Gönderen Konu: Acaba yanlış yerde miyiz?  (Okunma sayısı 1943 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

• Bölüm Editörü
  • *
    • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Acaba yanlış yerde miyiz?
« : 23 Mayıs 2012, 19:58:28 »
Değerli avcı dostlar,

Burada çok değil, bir kaç arkadaşız bunu biliyorum. Sizlerle bir üzüntümü paylaşmak istiyorum.

Dün Ankara'da "Yeşil Alev" filminin Türkiye prömiyeri yapıldı, sizlere de duyurmuştum.

Malumunuz 1948'de yaşama veda eden meşhur ABD'li korumacı-avcı ve düşünür Aldo Leopold'un anısına yapılmış, son derece ilham veren bir belgesel-film.

Salon akademisyenlerle ve TEMA gönüllüleriyle doluydu.

Ne yazık ki salondaki tek avcı bendim.

Filmde, Aldo Leopold'un avcı olduğu, içindeki çelişkilerle yaşadığını ancak avcı olmasının ona kazandırdığı şeyleri, ailesinin doğaya çıktığında ellerinde hep bir tüfek olduğunu anlatırken gözlerim hep avcılarımızı aradı. Ancak kimse yoktu.

Canları sağolsun, avcılarımızın daha önemli işleri oluyor.

Orada aklıma hep geldi durdu. Acaba ben yanlış yerde mi duruyorum?

TEMA'cı mı olmam gerekirdi? Daha mı mutlu olurdum? Aklımdaki düşünceleri daha mı fazla hayata geçirebilirdim?

Bunları düşünerek üzüldüm, sevgili dostlar...

Mehmet Ekizoğlu

Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Ethem EYİLER

• Dost Avcı
Ynt: Acaba yanlış yerde miyiz?
« Yanıtla #1 : 23 Mayıs 2012, 20:48:02 »

Filmi izleyenler içerisinde mutlaka avcı olanlar da vardır,yoksa da filmden sonra avcılığa gönül verebilirler diye düşünüyorum.
Ethem EYİLER
1968 ANTALYA

Çevrimdışı Cengiz BUDAK

• Dost Avcı
  • BܓYܓK LOKMA YUT BܓYܓK LAF ETME
« Yanıtla #2 : 23 Mayıs 2012, 23:17:35 »
Kim bilebilirki Mehmet bey,Belki siz yanlış yerdesiniz ,belkide avcılarda biraz eksiklik vardır..
Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ  

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

• Administrator
    • Avcı Sayfamız
Acaba yanlış yerde miyiz?
« Yanıtla #3 : 24 Mayıs 2012, 00:22:08 »

Mehmet bey merhaba yanlış yerde olduğunuzu sanmıyorum ( Avcı sadece Avlayan değil Doğa ve Doğal hayatı en iyi anlayan koruyan değilmidir.? ) Avcılık bir yerde olmak değil bence iç güdü istesenizde istemesenizde içinizde varsaki var avcılık ruhumuza işlemiş , Biz avcılar az ile yetinen elindekinin kıymetini bilen kişileriz diye düşünüyorum en büyük eksiğimiz yeterince sosyal değiliz ve olamıyoruz olmak içinde çaba sarf etmiyoruz üç beşimiz bir araya gelince  biz bize yetiyoruz.

Doğrumu yapıyoruz.?  Hayır sosyalleşmemiz gerekir sanatın sporun kültürel etkinliklerin hepsinde olmamız gerekir sadece avcılııkla iştiğal bizi toplumun dışına itiyor en azından benim şahsi görüşüm bu ben böyle düşünüyorum...!

Sevgilerimle

.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #4 : 24 Mayıs 2012, 00:26:38 »
Mehmet'im sizi gayet iyi anlayabildiğimi düşünüyorum. yanlış yerde değilsiniz de; elimizden dilimizden bir şeyler gelmeyince; bir başarı yakalayamayınca olan bezginlik gibi bir hal olarak düşünmek lazım derim. yoksa  oraya vakit ayırabilcek de gitmeyecek, bunu asla düşünemem.  bizler ve bir çok arkadaşımız burada olmamızın sebebi, sitemizin amaçlarında bellidir. müsterih olalım olmaz mı? sevgilerimle.
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı M.Nejat YILMAZBAYHAN

• Dost Avcı
  • BUYUK LOKME YE....... BUYUK LAF ETME.....
« Yanıtla #5 : 24 Mayıs 2012, 15:10:44 »

Mehmet bey,
Ali Kaptan ın da dediği gibi hepimizde biraz tema, biraz greenpeace, kısaca biraz biraz herşey var.
Burada muhim olan, sosyalleşip, örgütlenmek. işte avcılıkda bu malesef yok.
yıllarca bunun mücadelesini verdik. ama hep aynı yerdeyiz.
iş yeme içme av olunca, bir bakıyorsunuz toplanmışız. ama avcılık veya buna bağlı bir konuyla ilgili sosyal faaliyet olunca, kimsecikler yok ortalıkta.
2008 de avcılık ve av adına hatıra ormanı kampanyası yaptık, fidan dikiminde 5 kişiydik. ormancıların sayısı bile bizden fazlaydı.
siz ve sizin gibi bu işe gönül veren arkadaşlar doğru yerdeler. diğerleri için ise yorum yapmayacağım.
bakın 3-5 gün içinde mak toplantısı gerçekleşecek. kimlerin haberi var. kimler ne yapabiliriz diye, bırakın uğraşmayi, düşündü.
tabiki bu işi takip eden arkadaşlarımız var. ama malesef 5-10 kişi ile biryere kadar mücadele ediyorsunuz. durum böyle olunca da borusu çalan karşı taraf oluyor.
bırakın mak ı, arkadaşlar kendi illeri için alınan mak tavsiye kararlarını biliyorlar mı acaba.
ancak kime sorsanız av fuarı nerede ve ne zaman diye, herkes size cevap verecektir.
siz doğru taraftasınız, taraf ın öbür bölümünde bazı hatalar var..................
M.Nejat YILMAZBAYHAN
1969 BURSA

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

• Bölüm Editörü
  • *
    • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
« Yanıtla #6 : 24 Mayıs 2012, 18:28:33 »
Görüşlerini paylaşan dostlara çok teşekkür ederim. Biz zaten bu etkinlikleri yapar ve duyururken yalnız kalacağımızı bilerek yapıyoruz. Yine de üzüntümü paylaşmadan edemiyorum. Avcılık temalı bir TV kanalı yöneticisi beni arıyor ve "konu çok önemli, kamera ekibi göndereceğiz" diyor. Ortada kimse yok. Bir av dergisinin editörü geleceğiz diyor, son anda "sen bizim adımıza gidip bakarsın" diyor. Kulüp başkanları ile konuşuyorum, geleceğiz diyorlar, ortada kimse yok. Gruplarda ve Facebook'ta paylaşıyoruz, gelen giden yok. ABD'den adam kalkıp geliyor, bizim arkadaşlarımız 1 saatini ayıramıyor. Bu nasıl doğaseverlik?
"Kuzu çevirme var, gelin" desek kimbilir kaç kişi gelecekti...

Tekrar üzüntülerimiz sizlerle hasbihal tarzında paylaşmak istiyorum.
Rastgele

Mehmet Ekizoğlu
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Bayram ERDEM

• Dost Avcı
« Yanıtla #7 : 24 Mayıs 2012, 22:09:33 »
güzel paylaşım teşekkürler
Bayram ERDEM
1969 BALIKESİR