Gönderen Konu: KIF DUYURUSU  (Okunma sayısı 1509 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ܓmit ÖZKANAL

  • Bölüm Editörü
  • *
  • İleti: 783
  • Karma: 0
KIF DUYURUSU
« : 07 Ağustos 2008, 22:43:40 »
Arkadaşlar,
son Ýzmir etkinliğinden sonra gerek KIF'ı kötülemek, gerekse ortalığı bulandırmak için alınan ücretler konusunda doğru olmayan iddialar ortaya atılmıştır. Ücret sınıflandırılması şu şekildedir:

Ankara'da olduğu gibi sadece IRK KAYDININ yapıldığı etkinlikte 50 + 15= 65 YTL alınmıştır.

Ýstanbul'da ilk yapılan etkinlik sadece IRK KAYDI olmuş ve 65 YTL alınmıştır. Bir sonrasında ise Cumartesi günü KAYIT yani 65, Pazar günü ise hem 2 hafta önce hem de bir önceki gün  kaydı yapılanların IRK DEÐERLENDÝRÝLMESÝ yapılmış ve 50 YTL alınmıştır. Yani hem KAYIT hem de IRK DEÐERLENDÝRÝLMESÝ yapıldığında alınan ücret köpek başına 50+50+15=115 YTL'dir.

Ýzmir de ise hem KAYIT hem de IRK DEÐERLENDÝRME bir arada yapılmış ve köpek başına 115 YTL alınmıştır.

Bilgilerinize...

Not: Ýlginç bir şey var; veterinerler çipi 60 YTL'ye takıyor , KIF bunu niye 15 YTL'ye takıyor diye soran yok ama tam tersi sorular var. KIF kar amaçlı bir kuruluş değildir; alınan her kuruş yine aynı şekilde farklı etkinliklerde harcanmaktadır. HAkem geçen Ekim ayından beri ülkemize sanırım 7 kere geldi. Hakemin uçağı, kalması, yemesi-içmesi ve yevmiyesi nasıl karşılanacak öbür türlü?

KIF YÖNETÝM KURULU DUYURUSU
KÖPEK IRKLARI VE KÖPEK BÝLÝMLERÝ (KÝNOLOJÝ) FEDERASYONU’NDAN (KIF) DUYURU

Federasyonumuz,  tüzüğündeki “Amaç ve Faaliyet Alanları” maddesi gereği, ülkemize ait yerli ırkların Türkiye / Türk Milleti adına uluslararası platformda kaydedilmesini sağlamak, tüm köpek ırklarının FCI üyesi tüm ülkelerde üretilip bakıldıkları şartlar altında ülkemizde de üretilip bakılmalarını sağlamak, bunların soylarının bilinebilmesi için bir soy kütüğü oluşturmak ve soy kütüğünü tutmak ile yükümlüdür.
Herkesce bilindiği gibi FCI (Federation Cynologique International) 84 üye ülke federasyonu ile dünyamızdaki en güçlü ve en geniş kabul gören uluslararası kinolojik federasyondur. FCI’ın soy kütüğü tutulmasından, köpek ırk güzelliği ve çalışma yarışmalarına kadar köpekle ilgili her faaliyet alanı için kuralları ve bu kuralları  ayrıntıları ile tarif eden regülasyonları vardır.
FCI üyesi olmak isteyen her ülke temsilcisi federasyon ve faaliyetleri, üyelik başvurusundan sonra, FCI Yönetim Kurulu’nca o ülke ile ilgilenmek üzere görevlendirilen Yönetim Kurulu üyesi ve onun tayin edeceği, FCI bünyesinde çalışan deneyimli bir kinolog olması gereken bir rehber tarafından sürekli olarak izlenir ve gerektiğinde yönlendirilir.
FCI’a kuruluşundan hemen sonra üyelik başvurusunu yapmış olan federasyonumuz ve faaliyetlerini izlemek ve yönlendirmek üzere FCI Yönetim Kurulu Asbaşkan Bay Reisinger’i ve Bay Reisinger’de rehber olarak, FCI web-sitesinde “en deneyimli kinologlarımızdan” diye nitelenen Sırbistan Kinoloji Federasyonu’na mensup Cyn. Vet. Dr. Milivoje Urosevic’i, görevlendirmişlerdir.
Bugüne kadar gerçek anlamda hiçbir düzenli faaliyetin gerçekleştirilmemiş olduğu ülkemizde köpek severlerin FCI prensip, kural ve regülasyonlarının uygulanmalarını kısmen ya da tamamen yadırgamaları son derece doğaldır. Ancak bugün içinde bulunduğumuz FCI üyeliğine hazırlık aşamasında olduğu gibi, üyeliğin başlaması ile birlikte en az sekiz yıl içinde tamamlayarak FCI Tam Üyeliğine ulaşana kadar geçirmemiz gereken her aşamada federasyonumuzun FCI’ın tüm prensip, kural ve regulasyonlarına harfiyen uyması gerekmektedir.
Bugün ülkemizde FCI prensip, kural ve regülasyonları çerçevesinde gerçekleştirmeye başladığımız tüm kinolojik faaliyetler hem FCI tarafından yakından izlenmekte ve bu bakımdan kusursuz olmak mecburiyetinde ve hem de federasyonumuz üyesi derneklerin ortak prensipleri gereği olabildiğince dürüst, doğru ve tarafsız uygulanmak zorundadır. Bu istikametteki uygulamalarımızın, çalışmaları süresince hiçbir otorite tarafından denetlenmemiş, hiçbir kinolojil kural tanımamış ve kurala uymak zorunluluğu hissetmemiş bazı “gönüllüler” için rahatsız edici olduğunu da kabul ediyoruz. Ancak unutmamamız gereken, Avrupa da FCI üyesi olmayan Kosova ve Arnavutluk ile birlikte sadece üçüncü ülkeyiz ve ülkemizde federasyonumuzun çalışmalara başlamasına kadar kinoloji alanında hiçbir ciddi uygulama gerçekleşmemiştir.


