Gönderen Konu: SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK !!! HARİKA BİR YAZI  (Okunma sayısı 2126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serkan KAHRAMAN

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1257
 • Karma: 0
 • 3.5 atacağğna 4x4 lğk yağa !!!
SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK !!! HARİKA BİR YAZI
« : 12 Temmuz 2014, 03:48:28 »
Yazısından ötürü serhat beye teşekkürler, klavyene sağlık üstad, bu kadar güzel anlatılabilirdi....


Sarı Öküzü Vermeyecektin
Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş. Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek zorunda kalan aslanlar, iyi beslenememeye başlayınca bir çare düşünmüşler. Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak çekmiş ve öküz sürüsüne yanaşmış.
"SUÇ HEP O SARI ÖKÜZ''DE..."
Öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış:
"Saygıdeğer öküz efendiler. Bugün buraya sizden özür dilemeye geldik. Biliyorum bugüne kadar sizlere zarar verdik. Ama inanın ki, bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o Sarı Öküz''de. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz de barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım."
Boz Öküz ve heyeti bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz''ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış.
"AFERÝN SÝZÝ KUTLARIZ!"
Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk''u istemişler:
"Gördünüz mü ne kadar barış severiz. Sizi de kararınızdan dolayı kutlarız. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Size saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim."
Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk''u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş.
"NEREDE KAYBETTÝK BÝZ BU SAVAÞI?"
Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Sonunda öküzler zayıflamış, aslanlar küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri sürmeden, doğrudan müdahale ederek, "Verin bize şunu, yoksa karışmayız" demeye başlamışlar.
Birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. Ýçlerinden biri liderlerine, "Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu savaşı? Oysa, vaktiyle ne kadar güçlüydük" diye sormuş.
Boz Öküz, Benekli Öküz''ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli "Biz" demiş, "Sarı Öküz''ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı.."

Yukarıda ki kıssadan hisse yazı, tam da bu gün geldiğimiz durumun özeti. Yıllardır Avcılardan, avcılığı yönetenlerden ne isterse almaya alışkın yöneticiler ve onların istediğini vermeye alışkın, bana dokunmayan bin yaşasın hesabı yapan dernek başkanları, avcılar. Sorumlu biziz. Sarı öküzü vermeyecektik.
Yılardan beri bir AB uyum yasası süreci safsatası, kimilerinin yıllardır bu ülkede avcılığı ben yöneteceğim sevdası, cebi kuvvetli olanların özel avlak çabaları. Her kafadan bir ses, kurulan ve yürütülen lobi faaliyetleri.. Silah sanayiinin, fişek üreticilerinin, kısacası avcılar üzerinden para kazanan her kesimin sessizliği. En kötüsü ise sahipsizlik.
Avcılar ve ülke avlakları deneme tahtasına döndü. Ne yapmalı nasıl bu işten kurtulmalı. Avcı dernekleri ve federasyonları amacına uygun kesin ve kati kararlar almalı.. Cevabı duyuyorum, iyide yetkimiz mi var. Bu cevap yanlış. Yaptırım cezaya dayalı değildir. Eğitim esastır, eğitimin olduğu yerde suç oranı düşük, kültür seviyesi yüksektir. Ne yaptık hangi dernek başkanını eğittik. Federasyon başkanları ve konfederasyon olarak bu konuda ki alt yapıyı hazırladık mı? Ýllere göre, avlanma haritaları ortada. Kimse kendi avlağında başka avcıyı istememiş. Artık eleştirmek istemiyorum.
Devlet avlakları, genel avlaklar, metre kare hesabı avcılık, gereksiz kota uygulamaları, deneme tahtasına bile bu kadar eziyet olmaz. Halimizi anlamayanlara, bir de halimizi anlatamayanlar eklendi. DKMP işin içinden çıkamaz hale geldi. Köşeye sıkıştı. Artık her metodu üzerimizde deniyor. Kontrol mekanizmaları, sıfır. Sırf denetleyemediği için özel avlak işletmecilerini avlak işletmeleri için teşvik yolları arıyor. Ýlk adımlar atılmaya başlandı. Ýlk hedef devlet ve genel avlaklar ile avcı AVBÝS sistemine zorlanacak. Tüfeği alıp ava çıkarım işleri bitiriliyor. Sisteme giriş yapmadan ava çıkamayacaksınız. Kırklareli DKMP şube müdürünün basın açıklaması;^^ Ýlin sadece %15 lik kısmını ava açacağım, diğer alanları kara avcılığına tamamen kapalı olacak ^^ yönünde sebebi denetleme sıkıntısı. Çankırı Türkiye de avlaklarını tamamlayan ilk il olduğu için DKMPden Cemal Akcan, Çankırı şube müdürünü kutluyor.
Peki ne yapılıyor.
DKMP, Amerika ve Kanada modelini uygulayacak. Nedir bu model; Ýsteyen avcı istediği kadar sistemden izin alarak ava çıkabilir, hatta özel avlaklarda da istediği gibi tek kuruş para ödemeden avlanır. Özel avlak deyince aklınıza, sülün, keklik salınan avlaklar gelmesin sadece, göller de özelleşiyor yani göçmen kuşların uğrak noktası neresi varsa… Siz buralarda bedava avlanmayacaksınız. Ava gittiğiniz her gün için size devletin ya da DKMP nin biçtiği rayiç fiyat üzerinden, yılsonunda vergi tahakkuk edecek. 100 av günü avlan istersen ama yılsonu çıkacak vergi miktarı, avın türüne göre canını yaka bilir. Ördek ayrı, çulluk ayrı, keklik ayrı, bıldırcın ayrı fiyatlandırılabilir. Hani şu değiştirilmek istenen kanun var ya avcılık ücretleri ile ilgili ucu açık olan ^^Avın türüne göre ücretlendirilmesi ^^tam da bu nokta için hesaplanmış demek ki. Boş eleştirmemişiz bu yapılmak istenen kanun değişikliğini. Bu arada özel avlaklar içinde, devlet teşvik için şöyle diyor. Siz özel avlakta hiçbir bedel ödemeden avlanın. Ben özel avlak işletmecisinin parasını peşin olarak hesabına geçireceğim. Ýşletme sahibi kardeşim, sen korkma nereyi istersen al kardeşim nasıl olsa ^^müşteri hazır, paran peşine^^ getiriyor. Al takke, ver külah. Kısaca paran varsa avlan dönemine çok az kaldı. Milat belli 2015 sonu 2016 başı.
Amerika modeli, Kanada modeli bize adapte edilmeye çalışılırken ekonomik anlamda, kültürel anlamda, sosyal anlamda hangi araştırma yapılmıştır. Cevap yok. Uygunluk yok ama çözümsüzlük içinde ancak bu kadar. Kopyala yapıştır bile doğru yapılmıyor.
Nerede kaybettik bu savaşı dememek için; Avcılar olarak artık şapkamızı önümüze koymalı. Bu duruma dur demeliyiz .Sarı öküzü vermeyip sahip çıkacağız.Aksi takdir de kaçınılmaz sona 1 var. Ya yaparız….Ya da yaparlar. Yeni sezonda avlanacak yer bulana rasgele…
SERHAT ÇELEBÝOÐLU
Serkan KAHRAMAN
AB Rh + 1978 KOCAELğ

