Gönderen Konu: Yanlış Hesap AB’den Döner...!  (Okunma sayısı 3900 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamil ܓÇBAŞ

 • Bölüm Editörü
 • *
 • İleti: 311
 • Karma: 0
Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« : 03 Nisan 2012, 01:25:21 »
.


O0                          O0                          O0Yanlış Hesap AB'den Döner
AB Ülkelerinde Yarı Otomatik ve Pompalı Av Tüfeklerinde Kanunun Ýzin Verdiği Maksimum Fişek Adedi 3’tür.

     Değerli Avcı Dostlar ve Bakanlık Yetkilileri
 
           Her ne kadar, aşağıdaki konuda Konfederasyonumuz gerekli açıklamayı yaptı ise de konunun daha iyi anlaşılabilmesi ve haksız yere avcıların canının yakılmaması amacıyla, bazı saptamalar yapmakta fayda görmekteyim.
 
           Konumuz; Yarı-otomatik ve Pompalı av tüfeklerinde,  haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış tüfekler için avcılardan alınan ceza!...
 
           Daha önceki yıllarda, üstünde nerede ise hiç tartışma olmayan ve her hangi bir cezai işlem uygulandığını duymadığımız bu sorun, nedense geçtiğimiz av sezonunda, üyelerimiz tarafından bize ulaşan şikayetler nedeniyle, önem arz etmeye başlamıştır.
 
           Gerçekten de haznesi ikiden fazla fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış yarı otomatik ve pompalı  av tüfeklerinin, Bakanlık denetim ekiplerince, haznesindekiler de dahil, maksimum iki fişek olacak şeklinde yorumlanması neticesi , birçok avcımız cezai işleme tabi tutulmuşlardır.
 
           Kendilerine sorulduğunda, ülkemizin de taraf olduğu Uluslararası BERN Sözleşmesinin  (1979) ve ilgili AB mevzuatına uygun hareket ettiklerini söylemektedirler. Ýlgili AB mevzuatı, bu konuda kaynağını 1979 BERN Sözleşmesinden alır.
 
BERN CONVENTION 1979. APPENDÝX 4:
 
Semi-automatic or automatic weapons with a magazine capable of holding more than two rounds of ammunition.

 
           Türkçesi; Haznesinde ikiden fazla fişek bulundurulabilen otomatik ve yarı-otomatik silahlar der. Bunların avda yasaklanmasından bahseder. Yani buradaki temel ve can alıcı nokta HAZNE’sinde ÝKÝDEN FAZLA fişek bulundurma durumudur. Bunun ÝKÝ FÝÞEK   ile sınırlandırılmasını ister...

           Nitekim bizim mevzuatımızda da;  Haznesi’nde  ikiden fazla fişek taşıyan tüfekler ile avlanmak yasaklanmıştır.” ( 2011-2012 M.A.K. Kararları, Madde : 10,a fıkrası).
 
           Gerek yarı-otomatik, gerekse pompalı tüfekler, haznelerinde çok miktarda fişek bulundurabilecek yapıda imal edilmelerine rağmen, uluslararası anlaşmalar gereği haznesinde 2’den fazla fişek taşıyan tüfekler ile avlanmak yasaklanmıştır. Bu tipte tüfeklerin ülkemizde avda kullanılmak istenmesi durumunda haznelerine takoz takılarak 2 fişek alabilecek duruma getirilmeleri zorunludur.
 
           Bakanlık kontrolünde gerçekleştirilen Avcılık Eğitim Kurslarında kaynak kitap olarak okutulan Bakanlığın talebi doğrultusunda, sayın Rıza GÖZLÜK ve sayın Mehmet ARPAZ’ın kaleme aldıkları, Av Silahları, Sürdürülebilir Avcılık Ýçin Temel Eğitim Kitabı, T.C. Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü, Ankara, 2001, 350. sayfasında aynen yukarıda tırnak içine alıntı yapılan cümle yazmaktadır.
 
           Siz burada, Yarı-otomatik ve pompalı av tüfeklerinde fişek kapasitesi (fişek yatağı ve haznedekiler dahil) toplam 2 (iki) fişek bulundurulmalıdır diye açık ve net bir ifade görebiliyor musunuz.?
 
           O zaman BakanlıkAvcılık Eğitim Kurslarında, kaynak kitap olarak bastırdığı bir kitap vasıtasıyla, avcılara bilerek  yanlış veya eksik veya açık ve net olmayan bilgiler verildiğini mi söylemek istiyorsunuz.?
 
Ýkna olmadınız mı ?
 
Peki bu defa öncelikle yarı-otomatik ve pompalı tüfeklerin tanımını yapalım, hangileriymiş öğrenelim;
 
YARI OTOMATÝK TÜFEKLER : Tek namlu üzerinde, muhtelif ilave şok tertibatları eklenerek kullanılabilen, çoğunlukla beş fişek, yani dört tanesi fişek tertibatına (hazneye)  ve bir tanesi de namluya yerleştirilerek, gaz basıncı ile boşalıp, namluya yeni dolu fişeğin sürülmesi sistemine dayalı yivsiz av tüfeklerine verilen isim. Serbest görünüşlü nişan şekliyle çabuk ve çok atış yapıldığı için, özellikle ördek ve kaz avlarında tercih edilmektedir.
 
POMPALI TÜFEKLER : Tek namlu üzerinde, muhtelif ilave şok tertibatları eklenerek kullanılabilen, genellikle beş fişek kapasiteli, dört tanesi fişek tertibatına (hazneye) ve bir tanesi namluya yerleştirilebilen ve her atış yapıldıkça el kundağı çekilerek boş kovanın dışarıya atıldığı ve dolu fişeğin namluya sürüldüğü mekanizma ile çalışan yivsiz av tüfekleri.
 
Demek ki bu iki tip tüfek tanımında da Fişek Yatağı Namlu ve Fişek Tertibatı - Hazne diye iki kavram karşımıza çıkmaktadır. Peki, Fişek Yatağı nedir, Hazne nedir ?
 
FÝÞEK YATAÐI :  Atışa hazır fişeğin bulunduğu yerdir. Otomatik silahlarda namlunun gerisinde ve namluyla bütünleşik haldedir. Çapı namludan biraz daha geniş olup, içinde yiv ve set bulunmaz.
 
HAZNE : Atış sırası bekleyen fişeklerin bulunduğu yere “hazne“ denir. Yarı-otomatik ve pompalı silahlarda şarjör ve şarjör yuvası hazneyi oluşturur.
 
(Kaynak: Nazmi ARDIÇ, Polis Akademisi Silah Bilgisi Ders Öğretmeni, Atış Antrenörü, Silah ve Atış, Doğuş Matbaacılık, Ankara, 1997, Sayfa : 20-21.)
 
           Fişek Yatağının  Ýngilizcesi; CHAMBER,  haznenin  ise; MAGAZINE dir.
 
           BERN Sözleşmesinde de, diğer tüm AB mevzuatlarında da Yarı-Otomatik veya Pompalı Av Tüfekleri konuşulduğunda, bahsi geçen MAGAZINE in adı HAZNE’dir... Yani atış sırası bekleyen fişeklerin bulunduğu yer demektir.
 
           Haznesi iki fişek ile sınırlandırılmamış derken, MAGAZINE yani HAZNE kastedilmektedir. Fişek yatağındaki fişek değil... Fişek yatağındaki fişek, tetik düşürülerek  kullanıldığında, hazneden fişek yatağına yeni bir fişeği kendiliğinden alan ve yeni bir atışa hazır hale gelen, Yarı-Otomatik Av Tüfeklerinin çalışma prensibi budur. Pompalılarda ise fişek yatağındaki fişek kullanıldığında, el kundağının manuel ileri-geri pompalama hareketi ile boş kovan namluyu terk eder ve sonra hazneden fişek yatağına yeni bir fişek alınması sağlanır...
 
