Gönderen Konu: BÜYÜK MENDERES'İN BİTMEYEN ÇİLESİ  (Okunma sayısı 2675 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

• Bölüm Editörü
  • *
    • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
BÜYÜK MENDERES'İN BİTMEYEN ÇİLESİ
« : 19 Ocak 2012, 15:24:18 »

BÜYÜK MENDERES'ÝN BÝTMEYEN ÇÝLESÝ

Hiç lafı dolandırmayalım, yağmur yağdı, Menderes taştı. Söke Bağarası ovası göl oldu. Denizli’de taşkın koyunları önüne kattı, götürdü. Haberlere konu olmadı ama sedde yapılmış olan yerlerde de 3-4 yerde seddeler patladı ovaları su bastı.

Islah teranesi

Herkes feryadı bastı, Menderes ıslah edilsin, dereler ıslah edilsin. 20 yıldır hem Menderes ıslah ediliyor, hem de dereler ıslah ediliyor. Trilyonlar harcandı bu ıslaha. Geçen senelere kadar Çine Barajı bitirilsin, deniyordu. Çine Barajı da bitirildi, Menderes hala taşıyor, hala tarlalar göl..!

Ne ziraat odalarının aklına geliyor, ne yeni DSÝ 21. Bölge Müdürümüzün aklına… Acaba bir şeyleri yanlış mı yapıyoruz?

Her yağmur yağdığında Menderes taşıyor, maddi zararlara yol açıyor.

Acaba biz Menderes’e yeterli yer vermiyor muyuz?

Batı Anadolu’nun en büyük nehrine geçerken bir bakın…

Her iki tarafı duvarlarla çevrilmiş, iki sedde arasına kıstırılmış, son santimine kadar tarlaların tehdidi altında, zavallı Büyük Menderes’imizi bir görün…

Böyle büyük, böylesine güçlü ve kadim bir nehir, böyle cendereye sokulmaya çalışılırsa ne olur?

Her sene işte böyle “taşkın” olur.

Islah ile olmuyor

Artık bunu anlayın ey muhtarlar, ey ziraat odaları… Islah ile olmuyor! Dereleri ıslah edeceğiz diye kanal haline getirince suyun debisini ve gücünü artırıp taşkına yol açıyorsunuz. Büyük Menderes Nehrini daraltıp sedde çekince su aşağı ovalarda büyük bir güçle patlıyor.. Bunu anlamak için mühendis olmaya gerek yok…

Artık Büyük Menderes’e hakkı olan yeri verme zamanı gelmedi mi? Hem kirlilik için, hem yer altı suları için, hem de doğa için artık nehre daha fazla yer vermemiz gerekiyor. Biraz daha göl, biraz daha sulak alan, biraz daha anlayış göstermemiz gerekiyor. Artık Büyük Menderes’in doğal taşkın yatağını işgal etmekten vazgeçmeli ve geri çekilmeliyiz.

Büyük Menderes bizden önce de buradaydı, antik devletler ona Meandros adını vermeden önce de buradaydı. Biz pamuğu, darıyı, domatesi öğrenmeden önce de o buradaydı. Biraz daha saygı göstermenin zamanı gelmedi mi? Büyük Menderes’in çilesi ne zaman bitecek?

---

Islah;
1-Suyun hızını artırır.
2-Suyun toprakla bağlantısını keser,
3-Islah alanında sürtünmeyi azalttığından suyun hızını artırır, mansapta ise hızla gelen su yığılır. Kanal kapasitesinin üzerinde suyun hızla toplanması nedeni ile de taşkına neden olur. Çünkü ıslah yatağı daraltıp, yatağı oluk haline getirme işidir.Yatak daraldığından ve mansapta hız düşüp bu sefer derinlik arttığından oluk kapasitesi her zaman yetersiz kalır,ve su oluktan dışarı taşar. Oluk aynı zamanda yatağın olduğu yerde bir yükselti de oluşturduğundan taşkında oluktan dışarı taşan sular, tekrar yatağa geri de dönemez. Böylece tahribat daha artar.
4-Islahın işe yaramayışının bir nedeni de; taşıdığı sedimantasyonu olukta hızlı akışı nedeni ile yatağa dengeli bir şekilde depo edememesi, en nihayetinde mansapta hız düşünce tüm sedimantasyonun bu alana biriktirmesi ve neticede bu alanlarda zaman içinde baraj gibi bir işleve neden olması nedeni ile yine taşkına neden olmasıdır..
5-Diğer yandan ıslah, suyun toprakla bağlantısını kopardığından toprağın bir önemli bir miktar suyu içinde depo etmesine de engel olmakta, böylece hem mansaptaki kaynakların kurumasına, hem biyolojik yaşama olumsuz etkilerde bulunmaktadır.

