Gönderen Konu: Merkez Av Komisyonunda Şok Üstüne Şok Yaşandı...!  (Okunma sayısı 3160 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamil ܓÇBAŞ

 • Bölüm Editörü
 • *
 • İleti: 311
 • Karma: 0
.


Merkez Av Komisyonunda
 Þok Üstüne Þok Yaşandı...!

Merkez Av Komisyonu (MAK) Ankara’da toplandı. Toplantıya yasa gereği 21 üye katıldı.


           Ben de yirmi yıldır olduğu gibi bu yıl da MAK toplantısına gözlemci olarak katıldım. Toplantı her yıl olduğu gibi önce bakanlığın uzmanları tarafından avcılık ve yaban hayatıyla ilgili çalışmalar hakkında bilgiler sunuldu.

           Daha sonra MAK kararlarının (önceden üyelere ve kamuoyuna sunduğu) taslağı madde madde okundu. Madde 2’ye gelindiğinde, Bakanlık temsilcileri büyük bir şok yaşadı (MAK kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra da bu şoku tüm avcılar yaşadı). Taslakta Yaban hayvanlarının biyolojik gelişimindeki iklimsel olarak oluşan bölgesel farklılıklar dikkate alınarak avlanma bölgelerine ve av hayvanları gruplarına göre avlanma sürelerini, avlanmanın başlangıç ve bitiş tarihlerini bölgelere göre ayrı ayrı belirlenmesine rağmen Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu asbaşkanı Atilla Ý. TANKUT, tarihlerin aynı tarihte başlamasını teklif etti. Komisyon başkanı oylama yaptı ve oy çoğunluğuyla doğru dürüst tartışılmadan kabul edildi.

           Bu karara, kuşların biyolojik özelliklerini, yaşam alanlarını, üremelerini ve göç zamanlarını bilen tüm ülke avcıları karşı çıkmakta, özellikle bu maddenin avcılar tarafından teklif edilmesine anlam veremeyen avcılar dergimizi arayarak tepkilerini dile getirmişlerdir.

           Ýç Anadolu bölgesinde bazı illerde çil avı açılmadı, Çil avının; Erzurum, Erzincan, Yozgat, Adıyaman, Kars, Kırşehir, Sivas, Çorum, Tunceli, Bingöl, Ağrı, Van, Iğdır, Ardahan, Elazığ, Muş ve Bitlis’te açılması kararlaştırıldı.

           Avlanma süreleriyle ilgili maddeye gelindiğinde toplantıda ikinci şok yaşandı. Konu tartışılmadan, gerekçeler sunulmadan Türkiye Atıcılık ve Avcılık temsilcisi, avcı temsilcilerin tamamının isteği olarak haftanın yedi gününün serbest olması teklifini yaptı. Bakanlık yetkilileri illerden gelen teklifin yüzde 79’unun avın üç gün ile sınırlaması yönünde olduğunu ayrıca, Bursa’daki av ve doğa fuarında federasyon tarafından organize edilen FACE üyelerinin sunum yaptığı sempozyuma katılan Bakanlık temsilcilerinin yazdığı rapora göre, Avrupa ülkelerinde söylendiği gibi avın yedi gün açık olmadığının altını çizdi. Federasyon temsilcisi bu konuda yeterli açıklamayı yapamadı. Göçmen kuşlarda avın Avrupa ülkelerinde avının yedi gün açık olduğunu anlatamadı. Oysa Avrupa da hem av 7 gün, hem de göçmen kuş avında limit yok. Sadece Fransa’da çulluk için var 4 adet, ama her gün serbest. Marmara temsilcisi ve Ege temsilcisi dilinin döndüğü kadar anlatmaya çalıştı ama bakanlık temsilcileri bu açıklamalarla tatmin olmadı.

           Avcılığı ve yaban hayatını çok iyi bilen Üniversite temsilcisi Doç. Dr. Þağdan BAÞKAYA tüm maddelerde avcıların lehinde konuşmalar yaptı. Avcılık lehinde fikirlerini sundu. Fakat oy vermeye gelince savunduğu fikirlere tamamen çelişkiye düşerek Bakanlık yönünde oy kullandı ve bir şokta Þağdan hoca yaşattı.

           Avcıların bu madde de birlik sağlayamadığı görüldü ve Kahramanmaraş’tan gelen Doğu Akdeniz temsilcisi Ali Haydar DOÐAN’ın karşı oyuyla 4 gün olan göçmen kuşların avı 3 güne indirilmiş oldu. Bu kez de Avcılar arasında birlik ve beraberliğin oluştuğunu sanan avcı temsilcileri şok yaşadı.
 
