Gönderen Konu: K.I.F ile ilgili soru? ve cevap!  (Okunma sayısı 10355 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail MANAV

• Dost Avcı
Ynt: K.I.F ile ilgili soru? ve cevap!
« Yanıtla #30 : 30 Nisan 2010, 16:06:37 »
ılk sıra adnan beyden alıntıdır
İsmail MANAV
1965 İSTANBUL

Çevrimdışı ܓmit ÖZKANAL

• Dost Avcı
« Yanıtla #31 : 30 Nisan 2010, 16:43:47 »
Ýsmail Bey,
o yarışma tarihinden çok önce programın yapılacağı belliydi, lütfen.
Þecere konusunda ise yerden göğe kadar haklısınız. O bizim kusurumuz, doğruya doğru. Bu nedenle artık ofiste çalışan biri var ve şecereler hemen kayıt alındıktan sonra yollanıyor.
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2010, 17:16:32 Gönderen: Ümit ÖZKANAL »
ܓmit ÖZKANAL
1970 ESKİŞEHİR

Çevrimdışı İsmail MANAV

• Dost Avcı
« Yanıtla #32 : 30 Nisan 2010, 17:24:21 »
ümıt bey yalnız purogram ıcın yazmadım  ben yalnız bakın adnan beye hala bızım yarısma ıcın yorum yapıyor bız bır sey yazmıyoruz dımı yaptıgı yorum yalnız bana dıyıl 500 kısıye yapıyor
İsmail MANAV
1965 İSTANBUL

Çevrimdışı M.Nejat YILMAZBAYHAN

• Dost Avcı
  • BUYUK LOKME YE....... BUYUK LAF ETME.....
« Yanıtla #33 : 30 Nisan 2010, 17:37:25 »

yazmayayim dedim ama artık dayanılacak gibi değil...
arkadaşlarım kardeşlerim,
yine bir "köpek" muhabbeti başladı, aldı başını gidiyor.
bizler kim için ne için varız kime hizmet etmeye çalışıyoruz.
amacımız bir karış da olsa avcılığı ve avcıyı ileriye-geleceğe taşıyabilmek.
çocuklarımıza torunlarımıza iyi bir gelecek ve avcılık bırakabilmek.
ama ne oluyor, her sene belirli dönemlerde bu "köpek" muhabbetleri
başlar, bilen bilmeyen konuya yazar muhabbet uzar gider. kırgınlıklar dargınlıklar olur.
yapmayın, hepiniz akli-selim insanlarsınız. bırakın, konuya vakıf arkadaşlarımız topiği devam ettirsinler, ettirsinler ki konuya vakıf olmayanlar da birşeyler öğrensinler.
cem konuyu çok güzel özetlemiş.
"köpekciler" diye tabir edilen kişilerin, her siteyi ve forumu karıştırdıkları yönünde bir kanaat hasıldır. bunlara aman vermeyelim.
bizler "köpekci" değiliz. bizler, av ve avcılık için gönüllü birer neferiz.

bunlardan dolayıdır ki, bundan sonra yazılanlara dikkat edelim.
sohbet masasında karşılıklı oturuyormuş gibi davranalım.
saygıyı ve sevgiyi kaybetmeyelim. kazanan biz olalım....
M.Nejat YILMAZBAYHAN
1969 BURSA

Çevrimdışı Vet.Hek.Serhat TORUN

• Veteriner Hekim
  • *
« Yanıtla #34 : 30 Nisan 2010, 19:54:53 »
Ýlk mesajımın giriş cümlesi hala geçerlidir.Allah sonumuzu hayr etsin :)
Nejat abi masa başı demişken 9 temmuz gününe kimseler söz verme düğünümüz var :)
Dr. Serhat TORUN
1979 POLONYA

"Panta cwrei, oudei menei." Herakleitos. ''Herşey akar,hiçbirşey durmaz...

[

• Veteriner Hekim
  • *
« Yanıtla #35 : 30 Nisan 2010, 20:22:05 »
Adnan bey burada temel sorunu gözden kaçırmamak gerekir. benim yazdıklarıma karşılık doğal bir tepki mekanizması geliştiğini belirtmiştiniz KIF yönetimi ve destekçileri arasında. doğrudur belki de böyle bir birlikteliğe özelilkle KIF yönetimi içindeki arkadaşların ihtiyacı vardı sayemde kenetlenip doğru ve güzel işlere imza atmaya devam ederlerse ne mutlu bana.
peki KIF yetkilileri veya destekçilerinin ''panayırcılar'' , '' kırma seterleri working setter diye satmaya çalışanlar'', ''goygoycular'', ''cüce köpekleri olan güruh'' vb  yakıştırmalarına muhatap olan avcılar arasında da bu yorumları yapanlara karşın bir tepki oluşması doğal değil midir?