           Fişek yatağındaki fişek de dahil, bu tür tüfeklerde, maksimum iki fişek yorumunu yaparsanız; biri fişek yatağında, diğeri haznede veya ikisi de haznede toplam iki fişekten söz etmiş olursunuz.
 
           O zaman da Yarı-Otomatik veya Pompalı Av Tüfeklerinin kullanılmasına ihtiyaç olmaz, amacına aykırıdır. Mantıksızdır. Bu takdirde sadece, klasik yan-yana veya Üst/Alt çifteler ile, toplam iki fişek kapasiteli tüfekler avlarda kullanılır. Kanunlara  bu açıkça yazılır  ve uygulanır. Tartışmaya açık değildir, üzerinde yorum da yapılmaz.
 
           Browning, Beretta vs gibi firmalar, Avrupa için ürettikleri yarı otomatik tüfeklerde, tüfeğin yasal gereklilikler nedeniyle kapasitesinin düşürülmüş versiyonunun fişek adetlerini kataloglarında yazarlar, örnek aşağıdaki Browning Maxus yarı otomatik tüfeğin, normal kapasitesi 4+1 iken, düşürülmüş kapasitesi 2+1 olarak kataloglarına eklenmiştir,


 
           Sayın Birerdinç’in Bakanlık’tan ilk ağızdan öğrendiğini söylediği ve ilan ettiği bu konunun, AB’ye üye ülkelerdeki mevzuatı ve uygulaması nedir acaba diye bir araştırma yapalım dedik. Çünkü bu konuda, AB mevzuatı,  1979’da imzalanan BERN Sözleşmesinden kaynağını almaktadır.
 
           Bu amaçla, çok kısıtlı bir sürede, AB’ye üye ülkelerdeki avcılık federasyonlarına aşağıdaki yazıyı kaleme alarak, gönderdik. Bir kısmından cevap geldi, diğerlerinden de bekliyoruz.
 
           Kısıtlı bir sürede elimize ulaşan üç adet resmi cevabı da yazımıza ekliyoruz. Ýşin gerçeğinin ortaya çıkarılması ve gelecekte bu konuda, haksız yere avcıların canının yakılmaması için Bakanlık yetkililerinin de dikkatlerine sunmak isteriz.
 
Bizim yazdığım yazı çok açık ve net bir durum tespiti istiyordu. Yoruma açık olmayan...!
 
Dear Madam / Sir,
 
As the President of the Non-Governmental Federation of Central Anatolian Hunting Associations in Turkey, We would be very much pleased if you could inform and/or confirm us the following point ;
 
 In most of the European Unions’ member countries, the maximum rounds ( shell ) capacity of “Semi Automatic Shotguns and/or  Pump Action Shotguns are limited to as 1 (ONE ) round in CHAMBER and 2 (TWO) rounds in MAGAZINE “ which should be limited as maximum 3 ( THREE) rounds per each semi-automatic and pump-action shotgun.
 
 Is it CORRECT ?
 
 Your prompt reply on this matter would be much appreciated.
 
 Thanks for your kind interest in advance.
 
 Best regards,
 
 Kamil UCBAS
 
 President
 
 Non-Governmental Federation of Central Anatolian Hunting Association.
 
 Ankara , Turkey
 
Özetle ; Avrupa Birliğine üye birçok ülkede, yarı-otomatik ve pompalı av tüfeklerinde kullanılan maksimum fişek adedi, 1 (bir) adet fişek yatağında (Chamber) ve  2 (iki) adet de Hazne’de (Magazine) olmak üzere, toplam 3 (üç) adet ile sınırlandırılmıştır. Bu doğru mudur.? diye sorduk...
 