           Toplantıda kendisini avcıların sözcüsü olduğunu söyleyen, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu temsilcisi,FACE’yi, Federasyonun faaliyetlerini anlatmaya başlayınca toplantıda kontrol tamamen kaybedildi. Doğu Karadeniz temsilcisi, Amasya’yı; Afyon’dan gelen Ýç Anadolu temsilcisi Afyon’u, Þuhut’u; Marmara temsilcisi Ýpsala’yı, ördekleri anlatmaya başladı. Toplantıda farklı konuların konuşulduğuna şahit olan komisyon başkanı olan Müsteşar Yardımcısı defalarca “sizi anlamakta güçlük çekiyorum” dedi.

           Daha sonra limitlerde oylandı. Bıldırcın 12’ye, keklik 4’e çıktı. Diğer konular yüzeysel görüşüldü, bu maddeler arasında madde 10’un a bendinde ses ve hareket kabiliyetine sahip mekanik veya elektronik mühreler yasaklandı. Yani ördek avında pille çalışan mühreler yasaklanmış oldu.

           Bölgelerinden gelen MAK üyelerinin tamamı, sonuçlardan tatmin olmadan toplantıdan boynu bükük ayrıldılar. Son yıllarda Bakanlığın önemli projesi olan, tescil edilmiş genel ve devlet avlaklarında, avlağın belirlenen kotalar dahilinde avlanma esasları konuşulamadı, Bakanlık bu konuda bölgelerden gelen avcı temsilcilerinin görüşlerini öğrenemedi. Toplantıda, Bakanlık yetkilileri genel avlakların tescil edildiği tarihten başlamak üzere değişik av hayvanı türlerine göre belirlenen kotaların bitmesine kadar haftanın yedi günü avın serbest olacağını vurguladı.

           Bana göre Bakanlığın daha demokratik, daha katılımcı anlayışla başta avcı dernekleri ve federasyonlar olmak üzere, tüm tarafları MAK öncesi toplayarak bir danışma toplantısı yapması gerekmektedir. Bu toplantıdan çıkan sonuçlar doğrultusunda MAK taslağının hazırlaması ve bunun ışığında MAK toplantısının yapılarak karara bağlanmasıdır.

           Bölge temsilcilerine de bir mesajım var. Büyük fedakarlıklarla işinizden gücünüzden zaman ayırarak bu toplantılara geliyorsunuz. Ýlinizi değil bölgenizi temsilen MAK toplantısına gönderiliyorsunuz, sizin alacağınız kararlar tüm ülke avcılığını ilgilendiriyor. Sizden beklenen özgür iradenizle kimsenin etkisi altında kalmadan bölgenizdeki avcıların ve yaban hayatının sorunlarını ortaya koymanızdır.

           Merkez Av Komisyonu Toplantısı öncesi duyarlı avcılar YABAN'ın çağrısı'na destek verdi. Türkiye'nin dört bir yanından gelen talepler, Halil GÜLÇUR'un kendine has yorumu ve sunumuyla ekrana taşındı. Ayrıca bu mesajlar toplantı öncesi Ankara’ya Bakanlığa iletildi. Merkez av komisyonu keşke bu talepler doğrultusunda kararlar alabilseydi.

Þok üstüne şok yaşanan Merkez Av Komisyonu ülke avcısının isteklerine cevap vermedi.

           Bakanlık bir yandan yeniden yapılanma sürecinde bir yandan da avcılıkta yeni bir sistem kurmanın çabası içinde. Avcıların da içinde olmadığı hiçbir projenin hayata geçirilse bile başarılı olamayacağını söylemek gerekir.

Sevgi ve saygılarımlaKamil ÜÇBAÞ
Av Doğa Dergisi Editörü
Avcı Sayfamız Yazarı,
Kamil ܓÇBAŞ
1959 ANKARA       Av Doğa Dergisi Editörü
İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federa

Çevrimdışı Serdar BAKAL

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1987
 • Karma: 0
 • VARLIĞIM, YܓCE TܓRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN..
Ynt: Merkez Av Komisyonunda Şok Üstüne Şok Yaşandı...!
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2011, 00:51:24 »
Bu önemli bilgiler için Ellerine sağlık öncelikle Kamil hocam, daha sonra  ise bu yılda yaşanan toplantı kararlarının tamamen beklentilerimzin dışında bir hüsran olduğu ortada, demekki daha biz avcıları ve bu olaya gönül verenlerin derdini, yetkli dediğimiz şahıslara anlatacak kişilerin tam bir bilgiye sahip olamaması ve bunun sonucunda ise tüm avcıların mağdur durumda kalması çıkmış toplantıdan benim anladığım... Birde avcıların orada tek yumruk olamamaları ve her kafadan ayrı ayrı ses çıkması itibarın düşmesine, bizim bildiğimiz avcılık ve yaban hayatı konusunda yönlendirmeyi bizi temsil eden şahısların yapması gerekirken, yönlendirilen pozisyonuna düşmeleri komik... resmen komedi... daha çooookkk yön-len-di-ri-li-riz...SAYGILARIMLA...
Serdar BAKAL  542 562 36 73
1982 Bandırma BALIKESİR
 

CADIGİ

Çevrimdışı Serkan KARTALKAYA

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 4499
 • Karma: 0
Ynt: Merkez Av Komisyonunda Şok Üstüne Şok Yaşandı...!
« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2011, 01:59:33 »
önce kendı aramızda kabullensek bazı şeylerı ortak bır karar vere bılse avcılar bıır şeyler degısecek ama kısmet ne zaman
Serkan KARTALKAYA
A Rh + 1982 Kağıthane İSTANBUL      

Çevrimdışı Vahdet TOKAY

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 5725
 • Karma: 0
  • Google'a sor o beni tanıyor:):):)
Ynt: Merkez Av Komisyonunda Şok Üstüne Şok Yaşandı...!
« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2011, 03:15:16 »
duyduklarımız doğru olduğuna göre!!!

gerek daha önceki paylaşılan yazılardan ve gerekse sizin değerli yazınızdan ben şunu anladım sevgili üstadım;

sayın ATICILIK ve avcılık federasyon as başkanı nın şakşakçılığı ve sayın  komisyonun bürokrat kesiminin lütufları ile tarafımıza sunulan cömertlik sonucu 2 bıldırcın ve 2 kekliğe bu yılda satıldık ...

yazıklar olsun...

site kuralları gereği gene terbiyemi muhafaza etmeye çalışacam sayın kamil bey im,sevgili üstadım...

emeğiniz için hakkınızı helal edin.

sağlıcakla...
Vahdet TOKAY
B Rh + 1962  EDİRNE     0 533 779 20 08
https://skydrive.live.com/?sc=photos


UYMAZSA

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1809
 • Karma: 0
Ynt: Merkez Av Komisyonunda Şok Üstüne Şok Yaşandı...!
« Yanıtla #4 : 29 Haziran 2011, 15:33:24 »
hala daha anlaşılamadı galiba. avcı derneklerinin katılım..... vs. zaten katılınıyor. yanlış tesbitleri bırakalım artık lütfen. bu gemi suyu aldı battı. hala bu gemi ile gidelim diye tutturmanın mantığını anlayamıyorum. yeni bir gemi yapacağız, AVCILIK ÇALIÞTAY' ında.
onu bunu karalamaya, çekiştirmeye de gerek yok.
sevgili Vahdet ustam, olmayan keliğe bıldırcına..  :D :D :D :D hani var olsa da neyse..  :D :D :D
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı Hakan CENGİZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 4596
 • Karma: 0
Ynt: Merkez Av Komisyonunda Şok Üstüne Şok Yaşandı...!
« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2011, 15:47:34 »
:D :D :D :D
milletin azının suyu akıyor,keklik 4 cılbırcın 12 oldu diye... :D :D :D :D :D

Vahdet abim...pazarlık bile etmedi...............anında sattılar... ;) :D ;D :D ;D :D ;D

Ali abim...hani fıkra vardı bilirsin sen..Gömün A....K.... yım...gemi çoktan battı be abim... ;)
Hakan CENGİZ
A Rh + 1971 AYDIN


Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1701
 • Karma: 0
Ynt: Merkez Av Komisyonunda Şok Üstüne Şok Yaşandı...!
« Yanıtla #6 : 29 Haziran 2011, 16:07:44 »
Bakanlık temsilcileri yaptıkları çalışmaları anlatıyorlar bunu anladık. Bizim bölge temsilcilerinin neden ayrıntılı bir çalışmaları yok. Anlaşılan o ki toplantıya hazırlıksız gelmişler. Avcılık camiası adına her sene aynı olayı yaşamaktan bıktık. Yahu bir itiraz edin, şerh koydurun, göz göre göre bıldırcını 27 kasımda kapatıyorlar. Ben sadece bunu duysam, toplantıyı terk ederim ve hiçbir şeye de imza atmam.

Avın bir hafta açık olması konusu gündeme gelmiş. E zaten keklik avı ayın ekimin 15'inde açıldığı düşünülecek olursa. Ekimin 15 'ine kadar bırakın av her gün açık kalsın. O tarihe kadar genellikle göç hayvanları avlanıyor zaten.

Görülüyor ki sıkı bir çalıştay yapmadan, avdan anlamayan bakanlık yetkililerinin aklını bazı şeylere yatırmak mümkün değil. Ýşin kötüsü MAK toplanıyor, bizim YABAN TV'de ve bizim gibi benzeri forumlarda yaptığımız tartışmaların hepsi güme gidiyor.
Bunun için yapılması gerekenler.

1. Av çalıştayının yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Avcının makus talihini yine avcının kendisi belirleyecektir.
2. Çalıştay çok geniş katılımlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Avcılık kulüpleri, federasyonlar, av bayilerine varacak kadar geniş bir yelpazede herkese ulaşılmalı, katılım sağlanmalıdır. Bu yapılmadıkça siyasiler ve atanmışlar üzerinde bir baskı unsuru oluşturmak mümkün değildir.
3. Üniversiteler ve bu konu üzerinde çalışan kişilerden bilgi alınmalı. Çalıştayda alınan kararlar bilimsel verilerle desteklenmelidir.
4. Avcıların ulaşabileceği ortak bir web adresi üzerinden anketler düzenlenmeli sonuçlar masaya yatırılmalı. Avcıların görüşleri tek tek alınmalı.
6. MAK öncesi bölge toplantıları düzenlenmeli. Bölge kararları tek tek incelenmeli masaya yatırılmalı.
5. Ankara'da basının da iyi şekilde bilgilendirildiği geniş kapsamlı bir ÇALIÞTAY düzenmeli. Çalıştayda alınan kararlar rapor haline getirilmeli. Bu rapordan yola çıkılarak,ilkel MAK taslaklarının üzerinde şurası olmamış, burası kötü, diye burun kıvıracağımıza alternatif  bir MAK taslağı oluşturulmalı.
6. MAK'a gidecek kişilerin seçiminde çok hassas davranmalı. Bu kişilerin konu hakkında bilgili, cesur,  ve alınan kararlara bağlı kişiler olmasına özen gösterilmeli.
7.Bir de MAK üyelerinin mail adresleri ve varsa telefonları alınmalı. Toplantı öncesi bu kiiler baskı mail veya mesajla baskı altına alınmalıdır.
8. Alınan kararlarda kendi aleyhimize durumlar varsa bunlara şerh konulmalı, MAK kararlarına karşı yargı yolu açılmalıdır.
Bunlar yapılmadıkça önümüze getirilenlerle yetinmek durumundayız. Bu taşın altına hepimiz elimizi sokmalıyız. Hiçbir şey yapamıyorsak. Daha çok şok üstüne şok yaşarız...

Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Avcğlğk: Kğrk gğn taban, bir gğn y

Çevrimdışı Vahdet TOKAY

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 5725
 • Karma: 0
  • Google'a sor o beni tanıyor:):):)
Ynt: Merkez Av Komisyonunda Şok Üstüne Şok Yaşandı...!
« Yanıtla #7 : 29 Haziran 2011, 17:42:24 »
sevgili sayın ali bey abiciğim bende var demedimki!!!
sadece kararlarda ilgili madde de geçen sayısal işarette olan için dedim.

adetleri yukseltmekle millet her anız da sürülerle bıldırcın ve her geven dibinde alay alay keklik görüyorya???!!!

onlar da biliyor aslında bunu,hani deyimdeki gibi.

^^biliyor biliyorda domuzluğuna yapıyor^^ dedirtircesine...

sağlıcakla...
Vahdet TOKAY
B Rh + 1962  EDİRNE     0 533 779 20 08
https://skydrive.live.com/?sc=photos


UYMAZSA

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 2697
 • Karma: -1
Ynt: Merkez Av Komisyonunda Şok Üstüne Şok Yaşandı...!
« Yanıtla #8 : 29 Haziran 2011, 17:58:00 »
bilgilendirme için teşekkürler kamil abi , kimin ne olduğunu anlamış olduk böylece...
Kenan PAZARLI
B Rh + 1967 B.Çekmece İSTANBUL


Çevrimdışı Ekrem YILDIRIM

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 657
 • Karma: 0
 • sen dürüst ol yeter
Ynt: Merkez Av Komisyonunda Şok Üstüne Şok Yaşandı...!
« Yanıtla #9 : 29 Haziran 2011, 20:15:57 »
:( Üstad kalemine sağlık bilgilendirme için teşekkurler
Ekrem YILDIRIM
1969 Aliağa İZMİR

Çevrimdışı Cengiz BUDAK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 9286
 • Karma: 0
 • BܓYܓK LOKMA YUT BܓYܓK LAF ETME
Ynt: Merkez Av Komisyonunda Şok Üstüne Şok Yaşandı...!
« Yanıtla #10 : 30 Haziran 2011, 03:57:13 »
Biz kendi haklarımızı bilip savunamıyorsak karşıdakinden bekleme şansımız yok..  ;)

Hakan ne Demişti.. Gömün.................
Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ    0 532 701 26 77