Gönderen Konu: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!  (Okunma sayısı 3831 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamil ܓÇBAŞ

 • Bölüm Editörü
 • *
 • İleti: 311
 • Karma: 0
Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« : 02 Ağustos 2011, 04:26:02 »
.


Göçmen Kuşların Avı
Ýle ÝlgiliAVRUPA BÝRLÝÐÝnden
 Mektup VarDeğerli Okuyucularımız,

           Geçen ayki sayımızda (Temmuz 2011), 2011-2012 av sezonunda uygulanacak kararlar ile ilgili MAK toplantısındaki gözlemlerimizden söz etmiştik. Gerek MAK toplantısında üstünde uzunca durulduğu ve gerek yıllardır gündeme getirdiğimiz “göçmen av kuşlarının, hangi günlerde ve hangi limitlerde” avlanacağı hususu her yıl olduğu gibi, bu MAK’da da yine büyük tartışma konusu olmuştur.

           Gözlemlerimizde söz ettiğimiz gibi MAK toplantısına katılan Bakanlık yetkililerinin, bu yıl Bursa’da yapılan fuar aktiviteleri içinde FACE ve TAF tarafından organize edilen seminerden bahsederek, Avrupa’da da göçmen av kuşlarının avlanmasında haftalık avlanma günü ve avlanma adedi olarak limitlerinin bulunduğunu iddia ettiklerini yazmıştık.

           Yine bu toplantıda, Bakanlığın bu görüşlerine karşın, FACE ile söz konusu semineri organize eden ve bizzat seminere katılan, TAF Avcılık As Başkanı’nın tatmin edici bilgiler veremediğinden ve gerekli açıklamaları yapmakta acze düştüğünden söz etmiştik. Sonuç olarak da 2011-2012 av dönemine ait göçmen av kuşlarının avlanma günleri ve avlanma limitleri ile ilgili hepimizin bildiği kararlar alınmıştır.

           FACE ve TAF tarafından organize edilen seminere katılan, ancak neyi, nasıl dinledikleri meçhul Bakanlık yetkililerinin kulaklarına küpe olmasını sağlamak ve Bursa’daki semineri organize eden ancak seminerde ne konuşulduğundan haberi bile olmayan ve dolayısı ile MAK’da, bu konu gündeme geldiğinde doğru ve gerekli bilgileri veremeyen TAF Avcılık As Başkanı’nın bilgi sahibi olmasını sağlamak amacıyla Ýç Anadolu Avcılık ve Atıcılık Federasyonu olarak FACE’ye üye ülke federasyon yetkilileri ve Avrupa’daki bazı ülke temsilcilerimiz ile direk yazışarak, konu hakkında ilk elden bilgi edinme gayreti içine girdik.

           Bu amaçla, geçtiğimiz ay boyunca, FACE’ye üye Federasyonların yetkililerine direk e-posta ile temasta bulunulmuş ve Ýngiltere, Fransa, Finlandiya, Belçika, Malta, Yunanistan gibi üye ülke federasyon yetkililerinden ve Avdoğa Dergisi’nin  Avrupa’daki bazı ülke temsilcilerinden  yazılı cevaplar alınmıştır.

           Aşağıda bazılarını örnek olarak sunduğumuz, bu resmi cevaplara göre göçmen av kuşlarının avlanma takvim ve günleri ve avlanma sayı limitleri konusunda kesin ve net bilgilere ulaşılmıştır. Bu bilgileri siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak istemekteyiz. Konudan bihaber olan TAF Temsilcisine ve Bakanlık yetkililerine de bu yolla, ufak da olsa bir hizmetimiz olacağı kanaatindeyiz.

           Bu bilgilerin bir kısmı, gönderdiğimiz e-postanın altına gereken cevaplar not düşülerek verilmiş, bir kısmı ayrı bir  e-posta ile tarafımıza resmen iletilmiş, bir kısmı ise AV&DOÐA Dergisinin Ülke Temsilcilerinden direk olarak sağlanmıştır.


