Gönderen Konu: YABAN Soruyor Federasyonlar Cevaplıyor...!  (Okunma sayısı 1046 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamil ܓÇBAŞ

• Bölüm Editörü
  • *
YABAN Soruyor Federasyonlar Cevaplıyor...!
« : 07 Eylül 2012, 00:45:25 »
.

O0                          O0                          O0

YABAN Soruyor Federasyonlar Cevaplıyor

YABAN,Av sezonu başında bölgelerden gelen av raporlarını yayınlayacak...!

Ýlk av raporu , Ýç  Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu Başkanı Kamil ÜÇBAÞ'tan geldi

YABAN - Tespitlerinize göre bölgenizdeki av durumu nedir? (Geçen yıla göre göç durumu nedir? Hayvanlar avlanacak duruma geldi mi?  Yerli hayvanlar için popülasyon - yoğunluk durumu nedir?)

Kamil ÜÇBAÞ Böyle güncel bir çalışma yaptığınız için öncelikle federasyon olarak YABAN TV’ ye teşekkür ediyoruz. Dernek başkanları ve bizzat arazide gözlem yapan federasyona üye avcılarımızın arazi gözlemlerine göre, Bıldırcın göçü hala Ýç Anadolu Bölgesine gelmedi. Üveyik geçen yıla göre bol görülmektedir. Yerli bıldırcın tek tük gözleniyor.

YABAN - Karşılaştığınız idari veya fiili sorunlar nelerdir? ( yanlış uygulamalar, bohçacılık, resmi veya özel kişilerce yapılan engeller nelerdir? Denetlemeler yeterli mi ve doğru mu  yapılıyor? )

Kamil ÜÇBAÞ Denetimin istenilen düzeyde yapılmıyor. Bu sistemde yapılması çok zor. Çünkü yeterli kadroları yok. Dolayısıyla avlaklar bohçacıların hakimiyetinde, yirmi dört saat, istedikleri yerde av yapıyorlar. Yasal avcılar cezalandırılıyor. Ayrıca köylünün yetkisi olmadan bölgeyi ava yasaklaması sıkıntı yaratıyor

YABAN - Bölgenizdeki yaban yaşam alanlarındaki gözlemleriniz  nedir? Habitatın durumu, çevre ihlali, tarlalarda anız yakılması, yanlış tarım uygulaması, yaban yaşam alanlarına zarar veren varlıklar, çöpleşme, vs. gibi sorunlar nelerdir?

Kamil ÜÇBAÞ Bu yıl Ýç Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kuraklık sonucu ürün azaldı ve saman sıkıntısını da beraberinde getirdi. Geçen yıllarda kimsenin dönüp bakmadığı samanlar bu yıl daha kısa kesilmiş kelek vaziyetteler.  Bilinçsizce, Yanlış yapılan zirai mücadele devam ediyor. Granül gübreyi yiyen kuşların zehirlenip ölüğüne şahit oluyoruz. Anız yangınlarını sürekli görüyoruz. Yasak olmasına rağmen hala yoğun bir şekilde anızlar yakılıyor.

YABAN - Bölgenizle ilgili acil alınması gereken bir önlem var mıdır?

Kamil ÜÇBAÞ Þu an en önemlisi denetim, denetim, etkin denetim. Bakanlığın Merkez av komisyonunun kararlarını ve yasal avcıların haklarını muhtarlar dahil tüm kamuoyuna çok iyi bir şekilde anlatması lazım.

Sevgi ve saygılarımla

Kamil ÜÇBAÞ
Ýç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu Başkanı
Av Doğa Dergisi Editörü
Avcı Sayfamız Yazarı

.
Kamil ܓÇBAŞ
1959 ANKARA       Av Doğa Dergisi Editörü
İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federa

Çevrimdışı Vahdet TOKAY

• Dost Avcı
    • Google'a sor o beni tanıyor:):):)
Ynt: YABAN Soruyor Federasyonlar Cevaplıyor...!
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2012, 01:02:44 »
yüreğine sağlık üstadım;

hermadde bence her bölge için tam cuk oturan açıklamalar;yanlız üveyik durumu bizde bıldırcın gibi nadir ve dağınık.üstelik trakya bu yıl resmen yandı;erken geçip gittii seyrek olan kuş da.

başarılar sayın başkanım.

sağlıcakla...
Vahdet TOKAY
B Rh + 1962  EDİRNE     0 533 779 20 08
https://skydrive.live.com/?sc=photos

UYMAZSA