Gönderen Konu: Şok tasması KUllanımı 2  (Okunma sayısı 5525 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ܓmit ÖZKANAL

  • Bölüm Editörü
  • *
  • İleti: 783
  • Karma: 0
Şok tasması KUllanımı 2
« : 17 Haziran 2008, 23:09:49 »
Av Köpeği Eğitiminde Þok Tasması Kullanmak - 2
Merhabalar,
Bu ay yazımıza geçen ay kaldığımız yerden devam ediyoruz. Hatırlayacağınız üzere, geçen yazımızda av köpeklerinin eğitiminde kullanılan elektronik şok tasmalarından söz etmiş, nasıl bir gereç olduğunu tanıtmaya ve nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin genel anlamda bilgi sağlamaya çalışmıştık. Þimdi ise bazı temel komutları öğretmede şok tasmasının kullanımı konusunda bilgi vermeye çalışacağız.
GEL komutu: Bir av köpeğinin “gel” komutunu dinlememesi ve sizin çağrılarınıza yanıt vermemesi beklenemez. Bu yüzden köpeğin daha size gelir gelmez ilk öğrenmesi gereken komut budur. Bu komut hem bazı zamanlar köpeğin hayatını kurtarmada hem de avınızı ağız tadıyla yapmanızda yarar sağlar. Bu komutu şok tasması aracılığıyla gayet kolay bir şekilde öğretebilirsiniz ama tasmayı bir ceza aracı olarak kullanmamalısınız. Daha öncede belirttiğimiz gibi, her eğitime ya da gezmeye çıkartırken tasmayı köpeğinize takın. Köpek tasmayı benimsemeli, onun bir parçası olduğunu bilmeli ve ondan hiçbir şekilde huzursuzluk duymamalı. Þimdi yine köpeğinizin normal tasmasını ve şok tasmasını boynuna taktığınız ve eğitime götürüyorsunuz. Köpeğinizi geniş bir alana götürün ve salın. Þok tasmasını en düşük seviyeye ayarlayın ve dolaşmaya başlayın. Köpeğinize “gel” komutu vererek çağırın, geliyorsa bol bol sevin ve yaptığının doğru bir davranış olduğunu anlamasını sağlayın. Eğer “gel” komutuna kayıtsız kalıyor ve sizi dinlemeyip kendi kafasına göre dolaşıyorsa “gel” komutuyla birlikte şok tasmasını çalıştırın. Genelde köpekler en düşük seviyedeki bir uyarana bile tepki verirler. Köpeğin canı acıyıp size baktığı anda ise hemen yere çömelin ve “gel” diyerek ilgisini çekin. Böyle bir durumda köpekler canlarının yanmasından dolayı çareyi sizde bulacak ve size doğru geleceklerdir. Geldikleri anda da hemen sevin ve övgü dolu sözler söyleyin. Eğer köpek düşük seviyeye yanıt vermiyorsa, seviyeyi biraz daha yükseltip yukarıda belirtilenleri tekrar uygulayabilirsiniz. Bu uygulamalarla birlikte köpek “gel” komutunun önemini ve uyulmadığı zamanlarda canının yandığını hissedecek ve sizin her çağrınıza ister istemez yanıt verecektir. Böylece her çağrıldığında gelen bir köpeğiniz olacaktır.
Otur Komutu: Yine boynunda her iki tasma (normal tasma  şok tasması) takılı şekilde köpeğinizi eğitime çıkartıyorsunuz. Köpeğin biraz gezip dolaşmasına ve rahatlamasına izin verildikten sonra köpeğinizi çağırın. Geldiğinde yanına gidin ve biraz sevdikten sonra aynı ses tonuyla birkaç kez “otur” komutu vererek bir elinizi köpeğin göğsüne, diğer elinizi de kalçasının üzerine koyarak hafifçe bastırın. Köpek mecburen oturma konumuna geçecektir. Yine “otur” diyerek köpeğin yanında bir  iki metre uzaklaşın. Siz uzaklaşırken köpekte konumunu bozup yürümeye kalkarsa hemen şok verin ve “otur” komutunu tekrarlayın. Köpek büyük olasılıkla şokun etkisiyle oturacaktır ama eğer oturmazsa bir yandan şok verip, bir yandan da elinizle kalçasından bastırın. Köpek oturduğu, yani istenilen davranışı gösterdiği anda ise şok vermeyi bırakın ve sevmeye başlayın. Köpek bu eğitimler sırasında verilen komutlara uymanın değerini daha doğrusu uyduğu anda çektiği acıdan kurtulacağını öğrenecek ve kendince verilen komutlara karşı bir refleks geliştirecektir. Artık komut verildiği anda uyan bir köpeğiniz olacaktır.