Bu arada kısaca “kinoloji”nin ne olduğuna değinmekte fayda var sanıyoruz; kinoloji köpek ile ilgili her şeyi kapsayan bilim dalıdır. Avrupa ve ileri dünya ülkelerinde Kinolog olmak isteyen bir veteriner, biolog ya da ilgili ülkenin üst eğitim kurulunca belirlenen başka bir meslek eğitimi almış ilgili, lisans eğitimini tamamladıktan sonra iki ya da üç yıl lisanüstü eğitimi alarak “kinolog” ünvanını alır. Bu eğitim bugün ülkemizde hiçbir üniversitede verilmemektedir ve dolayısı ile ülkemizde kinolog yetişmemiş, yetişmemektedir, yani yoktur!
Umarız yakın gelecekte federasyonumuzun başlattığı çalışmalar kinolji eğitimine temel kabul edilen mesleki eğitimleri almakta olan bazı gençlerin ilgisini çekecek ve bunlar başlangıçta Avrupa ülkelerinde kinoloji eğitimi alıp sonra bu bilim dalının ülkemiz üniversitelerinde kurucuları olurlar. Zira bugün yabancı kinologların ilk bakışta ırk oluşturduklarını ifade ettikleri 8 ila 10 çoban köpeği gurubu ve 4 ila 6 tane de av köpeği gurubu bulunmaktadır ve federasyonumuzun amacı bu köpek ırklarının hepsini ülkemiz adına FCI’a ırk olarak kaydettirmek ve bu özel köpek ırklarına sahip çıkmaktır.

Federasyonumuz bir yandan FCI’ın prensipleri çerçevesinde çalışmalarını (gerekli bilimsel araştırmaları yaptırmak, soy kütüğü tutulması çalışmasını başlatıp sürdürmek vb.) sürdürürken, bir yandan da bu çalışmaları sürdürmek için gerekli kaynağı oluşturmak zorundadır. Bu amaçla FCI prensip, kural ve regülasyonları çerçevesinde gerçekleştirilen her organizasyonda katılanlardan, tüm FCI üyesi ülkelerde bu organizasyonlar için tahsil edilen ücretleri tahsil etmek zorundadır. Oysa bugün bazı arkadaşların çok yüksek, hatta fahiş buldukları Kayıt Organizasyonları ve Irk Standardı Değerlendirme Organizasyonları için federasyonumuzun talep ve tahsil ettiği ücretler, henüz FCI’a üyeliğimiz başlamadığı için, FCI Üyesi ülkelerde uygulanan ücretlerden düşük tutulabilmektedir. Köpekle ilgili faaliyetler içinde bulunan ilgililer bilmelidirler ki, FCI prensip, kural ve regülasyonları çerçevesinde gerçekleştireceğimiz çalışmalara katılmak, mesela üretecekleri köpekler için federasyonumuzun düzenleyeceği soy kütüğü belgelerinin üzerine FCI logosu yani garantisini koyma hakkımız olduğunda, bu köpeklerin ekonomik değerleri misliyle artacaktır; bizim deyişimizle ne yapmakta olduğumuzu anlayanlar, kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyeceklerdir.

Ayrıca yine konu ile ilgili herkesin hiçbir zaman unutmaması gereken bir nokta da federasyonumuzun sadece belli bir ırka ya da ırk gurubu ile, ama değil tüm ırklar ve ırk gurupları ile ilgilenmesi gerektiğidir. Sanırız ki damarlarında “asil Türk kanı” bulunan herkes federasyonumuzun sadece kendi ilgili olduğu ırk için yapmayı amaçladıklarını değil değil, ama Kangal Çoban Köpeği’nden başlayarak, Akbaş Çoban Köpeği, Kars Çoban Köpeği, Anadolu Tazısı ve Osmanlı döneminden beri Anadolu’ya mal olmuş bir çok av köpeği ırkı için de yapmayı amaçladıklarını destekleyecektir. Anlaşılacağı gibi federasyonumuzun bütçesi ve imkanları henüz çok küçük ve kısıtlı, ama hedefleri ülke ve milletimizin ufku ve amaçları kadar büyüktür.


Tüm bu sebepler ile detaylara girmeden ama yine de çok kısa anlatamadığımız bu amaçlara ancak doğru tutum ve davranış içinde elele çalışarak ulaşabiliriz. Ancak, amaçlarımıza ulaşmayı hedeflerken doğruluk ve dürüstlükten taviz veremeyiz ve bazı küçük hesaplarına uymayan çalışmalarımızı desteklemek şöyle dursun, aksine kösteklemek çabası içinde olan hiç kimse ya da guruba da müsamaha gösteremeyiz! Bunların aramızda, içimizde bulunmalarına asla izin vermeyeceğiz. Diğer taraftan, özverili tavır ile, ilgilendiği ırk, ırk gurubu ve ülkemize ait ırklar için bizimle çalışmak isteyen herkese, her derneğe federasyonumuzun kapısı sonuna kadar açıktır ve hep açık olacaktır.
Köpekle ilgilenen, bizi izleyen, bizimle doğruluk ve dürüstlük ilkeleri içinde çalışmak isteyen herkese sonsuz selam ve sevgilerimizle

KIF ÜYELERÝ adına KIF YÖNETÝM KURULU.     
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2008, 15:32:33 Gönderen: Ümit ÖZKANAL »
ܓmit ÖZKANAL
1970 ESKİŞEHİR