Þu ana kadar gelen cevaplarda verilen yanıtların Ýngilizcesi aynen, Türkçe özetleri de aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır;
 
Dear Sir,
 
In Ireland, the maximum number of cartridges permitted by law in a semi-automatic or pump-action shotgun for hunting game is three.  For non game use, more than three can be permitted but if the gun allows more than three, then it is re-classified as a restricted firearm and requires a higher level permit which is more difficult to get.
 
Kindest regards,
 
Des Crofton
 
National Director
 
NARGC
 
           Konumuzu ilgilendiren kısmın Türkçe özeti şudur ; Ýrlanda’da yarı-otomatik ve pompalı av tüfeklerinde, kanunun izin verdiği, maksimum fişek adedi ÜÇTÜR.
 
Hollanda’dan gelen yanıt ise;
 
Dear sir,
 
 For all one barrelled shotguns the law in the Netherlands state that the magazine must only take 2 cartridges.
 
 Met vriendelijke groet,
 
Albert de Boer
 
Hollanda kanunlarına göre; tek namlulu av tüfeklerinde hazneye sadece 2 (iki) fişek koyabilirsiniz. denmektedir.
 
Slovenya’dan ise ;
 
Dear Sirs,
 
We can confirm your statement regarding the number of rounds in semi automatic guns.
 
It should be the same for repeating guns, but in practice you can have more rounds in magazine.
 
Best regards.
 
Srecko Zerjav
 
Bu yanıtta ise Yarı-otomatik av tüfeklerinde fişek sayısı ile ilgili yapmış olduğunuz saptamayı (cümleyi)  teyit ediyoruz. Benzer durum mükerrer atışlı tüfekler için de geçerli olup, pratikte haznede daha fazla fişek bulundurulmaktadır.”
 
Bu konuda diğer üye ülkelerden, tarafımıza ulaşan yanıtları ileriki sayılarımızda sizlerle paylaşırız.
 
           Demek ki, AB’ye üye 3 (üç) ülke yetkililerinden aldığımız,  üç ayrı yanıt da, yarı-otomatik veya pompalı tek namlulu av tüfeklerinde,  1 (bir) adet fişek yatağında, 2 (iki) adet de haznede olmak üzere, toplam maksimum 3 (üç) adet fişek bulundurulması gerektiğini teyit etmektedir.
 
Demek ki, bizim Bakanlık yetkililerimiz, bu konuda YANLIÞ yorum yapmaktadırlar...
 
Konu aslında bu kadar açık ve nettir!...
 
           Sayın Birerdinç, YABAN TV’deki programında, bu konuda, Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye atfen, bunu tüm ülke avcılarına bu şekli ile duyurmada maalesef yanlış yapmıştır.
 
           Sahi bu konuda TAF AVCILIK Asbaşkanı ne yapar? Tamamen yanlış yorum ve uygulamadan dolayı avcıların canı yanıyorsa, bunu ilk elden öğrenecek ve doğrusunu Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunarak, çözecek ve yanlış uygulamanın  yurt genelinde kaldırılmasını sağlamak öncelikli olarak kimin işidir? Bu konuda bütçelerine  Devletten payı kim almaktadır. Ne yapar AVCILIK  Asbaşkanı ?
 
           2012-2013 M.A.K. Kararlarında başta bu konu olmak üzere, aşağıda değineceğimiz birkaç temel sorunun da ele alınarak, çözüme kavuşturulacağına ilişkin inancımı korumaktayım.
 
           Federasyon olarak, üyelerimizden özellikle 31 Ocak 2012 tarihinden itibaren garip şikayetler alınmaya başlandı. Bu şikayetlerden birisi de; T.C. Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi harcını, her yıl Ocak ayı sonuna kadar yatırmayan ve avlanan avcılardan, avda yapılan denetimlerde, Orman Bakanlığı yetkililerinin 430 TL civarında ceza tahakkuk ettirdikleri  olmuştur.
 