Aslında konunun direkt olarak muhatabı siz olmamakla birlikte madem burası KIF' a sorular o zaman ben de bir kaç soru sorayım siz veya KIF yetkilileri beni tetikçilikle suçlamadan cevap vermeniz umuduyla;

1) KIF Türkiye'de kaç köpek olduğunu tahmin ediyor ve bu köpeklerin kaçı kayıt altına alındı? Kayıt altına alınan köpeklerin kaçı av köpeği ve rottweiller? mesela kaç terrier? kaç kangal (çiftlik kangalı değil köylerden sürü köpeği) kaç tane maddi değeri olmayan köpek kaydedildi?   Kayıt organizasyonlarında avcıların oransal payı nedir?

2) KIF'ın standart organizasyonlarında ''elimine edici kusurları'' kim belirliyor?  FCI standartları ise temel alınan nokta neden orda ''elimine edici faktör'' denmediği halde boy, özellikle seterler için bir eliminasyon sebebi olarak kullanılıyor? Kendimin de içinde bulunduğu bir organizasyonda sadece dişerle ve boya bakıldığını baska hiçbir özelliğe bakılmadığını kendi gözlerimle gördüğümü belirtmeden geçmeyeyim...

3) Ýtalyadan veya Fransadan alınan ve üzerinde FCI logolu seceresi olan ve boyu 61 cm den kısa olan köpekleri izah ederken ''onlar sahtekar,düzenbaz kılıfına uydurmuşlar'' demek sizce tatminkar bir cevap mıdır? yoksa aslında FCI ın köpeklerin üretilip üretilemeyeceklerinin kararını ülkelerin Kinoloji Federasyonlarına, o federasyonların da Ulusal Irk derneklerine bıraktıkları gizlenmeye mi çalışılmaktadır?

4) KIF a üye dernekler içinde oluşan hizip ve yönetimsel zaafiyetler baz alınarak dernek yöneticilerinin istemediği kişilerin köpeklerinin kayıtlarının tutulmadıkları  veya en azından zorluklar çıkarıldığı iddiaları gerçek midir?

5) 2000 köpek kayıt edildi ise bir köpeğin kayıt-değerlendirme ve çip ücreti dahil toplam 150 lira desek 300.000 gibi bir meblağ ortaya çıkmaktadır.KIF ın gelir gider denetlemesi elbette ki bize ait değildir ama bunların denetlenmesi ve genel kurulda ibra edilmesi konusunda açıklamalar yapılmalıdır.

6) KIF ırk derneklerinin oluşturduğu bir federasyonsa, nasıl FCI bireysel dernek basvurularını kabul etmiyorsa KIF neden bireysel kişileri kabul ediyor. yani benim kurzhaarım var ama kurzhaar derneğine üye değilim köpeğim KIF'a kayıtlı. bu durum çelişki değil midir?

7) KIF sadece kayıt tutup secere vermek üzerine kurulmuş bir kurum ise köpeklerin damızlık olup olamayacağı konusunda nasıl karar mercii gibi hareket etmektedir? Avrupada bunun örneği var mıdır? yoksa o ülkelerde köpeklerin damızlık olup olamayacaklarına Ulusal IRk Dernekleri mi karar vermektedir?
KIF organizasyonuna katılıp  soy kütüğü belgesi alan bir köpek  ulusal IRK derneğinin kriterlerini yerine getirmeden şu an üretilirse KIF bununla ilgili ne gibi yaptırım da bulunacaktır? mesela KIF tarafından soy kütüğüne işlenen ancak SOLMS gibi üretim izni sınavına girmeyen bir kurzhaarın üretilmesine KIF ın tutumu ne olacaktır. KIF secereli damızlıklar diye verilen satılık ilanlarını görünce sizin içiniz cız etmiyor mu?

8) son iki yılda özellikle Kartal Seter üreticileri Derneği KIF la koordineli veya kendi çabaları ile ne gibi bir çalışma içine girmişlerdir? Kaç üyeleri vardır kaç yeni üye almışlardır? KIF2ın kayıt organizasyonlarında Ulusal Irk derneklerinden birer temsilci hazır bulunmakta mıdır?

9) Kayıt organizasyonlarında köpeklere takılan mikroçiplerin veri tabanına bugüne kadar köpekle ilgili bilgiler girilmiş midir? yoksa çipler takıldığı hali ile sadece barkod numarası olarak köpeğin sahibi veya tıbbı geçmişi ile ilgili hiçbir bilgiye sahip olmadan  mı durmaktadırlar?

10) KIF ın nihayetinde hazırlayabildiği soy kütüğü belgelerinde bazı köpeklerin annesi yerine babası, babası yerine annesi yazılmış olması elbette teknik bir hata olmakla birlikte yapılan işe verilen önemin göstergesi olarak ortaya çıkmıştır.
11)  Avcılarla ilgili ,kayıt organizasyonlarında 100 lira vermeyi çok görüyorlar derken Sevgili Adnan bey KIF acaba özellikle Kırsal bölgelerdeki köpekleri kayıt altına alırken nasıl bir para politikası izlemeyi düşünmektedir? Avcılaradan alabildiğimiz kadar alalım,kırsal bölgedeki köpekleri bedava kayıt ederiz diye mi düşünüyorlar? avcılardan alınan paralar orada mı kullanılacak?

bence özellikle KIF yöneticisi kişilerin, avcı dostalarımızı hedef almaktansa kendi işlerini doğru dürüst yapması gerekir. tüm bu yukarıda yazdıklarıma umarım mantıklı ve dürüst cevaplar verilebilir. Hakaret veya tehdit etmeden :)
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2010, 20:30:20 Gönderen: Vet.Hek.Serhat TORUN »
Dr. Serhat TORUN
1979 POLONYA

[

Çevrimdışı ܓmit ÖZKANAL

• Dost Avcı
« Yanıtla #36 : 30 Nisan 2010, 21:30:12 »
Selam,
sırasıyla yanıt vereyim:
1) Türkiye'deki köpeksayısı bilinmiyor tarafımızdan ve bizi de ilgilendiren şimdilik olmak kaydıyla saf kan köpekler. Yoğunluk DK, EP, ES, DD, ROTT, AÇK, YT, DOB şeklinde gidiyor. Ulusal ırklardan kayıt yok çünkü stanradtları belli değil, önümüzdeki günlerde Kangal standardı hazır olacak ve onların da kayıtları başlayacak. KIF seminerlerine gelinirse eğer niçin bunların kayıt edilmediği öğreninebilinir.

2) Elimine edici, unsurlarda köpeğin standardı dikkate alınır. Ýngiliz ırklarının hepsinde şu boydan aşağısı elimine edici denilmemekle birlikte "köpeğin çalışmasını ve genel durumunu etkileyen herhangi bir durum.." denilmektedir. FCI rehberinin belirttiği konular dahilinde yapılmaktdır herşey ve rapor olarak da yolllanmaktadır. Irk değerlendirmede köpeğin başı, dişleri, vücudu, ayakları, kuyruğu ve tüyü gibi tüm etmenler değerlendirilir.

3) Bir köpeğin üretilip üretilemeiyeceğim o ülkenin kendi kurallarına bağlı değildir, dolayısıyla bir gizleme de söz konusu değildir. Standartlar FCI kurallarına uygun olmak durumundadır. Bir ülke kendi kafasına göre standardı değiştiremez. Standardı değiştirme yetkisi sadece ve sadece o ırkı tescil ettiren ülkeye aittir.

4) Böyle bir durum söz konusu değildir. Ýsteyen kişi köpeğini kayıt altına alabilir. Anlaşmazlık heryerde vardır ancak kayıt konusunda kişiye özel bir durum yoktur. Bu iddiaların kaynağını açıklar mısın?

5) Daha dün dernekler masasına bilanço yollanmıştır. Merak eden yapılacak ilk genel kurula gelir ve kendi kulağıyla dinler.

6) Belli bir düzen yerine oturana kadar tüm kayıtların ve işlemlerin KIF tarafından yapılmasına FCI karar vermiştir. Önümüzdeki Haziran ayı itibarıyla tüm kayıtlar ve kayıt işlemleri derneklere verilecek, dernekler kayıt ve diğer işlemleri yapacak, KIF sadece ve sadece onay ve kontrol mercii olacaktır.

7) Dernekler bununla ilgili bir karar almışlardır. Dernek tarafından belirlenen ve KIF tarafından onaylanan bir tarihten sonra dernek kararları geçerli olacaktır. Dernekler kayıttan üretime kadar her konuda söz sahibi olacaktır.  Kartal Seter üreticilerinden ikisi KIF yönetimindedir ve yapılan mera yarışmalarının bir çoğunda aktif görev almışlardır. Kayıt organisazyonlarında derneklerin temsilci bulundurma durumu derneklerle ilgilidir, kayıtlar ilgili ırk hakemleri tarafından yapılır. Derenekler isterlerse temsilci yollayabilir, bu konuda bir sorun yoktur.

8) Chipler o köpeğin kayıt olduğunu gösterir durumdadır; köpeğin sahibi, ırkı, cinsiyeti, sahip adresi, rengi vb kayıtlıdır. Veritabanımıza numara girildiğinde tüm bilgiler görülmektedir.

9) Teknik hata olduğu doğrudur. Yeni bir programa tüm bilgiler eksiksiz ve hatasız olarak girilmektedir. Bitince tüm kayıtlar ilgili derneklere devir edilecektir.

10) Para politikası değişmeyecektir. Her tür köpeğe uygulanan ne ise onlara da aynısı uygulanacaktır.

*** Bu menfi propagandalarınıza (sadece senin değil, senin gibi düşünenlerin) rağmen her geçen gün federasyona yeni ırkların kaydolması, pekinese, pug, cane corso, teckel vb gibi ırkların kayıtlarımızda yer alması sevindiricidir.
sevgiler,
ܓmit ÖZKANAL
1970 ESKİŞEHİR

• Veteriner Hekim
  • *
« Yanıtla #37 : 30 Nisan 2010, 22:43:35 »
Demek ki Ümit abi biz hep yanlış biliyoruz herşey pürü pak ve sütten çıkma ak kaşık...
Dr. Serhat TORUN
1979 POLONYA

[

Çevrimdışı ܓmit ÖZKANAL

• Dost Avcı
« Yanıtla #38 : 30 Nisan 2010, 22:50:09 »
Mutlaka sorunlar ve yanlışlıklar vardır, sütten çıkma ak kaşık değildir ama senin gibi eğitimli birinin ve bilim adamının veri olmadan hareket etmemesi gerekir, değil mi? Sorduğun sorulara verdiğim yanıtlarda bir tane bile eksik yoktur. Buyrun gidin ofisi bir gün ziyaret edin, kendi gözünüzle görün.
ܓmit ÖZKANAL
1970 ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Arslan BOZKURT

• Dost Avcı
« Yanıtla #39 : 30 Nisan 2010, 22:54:33 »
Ersoy bey,olayı şahsileştirecek ve hakaret söz konusu olan mesajları sileceğimizi daha öncede belirtmiştik,bu sebeptendirki yazınız tarafımdan silinmiştir..Tartışmaların yapıcı boyutta yapılmasını rica ediyorum,karşılıklı ithamlar kimseye birşey kazandırmıyor..
Saygılarımla..
Arslan BOZKURT
A Rh - 1980  Havza SAMSUN

• Veteriner Hekim
  • *
« Yanıtla #40 : 30 Nisan 2010, 23:44:54 »
Ümit abi sorduguğum sorulara verdiğin cevaplar soruların karşılığı değildir. daha dikkatli okumanı tavsiye ederim soruları. veri elbette olmadan konuşmam veri var ki bu soruları soruyorum. ama başta da dediğim gibi siz kendinizi kusursuz ve bizleri de art niyetli provakatif kişiler olarak  gördüğünüz sürece bir adım dahi ileri gidemeyiz.
Soruları tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim...
Dr. Serhat TORUN
1979 POLONYA

[

Çevrimdışı ܓmit ÖZKANAL

• Dost Avcı
« Yanıtla #41 : 30 Nisan 2010, 23:53:49 »
Sorular ve cevapları açık. KIF kendisini kusursuz görmüyor, görmez de. Durum ortada, 4 yılda gelinen nokta da açık. Hiç kimse ya da kuruluşun yapamadığını KIF yaptı bugüne kadar ve yapmaya da devam ediyor. Her ülkede KIF gibi bir kuruluş ve onların da muhalifi var, bu da normal. Herkes desteklese o zaman sorun var demektir, doğrusu bu. Sen eş durumundan FCI üyesi olunca oradaki durumu da görür ve irdelersin.
ܓmit ÖZKANAL
1970 ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Cem ALOĞLU

• Dost Avcı
  • " SEVGİ-SAYGI-HOŞGÖRܓ "
« Yanıtla #42 : 01 Mayıs 2010, 01:31:53 »
Cem bey eski siteniz nedir? neden ayrıldınız ? size kimler saldırıyor hiç bir fikrim yok,

Bence bu kadar ilgili insanı bir arada bulmuşken yeni avcılık yasa tasarısını da irdelemeli ve av camiasını  bilinçlendirmelisiniz..
Saygılarımla..

Sevgili Olgun abim eski site konusunu kapayalı 2 sene oldu irdelemenin yalnış olacağı kanısındayım.
Avcılık yasa tasarısı hakkında konu açıldı tam kesin bilgi sahibi olan var ise paylaştığında konu formumuzda tartışılır,yapabileceğimiz konusunda karar almaya çalışırız.

