Gönderen Konu: Avbis. Nedir...?  (Okunma sayısı 9744 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

• Administrator
    • Avcı Sayfamız
Avbis. Nedir...?
« : 21 Temmuz 2013, 06:12:19 »
.

O0                O0                O0

Avbis Nedir...?

AVBÝS, Avlanma bilgi sisteminin kısaltılmışıdır. Devlet avlağı ve genel avlak sistemi süreçte bütün bir avcı camiasını yakından ilgilendiriyor. 2013-2014 yılı içerisinde artık tüm avcılar gidecekler av yerini ve kotalarını erkenden belirlemek zorunda olacaklar. Bu sistemi avrupalıların erken rezervasyonuna benzetiyorum. TC kimlik numarası ve avlanma izin kartının seri numarası ile girilen bu sistemde artık kotaları hızlıca rezerve ettirmek gerekecek. Örneğin Konyada’ki bir devlet avlağında 1.000 tane bıldırcın kotası belirlenmişse, her avcı o kotayı kullanacak ve kota bittiği zaman MAK kararlarında belirlenen av süresinin bitim tarihi beklenmeden o avlak ava kapatılacaktır. AVBÝS  sisteminde gün sınırlaması yok .

AVBÝS sistemine iki giriş vardır… Aşağıdaki linklerden girebilirsiniz.

# AVBÝS AVCI Girişi

# AVBÝS DERNEK Girişi  

AVLAK YÖNETÝMÝ BÝLGÝ SÝSTEMÝ (AVBÝS) ÜZERÝNDEN AVLANMA ÝZÝN BELGESÝ ALMA USUL VE ESASLARI

1 - MAK kararında ilan edilen genel ve devlet avlaklarına ait kotalar bölge müdürlüklerinin web sayfalarında ve www.milliparklar.gov.tr internet adresinde yayınlanacaktır.

2 - Genel ve devlet avlağında türe ait kotanın bitmesi durumunda, kotası biten türün o avlakta avlanması yasaklanır. Avlattırılan tüm türlere ait kotaların bitmesi durumunda ise MAK kararının 2. maddesinde belirtilen avlanma süreleri gözetilmeksizin o avlak ava kapatılır.

3 Ýlan edilmiş genel ve devlet avlaklarında belirlenen kotalar; MAK kararında belirtilen günlük avlanma limitleri dahilinde AVBÝS’ten “……. Avlağında Avlanma Ýzin Belgesi” almak şartıyla, aynı kararda belirtilen avlanma süreleri içinde her gün kullanılabilir.

4 Her bir avlakta avlağın büyüklüğü ve avlanılacak türün özellikleri dikkate alınarak 100-250 ha alanda bir avcı avlanacak şekilde avlağa girecek günlük avcı sayısı il şube müdürlüğü tarafından belirlenerek AVBÝS’e girilir.

5 - AVBÝS üzerinden kendileri başvuru yapamayan avcılar, Bakanlığımız taşra birimlerine müracaat ederek bakanlık görevlileri aracılığıyla kotalarını AVBÝS üzerinden temin edebilirler.

6 - Genel Müdürlük bölge müdürlüklerini, bölge müdürlükleri il şube müdürlüklerini, il şube müdürlükleri de şeflikleri ve protokol yapılan dernekleri sisteme tanımlayacaktır.

7 - Avlanma izin kartı alan tüm avcılar AVBÝS’e kaydedilecektir. Bu kayıtta avlanma izin kartı alan avcıların; Kullanıcı Adı: T.C. Kimlik No ,  Þifresi : Ýl geneli/Ülke geneli avlanma izin kart no olacaktır ( Avlanma Pulu No ). Ýl şube müdürlüğünce, protokol yapılan avcı dernekleri veya av bayilerince AVBÝS’e izin kartı numarası girişi yapıldıktan sonra avlanma izin kartı avcıya verilecektir.

Avlakların ve kotalarının AVBÝS’e girişi

1 - MAK kararında tespit edilen; avlanma bölgelerine ve av hayvanı gruplarına göre avlanma süreleri, avlanmanın başlangıç ve bitiş tarihleri il şube müdürlüklerince AVBÝS’e girilecektir.

2 - Günlük avlanma limitleri, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren MAK kararında belirtilen sayılardır.

3 -  Avlakta kota tespiti yapılmayan türlerin ( Alakarga, küçük karga, ekin kargası, kara leşkargası, saksağan ) MAK kararında belirlenen gün ve limitler çerçevesinde avlanılmasına izin verilecektir. Kota verilmeyen türlerin adları Avlanma Ýzin Belgesinde otomatik olarak görülecektir.

4 - Kotaları ve kuralları belirlenen genel ve devlet avlaklarından daha çok avcının faydalanabilmesi için; il geneli avlanma izin kartı alan avcı ildeki her bir avlakta en fazla toplam 12 gün, ülke geneli avlanma izin kartı alan avcı ise ülke genelindeki her bir avlakta en fazla toplam 6 gün olmak üzere ildeki şube müdürlüğünce belirlenecek gün sayısınca avlanır.

5 - Devlet ve genel avlaklardaki yeşilbaş, bozördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, karabaş patka, elmabaş patka, çıkrıkçın, kılkuyruk, kara ördek ve altıngöz türleri için belirlenen kotalar toplanarak ördek kotası; kınalı keklik, çil keklik, kum kekliği ve kaya kekliği türleri için belirlenen kotalar toplanarak keklik kotası olarak girilecektir. ( Toplam ördek kotasında, günlük 6 adet olan avlanma limiti içinde sadece 1 tanesi kara ördek, karabaş patka, altıngöz ve kılkuyruk türlerinden olabilir.)

6 - Avlakta bulunan memelilerden ada tavşanı ve yaban tavşanı ayrı ayrı, sansar ( kaya sansarı, ağaç sansarı )  kotaları ise toplandıktan sonra AVBÝS’e girilecektir.

7 - Ýl şube müdürlüğünce devlet ve genel avlaklarındaki kotaların kullanım yüzdesi Ýl Geneli Avlanma Ýzin Kartı alan avcılar için; alt limit %50 - üst limit %70, Ülke Geneli Avlanma Ýzin Kartı alan avcılar için; alt limit % 30 - üst limit %50 olacak şeklinde düzenlendikten sora AVBÝS’e giriş yapılacaktır. Ýl Geneli Avlanma Ýzin Kartı satışının çok düşük olduğu illerde Ülke Geneli Avlanma Ýzin Kartı alan avcılara ayrılacak kota kullanım yüzdesi bölge müdürlüğünce %90’a kadar artırılabilir.

8 - Av turizmi kapsamında  yaban domuzu kotalarının % 20’si ayrılır. Kalan kotanın Ýl Geneli Avlanma Ýzin Kartı alan avcılar için; %50, Ülke Geneli Avlanma Ýzin Kartı alan avcılar için; %50 olacak şekilde düzenlendikten sonra AVBÝS’e giriş yapılacaktır.

9 Genel ve devlet avlaklarında yapılacak av koruma-kontrol çalışmasında avcının AVBÝS’ten almış olduğu avlanma izin belgesindeki bilgiler avcılık belgesi ve avlanma izniyle birlikte kontrol edilecek yasadışı bir durum tespit edildiği takdirde işlem yapılacaktır. Ayrıca avcıların günlük veya belirlenen tarihler arasındaki sorgulaması AVBÝS üzerinden yapılabilecektir.

10 - Avcıların il geneli ve ülke geneli avlanma izin kartlarının no’su olan şifre 2013 2014 av dönemi (dönemseldir) için geçerlidir.

11 Avcı her bir genel ve devlet avlağında bir gün için en fazla toplamda bir kanatlı ve bir memeli veya 2 kanatlı yada 2 memeli tür avlayabilecektir.

12 Avcı, gün içerisinde yalnızca bir avlakta avlanabilir.

13 - Avcılar, Ülke geneli avlanma izin kartı ile  av tarihinden en erken 3 gün önce, Ýl geneli avlanma izin kartıyla 1 gün öncesinde ve arka arkaya  iki günlük Avlanma Ýzin Belgesi alabilir.

14 - Ýl şube müdürlükleri protokol yapılan derneklerle önceden toplantı yaparak AVBÝS üzerinden avlanma izin kartı satışlarının hakkında bilgilendirme toplantısı yapacaklardır.

15 AVBÝS üzerinden kota tahsisleri için görsel olarak hazırlanan bilgilendirme videosu Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi web sayfasında yayınlanmaktadır.

www.avcisayfamiz.com
Avcılığa Gönül Verenlerin Buluşma Noktası

.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2013, 07:07:11 Gönderen: Ali ÝÞLEMECÝ »
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Anıl KÖROĞLU

• Dost Avcı
Ynt: Avbis. Nedir...?
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2013, 06:28:45 »
bilgilendirme için tşkler ali abi...
Anıl KÖROĞLU
1987 TRABZON

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2013, 07:12:11 »
Bunlar anca temennidir vede temenni olarak kalacaktır .Bunu uygulamaya bu hükümetin  kültürü yetmez, uygulamaya kalkarsa Türkiyedeki sağlık sistemi hikayesine döner bu iş .Aklı olanı değil bıyığı badem olanın bir yerlerin başına geçiren MÜHENDÝSLÝK MÝMARLIK ODALARINI KENDÝ GÝBÝ DÜÞÜNMÜYOR DÝYE KAPATMAYA ÇALIÞAN bu kıt akıl yok bilği ile devlet idare etmete çalışan zihniyet, bunuda çarşafa dolandırır .biz üzerimize düşen vazifeyi yapsakta onlar yapamayacaktır .    >:(

Bir tek proje gösterin bana dört dörtlük yürüyen, bir tek proje gösterin bana ayda bir değiştirilmeyen ,bir tek proje gösterin bana buda bizim şu bakanımız veya şu millet vekillerimiz tarafından düşünülmüş, Uganda Tanzanya Japonya Almanyadan çalıntı olmayan vede bizim şartlarımıza uyan . ;D   ;D  ;D DOÐRUDUR GÜLERÝZ AÐLANACAK HALÝMÝZE .

Sağol Kaptan zahmet etmiş yazmışsın uğraşmışsın da bu fikri üfürenler inan senin kadar
içten ve  özveri ile  uğraşmayacaklar bu işlen .

« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2013, 07:36:50 Gönderen: A.Rauf KÝBAR »
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Mehmet GENÇ

• Dost Avcı
  • Bak bir bildiğim var. öl! demezse Tanrı, yaşar kul
    • Facebook
« Yanıtla #3 : 21 Temmuz 2013, 09:47:07 »
bilemedim nasıl bir sistem. Herkes bunu yapacaksa nasıl olur bilemiyorum.. hayırlısı olsun demekten baska bir yol görünmüyor şu an..
Mehmet GENÇ
1984 Kadıköy İSTANBUL    
Avcılık, bana babamdan kalan miras değil.. Oğluma olan borcumdur ...

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• Dost Avcı
« Yanıtla #4 : 21 Temmuz 2013, 15:22:42 »
Arkadaş benim anlamadığım avlanılacak meradaki bıldırcının veya kekliğin yada ileride çulluğun sayımını nasıl yapacaklar? çok saçma adam ava gidecek av vuramadan dönecek ama kotadan eksilecek yok ya başka...bide kardeşim sen göçmen kuşa bunu nasıl yapacaksın Allah sonumuzu hayır etsin.
Kemal BOZKURT
1987 Kartal İSTANBUL ( Sınırlı Vardiya Zabiti )

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #5 : 21 Temmuz 2013, 17:41:23 »
Meradaki kaçak avcı ile baş edemeyeceksin, böyle bir sistem kurmaya niyetleneceksin. Kümesteki bıldırcını sayamayacak, meradaki kuşu kontrol edeceksin . :D :D :D

ÝÞ DÖNECEK DOLAÞACAK GENE  BÝR ÞEKÝLDE BÝZÝ KISITLAYACAK, KABAKDÖNECEK DOLAÞACAK  AVCININ BAÞINA PATLAYACAK .
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Vahdet TOKAY

• Dost Avcı
    • Google'a sor o beni tanıyor:):):)
« Yanıtla #6 : 21 Temmuz 2013, 19:36:17 »
Bunlar anca temennidir vede temenni olarak kalacaktır .Bunu uygulamaya bu hükümetin  kültürü yetmez, uygulamaya kalkarsa Türkiyedeki sağlık sistemi hikayesine döner bu iş .Aklı olanı değil bıyığı badem olanın bir yerlerin başına geçiren MÜHENDÝSLÝK MÝMARLIK ODALARINI KENDÝ GÝBÝ DÜÞÜNMÜYOR DÝYE KAPATMAYA ÇALIÞAN bu kıt akıl yok bilği ile devlet idare etmete çalışan zihniyet, bunuda çarşafa dolandırır .biz üzerimize düşen vazifeyi yapsakta onlar yapamayacaktır .    >:(

Bir tek proje gösterin bana dört dörtlük yürüyen, bir tek proje gösterin bana ayda bir değiştirilmeyen ,bir tek proje gösterin bana buda bizim şu bakanımız veya şu millet vekillerimiz tarafından düşünülmüş, Uganda Tanzanya Japonya Almanyadan çalıntı olmayan vede bizim şartlarımıza uyan . ;D   ;D  ;D DOÐRUDUR GÜLERÝZ AÐLANACAK HALÝMÝZE .

aynen katılıyorum rauf abime,hem yazının içeriğine hemde halimize bakarak gülmekten katılıyorum.

daha pul lumu pulsuzmu avcıyı kontrol edemeyen bir yönetim,hangi envanteree göre belirlenmiş av koıtası uygulayacak,orasınıda açıklasalarda hata yapmayalım.yada hangi ülkeye göre...

allah sabır versin tüm camiamıza...
Vahdet TOKAY
B Rh + 1962  EDİRNE     0 533 779 20 08
https://skydrive.live.com/?sc=photos

UYMAZSA

Çevrimdışı Serdar BAKAL

• Dost Avcı
  • VARLIĞIM, YܓCE TܓRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN..
« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2013, 00:34:18 »
:D :D :D :D sadece gülüyorum...
Serdar BAKAL  542 562 36 73
1982 Bandırma BALIKESİR

CADIGİ

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #8 : 22 Temmuz 2013, 06:15:41 »
her ne kadar Ali kaptanım açıklama getirse de, şahsen daha inceleme fırsatı bulamadım. mutlaka ilgilenmemiz gereken bir durum var. meselenin kota uygulaması ile ilintisi olsa da; esasen anladığım tek konu; AVBÝS ile belgeli avcıların kayıtlarının günü birlik elde olmasını sağlamaktır. tamam ama; malı götürüyor zaten belgesizler. Avcılık çalıştayı yapılmadan getirilecek tüm uygulamaların bu şekilde gülüşmelere yol açacağı muhakkaktır. yanlız Bakanlığımız yeni bir yapılanma içindedir. bir çalışma var ama bizleri dışarda bırakan uygulamalar, kararlar yani kendi başına karar alıp uygulama, ben bilirimcilik doğrusu olmuyor. umarım düzelir.
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı Cengiz BUDAK

• Dost Avcı
  • BܓYܓK LOKMA YUT BܓYܓK LAF ETME
« Yanıtla #9 : 22 Temmuz 2013, 07:36:24 »
Arkadaşlar buradaki amaç kuşun yada avcının sayımını yapmak degilki.
Amaç. Paralı avlaklar yada paralı avcılık için avcıyı sisteme, izin almaya  alıştırmak.

1-2 yıl içinde o izin aldıgımız avlaklarda izini paralı olarak alacagız parası olmayanda gitmesin kardeşim denecek.. Bizde o zaman belgeyi iptal edecez, kayıtsız bir tüfek bulacaz 200-300 tl ye onunla gidecez..

Paralı avcılık hayırlı olsun.   Gerisi hikaye.
Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ    0 532 701 26 77

Çevrimdışı A.Teoman SAYILAN

• Dost Avcı
  • HAYAT AV DEĞİLDİR, AV HAYATTIR.. A.Teoman SAYILAN
« Yanıtla #10 : 22 Temmuz 2013, 15:36:11 »
yorumum yok sadece bana göre abesle iştigal..

AŞİL..Cadının torunu..(DI SAN PELLEGRINO)
BܓYܓK aşk yaşamak istemiyorsan, ingiliz POINTER alma..

Çevrimdışı Serkan KAHRAMAN

• Dost Avcı
  • 3.5 atacağğna 4x4 lğk yağa !!!
« Yanıtla #11 : 22 Temmuz 2013, 15:37:04 »
AVBÝS nedir ?

Bi S.kim değildir !!!
Serkan KAHRAMAN
AB Rh + 1978 KOCAELğ

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

• Dost Avcı
    • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
« Yanıtla #12 : 22 Temmuz 2013, 17:07:17 »
Olması gereken, uzun süredir söylediğim şey sonunda -kağıt üzerinde de olsa- başlamış görünüyor. Uygulamayı prensip olarak gönülden destekliyorum. Yaban hayatımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Ahmet KURŞUN

• Dost Avcı
« Yanıtla #13 : 22 Temmuz 2013, 18:09:10 »
Bunlar anca temennidir vede temenni olarak kalacaktır .Bunu uygulamaya bu hükümetin  kültürü yetmez, uygulamaya kalkarsa Türkiyedeki sağlık sistemi hikayesine döner bu iş .Aklı olanı değil bıyığı badem olanın bir yerlerin başına geçiren MÜHENDÝSLÝK MÝMARLIK ODALARINI KENDÝ GÝBÝ DÜÞÜNMÜYOR DÝYE KAPATMAYA ÇALIÞAN bu kıt akıl yok bilği ile devlet idare etmete çalışan zihniyet, bunuda çarşafa dolandırır .biz üzerimize düşen vazifeyi yapsakta onlar yapamayacaktır .    >:(

Bir tek proje gösterin bana dört dörtlük yürüyen, bir tek proje gösterin bana ayda bir değiştirilmeyen ,bir tek proje gösterin bana buda bizim şu bakanımız veya şu millet vekillerimiz tarafından düşünülmüş, Uganda Tanzanya Japonya Almanyadan çalıntı olmayan vede bizim şartlarımıza uyan . ;D   ;D  ;D DOÐRUDUR GÜLERÝZ AÐLANACAK HALÝMÝZE .

aynen katılıyorum rauf abime,hem yazının içeriğine hemde halimize bakarak gülmekten katılıyorum.

daha pul lumu pulsuzmu avcıyı kontrol edemeyen bir yönetim,hangi envanteree göre belirlenmiş av koıtası uygulayacak,orasınıda açıklasalarda hata yapmayalım.yada hangi ülkeye göre...

allah sabır versin tüm camiamıza...
Ahmet KURŞUN
B Rh (-) 1975 ADANA

Çevrimdışı Serkan KAHRAMAN

• Dost Avcı
  • 3.5 atacağğna 4x4 lğk yağa !!!
« Yanıtla #14 : 23 Temmuz 2013, 15:30:34 »
Ulan bu anasını kovaladıklarım benim köyde dahil KIRKLARELÝ bölgesini GENEL AVLAK yapmış ya la....Þimdi uğraş dur....
Serkan KAHRAMAN
AB Rh + 1978 KOCAELğ