Gönderen Konu: Avrupa Birliği Çulluk Yönetim Planı II  (Okunma sayısı 8548 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vet.Hek.Serhat TORUN

  • Bölüm Editörü
  • *
  • İleti: 168
  • Karma: 0
Avrupa Birliği Çulluk Yönetim Planı II
« : 18 Şubat 2010, 15:23:57 »
Avrupa Birliği Çulluk Yönetim Planı IIAvcı dostlar merhaba
   Sizlerle bu ay geçen aylarda başladığımız Avrupa Birliği Çulluk Yönetim Planının devamını paylaşmaya çalışacağız. Bildiğimiz gibi özellikle Marmara,KAradeniz Sahil kesimi ve Ege'de Çulluk başlıca av kuşları arasında yer almaktadır. Keklik populasyonunun bu sayılan bölgelerde neredeyse kalmaması, sulak alanların tahribatı nedeniyle Kaz,Ördek gibi su kuşlarının neredeyse hiç görülememesi gibi ülkemize özgü yönetimsel problemlerin sonucu olarak pek çok avcının favori kuş avı  çulluk avı olmuştur. Ancak burada unutulmaması gereken nokta çulluk neslinin sonsuz olmadığı ve her geçen gün artan avcılık ve ''modernleşme'' baskısı altında nüfusunda azalmalar olduğudur.
   Maalesef ülkemizde Avcılık alanında yetkili kurum ve kuruluşların yetkilerini sadece Avlanma Pulu satmak, bilimsel olmayan kişisel nedenlerle Av alanlarını kısıtlamak ve Kanuni dürüst avcılar üzerine baskı oluşturmak olarak kullanmaları, gece avcılığı gibi ilkel ve etik olmayan,avcılk ile uzaktan yakından bağdaşmayan katillik derecesindeki tutumlara karşı hiçbir önlem almamaları neticesinde durum ülkemizde daha da vahim bir hal almaktadır. Yıllar önce bu dağlarda keklik bitmez diye düşünüp şu an o kekliklerin nasıl olup ta bittiğine şaşıran avcı büyüklerimiz gibi bizler de nasılsa bu ormanlarda çulluk bitmez diye düşünürsek ileriki yıllarda nerede bu çulluklar diye sormamız uzak bir ihtimal değildir. O yüzden mutlaka gerekli çalışmalar yapılmalı ve bu nadide ve değerli av kuşunun sürüdürülebilir bir şekilde avlanmasına çalışılmalıdır.

Dr.Serhat TORUN
Veteriner Hekimi


Tehditler 

 Çulluk populasyonunu etkileyen tehditlerin önemi belirtilmek için aşağıdaki terimler kullanılmıştır.

Kritik:  çok hızlı bir şekilde  ciddi kayıplara yol açan nedenler   (>30% 10 yılda);
yüksek:    hızlı bir şekilde ciddi kayıplara yol açan nedenler a (20-30% 10 yılda );
Orta :  göreceli olarak yavaş ancak belirgin kayıplara yol açan nedenler   (10-20%10 yılda);
Düşük : populasyonda dalgalanmalara yol açan nedenler 
Lokal:  sınırlı ve gözardı edilebilir değişimler 
Bilinmeyen:  populasyonu etilediği bilinen ancak önemi ve genişliği bilinmeyen nedenler   


Habitat kaybı ve değişimleri 

 Avrupa'daki orman alanlarının  son yapılan çalışmalarla (Eurofor, 2005; Lanly, 2005) arttığı gözlenmiştir ve bu durum Orman çulluğu için potansiyel yaşam alanı artışını belirtmektedir.  Ancak bu durum özellikle yumurtlama ve yeni nesil gelişimi sahası olan  Rusya için geçerli değildir 
Orman alanlarındaki artış trendine rağmen şekillenen yeni orman alanlarının Çulluk yaşaması için uygun olmaması düşündürücüdür. Tek tip orman şekillendirilmesi çok yaygındır.  Tüm bu bilgilere rağmen orman alanlarının çulluk nüfusuna etkisi üzerine bilimsel veriler bulunmamaktadır.  Lewis ve Roberts (1993) e göre  Ýngiltere'deki büyük çulluk nüfus azalması olayları 1960 yıllardan sonra uygulanan orman alanlarındaki çalışmalar neticesinde şekillenmiştir. 


Orman Çullukları toprak solucanlarının sayısının çok olduğu ve bulunması kolay olan yumuşak ve bol humuslu yüzeyi olan ormanları tercih etmektedirler. Kozalaklı ağaçlar ile ormanların kaplanması toprağın asitliğini arttırmış ve toprak solucanları için uygun olmayan bir ortam meydana getirmiştir.   

 Ormanlık araziler çulluklar için çok önemli yaşam alanları olmakla birlikte bunun yanında bu kuşlar özellikle kışlama döneminde açık azarizlere, solucan bulabilecekleri meralara ve daha pek çok değişik tip araziye ihtiyaç duymaktadırlar. Çayır meraların hububat tarlalarına dönüştürülmesi de bu türün sayısı üzerinde olumsuz etkileri olmuştur çünkü çulluklar beslenebilmek için sula meralara ihjtiyaç duyarlar. (Hoodless & Saari, 1997; Granval 1993, Duriez et al., 2005b).  Tarım ilaçlarının billinçsiz ve aşırı miktarda kullanımı da tüm canlıları olduğu gibi çullukları da olumsuz yönde etkilemektedir.  (Ferrand & Gossmann, 2001).Orman içi arazilerin değişiminin çulluklar üzeinde etkileri olduğu kadar orman etrafı araziler de çok önemlidir. Özellikle tarımsal arazilerde mücadele ve zirai ürün kapasitesinin arrtıtılma çalışmaları son derece tehlikeli bir durum arzetmektedir.  s.


Yaşam alanı kaybı/değişiminin önemi

Avrupa birliği dışındaki üreme alanlarındaki değişimin önemi Bilinmiyor
Avrupa birliği içindeki üreme sahalarındaki değişimin önemi  Düşük 
Avrupa birliği içindeki kışlama alanlarındaki değişimlerin önemi Orta 


Avlanma


Orman çullukları Avrupa genelinde çok  önemli bir av kuşudur. Slovenya, Hollanda ve Belçika hariç hemen hemen tüm Avrupa Birliği üye ülkelerinde av hayvanları listesinde bulunmaktadır.  Fransa (Ferrand & Gossmann, 2000) tüm Avrupa'da avlanılan kuşların %30-40nın avlandığı ülkedir. Ayrıca ispanya,italya ve yunanistan'da da oldukça fazla sayıda avlanılmaktadırlar. Çulluk avcılığı  fermacı  bir köpek ve çeşitli ekipmanlara gerek duyulduğu için genellikle özel bir avcılık şekli sayılmakla birlikte son zamanlarda bu avcılığı benimseyen avcı sayısında belirgin bir artış şekillenmişt (Ferrand & Gossmann 2001).

 Avrupadaki çulluk sayısının tam olarak bilinememesi nedeniyle yıllık avlanılan hayvan sayısının öneminin ve buı sayının populasyon üzerine olan etkilerini belirlemek oldukça güçtür. Bununla birlikte    Tavecchia et al. (2002) avlanmanın yapıldığı bölgelerdeki yıllık hayatta kalma oranlarının oldukça düşük olduğunu saptamışlardır.  Aynı yazarlara göre avlanma ile oluşan nüfus kaybının doğal nedenlerle oluşan ölümlere eklendiğinde genel oranı %22 civarında arttırdığını bildirmektedirler. Ancak bu durum don-kırağı gibi meterolojik durumlar gerçekleştiğinde ortaya çıkmaktadır.    Ölüm oranına avcılığın etkisi ayrıca Batı Fransa'da da belirlenmiştir (Duriez et al. 2005c)

 Bazı üye ülkelerde  pek çok avcı klüpleri ve birlikleri ile Avcılık Koruma güçleri ile bu kuşların avlanma limitleri sıkı ve etkin şekilde kontrol edilmektedir. (e.g. Club National des Bécassiers,and Bécassiers de France)  Bagaj limitine ek olarak günlük avlanma limitleri kuş sayısı, mevsimsel şartlar,avlanma günleri  ve avcılık durumu gibi çeşitli etkenler göz ününde tutularak belirlenmektedir..
kanat toplama,ağırlık ölçümü ve diğer bilgilerin avcılık klüplerinin ve bireysel olarak avcıların katılımı ile toplanması pek çok Avrupalı avcının katılımı ile sürdürülen bir koruma kontrol çalışmasıdır.(Boidot, 2005).

Avcılık faaliyetleri ve günlük avlanılan kuş miktarları açısından Avrupa'daki durum çulluk populasyonu açısısndan tolere edilebilir gibi gözükmektedir. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki aradaki denge oldukça kırılgan ve hassastır. Özellikle sert kış şartlarında yapılan avcılık ciddi populasyon kayıplarına ve dramatik nüfus azalmalarına yol açabilir. T

Avrupa Birliği içindeki ve dışındaki üreme bölgelerindeki avcılık faaliyetlerinin nüfusa etkisinin önemi: Bilinmemektedir. 
Avrupa birliği içindeki Kışlama Alanlarındaki avcılık faaliyetlerinin nüfusa etkisinin önemi: Düşük 
Dr. Serhat TORUN
1979 POLONYA

"Panta cwrei, oudei menei." Herakleitos. ''Herşey akar,hiçbirşey durmaz...

[

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

  • Dost Avcı
  • *****
  • İleti: 207
  • Karma: 0
    • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Ynt: Avrupa Birliği Çulluk Yönetim Planı II
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2011, 17:56:56 »
Sayın Torun,

Bu çalışmayı paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Çalışma, esasen yaban hayvanlarının hayatta kalma oranlarındaki kriterleri ve özellikle göçmen yaban hayvanlarının avlanma esaslarının bağlı bulunduğu koşulları ve av yönetiminin, göçmen kuşlarda entegre bir şekilde yapılmasının gerekliliğini bir kere daha ifade etmesi açısından önemli.

Öte yandan, Avrupa Birliğinde göçmen kuşlarda limit olmadığını iddia edenlere de ayrıca bir yanıt oluşturuyor.

Tekrar teşekkür eder, saygılar sunarım.

Mehmet Ekizoğlu
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN