Gönderen Konu: KÖPEK KLÜPLERİ NEDEN GEREKLİ...? ( Alıntı )  (Okunma sayısı 1783 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
KÖPEK KLÜPLERİ NEDEN GEREKLİ...? ( Alıntı )
« : 01 Şubat 2010, 22:07:51 »


Köpek Klüpleri Neden Gerekli...?


           Köpek konusunda ileri ülkelere baktığımızda köpek kulüplerinin kuruluş tarihlerinin çok eskilere dayandığını görürüz. Örneğin Amerikan Kennel Club 1884 , United Kennel Club 1898 , FCI ( Federation cynologique international ) 1911 gibi.

           Bir çok ülkenin bir resmi köpek kulübü ve buna bağlı ırk kulüpleri vardır. Bazı ülkelerdeki resmi köpek kulüpleri Federation Cynologique International’e ( FCI ) üyedirler. FCI ’a uluslararası ulusal köpek klüplerinin federasyonu diyebiliriz.

           Resmi köpek kulüpleri olan ülkelerde, bu kulüplerin yukarıda örneğini verdiğimiz kuruluşlarının çok eski senelere dayanması ve bugüne kadar var olmalarının köpeklere, sahiplerine ve ülkelerine bazı faydaları vardır.

           Her resmi köpek kulübünün tanıdığı köpek ırkları vardır. Bu kulüpler tarafından köpeklerin ırk özellikleri belirlenir, bu kulübe üye olan diğer ırk kulüpleri ve üreticiler bu belirlenen standartlarda köpek ırklarını kulüplerine kayıt eder, üreticilerde bu standartlarda köpek üretirler.

           Bu sayede köpeklerin ırk özelliği korunmuş, secere kayıtları tutulmuş olur. Bu sayede ülkenin köpek ırkları standartları belirlenir, eski jenerasyonlardan bugüne kadar olan gelişmeler belirlenmiş, damızlık köpek kayıtları çıkmış olur.

           Bu köpek kulüpleri tarafından düzenlenecek olan köpek showları ve bazı testler ya da müsabakalar [working trials ( çoban köpekleri, narkotik, arama kurtarma vs. ) , field trials ( av köpekleri ) agility shows ( aktivite, yetenek ) , obedience trials ( itaat ) ] gibi sonucunda köpekler yarıştırılarak en iyi köpekler seçilip derecelendirilir ve ödüllendirilir.

           Bu müsabakalar, neticesinde ülkenin en iyi köpekleri seçildiğinden, her üretici bu yarışmalarda kendi ürettiği köpeğin derece almasını isteyeceğinden, üreticiler için iyi köpek üretmeye ve eğitimciler içinde iyi köpek eğitmeye büyük bir teşvik olur. Ülkedeki üreticilerin iyi köpek üretmesi, köpek sahiplerinin de derecelere girmek için iyi köpeklere sahip olma istekleri köpek ırkının saflığının korunmasında da rol oynar.

           Resmi köpek kulüplerinin diğer bir görevi de kendi ulusal hakemlerini yetiştirmeleri ve eğitmeleridir. Bu hakemler daha sonra uluslararası müsabakalara gidip görev alarak ülkelerinin bu alanda da adını duyururlar. Ayrıca kendi ülkelerinde derece almış köpeklerde uluslararası müsabakalarda yarıştırılarak bu yönden de gerekli tanıtımı yapılır.

           Türkiye gibi kendine has bir köpek ırkı ( kangal ) bulunan bir ülkenin köpek kulübünün olmaması çok büyük bir eksikliktir. Bir ülke kendi köpeğinin tanıtımını ve ırk özelliklerinin korunmasını kendi köpek kulübü ile yapmalıdır. Fakat bizim ülkemizde bu yapılmamış kangal köpeğimiz yabancılar tarafından dünyaya tanıtılmak da ve onlar tarafından istenildiği gibide yönlendirilmektedir.

           Bazı kennel club’ler tarafından Anadolu çoban köpeği, bazıları tarafından Kangal çoban köpeği, gibi isimler alırken bizim bir köpek kulübümüzün bulunmaması, FCI’a üye olamamamız nedeniyle hiç bir söz söylemeye hakkımız olmuyor yada kimse sesini çıkarmıyor.

           Bizim köpeklerimiz hakkında internet ortamında yabancılar tarafından hazırlanmış pek çok detaylı site bulabilirsiniz, fakat kendi ülkemizde kendi köpeklerimiz için yapılmış detaylı bir site ararsanız bulamazsınız. Tarım Ýşletmeleri Gn.Md.nün sitesinde ise bulduğunuz bilgi detaylı olmamakla beraber bu site köpeklerimiz ile ilgili Ýngilizce bilgi almak içinde yabancıların hazırladığı * sitesini referans olarak göstermekle sanki köpeklerimizi yabancılara teslim ettiğimizi teyit etmektedir.

          Bugün Türkiye’de çeşitli ırklarda köpekler görmekteyiz özelliklede büyük şehirlerimizde. Bu köpeklerin nerden geldikleri, secereleri belli olmamakta, köpek sahipleri yetersiz ve halk arasından edindikleri kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle bu köpeklerine bakmaktalar.

           Türkiye’de köpek ırklarının korunması, köpek sahiplerinin bilinçlenmesi, üreticilerin denetlenmesi, gereksiz köpek ithalinin durdurulması için acilen FCI ’a kayıtlı ve Türkiye’nin yapısına uygun ( belki de devlet denetiminde federasyon gibi ) bir köpek kulübünün kurulması gerektiğine inanıyorum. Bu bence sadece avcıların, fanatik köpek severlerin, hayvan severlerin meselesi değil bizim milli bir sorunumuzdur.


Kaynak : Mihav com

Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
KÖPEK KLÜPLERİ NEDEN GEREKLİ...? ( Alıntı )
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2010, 22:18:09 »
 

          ( FCI Yönetim Kurulu 23-24 ve 25 Þubat tarihlerinde Ýspanya'nın başkenti Madrit'te toplanıyor ) Yazısını gördükten sonra kısa bir araştırma yaparken Mihavcom wep sitesinde bu yazıyı gördüm 17-12-08, 04:09 tarihinde yazılmış bir yazı ama hala güncelliğini koruyor paylaşmak istedim hedef gösteren ve sonuca gitmek için acele etmemizi gerektiren bir konu inşallah müspet bir sonuç alacağız emeği geçenlere teşekkür ederim...!
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Tayfun ÖZKAN

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 31
 • Karma: 0
Ynt: KÖPEK KLÜPLERİ NEDEN GEREKLİ...? ( Alıntı )
« Yanıtla #2 : 02 Şubat 2010, 04:27:40 »
23_24_25 şubatı bekleyelim görelim yazılanlar aslında çok acı ama hala fcı üyeliğimizi istemeyen olayların farkında olmayan okadar çok avcı köpeksever geçinen insanlar varki aslında türk köpekçiliğine ihanet ettiklerinin farkında değiller inşallah hayırlı bir haber çıkarda yanlışyaptıklarını anlayıp utanırlar.
                                                            Tayfun Özkan
Tayfun ÖZKAN
1963 BALIKESİR