Bu sebeplerle "Islah" bir "taşkın önleme yöntemi" olarak işe yaramadığı gibi hem sucul ekıosisteme çok ciddi zarar verir hatta ortadan kaldırır, hem karasal-sucul floraya ciddi zarar verir, hem de bir bütün olarak ekosistemin devamlılığına tıkaç yapar.

Av.Yakup Þekip Okumuşoğlu

« Son Düzenleme: 20 Ocak 2012, 04:57:40 Gönderen: Ali ÝÞLEMECÝ »
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

• Bölüm Editörü
  • *
ABD’den yazan Sayın Ed Gowing’in görüşleri:
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2012, 15:00:05 »
ABD’den yazan Sayın Ed Gowing’in görüşleri:

Sana katılıyorum dostum. Burada da, nehirlerin eski doğal akışına dönebilmesi için bazı barajlar yıkıldı.

Ben de geçmişte somonlar üzerinde bir araştırma yapmıştım. Araştırmamda şunu tespit ettim. Nehirlerde göç eden somonların zarar görmesi beyaz adamın bölgeye gelmesi ile başlamıştı. Önce ağaçların kesilmesi ve tarımın artışı ile başladı. En sonunda da II.Dünya Savaşında savaş ekipmanları üreten endüstriye enerji sağlamak için birbiri ardına inşa edilen barajlar geldi.

Somon türündeki kayboluş halen de tüm çabalara karşın devam ediyor. Son zamanlarda Pasifik Okyanusunda yaşayan foklar, barajların altında biriken ve yukarı doğru yüzemeyen somonların kolay birer av olduğunu keşfetti. Somonlar bu arada barajları aşmak için bir yol bulamıyorlardı haliyle. Ýnşa edilen balık merdivenleri genelde barajların yan taraflarında oluyordu ve balıkların tümü bunları bulamıyordu. Fokların bazıları yakalandı ve başka yerlere nakledildi. Başka yere nakledilen fokların hepsi geri döndü. Bazıları öldürüldü. Ýçimizde çoğumuz, nesli tehlikede olan somonların korunması için fokların öldürülmesi gerektiğini düşünüyordu.

Bu arada şunu da ifade edeyim ki, Washington Eyaletinin merkezinde inşa edilmiş olan Grand Coulee Barajı, uzun yıllar boyunca dünyanın en büyük barajı olma özelliğini korudu ve bu barajda balık merdiveni hala yok! Dolayısıyla British Columbia’da, Idaho’da, Montana’da veya Kuzeydoğu Washington’da bulunan sularda artık balık bulunmamaktadır.
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Hakan CENGİZ

• Dost Avcı
Ynt: BÜYÜK MENDERES'İN BİTMEYEN ÇİLESİ
« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2012, 15:34:43 »
Mehmet bey malesef...konu o kadar önemliki...Ama kime ne anlatacaksın...

Güya Çine Barajı bittiginde hiç bir yeri su basmayacaktı... :D :D :D :D su basmıyor her yer göl oluyor artık ;)
Hakan CENGİZ
A Rh + 1971 AYDIN

Çevrimdışı Ömer SܓMER

• Dost Avcı
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2012, 16:33:22 »
Ulkemiz isgal altinda,
Buyuk Menderes isgal edilmis cok mu?

Her cumlesi, her kelimesi hakkiyla yazilmis, stem dolu ama bir o kadar da hakli bir yaziyi kaleme almissiniz.
Umulur ki, gokten bir kurtarici melek gelsin de, hem memleketi hemde bu guzel nehri bir anda kurtarsin ...
Ömer SܓMER
B Rh + 1967 Alaska ABD

• Bölüm Editörü
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2012, 17:03:47 »
Değerli arkadaşlar bu doğa katliamının sonbulması için 2005 yılından beri mücadele veriyoruz. En sonunda da görüşlerimizi Büyük Menderes Havzası Entegre Yönetim Planı oluşturulurken bu plana koydurmayı başardık. Ancak gördüğümüz gibi DSÝ plan milan dinlemiyor. Ýşin içinde müteahhit-ihale ilişkisi olunca kaybeden hep doğa oluyor... Mücadeleye devam ediyoruz, yılmadan.. 26 Ocak'ta bu konuda bir bilinçlendirme toplantısı yapacağız.
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

• Dost Avcı
« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2012, 19:33:34 »
tam bir mühendislik harikası olmuş desene mehmet :( ya bunu okumayan insana sorsan nasıl olacağını bilir...
Kenan PAZARLI
B Rh + 1967 B.Çekmece İSTANBUL

Çevrimdışı Ömer SܓMER

• Dost Avcı
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2012, 22:41:19 »
Kanunlarin hice sayildigi,
Kanunsuzlugun mesrulastirildigi bir donemde,
Yel Degirmenleri'yle savasan Don Kisot gibisiniz.
Hos burdaki Yel Degirmenleri'nin yerini "Badem Biyiklilar" aliyor ama olsun.
Piyon da olsalar, O'nlarla da birilerinin savasmasi lazim.
Gole maya calan Hoca misali.

Ulkemi Yurt Disindan seyrederken icim aciyor,
Yapilanlari, yapilan VATAN HAINLIKLERI'ni gordukce kalbim daraliyor,
Etrafima bakarken utaniyorum,
Sanki Turk olmayan etrafimdaki tum toplum bireyleri parmaklariyla beni gostrerip,
"Iste! Iste bakin, O kandirdigimiz Turk, Savas alanlarinda yenemedigimiz, ama masada bilekelrini buktugumuz Turklerden biri daha" der gibiler.

Bir insan, ulkesini yonettigini zanneden yoneticilerine, isyanini daha nasil dile getirir.
Daha ne kadar sineye ceker yapilan vatan hainliklerini?

Bazilarina bu yazimla tercuman olurken,
Bazi azinliktakilerin de kuyruguna basiyorum. (O'nlar kendilerini cogunluk olarak gorselerde)
Demokrasi,
Cumhuriyet,
Ataturk ilke ve Inkılaplari, (o inkilap yazarken ink(ı)lap,
o i ozellikle (ı) yazilmistir,
"inkilap" kopek demektir,
"inkılap" devrim, degisim demektir, aradaki bir nokta cok buyuk anlam degisikligine yol acar.)
gibi kavramlari dillerine dolayip ve bu kavramlari kendi cikarlari icin kullanan her turlu cirkefligi kendi cikarlari icin helal sayan, cifte standarti kendilerine ilke edinen yine karsi cikabilirler.
Ama Mehmet Bey,
Ben de sizin gibi
"Yel Degirmenleri"yle kendi capimda savasiyorum.
Bakarsin bir gun Hoca misali,
Gol yogurt olup cikar.
Yeterki toplumun icndeki salataliklar o gole dogranmasin.
Bir de sarimsak aramaya gitmeyelim! ! ! ! !  

« Son Düzenleme: 21 Ocak 2012, 03:54:38 Gönderen: Ömer SÜMER »
Ömer SܓMER
B Rh + 1967 Alaska ABD

Çevrimdışı Cengiz BUDAK

• Dost Avcı
  • BܓYܓK LOKMA YUT BܓYܓK LAF ETME
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2012, 22:50:03 »
Bu kafalar 40 sene öncede aynıydı olaylar 40  sene sonrada degişiklik olmayacagını gösteriyor.
Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ  

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

• Administrator
    • Avcı Sayfamız
BÜYÜK MENDERES'İN BİTMEYEN ÇİLESİ
« Yanıtla #8 : 20 Ocak 2012, 23:50:29 »

Daha önceleri lokal olarak en azından il veya bölge bazında çıkan sesler şimdi sosyal medya denilen internet haberciliği sayesinde bütün dünyanın gözü önüne çıkarılıyor ben bunuda bir gelişme olarak değerlendiriyorum. En azından Doğaya ve Doğal yaşama sahip çıkan işi bilen birilerinin çabaladığının olması yüreğimi serinletiyor " Bizlere düşen görev bu tür haber ve bilgi yazılarını yorumlamak elimizden geldiğince her türlü desteklemek ve daha çok doğa severi bilgilendirmek bir araya getirmek olmalıdır."

Sn. EKÝZOÐLU paylaşım ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler...!

.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #9 : 21 Ocak 2012, 02:11:21 »
ÖRDEKLERÝ ÖLDÜRDÜLER yazımda son attığım yazıda Riva deresinin nasıl lağım kanalı yapıldığı sazlıkların nasıl ne için ve niye yok edildiğini yazdım Menderes nehri de aynı akıbete uğramış .demek.
Bunca göl DSÝ tarafından kurutuluyor .Meke gölü için bunca mücadele verildi göz göre, göre göl bitirildi ve daha niceleri .
Derenin etrafındaki sazlıkları ele geçirmek için ıslah çalışması diye bir şey uydurmuşlar dereyi dediğiniz gibi namlu gibi iki duvar arasına sıkıştırıyorlar sazları toprak ile dolduruyorlar hesap yok kitap yok biri alıyor ihaleyi veriyor bir diğerine o ona oda ona derken
ihale kalıyor en son adama oda en ucuza yapıyor yapacağını .

Sazlıklar  derelerin nehirlerin emniyet sigortasıdır  taşkınları akıntıyı o amorti eder suyu temizler benim bildiğim bu, hangi dere ıslah edildi ise taştı çevresini yıktı.
BUNCA 100 YIL TAÞMAYAN DERE ÜÇ  SENEDÝR  TAÞIYOR .
Þimdi mevsimler değişiyor kuraklık geliyor yağmur yağmıyor yağdımı da tam yağacak Afrika ya dönüyoruz yağdımı suyu depolamamız kurudu mu kullanmamız gerek bunu ben biliyorum  DSÝ bunu akıl edemiyor mu da her dereyi her gölü sazlıkları kurutuyor .kuruyan gölün etrafında kuyular artizyenler de kurur, bunu bu DSÝ bilemiyor mu .
AMÝK-GAVUR- SUÐLA- SAMSAM- EBER-AKÞEHÝR- TUZ-BEYÞEHÝR- HOTAMIÞ-EÞMEKAYA bunların çoğu bilmem hangi sene sıtma ile mücadele amaçlı alınmış kararlar ile kurutuluyor kimide tarım alanı açılsın diye .tüm tarım alanlarını ektik bitirdik yer yetmiyor her halde.
Lagünler sazlıklar sanki bir kampanya varmışcasına hızla acele ile yok ediliyor, ormanlar toprak dolduruluyor ağaçlar örtülüyor yok ediliyor, yeniden ağaç dikilecek deniyor.
Birkaç sene önce derede mavi parlak küçük bir kuş vardı her tarafta yüzlerce .Þimdi birçok arba geliyor ellerinde fotoğraf makinesi ile evin karşısında saatlerce bekliyor biri gidiyor biri geliyor kamoflaj ağları elbiseleri  çadırlar teleobjektifler  ile fotoğrafını çekmeye.
Sordum bu nedir.
Yalı çapkını dediler biri çekebilmiş fotoğrafını, meğer çok nadide bir kuş olmuş şimdi .

Bunca gölün hayvanı da tabiî ki yok oluyor göç yolları değişiyor ördektir kazdır kuştur gitti de artık ülke elen gidiyor .
SORUMLUSU  DA AVCI .
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #10 : 21 Ocak 2012, 04:39:26 »
Büyük Menderesin bu günkü içler acısı hali,  dününü bilebilen bir kişi olarak çok hüzünlendiriyor.  konuyla ilgili sanıyorum 2010 da yazdığım yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.  http://buyukmenderes.blogspot.com/search?updated-min=2010-01-01T00:00:00%2B02:00&updated-max=2011-01-01T00:00:00%2B02:00&max-results=3

iyi ki, şu bilgisayarı öğrenmeye başlamışım. gerçekten çok faydasını gördüm. işte böyle arkadaşlarla yazışa yazışa, bu konudaki çalışmaları belirli bir aşamaya getirdik. 26 ocakdaki toplantıya belki katılamıyacağım, ama; üzerime düşen görev ne ise her zaman hazır olduğumun bilinmesini isterim.
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

• Bölüm Editörü
  • *
« Yanıtla #11 : 23 Ocak 2012, 14:54:47 »
Değerli arkadaşlar,

Tüm yorumlara çok teşekkür ediyorum. Avcıların yüz akı olduğunuzu bir kere daha gösterdiniz. Gerçek korumacı avcı, sadece avlanacağı yerlerde değil, avlanmayacağı yerlerde de doğanın hakkını savunmaktadır. DSÝ yetkilileri ve AB Heyeti karşısındaki sivil toplum heyetinde iki avcıyı görünce tabii ki epeyce şaşırmıştı. Ýzah ettiğimiz herkes de "Biz avcılığı böyle bilmiyorduk" demekteler..

Artık kamuoyunda bu şekilde görünmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

Bu yolda çaba gösteren başta bu sitenin değerli yöneticileri olmak üzere tüm avcılarımıza çok teşekkür ediyorum.

26 Ocak'ta yapacağımız toplantıya üst düzey yetkililerin yanısıra Ýçişleri Bakanlığımız Dernekler Dairesi Başkanımızı da davet ettik. Kendisine ileteceğimiz derneklerimiz kulüplerimizle ilgili sorunlar varsa, yazılı olarak da sözlü ifadelerle de iletebilirim.

rastgele

Mehmet Ekizoğlu
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN