Gönderen Konu: Her Türlü Av İçin Kullanılan Köpekler...!  (Okunma sayısı 3643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
Her Türlü Av İçin Kullanılan Köpekler...!
« : 05 Temmuz 2009, 04:05:06 »
.

Köpek, insanın ellerinde tıpkı sanatçının arzuladığı biçimi alan bir
 çömlek hamuru gibidir.
Bu fiziksel ve psikolojik yoğrulma yüzyıllardır sürüp gider.

 
           Köpeğin kökenlerini ve toplumsal tarihini, insanla kurduğu dostluk ve yaptığı işbirliği kapsamında kısaca gözden geçirdikten sonra, onun fiziksel ve zihinsel yeteneklerini, avcılıktan başlayarak daha ayrıntılı olarak inceleyebiliriz. Avcılık sporu hakkında değişik görüşler vardır. Bu sorunu tartışmanın yeri burası değil. Ne var ki, insan ve köpek av alanında bir araya gelmişler ve karşılıklı sevgi ve neredeyse bir aşk ilişkisi geliştirmişler. Eğer avcılık olmasaydı, insan ile köpek arasında yüzyıllardır yıkılmadan süregiden bu bağ asla oluşmazdı.

           Çok çeşitli avlanma biçimleri ve çok farklı av hayvanları vardır.Yırtıcı hayvanlar, uçan hayvanlar, hızlı koşanlar, inlerde yaşayanlar, kaçanlar ve saldıranlar, gizlenenler ve kendilerini kamufle edenler vardır. çok eski zamanlardan beri köpeğin, insanla aynı avlanma içgüdülerine sahip olduğu söylenir. Ancak, avcı köpek belirli bir genel eğitim düzeyine geldiğinde uzmanlaşmanın başlaması gerekir. Biyolojik ve genetik olarak köpek belirli bir kalıba girmeye öteki memelilerden daha yatkın bir hayvandır. Sadece itaatle ve öğrenmeye uyum sağlamakla kalmamış, birbirini izleyen kuşaklar boyunca sadece uyum sağlama özelliğini değil yeni özellikleri de kendi döllerine iletmiştir. Köpek, insanın ellerinde tıpkı sanatçının arzuladığı biçimi alan bir çömlek hamuru gibidir. Bu fiziksel ve psikolojik yoğrulma yüzyıllardır sürüp gider.

           Yetenekleri nedeniyle köpek herşeyden önce bir avcıdır. Avı bulmaya, onu ürkütüp saklandığı yerden çıkarmaya ve avcının herhangi bir araç kullanarak onu yakalayabileceği bir düzlüğe sürmeye uygun içgüdüleri vardır. Ne var ki, bütün bunlar yeterli değildi ve insan köpeğe başka beceriler öğretti. örneğin durma özelliğine sahip köpek yetiştirdi. Gerek doğal eğilimleri gerekse gördüğü eğitim sayesinde köpeğin avı hissettiği anda ansızın durması gerekiyordu. Bu duraklama anlarında bir heykel gibi hareketsiz olmalı, bütün kasları gerilmeli ve tek pençesini yerden kaldırmalıdır. Bu bir “dikkat” sinyalidir ve burnunun gösterdiği doğrultuda bir av olduğunu avcıya haber verir. Günümüzde avı bulan cinsler, spanieller ve griffonlar bu özelliği taşıyan köpeklerdir. Ýngiliz cinsleri, pointer ve setter de aynı özelliğe sahiptir.

           Ýnsan köpeğe avı getirmeyi de öğretti. Bazı durumlarda av avcının okuyla ( ya da günümüzde, tüfekten çıkan kurşunla ) vuruluyor, ama kaçarak bir yere saklanıyordu. Bu nedenle köpeğe avı getirmesi öğretildi. Ve köpek, herhangi bir yerinden vurulduğunda düşen, çalılıkların ya da bataklık sularının içinde olan avı getirme konusunda uzmanlaştırıldı.

           Terrier de avı ininden çıkarma özelliğine sahiptir. Ormanlarda ya da tepelerde yaşayan pek çok hayvan ( tilki, porsuk, sansar, gelincik ) yeraltında tünel, ağaç gövdesinde kovuk ya da kayaların arasında oyuk açıp saklanır. Gururlu, saldırgan terrier kısa bacakları ve tehlikeli dişleriyle bu vahşi hayvanların açtıkları tünellere girer, zorlu bir savaş vererek onların üstesinden gelir ve onları saklanıkları yerden çıkarır.

           Özellikle Fransa’da monarşi döneminde, geyik ya da tilki avı kalabalık ve görkemli bir biçimde sahnelenen neşeli, büyük olaylar haline geldiğinde, Grand Bleu Gascogne, Poitevin ve Chien d’Artois gibi soylu cinsler geliştirildi. Bu köpekler avcıların çaldıkları borular, attıkları çığlıklar, atlılar arasında ve onları sevk etmekle görevli olan kişilerin eşliğinde görevlerini yerine getirdiler.

           Lorraineli I. Charles’ın saltanatı sırasında, müsadere edilmiş topraklar üzerinde, kralın köpeklerini yetiştirmek ve eğitmek için yetmiş kadar orman ve neredeyse sekiz yüz kadar kraliyet parkı oluşturuldu. Ve Fransa Kralı XI. Louis öylesine ateşli bir avcı ve öylesine düzenli bir adamdı ki, her şeyi en uygun mevsiminde yapardı: yaz ve güz aylarında savaş, kış aylarında geyik ve ayı avı, bahar aylarında şahinlerle av. Kralın av tutkusu öylesine büyüktü ki, ölüm halindeyken, kımıldayamayacak kadar hastayken bile, son saatlerini kraliyet yatak odasında fare yakalayan köpekleri seyrederek geçirdi.

           Ava çılgınlık derecesinde düşkün bütün krallar arasında, Danimarka ve Ýngiltere Kralı Büyük Canute’nin özellikle ihmal edilmemesi gerekir. Bu kral 1016 yılında, soylulara ait olmayan ve buna rağmen kraliyet avlanma alanında görünen her köpeğin bacaklarının kırılmasını emreden bir ferman çıkardı.

Kaynak : Kuçukuçu net


.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Serkan KARTALKAYA

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 4499
 • Karma: 0
Ynt: Her Türlü Av İçin Kullanılan Köpekler...!
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2009, 04:16:20 »
kaptanım tesekkurler emeklerıne saglık aklım krallara takıldı ne psıkopatlar var mıs dunyada
Serkan KARTALKAYA
A Rh + 1982 Kağıthane İSTANBUL      

Çevrimdışı Ramazan ŞAHBAZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1457
 • Karma: 0
 • Araştırmacı Gazeteci...:)
Ynt: Her Türlü Av İçin Kullanılan Köpekler...!
« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2009, 06:23:09 »
Teşekkürler Kaptan
Ramazan ŞAHBAZ
A Rh + 1988 KONYA


Çevrimdışı Mustafa EROĞLU

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1791
 • Karma: 0
 • NE MUTLU TܓRKܓM DİYENE
Ynt: Her Türlü Av İçin Kullanılan Köpekler...!
« Yanıtla #3 : 05 Temmuz 2009, 06:57:45 »
eline saglik kaptanım harika bir yazi olmus
Mustafa EROĞLU
1987 Sarıgöl MANİSA 


Çevrimdışı Hüseyin SÖNMEZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 37
 • Karma: 0
Ynt: Her Türlü Av İçin Kullanılan Köpekler...!
« Yanıtla #4 : 25 Ocak 2010, 05:28:21 »
bana göre   çok amaçlı   kuş köpeği   kurzhaar  derim  ama herkesin görüşüne  seygım  var  tüm avcılara   rasgele
Hüseyin SÖNMEZ
1952 DENİZLİ