Yat Komutu: Eğitimlerde bir aşama takip edilmelidir. Önce “gel”, sonra “otur” ve daha sonra da sıra “yat” komutuna gelmelidir. Bu komutların tam olarak öğrenildiğinden emin olunduktan sonra bir sonraki aşamaya geçilmelidir. Köpeğiniz “gel” ve “otur” komutlarını öğrendiğine göre artık “yat” komutuna sıra gelmiş demektir. Köpeğinizi çağırın, geldiğinde “otur” komutuyla oturtun ve “yat” komutu verip bir elinizle çekerek ön ayaklarının yerle temasını keserken, diğer elinizle de kalçasından bastırın. Köpek bu durumda mecburen yatma pozisyonuna geçecektir. Bu pozisyondayken hem ara sıra komutu tekrarlayın hem de köpeğinizi sevin. Köpek pozisyonunu değiştirmeye yani ayağa kalkmaya katlığı anda ise komutla birlikte şok verin ve yatmasını sağlayın. Birkaç denemeden sonra köpeğin sizi dinlediğini göreceksiniz.
Bekle Komutu: Köpeğinizi oturur ya da yatar konumda bekletmenin bir çok yararı vardır. Avda seken keklikleri gördüğünüzde ya da av sırasında bir yoldan geçmeniz gerektiğinde bu komutu kolaylıkla kullanabilirsiniz. Zaten köpeğiniz “otur” ve “yat” gibi komutları öğrendikten sonra “bekle” komutunu öğretmek hiç zor olmayacaktır. Köpeğiniz oturur ya da yatar konumda iken elinizi köpeğin yüzüne bakacak şekilde dik olarak tutup “bekle” deyin ve yavaş yavaş geriye doğru yürümeye başlayın. Köpek yürümek için hamle ettiği anda ilk önce “otur” ya da “yat” konumuna getirip yine “bekle” komutunu verin. Köpek aldığı şokun etkisiyle bekleyecektir. Biraz bekletin ve çağırın. Geldiğinde ise her zaman yaptığımız gibi sevin. Daha sonra bekleme süresini ve aranızdaki mesafeyi giderek arttırarak eğitime devam edin. Eğitim sırasında verilen şoklar yeterli olmazsa şok miktarını azar azar arttırmayı deneyin.
Gördüğünüz gibi bazı temel komutları öğretmek için elektronik şok tasmaları kullanılabiliyor. Özellikle zaman sorunu yaşayan avcılar için ideal bir yöntem gibi görünüyor ama yine de kullanıma çok dikkat edilmeli. Köpeğin boynuna hemen takıp eğitim yaptırılmamalı çünkü bu durumda köpek başına gelenlerin boynundaki bu yeni aletten olduğunu anlayacak ve ona tepki geliştirecektir. Ayrıca ilk kullanımlarda verilen şok miktarına dikkat edilmeli ve azdan çoğa olacak şekilde ayarlanmalıdır. Eğer düşük seviyedeki bir şokla eğitimimizi başarıyla yürütüyorsak, daha yüksek seviyeye geçmenin hiçbir anlamı yoktur. Ancak ve ancak uygulanan seviye yeterli öğrenmeyi sağlamıyorsa bir üst seviyeye geçilmelidir.
Yararlı olması umuduyla…
ܓmit ÖZKANAL
1970 ESKİŞEHİR