1-Fransa

Dear Sir,
You will find herafter, our answers regarding the legal and practical status of hunting and wildlife management in our country. Do not hesitate to come back to us for any further information. Best regards,
Claude BUSSY
Directeur Fédération Nationale des Chasseurs.


1-) When is the hunting season started and finished for the migratory hunting birds in your country ?

Answer : Different dates according to species : see attached tables.

(Soru-1 : Ülkenizde Göçmen Kuşarın avı ne zaman başlıyor , ne zaman bitiyor ?

C -1 : Ekteki tabloya bakıldığında, farklı türler için farklı tarihlerde olabiliyor.)

2 -) How many days in a week, the hunting for migratory hunting birds are permissible ?

Answer : Any day of the week, except restrictions from the Prefects. (Prefect : public Commissioner who is head of a Region)

(Soru-2 : Göçmen kuşların avcılığı haftanın hangi günleri serbest ?

C - 2    : Belli bir av Bölgesinin başı olan Komiserin yasakları dışında haftanın her günü avlanılabiliyor.) 

3-) Are there any hunting limits for the migratory hunting birds per day.?

Answers : - For the woodcock : 30 per year and per hunter. With, in some Departments, additional daily or weekly restrictions (3 per day or 6 per week).

- For the waterfall during night-hunting: 20 ducks per night and per hunting implementation (huts), within most Departments where this type of hunt is authorized.

- Other cases : in some Departments, and for some species, voluntary daily restrictions.


( Soru-3 : Göçmen kuşlar için günlük avlanma limitleri var mı ?

C-3   : Çulluk için; avcı başına yılda 30 adet. Bazı bölgelerde ek günlük veya haftalık yasaklamalar olabiliyor ( Günde 3 adet veya haftada 6 adet gibi ).

Su kuşlarının gece avcılığında ; gecede 20 ördek olabilir, birçok bölgede bu tür avcılığa izin verilmektedir.Diğer kuşlarda ; Bazı av bölgelerinde, bazı türler için gönüllü günlük yasaklar olabilir.)

4 - What is the hunting limits per each migratory hunting birds per day ?

Answer : see the above answers for point n° 3.

 
(Soru-4 : Göçmen kuşlarda, her bir tür için günlük adet olarak avlanma sınırı nedir ?

C-4 : Yukarıda 3.cevaba bakınız).
Fransız uzmandan yukarıda alınan e-posta ekinde çok detaylı tablolar da tarafımıza iletilmiştir.2-Ýngiltere :

Q 1 Hunting seasons in the UK are :

(Cevap : Birleşik Krallık’da avlanma sezonu, türlere göre aşağıdaki gibidir.)

Migratory waterfowl, including Widgeon, Pintail, Teal, Mallard, Pink Footed Goose, White Fronted Goose and Greylag Goose, for England, Wales &Scotland 1st September-31st January-extending to 20th February on certain estuaries below the mean high water mark.  Note, White fronted geese may be shot in England & Wales only Northern Ireland : Migratory waterfowl 1st September-31st January
Golden Plover: 1st September-31st January
Woodcock: England, Wales&Northern Ireland 1st October-31st January.  Scotland 1st September-31st January
Snipe: England, Wales & Scotland 12th August-31st January.  Northern Ireland 1st September-31st January

2 -) How many days in a week, the hunting for migratory hunting birds are permissible ? N/A

( Cevap : Uygulanmamaktadır. Yani bu tür bir kısıtlama yoktur ).

3 -) Are there any hunting limits for the migratory hunting birds per day ? N/A
( Cevap : Uygulanmamaktadır. Yani bu tür bir kısıtlama yoktur.)

4 - What is the hunting limits per each migratory hunting birds per day ? Your prompt replies for those matter would be evaluated in our scientific report and submitted to the authorised institutions in Turkey for their works on hunting for the migratory hunting birds. N/A

( Cevap : Uygulanmamaktadır. )

For full details of quarry species and their seasons please seehttp://www.basc.org.uk//en/departments/game-and-gamekeeping/game-shooting/shooting-seasons.cfm
MARK GREENHOUGH
Wildfowling Officer
British Association for Shooting & Conservation
Marford Mill Rossett Wrexham LL12 0HL
Birleşik Krallık’tan ( Ýngiltere’den) söz konusu sorularımıza bir başka yetkiliden aldığımız cevaplar da, sorularımızın altına not düşülerek yazılmış olup, üstteki cevaplar ile aynıdır.

