Gönderen Konu: Ankara'da Yaban Hayatı Eğitim alanı  (Okunma sayısı 2273 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

• Bölüm Editörü
  • *
    • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Ankara'da Yaban Hayatı Eğitim alanı
« : 27 Şubat 2012, 19:11:48 »
Değerli avcı dostlar,

Av sezonunun sonuna geldik, inşallah hepinizin sezonu kazasız belasız geçmiştir. Bir dahaki sezonda daha güzel, dostlukla ve keyifle rastgele diliyorum.

Bu avcılık tutkumuzu bundan sonraki nesillerin de tadabilmesi için üzerimize biz avcılar olarak bazı görevler düşüyor.

Bunlardan birisi de çocuklarımıza doğayı, yaban hayatını ve gerçek avcılığı öğretmek ve bunu yerinde göstermek... Eğer ileride avcılık aleyhine kararlar alınıp, avcılığı bilmeyen bir nesil tarafından yargılanmak istemiyorsak, atalarımızdan miras aldığımız bu tutkuyu sadece hatıralarda, duvarda asılı tüfeklerle yad etmek istemiyorsak buna mecburuz da...

Bunun için benim bir önerim olacak.

Yaban hayatı ve avcılığın görerek öğrenileceği bir alanı okul çocukları ve ailelerin ziyareti için düzenlemek.

Ýçinde ağaçlık, dere ve otluk alan olan bir araziyi satın alalım. Ýçine yine doğayla uyumlu bir eğitim evi yaptıralım. Tahtadan bir ev gibi mesela. Burayı yaban hayatı müzesi şeklinde döşeyelim, hayvanlar hakkında bilgi panoları, sulak alanları tanıtıcı panolar, doldurulmuş kuşlar vb. Konulsun. Okulların ziyaret ettiğinde gezebilecekleri yürüyüş güzergahları düzenleyelim.

Yürüyüş yollarına buralarda yaşana kuşların ve hayvanların eğitici panoları dikilsin. Çocuklar yürüyerek doğayı, yabani otları, dereleri ve kuşları öğrenmiş olsun. Hayatında hiç otlara dokunamamış çocuklar bu fırsatı elde etsin.

Evet derseniz, nasıl yaparızı konuşalım.

Saygılarımla

Mehmet Ekizoğlu

Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

• Bölüm Editörü
  • *
    • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Ynt: Ankara'da Yaban Hayatı Eğitim alanı
« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2012, 19:12:37 »
Buraya Ankara'da diye başlık atmışım,  ben en üst düzeyde destek verebilmek için Ankara'da dedim, tabii ki başka yerde de olur...
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

• Dost Avcı
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2012, 21:07:01 »
gerçekten güzel bir düşüne mehmet , inşallah hayata geçirmek te mümkün olur..
Kenan PAZARLI
B Rh + 1967 B.Çekmece İSTANBUL

Çevrimdışı Vahdet TOKAY

• Dost Avcı
    • Google'a sor o beni tanıyor:):):)
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2012, 05:44:41 »
bencede güzel düşünce de!!!

sadece hayal ederiz öylede kalır;

hatırlarmısınız???

bi eylem olmuştu avcıların ankaraya katılması ve protestosu ile alakalı;

hangi federasyondan kaç kişi katılmış yada katılabilmişti???

bu olguya daha da az katılım olucağı gibi nerede olursa olsun;kaç aile ,kaç okul,kaç gezi orayıda içeriğine alarak plan yapar?

müze gezisi yapılamayan,ören yeri nedir bilinmeyip gezi planına alınmayan bi eğitim süreğenliğinde bu plan bence havada kalır ve sadece havanda su dövmüş oluruz.

doğaya kuş salımı proğramlarına katılıma bakarsak kendimiz için olan işe bile nekadar zaman ayırdığımız ortaya çıkacak ve ışık tutacaktır...

genede bölgesel açıdan her bölge için düşünülerek varsa park ve korullar mesire alanları içersine bölüm kurulması teklifi olabilir...

sağlıcakla...
Vahdet TOKAY
B Rh + 1962  EDİRNE     0 533 779 20 08
https://skydrive.live.com/?sc=photos

UYMAZSA