Gönderen Konu: Anız Yangınları  (Okunma sayısı 4091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

 • Bölüm Editörü
 • *
 • İleti: 207
 • Karma: 0
  • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Anız Yangınları
« : 28 Ekim 2009, 14:59:14 »
Değerli avcılar,
 
Siz de gittiğiniz yörelerde fark ediyorsunuzdur, Anadolu ve Trakya'da anız yangınları doğayı öldürmeye devam ediyor. Anız yakmak yasak olduğu gibi, hem tarıma, hem toprağa, hem de doğaya zarar veriyor.
 
Valiliklerimiz, Ýl ve Ýlçe Tarım Müdürlüklerimiz yeterli mücadeleyi göstermiyorlar.
 
Sonuçta olan her zamanki gibi yaban hayatına oluyor.
 
Avcı kuruluşlarımız gerekli liderliği, öncülüğü gösterirse bir kampanya başlatılabileceğini düşünüyorum.
 
Rastgele,
 
Mehmet Ekizoğlu
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Anız Yangınları
« Yanıtla #1 : 28 Ekim 2009, 16:51:20 »

   Sayın EKÝZOÐLU size sonuna kadar katılıyorum , Anız yakmanın getirdiği zararları Ziraat Mühendisleri Odasının Basın açıklamasını konuya ekleyerek bilimsel olarak'da görebiliriz...!• ANIZ YAKMA ÝLE ÝLGÝLÝ BASIN AÇIKLAMASI •
Þube Başkanımız Ahmet Faruk DEMÝR , anız yakma ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında görüşlerini dile getirdi.


" Ülkemizdeki verimli tarım alanlarının bazı kesimlerinde, bilinçsiz sulama, gübreleme, tarımsal mücadele ve mekanizasyon uygulamaları göze çarpmaktadır. Bu uygulamalar neticesinde giderek çoraklaşan ve yoğun hastalık, zararlı ve yabancı ot problemini gündeme getiren bir bitkisel üretim faaliyeti sürdürülmektedir.

Bu problemlerle, zaten yorgun ve bitkin düşen toprağın üzerindeki atıklarında yakılması eklendiğinde durum daha da ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Özellikle Mayıs Haziran aylarında buğday hasadının arkasından anızların yakılması maalesef bütün engellemelere rağmen önlenememektedir.

Kuşkusuz bütün anız yangınlarının tek nedeni arazi sahiplerinin istekli tutumları değildir. Buna iş makinelerinin çıkardığı kıvılcımlar, bilinçsizce yakılan ve kontrol altına alınmadan terk edilen piknik ateşleri, söndürülmemiş sigara izmaritleri gibi çok az bir dikkatle önlenebilecek davranışların onlarcasını eklemek de mümkündür

Anızı yakma neticesinde gerek tarımsal ekosistem ve gerekse doğal ekosistem tahrip edilmektedir. Özellikle topraktaki Karbon (C) ve Azot (N) dengesi yok olmakta ve tarlalar verimsizleşmektedir. Anız yakmanın neden olduğu bazı olumsuzluklar aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

- Organik madde miktarı azalır,

- Mikrobiyolojik aktivite geriler,

- Omurgasızlar yok olur,

- Toprağın su tutma kapasitesi azalır,

- Toprak verimliliği düşer,

- Erozyon riski yükselir,

- Biyolojik denge bozulur,

- Fiziksel ve kimyasal yapı zarar görür,

- Çevre kirliliği artar,

- Orman vb. yangınlar artar,

- Telefon ve enerji iletim hatları zarar görür,

- Trafik kazası ihtimali yükselir.

Bu noktada, çiftçilerimizin zamandan kazanmak ve toprağı daha kolay işlemek düşüncesi ile yakma uygulamalarına meydan vermemek için; biçim yüksekliğinin mümkün olduğunca kısa olması sağlanmalıdır. Anızlı toprak işlemede kolaylık sağlayan sap parçalayıcı makinelerin kullanılmasının yaygınlaştırılması hedeflenmelidir. Ayrıca ülkemizde uygulamada önemli eksikliği görülen, makine gruplarından birisi olan anıza ekim makineleri, ikinci ürün olarak ekim yapılacak bölgelerde, çok önemli bir mekanizasyon aracı olduğunun, bilincine varılarak anıza ekim makinelerinin kullanılmasının yaygınlaştırılması gerekmektedir. 