As per our scientific article for hunting and wildlife management in Turkey, we would like to know about the following legal and practical status of hunting and wildlife management in your country:

1-) When is the hunting season started and finished for the migratory hunting birds in your country?
Ducks and Geese, Partridges can be shot from 1st Sept - 1st Feb ( although finished 20th Feb if you are shooting ducks on the foreshore) Pheasants and Woodcock etc 1st Oct - 1st Feb

2 -) How many days in a week, the hunting for migratory hunting birds are permissible?
7 days (Cevap : Haftanın her günü ).

3 -) Are there any hunting limits for the migratory hunting birds per day?

 No (Cevap : Limit yoktur ).

4 - What is the hunting limits per each migratory hunting birds per day ? Your prompt replies for those matter would be evaluated in our scientific report and submitted to the authorised institutions in Turkey for their works on hunting for the migratory hunting birds. There are no limits although guidelines are often set but dont have to be obeyed.

( Cevap : Zaman zaman avcılık kitapçığına limitler eklense de bunlara uyulmak zorunluluğu yoktur.)

Those answers and the report will also be published in Monthly magazine of AV&DOÐA which is the market leader in Turkish Hunting Society.
I would like to thank you for your kind interest and your reply in advance.
Kindest Regards,

Kamil UCBAS
President of the Federation of Central Anatolian Hunting Association
Publisher of AV&DOGA Monthly Magazine

Özetle, yukarıdaki bilgilere paralel olarak, AV&DOÐA dergisi Ýngiltere temsilcisi sayın Yağmur SOYSALDI’dan aldığımız bilgiye göre, av sezonunda göçmen kuşlarda avlanma günü kısıtlaması ve sayı olarak limit de yoktur.


3 - Almanya, Avusturya ve Litvanya :

Almanya’ya yerleşen avcı dostumuz, Sayın Naci , Almanya’da gün ve limit sınırlaması olmadığını söyledi.
Ayrıca Litvanya’da da av yaptığı için orada da küçük bir araştırma yapmış ve durumun aynı olduğunu tespit etmiştir.
Avusturya için gönderdiği mesaj ise şöyle; Merhaba  Kamil bey,  ben elimden geldiği kadar araştırdım ve size bildiriyorum ki Avusturya’daki av zamanları Çulluk 16.09’dan 15.12’ye kadar, Halkalı (tahtalı) Kumru 16.08’den 10.12’ye kadar, Ördek 01.08 den 31.12 ye kadar, Kaz avları, tüm türler 01.08’den 31.01’e kadar ve limit siniri  diye herhangi bir engelleme yok.


4 Finlandiya :

Dear President,
As per our scientific article for hunting and wildlife management in Turkey, we would like to know about the following legal and practical status of hunting and wildlife management in your country:
1-) When is the hunting season started and finished for the migratory hunting birds in your country ?
1.6. – 31.12. male common eider
10.8. – 31.10. wood pigeon
20.8. 12.00 o´clock – 31.12. other waterfowl (ducks, geese), wood cock
1.9. – 31.12. goosander, red-breasted merganser, long-tailed duck

2-) How many days in a week, the hunting for migratory hunting birds are permissible?
 
24/7 ( Cevap : Haftanın 7 günü, 24 saat ).

3 - Are there any hunting limits for the migratory hunting birds per day?

No ( Cevap : Limit yoktur ) .

4 -What is the hunting limits per each migratory hunting birds per day?

No limits ( Cevap: Limitsizdir.)