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1809
 • Karma: 0
Ynt: SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK !!! HARİKA BİR YAZI
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2014, 13:21:41 »
bir hayli güzel özetlenmiş konu. çok eskileri hatırlıyorum. avın üzerine bu kadar düşülmezdi. işten güçten artan zaman olursa ve de arkadşlarınla uyuşursa bu zaman , işte güzel bir av tertiplenir; bu da yılda üçü beşi geçmezdi. yanlız gitme durumlarında ise hiç bir avcıya raslamadan avdan çokça dönülürdü. ama şimdi öyle değil. konu gerçekten araştırılmaya değer ve bize özgü çözüm üretmeliyiz. toprağın sesindeki yetkili gibi kıvırtmadan ; gerçekten ortak aklı bulacak katılımı sağlamalıyız. konuyla hiç alakası olmayan kurum ve kişileri temizlemeliyiz. baa baaa bak o yetkili demeye getiriyor ki; AB  de demokratik katılım esas ya; bizde de avcılarımız MAK da temsil ediliyor, o bakımdan bu uygulama AB ye uyar'a getirmeye çalışıyor. velhasılı işimiz biraz uzun.........   :) :) :) :) :) :) :) :)   21 üyeden 8 tanesi avcı üye. hadi öttür borunu mak da göreyim. kaldı ki; her tür veri önünde sayın yetkili. kıyasla nereye gittiğimizi gör artık. ( yani MAK da gündeme madde ekletmeyi başarmış o MAK üyelerini ve onları antrene eden acizane ben de dahilim ekibe; huzurlarınızda bir kere daha kutluyorum.)
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 805
 • Karma: 0
Ynt: SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK !!! HARİKA BİR YAZI
« Yanıtla #2 : 14 Temmuz 2014, 04:37:02 »
Sarı öküzü baş tacı etmeyecektik  . hangi kurum yada kuruluş var ki ele geçirilmemiş
apartman yönetimlerinde site yönetimleri de dahi hal böyle . anlaşmaya uzlaşmaya iş kotarmaya değil
dediklerini yapmaya, kavgaya ,saldırmaya, endeksli masaya oturuluyor .
kendileri çalıyor kendileri oynuyor kendi kendilerine ille bir münafık  icat ediyor, başlıyorlar sidik yarıştırmaya .

