Gönderen Konu: Keklik ötümü  (Okunma sayısı 1416 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

• Bölüm Editörü
  • *
    • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Keklik ötümü
« : 21 Kasım 2011, 23:50:34 »
KEKLÝK ÖTÜMÜ

Kekliğin değişik bir ötüşü vardı bu kez. Normalde gür ve kendine güvenli başlayan ve daha sonra uzun uzun devam eden o güzelim "gak gabak" sesleri bu defa endişeli birer "gak gak" ile başlıyor ve iki üç kere devam ettikten sonra susuyordu.

Bunun nedenini biraz sonra anladık.

Ankara'nın meşhur avlaklarından birisi olan Karatepe avlağı avcı kaynıyordu. Köpeklisi - köpeksizi, şehirlisi - köylüsü soluğu keklik avında almış. Dağlarda uzun siluetler... Hepsine uzaktan verdiğimiz selamlar karşılık bulmuyor. Eskiden ava bir müddet ara verip laflayan avcılar artık birbirlerinden kaçarcasına uzaklaşıyor. Israrla şapka salladığım bir avcı bana karşı tepeden soruyor: "Neee?"

Ne olacak? Bir şey yok... Rastgele diyecektim.

Keklikler de dağılan alayları toplamak için ötmeye korkuyor. Ýki gak gak sesinden fazlasını çıkaramıyor gariplerim. Bu dağda MAK Kararına aykırı bir şey yok ama ekolojiye aykırı bir şeyler var.

Önümüzden kalkan telaşlı çil alayında 6-7 tane birey saydım. Ýçlerinde küçük cüsseli gençler yok gibi.. Yanılmışımdır belki de ama sanki alayın tecrübesiz gençleri vurulmuş gibi geldi bana...

Dağların geçilebilir yerlerinde otlar lastik izleriyle ezilmiş. Bunlar land veya niva izleri değil. Traktör tekeri. Tarla olmayan bu yerlerde traktör ne arar? Tabii ki geceleri farla tavşan arar. Allah layığını versin, canım Anadolu köylüsünün...

Angıtların keyfi yerinde.. Bizim Yenipazar'da bunlara "ank kazı" derler. Ýri olduğundan kaz zannedilir. Halbuki bu bir ördek cinsidir. Yabancıların rudy duck dediği tür.. Turuncu göğüsleri ile uzaktan belli olurlar. Çevrede hala sulanan marul, ıspanak ve havuç tarlaları onlara yarıyor. Suyun ortasındaki sığ bölgede güvenle oturuyorlar. Aralarında bembeyaz gövdeleriyle beyaz balıkçıllar ve uzun boyunlarıyla hemen seçilen gri balıkçıllar manzarayı tamamlıyor.

Dağılan alaylardan birer keklik vuruyoruz. Kuşun durumu iyi. Ağırlığı yerinde. Avcılardan kaç kaç içerisinde kilo vermemiş. Anızlar yerinde olduğundan henüz yiyecek derdi yok.

Tarıma elverişli olmayan bu dağlık yerler yaban hayatı için doğal bir rezervuar niteliğinde. Ancak habitat ne kadar iyi olursa olsun, kontrolsüz avcılık alayları bozuyor, kaçak tavşan avcıları yüzünden, boylu otların arasında bir görünüp bir kaybolan uzun kulakları göremiyoruz.

Çözüm? Devletin çözümü belli. Yapabilirse hayvan salımı. Olmadı ava kapatmak. Salınan hayvanlardan bugüne kadar hayır gelmediğini hem avcılar, hem de bilim söylüyor. Bir bölge ava kapanınca da seni beni dışarıda tutup, esas terminatörler dağa salınmış gibi oluyor. Zira yeterince kontrolün hiç bir zaman olmadığı bu ülkede, kaçak avcıya, far yapan köylüye dur durak yok.

Horoz keklik karşı tepeden bir daha ötüyor: "Gak gabak"... Benimse arkasından gitmeye ne takatım kalmış, ne de isteğim..

Rastgele

Mehmet Ekizoğlu

Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

• Administrator
    • Avcı Sayfamız
Keklik ötümü
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2011, 00:30:36 »

Mehmet bey paylaşımız için teşekkürler , Hassas konudaki fikrinize sonuna kadar katılıyorum. Sıkı denetimin yapılması şart özellikle Mesai saatleri dışında ve ava kapalı günlerde. Merkez Av Komisyonu Kararları uyarınca Avcılık yapmaya çalışanlar haftanın son iki gününde avlaklarda baskı oluşturuyor dediğiniz gibi ne tarafa dönseniz birileri ile karşılaşıyorsunuz Avcı etiği paylaşımı sohbeti kalmayacak böyle giderse , Zaten bazı bölgelerde arkadaşların başına geliyor duyuyoruz aba altından sopa göstermeler , Araçlara zarar vermeler keyfi yasaklamalar Vs.vs. Çözümü yine bizler bulmalıyız , seçenekleri yaratmalıyız konunun yeri geldiğinden hatırlatmış olalım Avcılık Çalıştayı'nın yapılması bir kere daha gerekli olduğunun altını çizelim...!

Hepimize keyifli , eski günleri aratmayacak Av günleri dilerim...!

R  A S G E L E

,
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Kadir USLU

• Dost Avcı
  • www.kanerotomotiv.com 0 216 375 12 57
Ynt: Keklik ötümü
« Yanıtla #2 : 22 Kasım 2011, 02:41:09 »
Evet üstad yazdıklarınızın hepsi doğru.
Kadir USLU
AB Rh + 1963 Pendik İSTANBUL