Gönderen Konu: KÖPEKLERDE GEN RENK AKTARIMI............  (Okunma sayısı 1441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı K.İsmail ÖZDEMİR

  • Dost Avcı
  • *****
  • İleti: 624
  • Karma: 0
    • http://www.turkiyekurzhaar.com/http://www.facebook.com/pages/Kurzhaar-VOM-BAFRA-%C3%96zdemir/325654497557412
KÖPEKLERDE GEN RENK AKTARIMI............
« : 08 Eylül 2012, 19:52:32 »
GENLERININ ROLÜ: RENKLER VE ÖRNEÐÝ.
Farklı renkteki iletim Örneğin gen, temel işlevsellik anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.  Burada elbise rengi - - Ýlk belirli bir karakter için bilmeniz gerekir herhangi bir köpek iki gen taşıyan, biri onun kaybı, diğer annesinden miras.

 Ancak, bazı genler köpeğin kat belirlemek olanlar olduğunu da diğerleri ağır basmaktadır.

 Bu örneğin, Braque Alman siyah ve kahverengi köpek, bir geni mutlaka galip, var olamaz.

 Bu durumda, bu nedenle dominant gen için adı siyah geni vardır.  Diğer bir deyişle, belirli bir karakter için, bir baskın geninin varlığı olduğunda, bunun diğer gen, gen kahverengi, bu durumda gen olarak adlandırılan bile, bu karakter tespit edecek olan O'dur resesif, mevcuttur.

Veya siyah gen ve bir kahverengi gen - - babasına siyah hem olsaydı - anne ve babası farklı elbiseler olsaydı bir köpek iki gen üzerinde siyah, siyah giyebilir görünür.  Bir gen siyah olsaydı, elbisesinin mutlaka, çünkü söz konusu geni egemenliğinin siyah olurdu çünkü kahverengi bir köpek mutlaka iki kahverengi gen taşıyor karşı çıkıyor.

 Biz ilgili elbise ve Birleşik truitées tamamen aynı fenomen dikkat edin: Birleşik elbiseler için gen baskın bir gendir, kendi payına récessif.Ceci için, elbise alabalık belirleyen gen demektir, oysa ki bir köpek elbise benekli elbise köpek aşınma, ne de genin birleşik geçemez ise, birleşik olması, ve böylece geni alabalığı iletebilir.

 Bu rakam (G. Byrne, DER DEUTSCH Kurzhaar tarafından kitabından) dolayısıyla elbiseler temel Braque ALMAN genlerin çeşitli olası kombinasyonlarını göstermektedir.  Her şema için, belirgin renk temsil ve olası dairesel pencereler çekinik genler görünür edilir.
 Bu desen anlamak için, dominant gen geleneksel bir harf (N siyah geni, U unicolor için gen) ve resesif genler tarafından temsil edilen küçük harfler (kahverengi m ve temsil edilir bilmeli ki, alabalık için t).

 Peki bu tablo okuma, köpek kahverengi alabalık (MMTT), başka bir gen giymek değildir ve bu nedenle başka bir renk iletemez, görebilirsiniz.  Muhalefet, bir düz siyah köpek, uygun olduğunda, ve taşıdığı genler, sadece kendi elbise (BM), kendi elbise ve kahverengi (NmUU) veya başka elbiseler (NmUt) iletir.


Homozigot ve heterozigot: KARAKTER VE ÝLETÝMÝ.
Bir karakter vermek için - örneğin elbise ya da nüans renk - iki farklı karakter giyildiğinde homozigot köpek iki özdeş genler ve köpekler heterozigot taşıyan bahsettikleri. Örneğin kahverengi bir köpek (mm), bir köpek ya da alabalık (tt) - - Bu özellik için mutlaka homozigot olan bazı genlerin egemenliğinin fenomen göz önüne alındığında, bir resesif ifade eden bir köpek önerir.

 Eğer iki köpek geçerken, kendi ürünlerinin miras, her bir ebeveynden bir genin her karakter için.  Bir köpek ve bir baskın gen devralır zaman, bu yüzden bu geni ifade ve üst dominant gen Bu karakter için homozigot olduğu taşır eğer, mutlaka tam ölçüde karakteri endişelerini ifade edilecek hangi karakter .

 Böylece, örneğin, bir homozigot siyah Aygırlarda (NN) sadece siyah konuların üretmek veya birleşik alabalığı olabilir.  Aynı şekilde, bir aygır homozigot renkli (UU) yalnızca tek renk, kahverengi veya siyah üretecek.  Biz örnek Saintonge Saphir Marais, n 'tek renk bir ürün takdir güçlü aygır durumunda biliyorum.


Bu rakam Amerika Birleşik elbiseler ya da alabalık, iletim kolaylığı için iki anne kahverengi söz alarak gösterir. Tabii ki, ürünleri için rakamlar büyük sayılar üzerinde doğrulamak edemez istatistikleri: bu da tek bir renk ve bir alabalık geçerek, alabalık 8 veya 8 tek renk olsun, tamamen mümkündür. Ancak, yüksek iki kestane birliği siyah almak şüpheli olacaktır ...
 

Bu üç rakamlar istatistik anlamında her zaman elbette daha karmaşık elbiseler, bulaşma ihtimalleri göstermek.


TÜM KARAKTERLER

Beyaz plaka ile" karanlık alabalık "için" ışık alabalık "- biz renklilik farklı iletim görmezden eğer biz elbiseler için verdiği örnek iyi bilinen ve oldukça basit bir kahverengi "- çok daha karmaşık kurallara uyun.

Ayrıca, kalıtım, hereditarily bazı önemli özellikler olarak belirgin değildir aktarılacak yeteneği yani.

Basitlik için, bir de biz bir emek şampiyonu belirleyen otomatik olarak tanımlanır gen yoktur ki, örneğin söyleyebiliriz, ve büyük bir şampiyon olumlu bir gen kombinasyonu sonucu hem de, ama çevre ve uygun eğitim.

Muhtemelen bazı beceri-denge, koku alma gücü  kalıtım yoluyla, ama henüz tam olarak bilinmemektedir olduğu, oldukça karmaşık iletilir.

Bu kusurlar açısından da aynı: bazı bozuklukları veya hastalıkları ise - örneğin, bir ırk etkiler retina atrofi - çoğu durumda net bir şekilde, aynı zamanda belirli bir çekinik genlerin ürünü olup genetik bir yatkınlık ve belirli bir ortamda her iki kaynaklanan Kalça displazisi gibi diğer koşullar, dolayısıyla biz onları yok yapmak deneyimi zorluklar.


 GENETÝK VE SEÇÝMÝ

Temel genetik kurallarına Bilgi yine çiftçinin ayarı dahil olmak üzere çeşitli düzeylerde müdahale belirli karakterler takdir ve mümkün bazı kusurları ortadan kaldırmak için olanak değerli bir seçim vardır.

Tek renk U - - ve bir resesif - kahverengi m ilk yalnızca bir rengi kahverengi köpek, baskın bir karakter üreteceği bir yetiştiricileri hayal özelliklerinin belirlenmesi durumunda düşünün.

Önceleri, sadece homozigot kestane (mm) elde etmek için bütün siyah anne kaldıracaktır.Siyah dominant bir gen N kapatmak için çok kolay olduğu için bu problem teşkil etmez.Mevcut olduğunda her zaman görünür, çünkü başka deyişle, bu, bir resesif ve baskın bir kural ayarlamak çok kolaydır.

Ýkinci adımda, çekinik t alabalık kaldırmaktır homozigot UU, için tek bir renk baskın karakterini belirlemek gerekir.

Sorunlar bu çekinik gen iyi bir birey kendinden renkli in "kamuflajlı" olabileceğini görmüş olduğumuz gibi, start yerdir. Bizim damızlık köpekler daha sonra onları bir renk geçecek, ancak elbise beklenmedik dönüş bilet olarak kötü bir sürpriz uzağa koymak olmaz. Burada gerçekten çeşitli teorik olasılıklar.

1 - Aslında iki konu birleşik iki gen taşıyıcıları alabalık (Ut), o istatistiksel alabalık oranı% 25 (tt), tek renk gen taşıyıcıları alabalık (Ut) 50 ve% oranı% 25 olacaktır haçlar Monokrom homozigot (UÜ) maalesef önceki farksız olması.

 2-Bir konu homozigot geni alabalık (Ut) üzerinde tek bir renk ile (UÜ) renkli, o homozigot Tek renk (UÜ) ve tek renkli alabalık heterozigot taşıyıcılar (Ut) oranı% 50 oranı% 50 olacaktır Yine haçlar Bu birbirinden ayırt etmek imkansız olacaktır.

 3- Ýki düz renk homozigot (UÜ) geçer, bu tek renk homozigot (UÜ)% 100 alacak ve onun hedefi başarılı olacak, ama yavru herhangi, bazı gen alabalık taşımayan olmadığını bilmek mümkün değildir çünkü önceki durumda olduğu gibi tüm yavru kendine renkli bir görünüş olacaktır.

Bu tamamen bir çekinik gen ıslah ortadan kaldırarak olağanüstü şansı sürece, neredeyse imkansızdır Bu basit örnekte açıktır.
Bununla birlikte, bu onayı reddi bu sonuç da dahil olmak üzere çok sayıda kusurlar, - altından, eksik dişleri, kriptorşidizm, vs ... - Neden, hayvancılık olan kişilerde dışlamak için alınan tüm bakıma rağmen, bazen herkesin sürpriz, bulunan açıklar, belki çekinik genler nedeniyle mısınız.