Demek burada da böyle. Avcılık mevzun da 21 üyeden 8 tanesi avcı , diğerlerinin ne işi var ki orada , niye neden neye göre ne biliyor da  karar alınıyor .
Ama her iş temi böyle. Bir AB dir tutturdular 77 milyonu tek telli  saz ile oynattırıyorlar. Bizim AB ile ne işimiz var. Al bizi almamam sizi, düş yakamdan bırakmam sizi . AMA BÝZ BÝRÝLERÝNÝN ÝÞÝNE GELEN KONULARDA  AVRUPADAN AVRUPACI ÇOK DAHA ÝLERÝ GÝDÝYORLAR  .

Bu mak kararları ilk zamanlar çok enterese etmişti hatta çok sıkmış çokta üzmüştü beni, nasıl ederiz nasıl yaparız diye bayağı düşündürdü ama çaresi buldum zatende çaresi belli hiiiiç okumuyorum alıyor tüfeği mi gidiyor avlanıyorum rahatmıyım değilim ama manyak ta  değilim, uğraşamam deli saçmalarıyla , Hane şu av işini benden daha iyi bilseler ya ,yada benden daha çevreci olsalar ya ,kale alacağım ama pek  gerek duymuyorum, zira biliyorum ki benim bildiğimi o komisyon bilmiyor . DERLER YA 40 YILLIK TECRÜBE ONUDA GEÇTÝK VALLA, MAK VARDA HAK YOK BUNLARDA .BUNLARDAN NE KÖY OLUR NE KASABA . ÝSTEDÝKLERÝ PARAYI  ZATEN VERÝYORUZ, ONLARIN DA DERDÝ BU ,GERÝSÝ ÝÞ YAPIYOR GÖRÜNMEK  HAREKET, ÝÞÝ DE BÝLMEDÝKLERÝNDEN HALÝ ÝLE SAÇMALIYORLAR . BEN ONLARIN ALMADIKLARI BÝLMEDÝKLERÝ DÜÞÜNEMEDÝKLERÝ  KARARLARA DA UYUYORUM .
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL


Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 506
 • Karma: 0
Ynt: SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK !!! HARİKA BİR YAZI
« Yanıtla #3 : 02 Aralık 2014, 16:45:14 »
 konuyu gözden kaçırmışım özür !..

sayın , serhat çelebi  beyi , buradan selamlıyorum pek çok arkadaş gibi karşılıksız mesai harcayan bu çarpıklıklara karşı gelen duayen arkadaşlarımızdan biri kendisi sarı öküz güzel bir özettir bizimle camia olarak ali beyin rauf beyin dediği gibi işibilmezler tayfası bu avcılıktan el çekmezse bir avcı bu işin başına getirilemezse boruları sayı olarakta üstün olan mak çalar durur sizin bizim gibi avcılar rauf beyinde dediği gigi onların bilmediği kurallara dadi uyarak avlanır yaşarız beni hep para olarak gören göze saygım olmadı olmazda sevgim saygım olmadığından hiçmi hiç olamaz zaten,.. seni sevmiyorum ''mak'' amacın gerçekten ve hakikatten uzak , bena ava ve doğaya korumacı olarak sınıfının en beceriksiz temsili olacak kadar timsalsin ''mak'' samimiyetinede güvenmiyorum çünki,..

aksini iddia ediyorsan camiamla paylaş ''mak'' sarı öküzü aldın daha ne istiyorsun ben legal avcıyım, verdiim elimi kaptırdım kolumu ama vicdan rahat yastık kuştüyü gibi kafayı kodummu deliksiz sabah, peki sen bendek kestiklerinle budadıklarınla yastığa kafayı nasıl koyuyorsun sabaha dek zebanilerlemi uğraşıyor yoksa melekler gibi deliksizmi uyuyorsun işte ikilem bu allah korkusu olmayana mevlam arsızlardan eylemiş,.. yoruma açık,..

(şahsım adına söylevim) ben bir kazım ''mak'' daha hangi olmayan  tüyümü yolacan ''mak'' ?..

