcılık bir alışkanlıktır kendimizi zorlarsak bırakırız .Hatta birçok avcı bu tür projeler üretebilen yeteneklerimize yardımcı dahi olacağı kanaatindeyim .

Mesela bu projeyi geliştiren ulama bu proje ile Doğu nun hangi dağında ne kadar, hangi mezrasında kaç tane hangi şehrinde hangi köyünde ne kadar PKK lı var bu ay kaçı gitti kaçı geldi sınırı geçtilermi  kim nereye uçtu hangisi nereye konduğunu pekalada bulabilir bilebilir sanıyorum .

Uçan kuşun bu tür hesabını tutan ulema bununda hesabını mutlak ve mutlaka bilecektir değil mi avcı dostlar .

Ve siz bu koşullarda avı bırakır bu projeye gönüllü olarak yardım edermisiniz etmezmisiniz

GERÇEKTEN DÝYORUM, ALLAH AÞKINA DÝYORUM ÞU DEDÝÐÝNÝZÝ BÝRDE SÝZ BÝR DÜÞÜNÜN YAZDIÐINIZI GERÇEKTEN OKUDUNUZMU  VE BUNA SÝZ KENDÝNÝZ  ÝNANIYORMUSUNUZ

Tamam bu sistem keçi avında var ama keçilerin kanadı olmaz kanatlı atlar mitoloji kitaplarında Yunan edebiyatında yada çocuk filmlerin de  falan olur .keçiler ayrıca göçmen keçiler de değildir belli bölgelerde yaşar ve ayrıca onlarında hesabının tam tutulduğundan da o işinde layiki  ile yürüdüğünden de emin değiliz .

Bu nun altında bir başka maksat olduğuna ve o maksatında avcı hayrına olmadığına Avbi sin acamice bir tuzak olduğunu sanıyorum .

KIRILANDAN ÖZÜR DÝLERÝM .
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2013, 19:30:38 Gönderen: A.Rauf KÝBAR »
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı A.Teoman SAYILAN

• Dost Avcı
  • HAYAT AV DEĞİLDİR, AV HAYATTIR.. A.Teoman SAYILAN
« Yanıtla #29 : 03 Ağustos 2013, 20:52:19 »
yorumum yok sadece bana göre abesle iştigal..

avcılık ruh özgürlüğünün simgesidir..asla kaybetmek istemem ve hiç kimsede sınır koyamaz..

rastgele sevgili rauf kardeşim..

AŞİL..Cadının torunu..(DI SAN PELLEGRINO)
BܓYܓK aşk yaşamak istemiyorsan, ingiliz POINTER alma..