Þu anda birkaç çiftlikleri etkileyen bazı genetik gibi progresif retinal atrofi gibi hastalıkların, ya epidermolizis için aynı. Bu hastalıklar mükemmel sağlıklı birey için araç olabilir çekinik genler kaynaklanır.


  YARIÞ ÝYÝLEÞTÝRÝLMESÝ

Her damızlık amacı istisnai ebeveynlerin nitelikleri kurarak yarış ve ürünlerinin genel düzeyini geliştirmektir.Islahının inanç tüm olağanüstü kaliteleri az ya da çok kalıtsal hastalıkların olduğunu düşünerek oluşur.

Istenmeyen karakterleri ortadan kaldırırken, diğer bir deyişle, tarım, belirli bir kalite homozigot mümkün olan en büyük sayıda oluşturmaktır. Bu soyluluk bir rol oynadığını bu noktada.

Size kolaylık sağlamak için Nannard aramak büyük bir şampiyon olağanüstü nitelikleri, ayarı konum varsayalım.

Genellikle bu "iyi damızlık dişi" de, babalarının ürün nitelikleri çok küçük bir yüzdesi doğuracak olduğuna inanılan yanlış - biz önemli olmaksızın iyi kalitede Nanard o......lar çapraz varsa ilgi genler doğrudan yavrularında kendilerini ifade etme şansı olacaktır beri. Bir şekilde "yeniden" tek çözüm, Nanard genleri babadan doğrudan gelen deneklerin% 75'i elde etmek için, kendi kızı ile geçecek.

Beraber ürünleri üstüne atıyor, o başka deyişle, geçitleri baba anne oğlu kızı. Torunları annelerinin miras 50% korumak yana, tatminkar bir sonuç almak ya da kurmak için izin vermez özgün konu nitelikleri, her iki konuyu istisnai ise erkek-kız kardeş soyluluk herhangi bir reel faiz varken.

Bu yöntem her zaman iyi anlaşılmamıştır başka bir avantajı vardır: standart resesif kusurları taşımak için ise o, yoğun kullanmadan önce kontrol edebilirsiniz.

Onun soyundan birkaç çapraz çalışır, bu ürünleri kusurları veya gizli bir devlet var olabileceğine hastalıklarda görünür ve böylece bu standardın yoğun kullanımı makul olup olmadığını belirleyecektir.

Bu yöntem, körü körüne yoğun olarak büyük bir şampiyon kullanarak ve nüfuzunu yaygın ederken, birkaç yıl sonra ciddi bir başarısızlık ileten bu fark çok daha iyidir.

Örneğin Nanard kızları ile kesiştiği varsayalım, monorchid daha yavru üretmek: o sorumlu gen olduğunda bileceğiz ve bunu bilerek kullanabilirsiniz anlamına gelmez bunu alacak üreme sapan, ama onun soyundan bilinen bir kusur varlığını yönetecek.

Bu birkaç yılda o reaksiyona çok geç olacak monorchid köpek kaygı verici bir canlanma, görmeyi daha iyi her durumda geçerlidir.

 Bazı çiftliklerde bazı kalıtsal hastalıkların görünümü şu anda şöyle bir durum yaşıyoruz öneriyor. Bu aşağıdaki kural söz değil, reaksiyona kuşların tüm aşıkların görevi şöyledir:

Sadece bir veya birkaç gen bağlıdır, özellikle eğer bir kusur yoksul iken, arasında ortadan kaldırabilir, çünkü "tam bir vasat, damızlık, ciddi bir ihlali, daha ciddi bir yardımcısı olduğu herhangi bir kalite yokluğu ve yavrular gibi olacak yakın bir kesinlik ifade eder.

Üstün olan köpek, ciddi bir kusur olabilir bir başka konudur. Iyi damızlık gelirse, onun ima ettiği tüm, çift doz birçok niteliklere sahip olacaktır. Onun ciddi bir hata onun nesillerinde genetik uygulayarak kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.

 Hatta öncesinde genetik, geleneksel ıslah etmek, sağduyu sadece yemek tarifleri kullanarak, bu kusur arasındaki "heterozigot gen tek doz şeklinde nesiller boyunca saklı olabilir.

CREPIN-LEBLOND E.FRANKLING makalede, köpek yetiştiriciliği Pratik ve genetik, Crepin-LEBLOND
upload images
image hosting adult
adult image hosting
picture hosting
upload pictures


http://www.dogstuff.info/mating_outcomes_gsp_byrne.html
İsmail ÖZDEMİR
1974 Bafra SAMSUN      Tel: 0532 224 82 98