Gönderen Konu: İngiliz Setter Standartları  (Okunma sayısı 10470 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vet.Hek.Serhat TORUN

  • Bölüm Editörü
  • *
  • İleti: 168
  • Karma: 0
İngiliz Setter Standartları
« : 16 Haziran 2008, 19:02:59 »
ENGLISH SETTER


ORJIN : Büyük Britanya.

GEÇERLÝ STANDARTIN YAYINLANMA TARÝHÝ : 24.06.1987.

KULLANIM AMACI :   Fermacı köpekler.

 F.C.I. SINIFLANDIRMASI :   Grup   7   Fermacı Köpekler.
      Bölüm   2.2   Ýngiliz ve Ýrlanda Pointer      ve Seterleri,s eter
SAha çalışmalrına uygun

GENEL GÖRÜNÜM :  Orta büyüklükte, hatları belirgin, nazik,şık görünüş ve hareketlilik.

DAVRANIÞ VE MÝZAÇ : hırslı,aktif ve duyuları gelişmiş. Arkadaş canlısı ve iyi huylu

BAÞ : Yüksekte tutar, uzun ve  makul derecede yana eğik durur.

KAFATASI BÖLGESÝ :
Kafatası : bir kulaktan diğerine oval,bir miktar beyin odacıklarını belil eder,alın kemiği çıkıntısı belirgin ve iyi gelişmiştir.

YÜZ BÖLGESI :
Burun :  derinin rengine bağlı olarak değişmekle birlikte burunun rengi siyah veya karaciğerdir. Burun delikleri geniştir.
Burun yüz bölgesi ( somak) :  orta derecede derin ve  oldukça kare şeklindedir., from stop to point of nose should be equal to length of skull from occiput to eyes.
Dudaklar : Çok sarkık değil..
Çene ve Dişler : Çene kuvvetli ve eşit uzunlukta, mükemmel düzenli ve tam bir kesici ısırışa sahip. Tüm dişlerin sağlam olması arzulanır.
Gözler : Parlak, nazik ve etkileyici bakışlara sahiptirler. Kahverengi ile siyah arasında göz rengi değişebilir ancak ne kadar koyu olursa o kadar iyidir. Sadece Liver Beltonlar da açık renk göz Kabul edilebilir gözler yuvarlak ve çıkıntısızdır.
Kulaklar :  Orta uzunlukta, aşağı kıvrımlı, yanaklara yakın biçimde düzgün bir kıvrımla asılı, ucu kadife gibi, üst kısmı ipeksi tüylerle kaplıdır.

BOYUN :  Tercihen uzun, kaslı ve  yatık, göğüsten  çok hafif  derecede kemerli ve baş ile bileştiği nokta belirgin, omuzlara doğru daha geniş ve oldukça kaslı. Boğaz altında asla çıkıntı veya sarkma olmaz ve nazik bir görünüşe sahiptir.
VÜCUT : Orta büyüklükte.
Arka : Kısa ve düz.
Bel: Geniş, çok hafif derecede kemerli güçlü ve kaslı
Göğüs :  Derin yapılı, oldukça sağlam ve omuzlar hizasında geniş. Kaburgaların yuvarlaklığı iyi, oldukça esneyebilen ve arka kaburgalar oldukça derin.

KUYRUK :   Arka kısım (popo) ile aynı hizada tutarlar, alt dirsek çıkıntısına kadar uzanmaz, ne çok tüylü ne tamamen çıplaktır. Hafifçe kıvrık veya aşağı meyilli olabilir ancak asla yukarı kıvrılmışolarak durmaz.. tüyler kuyruğun kökü ile birlikte başlar, orta kesime doğru uzunlukları artar  kuyruk ucuna doğru belirgin derecede uzunlukları azalır. Kıllar uzun, yumuşak, parlak ve dalgalıdır ancak asla kıvırcık değildir.  Hareket esnasında canlı ve kesik vari hareket eder, havada tutar ancak arka kısım hizasının üstüne çıkmaz.

 ÖN VE ARKA BACAKLAR

ÖN BACAKLAR :
Omuzlar :   iyi derecede geriye yaslanmış veya yatık vaziyettedir
Dirsekler: :  iyi derecede yerleşmiş ve vucuda yakındır
Kol: :  sağlam ve oldukça kaslı.
Bukağı Kısmı : Kısa,güçlü, sağlam ve yuvarlaktır.

ARKA BACAKLAR :  Bacaklar oldukça kaslı ve iyi gelişmiştir.Legs well muscled including second thigh.  Kalçadan dize kadar uzundur.
UYLUK : Uzun.
BUKAÐILIK ILE INCIK ARASI : iyi kıvrılmış
DIZ : Ne içeri ne dışarı doğru bükülmüş, düzgün bir şekilde aşağı iner.
AYAKLAR :  Ýyi yapili, siki, iyi yapida kemerli parmaklar aralarindaki killar ile korunmaktadirlar..

YÜRÜYÜÞ VE HAREKET : Özgür ve zarif bir yürüyüş, koşmaya ve hızlanmaya hazır.  Dizlerin güçlü hareketleri arka bacakların kuvvetli idaresini gösteriri. En arka, kalça, diz ve dirsekler aynı hizada görülür. Başı doğal olarak yukarıda tutar.

TÜY YAPISI

KILLAR :  en arkadan başa kadar tüylü, kulaklar dalgalı ama kıvırcık değil, yumuşak ve ipeksi   bacaklar da kıllarla kaplıdır..

RENK : Siyah-beyaz  (blue belton), kavuniçi-beyaz (orange belton), limon- beyaz (lemon belton), ciğer-beyaz (liver belton) veya  tricolour, blue belton + kahverengi, ciğer belton + kahverengi, bu tippler de vücutta büyük paftalar olmamalı ancak çiller olmalıdır.

BOY   :
Erkekler : 65-68 cm (25,5-27 ins).  Dişiler : 61-65 cm (24-25,5 ins).

STANDART KOMÝTESÝNÝN NOTU : « Belton » Ýngiliz Seterlerin de ayırıcı bir özellik olan   tüy yapısını belirtmek için kullanılan bir deyimdir. Belton Ýngiltere’de Northumberland yakınlarındaki bir köyün ismidir.  Bu deyim bu ırkın bugünlere gelmesind en önemli paylardan birine sahip olan Mr. Eward Lavarak’ın Ýngiliz Seterler üzerine yazdığı kitapta yer aldı ve tüm dünyaya yayıldı.
HATALARS :  yukarıda anlatılanlar dışında şekillernen her durum hata olarak Kabul edilir. Hatanın önemi hayvanın yaşam kalitesi ve performansı üzerine olan etkileri değerlendirilerek ortaya konur.
 Belirgin olarak fiziksel ve psikolojik bozukluklar gösteren köpekler diskalifiye edilirler.

NOT : Erkek hayvanlar da  iki testis de skrotum da yer alacaktır.
 
 
Dr. Serhat TORUN
1979 POLONYA

"Panta cwrei, oudei menei." Herakleitos. ''Herşey akar,hiçbirşey durmaz...

[

Çevrimdışı Yahya BUDAK

  • Dost Avcı
  • *****
  • İleti: 3356
  • Karma: 0
Ynt: İngiliz Setter Standartları
« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2008, 19:11:23 »
Yahya BUDAK
A Rh + 1965 KOCAELİ