Your prompt replies for those matter would be evaluated in our scientific report and submitted to the authorised institutions in Turkey for their works on hunting for the migratory hunting birds.Those answers and the report will also be published in Monthly magazine of AV DOGA which is the market leader in Turkish Hunting Society.
I would like to thank you for your kind interest and your reply in advance.
Kindest Regards,

Kamil UCBAS
President of the Federation of Central Anatolian Hunting Association
Publisher of AVDOGA Monthly Magazine

5 - Polonya :

Polonya temsilcimiz sayın Necati KURT’dan alınan e-posta aynen aşağıdadır.

“ Başkanım mailini okudum hemen cevap yazıyorum.
1 - Ördek avları : 15 Ağustos 21 Aralık arasında yapılır erken başlamasının sebebi Polonya’nın kendi yerli ordeği ile başlanır sezon bu genelde Yeşilbaş ördektir. Bu kadar erken bitmesinin sebebi göllerin, birçok bataklık ve akarsuların donması ile alakalıdır. Limitsiz.

2 - Sülün sadece horozu avlanılır avları sürek ve ez az 3 kişilik avcı gurubları ile yapılır kopek kullanımı şarttır.1 ekim 31 ocak arası yapılır. Dişi  sülün sadece deney istasyonlarındaki meralarda avlanılmasına izin verilir. Genel anlamda limit yoktur.

3 -  Keklik avı 11 Eylül 21 Ekim arasıdır sezonu çok kısadır bu da popülasyonunun azlığı nedeniyledir.

4 -  Yaban kazları boz kaz 1 Eylül 21 Aralık arasında yapılır limit yoktur. Polonya’nın kimi bölgelerinde ocak ayı sonuna kadarda avı açıktır bu da o bölgelerdeki suların donmaması ve sayılarının çokluğu ile ilgilidir. Tarla kazı da aynı tarihler arasında yapılır.

5 -  Sakarca avı ördekle aynı 15 Ağustos 21 Aralık. Limit yok ama avı pek popüler değildir çok az avcı bu kuşun avını yapar.

6 -  Tahtalı avı 15 Ağustos 30 Kasım arasında yapılır bu avda pek yaygın değildir. Ama limitsizdir.

7 -  Çulluk avı 1 Eylül  21 Aralık arasında yapılır Polonya’nın her yerinde avı serbest değildir avı sadece geçiş avları olmak üzere serbesttir.
Not : Bu aralar keklik avını bir süre kapatmayı düşünüyor devlet çok yoğun protestolar var ama herhalde belli bir zaman kapanacak. Kanun değişikliği Cumhurbaşkanında. Avı yapılan kuş cinsleri bunlar abi.
Necati KURT"

6 - Yunanistan :

HELLENIC HUNTERS CONFEDERATION
MEMBER OF F.A.C.E. & C.I.C.
8  Fokionos & Ermou Str., 105.63 Athens         Athens 26 July 2011
Tel: +30.10.32.31.271 – FAX: +30.10.32.22.755      C.C.: 952
http://www.ksellas.gr, e-mail: info@ksellas.grTO : Mr. Kamil UCBAS
President of the Federation of Central Anatolian Hunting Association Publisher of AV DOGA Monthly Magazine


Dear Mr Ucbas,

   In Response to your email, we would like to inform you that in Greece the hunting season fort he migratory hunting birds starts either at 20/08, 15/09 and finishes either at 31/1, 10/2, 20/2 or 28/2 depending on the species (column 4) In some areas the hunting of some species (column 2) is permitted from 20/8 to 14/9. The hunting of migratory birds is permitted all days of the week (column 5). The Permitted bag limit per hunter / outing is listed in the column 6 of the Table 1

PRESIDENT           GENERAL SECRETARY
PAPADODIMAS NIKOLAOS      ARAMBATZIS GEORGIOS

 
Sayın Bay ÜÇBAÞ, e-postanıza cevaben Yunanistan’daki göçmen kuşların avcılığı ile ilgili av sezonları konusunda tarafınıza bilgi vermekten memnun oluruz.  Ekteki tablonun 4. sütununda gösterildiği üzere, türlere bağlı olarak, Yunanistan’da göçmen kuşların avcılığı, ya 20 Ağustos veya 15 Eylül’de başlar, 31 Ocak, 10 Þubat, 20 Þubat veya 28 Þubat tarihinde sona erer. Bazı yörelerde, 2. sütunda belirtilen bazı av türlerinin avlanmalarına ise 20 Ağustos, 14 Eylül tarihleri arasında izin verilmektedir. Göçmen kuşların avlanması, 5. sütunda belirtildiği gibi, haftanın her günü serbesttir.  Ýzin verilen bagaj limiti avcı başına / seyahat, tablo 1’deki 6. sütunda ayrıca verilmektedir.

7 - Romanya :

Romanya’da kaz avına giden yazarımız, sayın Kadir Engin bey orada yaptığı araştırmada limit ve gün yasağının olmadığını yazdı. Hatta o sayımızda, vurdukları kazlarla dergimizin kapağı oldular.

8 - Ýsveç :

Stokholm’da yaşayan avcı dostum dergimizin temsilcisi, sayın Cebrail Erdoğan’dan gelen mesajda ise; Avcılar federasyonu ile görüşmemizde örneğin kaz avında limit yok. Kulüp limitleri kendi belirliyor devletin vermiş olduğu bir limit yok dediler. Haftanın 7 günü av yapma şansın var kısıtlama yok. Komşu ülkelerde de av sezonunda, göçmen kuşlarda limit ve gün sınırlamasının olmadığı belirtilmiştir.

           Avrupa’daki göçmen av kuşlarının avlanma gün ve av adetlerine ait limitlere ilişkin olarak yukarıda bilgilerinize sunduğumuz bu bilgiler gerek MAK toplantısına katılan Bakanlık yetkililerinin iddialarını çürütmekte ve gerek konu ile ilgili net ve açık bilgisi olması gereken TAF Avcılık As Başkanı’nın, bu konudaki bilgi eksiklerini giderecek niteliktedir. Bu kısa zamanda yaptığımız, Yazışmaların bir kısmını aynen verdik. Tatil nedeniyle iletişim kuramadığımız bir çok yetkilinde mesajlarını geldikçe yayınlayacağız.  Amacımız, şayet halen inanmayanlar varsa, istedikleri takdirde bu yetkililer ile kendileri de direk temas ederek, doğruları açık ve net olarak öğrenebilsinler.Bu konuda, yukarıdaki örnek yanıtların dışında fazla yorum yapmaya gerek görmüyoruz.


Hep dediğimiz gibi;bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmuyor...!

" Çeşmi insaf gibi Kamile mizan olamaz, kişi noksanını bilmek gibi irfan olamaz"(Talibi)

Saygılarımızla.

Kamil ÜÇBAÞ
Av Doğa Dergisi Editörü
Avcı Sayfamız Yazarı
Bazı açıklamalar :

FACE : Fédération des Associations de Chasse et Conservation de la Faune Sauvage de l'UE
(Avrupa Birliği Yaban Hayatını Koruma  ve Avcılar Birliği Federasyonu)

MAK : Merkez Av Komisyonu

TAF : Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federesyonu

N/A : Not Available yani yok demek.
Kamil ܓÇBAŞ
1959 ANKARA       Av Doğa Dergisi Editörü
İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federa

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #1 : 02 Ağustos 2011, 04:54:31 »

           Av doğa Dergisi Editörü ve Ýç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu Başkanı Sayın Kamil ÜÇBAÞ değerli bilgileriniz ve paylaşımlarınız için www.avcisayfamiz.com üyeleri adına Teşekkür ederim...!
 
 Yıllardır sürüncemede kalan yazılı desteği olmadığı için bir yerlerde tıkanan konulara açıklık getirmişsiniz emeğinize sağlık , Çalışmalarınızın devamını temenni eder başarılar dilerim...!,


Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Cengiz BUDAK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 9286
 • Karma: 0
 • BܓYܓK LOKMA YUT BܓYܓK LAF ETME
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2011, 07:23:33 »
Teşekkürler Kamil Bey..
Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ    0 532 701 26 77


kado

 • Ziyaretçi
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2011, 15:38:25 »
BÝZDE,DE ÜÇÜN BEÞÝN HESABINI YAPIYORLAR VAYBE.

Çevrimdışı Arslan BOZKURT

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 4807
 • Karma: 0
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #4 : 02 Ağustos 2011, 17:31:37 »
Ellerine sağlık Kamil abi,teşekkürler..
Arslan BOZKURT
A Rh - 1980  Havza SAMSUN


Çevrimdışı Kenan PAZARLI

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 2697
 • Karma: -1
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #5 : 02 Ağustos 2011, 21:04:59 »
teşekkürler kamil abi...
Kenan PAZARLI
B Rh + 1967 B.Çekmece İSTANBUL


Çevrimdışı Serkan KARTALKAYA

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 4499
 • Karma: 0
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #6 : 04 Ağustos 2011, 06:17:35 »
ellerıne emeklerıne saglık kamil abı  umarım bırılerı okuyup ders cıkarırlar
Serkan KARTALKAYA
A Rh + 1982 Kağıthane İSTANBUL      

Çevrimdışı Vahdet TOKAY

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 5725
 • Karma: 0
  • Google'a sor o beni tanıyor:):):)
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #7 : 04 Ağustos 2011, 21:30:11 »
emeği ve paylaşımı için kamil beye özellikle teşekkür ederim;

ama bizim bildiğimiz ve savunduğumuz kriterlerin olduğu avrupa birliği üye ülkeler ile onların kast etdiği avrupa birliği ülkeler farklı yada başka avrupa var sanırım :):):):)

buda kapak olmuyorsa ne düşünmek lazım nasıl kapak ayarlamak lazım bi sonraki MAK a kadar inşallah buluruz ...

sağlıcakla...
Vahdet TOKAY
B Rh + 1962  EDİRNE     0 533 779 20 08
https://skydrive.live.com/?sc=photos


UYMAZSA

Çevrimdışı Ferit ÖZÇELİK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 216
 • Karma: 0
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #8 : 05 Ağustos 2011, 04:32:27 »
Teşekkürler Kamil Bey.
Ferit ÖZÇELİK
1954 İSTANBUL


Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1809
 • Karma: 0
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #9 : 05 Ağustos 2011, 12:32:05 »
emeği ve paylaşımı için kamil beye özellikle teşekkür ederim;

ama bizim bildiğimiz ve savunduğumuz kriterlerin olduğu avrupa birliği üye ülkeler ile onların kast etdiği avrupa birliği ülkeler farklı yada başka avrupa var sanırım :):):):)

buda kapak olmuyorsa ne düşünmek lazım nasıl kapak ayarlamak lazım bi sonraki MAK a kadar inşallah buluruz ...

sağlıcakla...


         Avrupa birliği herşeyi doğru mu yapıyor?  hiç yanlışı yok mu? bırakalım bu hayranlığı.

ders alacağımız güzel şeyleri var, ama sanıyorum göçmen kuşlar avlanma limitleri ile ilgili yanlışları var. sizi gidi sömürgeci eskileri sizi.. !!

   biz kendimize bakalım beyler. evrensel doğrular eşliğinde, avcılığımızı kendimiz yapılandıralım, bize özgü olsun. paylaşım için teşekkürler.
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı Vahdet TOKAY

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 5725
 • Karma: 0
  • Google'a sor o beni tanıyor:):):)
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #10 : 05 Ağustos 2011, 16:00:55 »
sevgili alibey abicğim;

avrupa hayranlığım hiç olmadı olamaz da,kast ım!!!

helasından,saç rengine kadar avrupa taklitliği ile kriterler ve ülke yönetiminde yarışanlar bile herşeyini taklit ederken neden işine geldikleri yanları alıp denklik düzenliyorlar ben ona dem vurmak istedim.

aslolan zaten bizim yuırdumuzun gerçeklerine göre düzenlenmesi hesasıdır savunmak istediğim...

sağlıcakla...
Vahdet TOKAY
B Rh + 1962  EDİRNE     0 533 779 20 08
https://skydrive.live.com/?sc=photos


UYMAZSA

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1809
 • Karma: 0
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #11 : 06 Ağustos 2011, 00:27:35 »
sağolasınız Vahdet ustam, meramım anlaşılmıştır. inanınız avcının doğala yakın şartlarda yaptığı avın tadı bir başkadır. yeni neslimiz belki bunu tadamamıştır. teyple avı aldat, katlet. özellikle avla demiyorum, zira katletmenin daniskası bu işler. yaban Tv de izlediğimiz o ördek kaz avları ne alaka var yani. tamamen doğal yaklaşabiliyormusun, bekleyebiliyormusun, limitinde vurunca avı bırakabiliyormusun, kaldı ki, illaki limit dolduracağım diye de bir kural olmamalı.
   inanınız son iki üç senedir ördek yüzüne hasret kaldık. hem bu katliamcılar, hem de DSÝ nin B. Menderesin doğallığını bozması yüzünden. şu işe bakın ki; tam tezat işler aynı bakanlıkta. nasıl düzelcek bu iş?
   denecek laf çok da, ilgilenecek olan olmayınca klavyede yorulmaya gerek yok. efendim sürçü lisan ettimse affola, hepinize sağılcakla yeni sezonda rasgele..

not: doğallık dışındaki avla, ördek o bölgeden nasıl uzaklaştırılırmış, yaşanmış olayları anlatırız meraklısına. ne zaman, bir daha ki toplantıya.
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı Sezgin FİLİZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 129
 • Karma: 0
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #12 : 06 Ağustos 2011, 16:57:52 »
Benim fikrim ki tahminden öte değildir yanılma payım da az olduğuna inanıyorum, bu ülkedeki ilgili makam ve kişiler diyer ülkelerdeki limit ve gülerin belirlenmesinde direk etkililer. Kendi ülklerindeki bu düzeni bu sayede yani göç yolu üzerindeki ülkelerin iç tüzüğündeki etkileriyle sağlıyorlar. Bunun içinde ciddi bir şekilde çalıştıklarını düşünüyorum.
Sezgin FİLİZ
1980 Mudanya BURSA

Çevrimdışı Serdar BAKAL

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1987
 • Karma: 0
 • VARLIĞIM, YܓCE TܓRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN..
Ynt: Göçmen Kuşların Avı İle İlgili...!
« Yanıtla #13 : 06 Ağustos 2011, 18:55:34 »
Kamil agbim oncelikle sana bu konular karsisinda sessiz kalmayisimizi surdurdugun ve canla basla takip ettigin icin sonsuz tesekkurler...
   Evet maalesefki bizim yetkilileririmizin bu konular hakkindaki dusunceleri ``neresi bizim avcilari sinirlendirebilir neresi bize taban tabana zit ve nasil yaparsak bu avcilari az avlandiririz`` sekline sahip oldugu icin' avrupa ulkelerinden bu dusuncelerini savunucu ve kollayici cumleleri ve kanunlari alip bizim kanunlarimizda uygulamalari tamamen bir sacmaliktan ibarettir.
    Is aslinda bu konulari bilmeyen ve bizi tamamen savunamayan ve dogal hayat konusunda ve avcilik konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan yetkililerin' duzenlenen toplantilarda ve alinan kararlarda sessiz kalmalarindan kaynaklanan hatalarin sonucunda avcilarin kurban edilmesi olayidir...
    her yil vergimizi verip' pulumuzu alip ve avlanma konusunda kisitlamaya tabii tutulan tek ulke biziz...
Hangi avci yada soyle soyleyeyim' Turkiye`de kac tane avci serbest birakildigi zaman hergun ava gidebilecek? bunun arastirmasini yapsinlar birde... Yazilacak daha cok kelime ve cumle var aslinda... SAYGILARIMLA...
Serdar BAKAL  542 562 36 73
1982 Bandırma BALIKESİR
 

CADIGİ