           Bilindiği gibi Harçlar kanununa göre, Aralık ayının son gününde belirlenen ve Resmi Gazetede yayınlanarak, bir sonraki yıl için uygulanmasına başlanacak yeni harçların, Ocak ayı sonuna kadar yatırılması gerekmektedir. Yatırılmadığı takdirde bunun cezası ve kanuni faizi, yatırıldığı tarihte hesap edilir ve mükelleften tahsil edilir. Ruhsatın bu nedenle iptali söz konusu değildir.
 
           Bu konu Maliye Bakanlığını ilgilendiren bir konudur. Kaldı ki, Maliye Bakanlığı ile Yivsiz Tüfek Ruhsat harcının bir defaya mahsus alınması veya en kötü ihtimalle, 5 (beş) yıllık süre ile verildiği gözönüne alınarak, 5 (beş) yıllık dönem için bir defada alınması teklif ve görüşmelerimiz sürmektedir.
 
           Oysa, aldığımız şikayetlere göre 31 Ocak’a kadar harcını yatırmayan ve ava giden bazı avcılarımızdan, yukarıda belirttiğimiz cezalar tahakkuk ettirilmiştir.  Orman Bakanlığı’nda av denetimi yapan yetkilileri bu yetkiyi nereden almışlardır ?
 
           Orman Bakanlığı, içinde bulunulan av sezonu için Avcılık Belgesi Vizesi ve Av Pulu vermek için, avcılardan, bağlı olduğu vergi dairesine yatırılmış, harç makbuzunu ister? Bu verilmez ise zaten işlem yapmaz. Bu doğru mu? Doğru...
 
           Bu makbuz ile birlikte  Av Pulu ücretinin yatırıldığına dair banka dekontunu görünce, örneğin geçtiğimiz av sezonunda, 2011-2012 yılı Av Sezonu için Avcılık Belgesi Vizesi yapar ve 2011-2012 Av Pulunu verir. Doğru mu? Doğru...
 
Bunu vermediği takdirde, avcı, gerçek ve yasal avcı sayılır mı ? Sayılır. 2011-2012 yılında avlanma hakkını elde eder mi ? Eder...
 
           Peki içinde bulunduğumuz 2012 yılı bitmiş midir ? Hayır... Bölgesine göre Þubat ayının sonlarında bitecektir. Þubat ayının sonuna kadar, o avcının avlanma hakkı var mıdır ? Evet vardır...
 
           Bu avcı, harcını 2012 yılı yeni av sezonu öncesi yatırdığında, Vergi Dairesi’nde ona cezalı ve geçen süre zarfında gecikme faizli bir borç çıkarılır mı? Çıkarılır...
 
           Ancak bu tutarı ödedikten ve makbuzunu aldıktan sonra, bu avcı Orman Bakanlığına Av Belgesi Vizesi ve Av Pulu için baş vuracak mıdır ? Evet...
 
           Orman Bakanlığı, vergi dairesi makbuzu olmadan, yeni av sezonu için işlem yapabilir mi? Hayır yapamaz...
 
Peki soru şudur ; Bir koyundan kaç post çıkar...?
 
Niçin avcılara bunu reva görüyorsunuz...?
 
           Umarım Mayıs 2012’de toplanacak olan MAK’da bu konu da ele alınır ve bir çözüme kavuşturulur.
 
           MAK öncesi, son birkaç noktaya tekrar değinmeden geçemeyeceğim. Bunlardan ilki, herkesin bildiği gibi Yaban Domuzu sürek avlarının yasaklanma gerekçesinin değiştirilmesi, bu nedenden dolayı yasağın kaldırılması ve eski pratik uygulamaya dönülmesidir. Ülkemiz çiftçi ve köylülerinin hali perişandır. Bu konuyu defeatle yazdık, çizdik ve YABAN TV’de program yaptık. Bu mağduriyete son verilmesi gerekmektedir.
 
           Son olarak da, geçen sene  yine çok gayr-ı bilimsel ve mantık dışı gerekçe ile yasak kapsamına alınan rüzgar ve motor etkisi ile çalışan plastik mührelerin kullanımının yasaklanmasından vazgeçilmesidir. Hiçbir mantığı olmayan, hiçbir amaca hizmet etmeyen bu tür yasaklamalar neticesi,avcılar kanun dışı av yapmaya zorlanmaktadır. Yasakçı zihniyet yerine aklın ve mantığın ön planda tutulduğu sürdürülebilir av zihniyetini yerleştirebilmek ve bunu avcılara benimsetebilmek için bunlar zorunludur.
 
Saygılarımla.
Kamil ÜÇBAÞ
Av Doğa Dergisi Editörü
Avcı Sayfamız Yazarı,
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2012, 03:25:25 Gönderen: Ali ÝÞLEMECÝ »
Kamil ܓÇBAŞ
1959 ANKARA       Av Doğa Dergisi Editörü
İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federa

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Yanlış Hesap AB’den Döner
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2012, 01:42:21 »

              Sevgili Kamil ÜÇBAÞ emeklerin ve cansiperane çalışmaların için çok teşekkür ederim. Merkez Av Komisyonunda başarılar dilerim...!


Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ekrem GܓNGÖRMEZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 3323
 • Karma: 0
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2012, 03:36:27 »
Kamil abi emeklerine sağlık Allah senin gibi büyüklerimizi avcıların başından eksik etmesin  ^-^
Ekrem GܓNGÖRMEZ
1978 Kartal İSTANBUL


Çevrimdışı Yusuf BİÇER

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 2034
 • Karma: 0
 • Adanalıyık allahın adamıyık...
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2012, 03:39:17 »
eksik olma abi
Yusuf BİÇER
0 Rh + 1974 ADANA

Çevrimdışı Serkan KARTALKAYA

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 4499
 • Karma: 0
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #4 : 03 Nisan 2012, 04:12:54 »
emeklerıne saglık kamil abim
Serkan KARTALKAYA
A Rh + 1982 Kağıthane İSTANBUL      

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1701
 • Karma: 0
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #5 : 03 Nisan 2012, 04:45:31 »
Gerçekten çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. 
Zaten bu saçmalıklar genelde bizim yöneticilerimizin dil bilmemesi,konu hakkında araştırma yapmadan, kanundan okuyup kendi anladıkları doğrultusunda hüküm vermelerinden kaynaklanıyor. Ben konuyu incelemedim ama Avrupa'da yapılan avlarla  ilgili yüzlerce film izlemişimdir.Ki orada kuralların ne kadar sıkı olduğunu söylememe gerek yok.Otomatik tüfeklerde hep 3 fişek kullanılır. Ama bizim bu işe seçtiğimiz insanların avcı olmaması ve konuyla uzaktan yakından alakası olmayan insanların bir şekilde o kurumlarda bulunmaları sonucu böyle çarpık durumlar ortaya çıkıyor.E büyüklerimiz boşuna dememişler. Bir şey bilmek için bilene danış diye. Bak danışılınca Avrupa'da da durumun farklı olduğu ortaya çıkıyor.

Þu halde bakanlık yetkililerin dayandıkları Bern Sözleşmesi tezi çürütülmüş durumda.Çünkü Avrupa Birliği üyesi üç ülke otomatik tüfeklerde 3 fişek kullanılıyor.

Þimdi bunu tepedekilere nasıl anlatacağız?
Ýşte işin en zor tarafı. Arkadaşlar bana bir deve bulun ona hendek atlatacam...!
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2012, 04:55:48 Gönderen: Oðuz BABAÇOÐLU »
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Avcğlğk: Kğrk gğn taban, bir gğn y

Çevrimdışı Cengiz BUDAK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 9286
 • Karma: 0
 • BܓYܓK LOKMA YUT BܓYܓK LAF ETME
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #6 : 03 Nisan 2012, 04:55:05 »
Usta ellerine saglık çok güzel anlatmışsın biz anladıkta..