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2014, 16:46:47 Gönderen: M.Ali AKDAÐARCIK »
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı Fazlı BOZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 431
 • Karma: 0
Ynt: SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK !!! HARİKA BİR YAZI
« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2014, 15:42:48 »
Sevgili Kardeşimize teşekkür ediyorum.Doğru söze ne demeli.Tüm sorunlarımızı dolaylıda olsa dilegetirmiş getirmesine de sorunu kalmayan biz avcılar hiçte ilgilenmemişiz sanki.
Birlikten güç,güçten de kuvvet doğar.Avcılığımızın sorunu dağlar kadar büyüktür.Ençok dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuz zamandayız.
Avına avcısına ve de doğasına sahip çıkanlara selam olsun.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 506
 • Karma: 0
Ynt: SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK !!! HARİKA BİR YAZI
« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2014, 16:49:59 »
Sevgili Kardeşimize teşekkür ediyorum.Doğru söze ne demeli.Tüm sorunlarımızı dolaylıda olsa dilegetirmiş getirmesine de sorunu kalmayan biz avcılar hiçte ilgilenmemişiz sanki.
Birlikten güç,güçten de kuvvet doğar.Avcılığımızın sorunu dağlar kadar büyüktür.Ençok dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuz zamandayız.
Avına avcısına ve de doğasına sahip çıkanlara selam olsun.

ve aleykümselam fazlı bey, duyarlılığınızdan ötürü ,

bende mersinden saygı ve selamlarımı iletirim.
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı Fazlı BOZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 431
 • Karma: 0
Ynt: SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK !!! HARİKA BİR YAZI
« Yanıtla #6 : 16 Aralık 2014, 23:48:16 »
Sevgili M.Ali bey birbirimizi yüz yüze tanımasakta sanalda selamlaşıyoruz.Birbirimizden selamıda esirger olduk avcılıkta olduğu gibi,Aleyna aleyküm selam.Bu vesileyle tüm mersinli avcı dostlarada selam olsun.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 506
 • Karma: 0
Ynt: SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK !!! HARİKA BİR YAZI
« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2014, 15:34:19 »
Sevgili M.Ali bey birbirimizi yüz yüze tanımasakta sanalda selamlaşıyoruz.Birbirimizden selamıda esirger olduk avcılıkta olduğu gibi,Aleyna aleyküm selam.Bu vesileyle tüm mersinli avcı dostlarada selam olsun.


fazlı bey,

70 doğumluyum, 70 li yılların sıcak dostluklarıyla büyüdüm aile ve komşu ilişkilerinin sosyolleşmesi konusu tavan seviyelerdeydi 4/5 yaşımı bile hatırlayan biriyim mübala yapmıyorum emin olunuz, ben hep söylerim erken gelmişim bu dünyaya veya çok geç kalmışım diye çünkü 30 yaş büyüğüme kadar çok iyi anlaşırken 10 yaş küçüğümle anlaşamıyorum kuşak farkı diyiveriyorlar ama ben kabul etmiyorum yozlaşan toplumun kayıplarına hayatımıza geçişine izin verdiğimiz sebeplerden olduğunu idda etsemde nafile,..

işte bu yüzden toplum dışı bir insan oldum gittim ve hep eskiyi özler oldum , evdeki oğlum 13 ünden gün alıyor elinden telefon düşmüyor tüm çocuklar ve onlarca yaş büyükleri ve hatta akranlarım ve yaş üstüm olan insanlar bu kaos ortamının temsili örnekleridir, kısıtlamada getirsem kontör yüklemesemde her ne yaparsam adam gibi karşıma alıp konuşsamda saatlerce nafile tamam diyor dışarı bir çıkıyor eve dönüyor adamda huy değişmiş bir gün öncesi anlattıklarım ve örnekler uçup heba olup gitmiş emekler, yani toplum bozuldu değerler kayboldu gitti ben elimden geldiğince yaşatmaya doğru bildiklerimi öğretip göstermeye çalışan sorumlu bir insanım yükleyebildiğimce yüklemeye devam edeceğim, yarın hadibe baba öyledeğil gibi serzenişleride başlayacak çünkü ne yüklersen kar.

 yüce ve güzel rabbim, cümlesinin yavrularını korusun kollasın gözetsin önce allaha emanet ettiğimiz yavrularımızı kötülüklerden korusun annesine babasına vatanına milletine bayrağına ve ilkelerimize hayırlı evlatlar olarak yetiştirmemizi nasib etsin.

saygılarımla.
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı Fazlı BOZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 431
 • Karma: 0
Ynt: SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK !!! HARİKA BİR YAZI
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2014, 14:03:11 »
Sevgili Kardeşim,eskiden herşey doğaldı,şimdi ise yapay oldu.Çocuklar eğitimlerinin yüzde yirmibeişini aileden,yüzde yirmibeşini de okuldan ve yüzde ellisinide çevreinden alırmış derlerya.Çağ değişti,yokluk yoksulluk gitti,refahı yakalamak üzereyiz ama,insanlığımız nolacak.Durm maalesef vahim.Ýnşallah hayırlısı olur.Temennimiz bu ancak eskiye özlem çok var.
Allah hepimize hayırlı evlatlar ve hayırlı dostlar nasip eylesin inşallah.Zaman böyle.
Selamlar sevgiler sunuyorum.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN