Gönderen Konu: Çulluk ustaları yardım  (Okunma sayısı 1670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat TAŞ

• Dost Avcı
Çulluk ustaları yardım
« : 21 Şubat 2011, 20:31:39 »
Sevgili avcılar ben Elbistanlıyım elbistanda av yaparım ve haliyle keklik bizim ustalık alanımız .
Ama bu yıl avcılığımdaki en büyük eksiği buldum ÇULLUK.
evet eksik zira buralarda bu kuşun avı bilinmez kimse özel olarak çulluk avına gitmez merada denk gelirse tüfek atarlar ama çulluk avcısı denilebilecek tek bir avcı yok.
Ben geçenlerde ördek bakmak için dere kenarında gezinirken bi kaç kuş uçurdum sonra köpeğimle özel olarak çulluk avına gittim ve başarılı oldum ama bu tamamen şans bildiğimden değil.
Sizden istediğim yardıma gelince burada orman yok kuç uçurduğum yerdede artık kalmadı 60 km uzaklukta meşe çam ormanı var köpeğim pointer nerelerde aramalıyım bu kuşu bu mevsimde .
Çarşamda son gün :(
Murat TAŞ
AB Rh + 1980 Elbistan K.MARAŞ     Tanrı Türkü Korusun..Mengü Tengri Köçüdür...

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

• Administrator
    • Avcı Sayfamız
Çulluk ustaları yardım
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2011, 21:03:36 »
.

* Çulluk avlarında önemli bir diğer hususta hava koşullarına uygun mera seçimidir. Bilindiği gibi çulluk ekim ayının ilk haftalarında hava koşullarının uygun olması ile birlikte ülkemize gelmektedir. Bu dönemde çulluk yaşam alanı olarak yüksek rakımlarda nemli ve rutubetli bölgeleri tercih etmektedir. Soğuyan hava ve sert kuzeyli rüzgarlarla bu dağılım meşelik ve tüm makilik alanlara yayılış göstermektedir. Bu anlamda özellikle Marmara ve Karadeniz’in yüksek bölgeleri avantajlı konumda bulunmaktadır. Çulluğun bu yayılışında her bölgenin doğal, coğrafi ve iklim koşullarını ayrıca ele alıp değerlendirmek gerekir. Bu anlamdaki genel yaklaşımlar yerel bölgelerde ve meralarda farklılık arz edebilir. 

* Soğuk ve don tutmuş buzlu gecelerin sabahında çulluk genellikle güneşe bakan yamaçlarda ve kısmen seyrek bitki örtülerinde bulunur.

* Yağmurlu günler çulluğun çok sık meralara girmeyi sevmediği dönemlerdir.  Bu anlarda makilik alanların rahat gezinebileceği, seyrek bitki örtüsünü seçerler. Bu anlamda alt gövde dalları sık olmayan pirnarlık alanlar tercih ettiği meralar olabilir.

* Lodos havalar çulluk avı için sorun olan en önemli kötü hava koşulunu oluşturur. Bu dönemde kuşun bulunması zorlaşır, avcının ve köpeğin performansı genellikle düşer. Kuruyan toprak çulluğun yüksek nemli bölgelere ve lodosa kapalı dere içlerine yönelmesini sağlar.

Ýlhan DEVECÝ'nin
Çulluk avı makalesinden
Alıntıdır

,
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Murat TAŞ

• Dost Avcı
Ynt: Çulluk ustaları yardım
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2011, 21:08:56 »
teşekkür ederim
Murat TAŞ
AB Rh + 1980 Elbistan K.MARAŞ     Tanrı Türkü Korusun..Mengü Tengri Köçüdür...

Çevrimdışı Ekrem GܓNGÖRMEZ

• Dost Avcı
Ynt: Çulluk ustaları yardım
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2011, 21:29:30 »
Usta sayılmam ama bu zamana kadar edindiğim tecrübelere göre,60km uzagındaki meşelik normalde çulluğun sevdiği yer,egerki oraya gidemiyorsan çullugun sevdiği yerlerden biride tarlalar, solucan bulma açısında güzel yerler,tarla kenarlarında parça parça meşelik veya ağaçlık yerleri aramanı tavsiye ederim.
Rastgele  ;)
Ekrem GܓNGÖRMEZ
1978 Kartal İSTANBUL