Bölgemiz genelinde görülen kuraklıkda dikkate alınarak, hasat sonrası arazide kalan anızların yakılmamasına özen gösterilmelidir.

Doğal kaynakların geçmişten bizlere miras kalmadığı gelecek nesillerden ödünç alındığı bilinç çerçevesinde kaynakların korunması ve sürdürülebilir tarım için anız yakma gibi çağdışı uygulamalara son verilmelidir. " 


Kaynak : http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8723&tipi=2&sube=11.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı H.Ata HALICIOĞLU

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 985
 • Karma: 0
Ynt: Anız Yangınları
« Yanıtla #2 : 28 Ekim 2009, 17:59:29 »
Bu hafta Afyon'dan dönerken yine anız yakıldığına üzülerek şahit oldum!
Ata Hulusi HALICIOĞLU
1978 İZMİR

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

 • Bölüm Editörü
 • *
 • İleti: 207
 • Karma: 0
  • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Ynt: Anız Yangınları
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2009, 22:29:45 »
Valiliğe yazdığım yazının cevabı:

Sayın Mehmet EKÝZOÐLU;
Ankara Valiliği'ne Bilgi Edinme yoluyla yapmış olduğunuz başvuruda anız yakma konusundaki işlemler ve anız yakmanın engellenmesi amacıyla yapılmış olan işlemleri sormaktasınız.Konu Valilik aracılığıyla Kurumumuza intikal etmiştir. Ancak Kurumumuz   Anız yakma fiili ile ilgiliri olarak eğitim çalışması yapmaktadır. Çiftçilerin bu konuda bilinçlenmesi amacıyla eğitim çalışmaları yapmaktadır. Bu konudaki cezai işlem ve yükümlülükler Çevre ve Orman Bakanlığı'na aittir.
Sormuş olduğunuz uygulanan cezai işlemler ve yapılan çalışmları Ankara Valiliği'ne Çevre ve Orman Ýl Müdürlüğü'ne sunulmak üzere tekrar sorabilir veya Çevre ve Orman Ýl Müdürlüğü'nden bizzat bilgi alabilirsiniz.
Ýlginize teşekkür ederiz....

Ankara Ýl Tarim Müdürlügü  Tel : 0312 344 59 50   Fax : 0312 315 60 07
ÇEY Þube Müdürlüğü Tel : 0312 315 76 20-21 Fax : 0312 327 21 58
Basin Yayin Enformasyon Tel : 0312 315 76 20-21 / 110    Fax : 0312 327 21 58
ankaratarim@mynet.com

Girişimlerim devam edecek..
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Nedim UYSAL

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1181
 • Karma: 0
 • Tepebaşı Avcılar Derneği Şirintepe Mh.Karaca Sk.24
Ynt: Anız Yangınları
« Yanıtla #4 : 11 Kasım 2009, 00:01:45 »
Sayın Mehmet EKÝZOÐLU sizi bu duyarlı davranışınızdan ötürü tebrik ederim. Bütün avcı dostlarımızında bu konularda duyarlı olması dileklerimle.
Nedim UYSAL                    0 530 746 11 70
1970 ESKİŞEHİR             0 222 320 30 35

Eskişehir Tepebaşı Avcılar Derneği Başkanı

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

 • Bölüm Editörü
 • *
 • İleti: 207
 • Karma: 0
  • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Ynt: Anız Yangınları
« Yanıtla #5 : 25 Aralık 2009, 14:57:02 »
Manisa Tarım Ýl Müdürü Ömer Çelik:
Anızlı tarlaya doğrudan ekim yapabilen mibzerle anız yakmanın önüne geçeceğiz
 
24-Aralik-2009 Persembe- Haber Merkezi  
 
 
 
  
Manisa Tarım Ýl Müdürlüğü, anızlı tarlaya doğrudan ekim yapabilen mibzer aldı. Bununla hububat hasadı sonrası anız yakmaların önüne geçilmiş olacak. Böylece hem yangın çıkmayacak hem de toprağın verimi azalmayacak.

Tarım Ýl Müdürlüğü, hububat tarımından sonra ikinci ürün mısır ekimlerinde, toprak işlemeden doğrudan anıza ekim yapabilen mibzeri çiftçilerin hizmetine sundu.
 
Tarım Ýl Müdürü Ömer Çelik, yeni mibzerin dört sıralı, "havalı" tabir edilen pnömatik ve aynı zamanda tohumla birlikte gübre atabilen, hidrolik kontrollu modern bir ekim makinesi olduğunu belirtti.
 
Ýl genelinde 46 bin 863 dekar alanda buğday sonrası ikinci ürün olarak mısır ekildiğini hatırlatan Çelik, çiftçilerin hasat sonrası tarlayı toprak işleme aletleriyle düzelterek ekime hazır hale getirdiğini kaydetti.
 
Tarlanın eski usul işlenmesinin hem zor olduğunu hem de ek maliyet getirdiğini vurgulayan Tarım Ýl Müdürü Çelik, "Bundan dolayı çiftçilerimiz, ikinci ürün için zaman kaybediyordu. Tarlanın hububat hasadı sonrası tekrar ekime hazırlanması için ortalama 15 güne ihtiyaç var. Bazı çiftçilerimiz, hububat anızlarından kurtulmak amacıyla son derece zararlı ve cezai müeyyidesi olan yakma gibi çağdışı yöntemlere başvuruyordu. Anız yakmak toprak verimliliğini azaltması, çevreyi kirletmesi, canlıları yok etmesi, organik madde miktarını azaltması ve orman yangını gibi birçok olumsuz sonuçlara sebep oluyordu." dedi.
 
Yeni mibzeri çiftçilere teşvik amacıyla kullandıracaklarını belirten Ömer Çelik, temin etmek isteyenlerin bakanlığın uyguladığı yüzde 50 hibeli Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programından istifade edebileceğini sözlerine ekledi.
Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN

Çevrimdışı Mehmet EKİZOĞLU

 • Bölüm Editörü
 • *
 • İleti: 207
 • Karma: 0
  • Mehmet EKİZOĞLU Blog Spot
Ynt: Anız Yangınları
« Yanıtla #6 : 11 Ocak 2010, 23:06:38 »
T.C.

ANKARA VALÝLÝÐÝ

Ýl Çevre ve Orman Müdürlüğü

Doğa Koruma ve Milli Parklar Þube Müdürlüğü
 
Sayı     : B.18.4.ÝÇO.4.06.06/62                                                                                             11/01/ 2010

Konu   : Bilgi Edinme Başvurusu                     

 

Sn : Mehmet EKÝZOÐLU

 

Ýlgi      : 11.11.2009 tarihli Elektronik Bilgi Edinme Başvurusu.

 

Valiliğimize 11.11.2009 tarihli anız yakılmasının önüne geçilmesi ile ilgili alınan tedbirler konulu bilgi edinme başvurunuz incelenmiştir.

 

Müdürlüğümüzce anız yakılması fiilinin işlendiğinin tespiti halinde 2872 sayılı Çevre Kanununun 5491 sayılı yasa ile değişik 20 nci maddesinin ilgili fıkraları gereği işlem yapılmakta olup, idari para cezaları uygulanmaktadır.

Bilgilerinize rica ederim.

 

Nasip KAZAK

Ýl Müdürü a.

Ýl Müdür Yardımcısı V.

 

Dağıtım:

- Ankara Valiliği

- Sn.Mehmet EKÝZOÐLU

Mehmet EKİZOĞLU
1973 Yenipazar AYDIN