Cemim sevgili arkadaşım bizim çizgimiz doğruu ama bu çizgiyi yanlışa kagaşaya götürenler var
Benim iki köpeğim bir tüfeğim var haftalardır bu site içinde abuk subuk konuşanlar var
Hesabını yap benim gibi birisi bu tarz hareketlere bu kadar bir tepki veriyorsa gerisini var siz düşünün
Hey gidi günler hey eskiden ne idik şimdi ne oluyoruz

Ulvi agam samimiyetini bilen birisiyim,başta söyleyeyim hiç bir yorumunda ard niyet aramam.  ;) Forumun idaresinde elimizden geldiğince tarafsız davranmaya çalıştığımızı sen de iyi biliyorsun,forum içerisindeki konularda kargaşada olacak,kötü de iyide önemli olan yazılardaki uslüp ve saygı.Av camiyasını ilgilendiren konuları burada masaya yatırmaz isek doğruları yanlışları hangi platformda öğrenebiliriz ?? Bizim buradaki konularda dikkat etmemiz gereken tek şey insanların ama ticari olsun ama başka sebeplerden dolayı kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmelerini engellememizdir.
           Þunuda diyebilirsiniz belki ,bu konular açılınca kırgınlıklar oluyor küslükler çıkıyor yararından fazla zararı dokunuyor,burdada kusura bakmayın ama kişilerin karşılıklı birbirlerine hitap şekilleri sebep oluyor,tanıyanlar bilir ilk günlerimizden beri söylediğimiz bir şey var bizler tartışmayı ,sanal ortamdaki kişileri sanki gerçek dünyada karşımızda oturuyormuş gibi hitap etmeyi öğrenmeliyiz.
           Yönetimdeki arkadaşlar olarak hiç bir zaman bizim gibi düşünmeyen bizden değildir,dostumun küsü benimde küsümdür gibi bir düşüncemiz olmadı böyle birşeyde olamaz.Genel forum ilkesi olarak bunun aksini idda eden olursada ,her türlü fedakarlığada ben kendim şahsım adına hazırım,hepinize saygılar..
Cem ALOĞLU
A Rh + 1968 Karamürsel KOCAELİ

Çevrimdışı İsmail MANAV

• Dost Avcı
« Yanıtla #43 : 01 Mayıs 2010, 05:33:16 »
Avcılık yasa tasarısı hakkında konu açıldı tam kesin bilgi sahibi olan var ise paylaştığında konu formumuzda tartışılır,yapabileceğimiz konusunda karar almaya çalışırız
cem bey bu konu hakkında ben bıraz ugrastım yasa bende var ve bır avukat dostuma yolladım okudu ve ınceledı sonuc bızım ıcın cok kotu malısef yanı yakında avcılık bıtıyor yada parası olana var dıyor yanı her yer paralı avlaga donuyor zaten bu oyunlar coktandır var ben bunları ve bunları yapmaya calısanları cok ıyı tahmın edıyorum
bız avcılar hıc bır zaman bırlık olamadık dunyanın en kotu sıvıl toplum orgtuyuz malısef belkı bazı seylerı assaydık bırlık olsaydık ses getırseydık bunlar basımıza gelmezdı fakat yanlıs yaptıgımızı yakın bır zamanda gorucegız cok yazık
İsmail MANAV
1965 İSTANBUL

Çevrimdışı İsmail MANAV

• Dost Avcı
« Yanıtla #44 : 01 Mayıs 2010, 05:49:53 »
1 adna bey bızım 3 tane sıtemız var ve sız bu sıtelerden bırıne gırdınız ılk mesajınızda kıf hakkında bır sey yazdınız yanı kuyuya bır tas attnız baktınıkı cok yogun tepkı aldınız cevanız ne oldu yaaaaaaaaaa ben ınsanların tepkısını olcmek ıcın yazmıstım kötu bır nıyetım yoktu dedınız kactınız dımı cevap yazmadınız cunkı orda hepsı sızın gorsunuzde dıyıl bızım gorsumuzde
2 benım hıc bır meselem yojtur ve asla kımse karsısında kuculmem yazmana dıkkat et once bak ben nasıl yazıyorsam sende oyle yaz yada hıc yazma bana
ben sıteye yenı uye oldum fakat bu sıtede cok yonetıyı tanırım azda olsa gorusurm 45 yada 545 mesaj onemlı dıyıl mesajın cokluguna goremı deger verılıyor yoksa
İsmail MANAV
1965 İSTANBUL