Bunu yukarı anlatabilecekmiyiz problem orda..   >:(
Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ  


Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1809
 • Karma: 0
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #7 : 03 Nisan 2012, 04:55:54 »
sanıyorum, bu kadar geniş bir perspektif içinde konular ele alınınca kopma olmuş; müsadenizle onu düzeltelim. '' yivsiz tüfek ruhsatnamesi harcı '' diye bir deyim yerine; ''yılık avlanma harcı'' deyimini kullanalım. o zaman derdimizi daha doğru ifade etmiş olacağız. yazıda geçen yivsiz tüfek taşıma ruhsatnamesinin harcı 20 TL civarındadır ve beş yıl için bir kere alınır. ne zaman ruhsat çıkaracak olursanız o an ödersiniz, yani ocak ayı ile alakası yoktur.  bilgilerinize..
    sevgili Kamil Üçbaş, paylaşıma, emeklerinize teşekkür ediyorum. kolay gelsin, başarılar diliyorum.
  
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı Ufuk DURAK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 493
 • Karma: 0
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #8 : 03 Nisan 2012, 06:01:20 »
Kamil abi emeklerine sağlık Allah senin gibi büyüklerimizi avcıların başından eksik etmesin  ^-^
Ufuk DURAK
1969 İSTANBUL

Çevrimdışı Fatih S.M.YAPAR

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 2919
 • Karma: 0
 • Browning phoenix Franchi black magic
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #9 : 03 Nisan 2012, 15:12:14 »
teşekkürler kamil bey.
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus MERSİN


Çevrimdışı Ethem EYİLER

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1669
 • Karma: 0
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #10 : 03 Nisan 2012, 15:31:48 »             Teşekkürler Kamil bey,elinize emeğinize sağlık
Ethem EYİLER
1968 ANTALYA

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 2700
 • Karma: -1
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #11 : 03 Nisan 2012, 18:59:56 »
teşekkürler kamil abi...
Kenan PAZARLI
B Rh + 1967 B.Çekmece İSTANBUL


Çevrimdışı Ali KAYNAKÇI

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 511
 • Karma: 0
 • İNSANOĞLU DOĞADAN UZAKLAŞTIKÇA KALBİ KATILAŞIRMIŞ.
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #12 : 03 Nisan 2012, 21:19:48 »
Bilgilendirme için teşekkürler,bundan yaklaşık 10 yıl önce bir arkadaşımızın tüfeği bu sebeple gitmişti.Resmi görevlilere laf anlatmaya çalışacağıma ya süper poze yada çifte kullanıyorum.Hatta şimdi 36 cal.tek kırma aldım bundan sonra onunla avlanacağım..
Ali KAYNAKÇI
1966 İSTANBUL

Çevrimdışı Mustafa ÖZBܓLBܓL

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 7
 • Karma: 0
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #13 : 27 Nisan 2012, 19:24:29 »
paylaşım ve emek  için teşekkürler yetkililerinde anlaması dileğiyle.
Mustafa ÖZBܓLBܓL
1968 KܓTAHYA

Çevrimdışı Uğur MERMER

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 479
 • Karma: 0
 • ''İnsanlığa dair bilinen en eski şeydir AV''
Ynt: Yanlış Hesap AB’den Döner...!
« Yanıtla #14 : 27 Nisan 2012, 20:32:08 »
teşekkürler kamil üstad. Sıkıntı çok net ortada aslında sıkıntı MAK ın ta kendisi. Kimseye de bişey anlatmak mümkün değil. Mevcut organik yapısı değişmedem MAK sözüm ona sadece bürokratların mükelleflerini hizaya getirme yeri. Bizim elimizden gelen sadece onlara bizim dilimizden konuşmayı öğretmeye çalışmak..
Uğur MERMER
A Rh + 1980 Terkos İSTANBUL