Gönderen Konu: YAVRU KÖPEKLERİN BESLENMESİ  (Okunma sayısı 4136 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vet.Hek.Serhat TORUN

  • Bölüm Editörü
  • *
  • İleti: 168
  • Karma: 0
YAVRU KÖPEKLERİN BESLENMESİ
« : 20 Haziran 2009, 00:45:10 »
Merhaba Avcı Arkadaşlar;
 Bu ay yeni alınan yavruların beslenmesi üzerine internetten bulduğum güzel bir makaleyi sizlerle paylaşmayı uygun buldum. Malum önümüz bahar ve pek çok avcı arkadaşımızın bu dönemlerde yeni yavruları olacak. Yavruluk dönemi bakım ve besleme köpeğimizin hayatının tümünün gidişatını etkileyeceği için çok önemlidir. Bir yavru yavruluk döneminde ne kadar iyi bakılır ve beslenirse tüm hayatı boyunca daha sağlıklı olur ve daha uzun ömürlü olur. Kulaktan dolma pek çok yalan yanlış bilgilerle her yıl yüzlerce yavru köpek maalesef heba olmakta ve ülkemiz avcılığı ve av köpeği yetiştiriciliği derin yaralar almaktadır. Öyle ki hatalı bakım ve beslemeye bağlı olarak bir sezonda iki üç köpek değiştiren kişiler tanımaktayım. Hatayı asla kendilerinde aramayıp köpeğe,mamakara, hastalıklara sığınan bu kişiler aslında hatanın en büyüğünün kendilerinin olduğunu bilmemektedirler.  Umarım bu yazımda paylaşacağım bilgiler sizlere bir nebze olsun yardımcı olacaktır. Elbette yavru köpeğinizle ilgili her türlü bilgiyi Veteriner Hekiminizden almanız, onun belirleyeceği aşı ve antiparaziter programı aksatmamanız da gerekmektedir.
 Yazının bir kısmı http://www.peteducation.com/  isimli siteden alıntıdır.

Yavruluk dönemi hızlı bir büyüme ve gelişimle karakterize bir dönemdir. Yavru köpekler yetişkin köpeklere göre oldukça farklı miktarlarda besine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden köpeğinizi ilk yıl yavru köpek olarak değerlendirip ona göre beslemelisiniz. Pek çok ticari mamanın yavrular için özel mamaları bulunmaktadır. Bu mamalarda protein, kalsiyum ve fosfor düzeyleri oldukça önemlidir.
Ýlk günlerde besleme
Yeni bir yavru evinize geldiğinde ilk günlerde uygulanacak en iyi yöntem onun annesinin yanında yediği mama ile beslemektir. Daha sonra yavaş yavaş hekiminizin size önerdiği mamaya geçiş yapabilirsiniz.  Köpeklerde mama değişiklikleri için yavaş yavaş adapte edilerek uygulanmalıdır  ve 7-10 günlük bir süre içinde eski mamadan yeni mamaya %100 geçiş tamamlanır.  Bunun için önce bir iki gün %75 eski mama-%25 yeni mama karışımı verilir, daha sonra oran %50-50 ye değiştirilir ve son bir iki gün de %25 eski mama %75 yeni mama karışımı ile beslenir. Birden yapılacak mama değişiklikleri barsakları hazırlıksız yakalayacağı için ishal gibi istenmeyen durumlara yol açabilir
Gıda türü
 Üç değişik kategoride üretilmiş köpek mamaları bulunur.
Kuru mamalar
Yarı nemli mamalar
Yaş mamalar
Pek çok köpek eğitmeni ve veteriner hekim kuru mamaları tavsiye etmektedirler. Çok azı da yarı nemli mamaları önermektedirler.  Yaş mamalar tipik olarak yüksek miktarda yağ içerirler ve %80-83 oranında su ihtiva ederler. Bu oran da onları oldukça pahalı ürünler haline sokmaktadır. Yarı yaş mamalar da %55 civarında su içerirler ve tuz veya şeker oranları yüksektir.   Kuru mamalar ise sadece %9-11 oranında su içerirler ve içeriklerindeki besin maddeleri diğer mama türleri ile neredeyse aynıdır. Bu tip mamalar oldukça ekonomik, kullanımı kolay ve yavru köpekler için daha uygundurlar.
Belki de kuru mamalar ile beslemenin en önemli avantajı yavru köpeklerin diş ve dişetleri için faydalı olmalarıdır.  Genellikle yumuşak gıdalar ile beslenen köpeklerde olası bir diş ve dişeti problemi oranı oldukça yüksektir.  Bu tip köpeklerde diş taşı, tartarlar, çeşitli apseler, diş çürüğü ve kaybı gibi pek çok sorun şekillenmektedir.  Ayrıca tüm bu problemler genelde ağız kokusuna yol açmaktadır.  Ayrıca kuru mamaları depolamak kolaydır, benzerlerine göre daha ucuzdurlar, daha az kokarlar ve tatları daha caziptir. 
Köpek mamaları konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri da ödediğiniz paranın karşılığını alabilmenizdir.  Ekonomik sınıf mamalar genelde çok ucuzdurlar ve en ucuz içerikle üretilirler.  Enerji değerleri daha düşük olmakla beraber asıl sorun bu mamaların üretiminde kullanılan düşük sindirilebilirlikli protein içeriğidir. Bunun anlamı bu proteinler köpeğinizin sindirim kanalından olduğu gibi geçip sışkı ile dışarı atılacak ve köpeğinize hiçbir fayda sağlamayacaktır. Kaliteli markalar Super Premium ve Performance isimleri ile sınıflandırılırlar ve içerik olarak çok daha kaliteli maddeler kullanırlar.  Bu mamalar ile yavrunuzu beslediğinizde köpek yediği tüm maddelerden yararlanacak ve boşa dışkı yapmamış olacaktır. Orta kaliteli mamalar ise isimlerinden de anlaşılacağı gibi iki türün ortasında yer alan mamalardır. 
Burada unutulmaması gereken mama poşetlerinde bilgilerin her zaman doğruyu yansıtmadığıdır. Özellikle sindirilebilirlilikle ilgili bilgiler yanlış olabilir. Bu konuda mutlaka veteriner hekiminize danışarak mama seçimini yapmanız gerekmektedir.
Sevgili Avcı dostlar burada eklemek istediğim önemli bir husus ülkemizde büyük hipermarketlerde satılan ekonomik sınıf mamaların maalesef çok kalitesiz olduğu ve asla ama asla yeni yavrunuzu bu mamalarla beslememenizdir. Sindirilebilirlik konusunda aklınızda soru işareti varsa kolayca mamanızı  deneyebilirsiniz. Bir gün boyunca köpeğinize verdiğiniz mama miktarını not edin. Daha sonra köpeğinizin bir günlük dışkı miktarını da ölçün. Aradaki fark size sindirilebilirlik hakkında bilgi verecektir. Siz köpeğinize 350 gr mama verip gün sonunda eğer 300 gr. Dışkı ile karşılaşmış iseniz bu durum mamanızın sindirilebilirliği konusunda şüphe uyandırır.
Ayrıca illa mama ile mi besleyeceğiz? Ev dietleri olmaz mı? Gibi bir soru akla gelebilir. Elbette ev yemekleri ile besleyebilirsiniz ancak bu ev dieti içinde mutlaka bitkisel protein ve yağ ve karbonhidrat kaynakları da olmalıdır. Yavru köpeğiniz için tavuk kemiği haşlayıp içine ekmek doğrayıp vermek yeterli bir besin değildir. Nasıl ki bizlerin bitkisel gıdalara ihtiyacımız varsa köpeklerimizin de olduğunu unutmamalıyız. Hayvansal proteine dayalı bir besleme şekli köpeğinizin ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerden yoksun kalmasına yol açıp gelişimini yavaşlatıcı bir etkiye neden olacaktır. O yüzden en azından yaşına gelene kadar köpeklerimizi elimizden geldiğince iyi şekilde beslememiz bizlere onlarla paylaşacağımız av hayatı açısından avantajlar sağlamaktadır.
Kasap Artıkları-Tavuk kemikleri….
Bizlerin yaş mamalardan daha çok hoşlanmadığımız tek durum yavru köpeklerin kasap artıkları-tavuk kemikleri ile beslenmesidir. Asla başlamamnız gerektiğini birkez başlarsanız sonunun gelmeyeceğini pek çok köpek sahibine söyleriz.  Pek çok besleme uzmanı hazır ticari mamaların bu tarz köpek sahiplerinin hazırladığı gıdalardan çok daha faydalı olduğunu bildirirler. Ayrıca bu durum pek çok bilimsel çalışma ile de kanıtlanmıştır.  Bu tarz gıdalar yüksek oranda kalori içerirler ve vitamin mineral ilavesi yapılasa bile  genellikle besin dengeleri sağlanamaz       
Yavru köpekler bu tip gıdalarla beslenmemelidirler çünkü yavruların sindirim kanalları tam olarak gelişmediğinden bu tip gıdaları sindiremezler ve sulu dışkı veya ishal gibi durumlar şekillendirirler. Bu tip gıdalar köpeğin midesini doldurur ancak onun ihtiyacı olan besin maddelerine sahip olmadığı için yeterli olamazlar. Bu gıdalar ile besleme sonucu yalvarma-yiyecek dilenme- yerden yiyecek toplama gibi istenmeyen kötü huylar gelişebilir.   
Ýnek sütü sorunlara yol açabilir…
Ýnek sütü şeker olarak laktoz içerir.  Köpeklerde bu laktozu sindirecek  laktaz enzimi bulunmaz. Bu yüzden süt verilen köpeklerde ishal veya sulu dışkı şekillenir.  Pek çok insan laktaz enzimine sahiptirler. Bu  insanlarda laktoz intolerans şekillenmez. Köpeklerde taze süt ile besleme gerekmez.
Besleme Þeması
Yavru köpeğin beslenme şeması sizin günlük programınıza göre düzenlenebilir.  Yavrunun önüne bir kap mama koyup o istediği zaman yesin şeklinde bir besleme şekli doğru değildir.  Yemeği yerken siz yanında olmalısınız ki böylece köpeğinizi bir sisteme sokabilirsiniz. Böylece belli saatlerde belli işleri yapmaya köpeğiniz alışmış olur. Altı aylıktan ufak yavrular günde 3 kez, altı aylıktan büyükler günde iki kez beslenmelidirler.
Belirli zamanlarda beslenen köpekler beslenme sonrasında eğitime alınabilir ve böylece daha kolay eğitilmeleri sağlanabilir.
Beslenme sonrası köpeğe belirli bir dinlenme zamanı tanımalısınız. Çocukların yemekten sonra bir-bir buçuk saat   onunla oynamasına izin vermeyin böylelikle midesi normale döner ve mide dönmesi dediğimiz ciddi durumdan kaçınmış olursunuz.

Mama miktarı
 Yavru bir köpeğe verilecek günlük mama miktarı genellikle mama torbalarlının arkasında yazandan daha az miktardadır. Tecrübelerimize göre bu miktarların daha azı yavru için yeterli olabilmektedir. Gerekli miktarı kendi deneyimleriniz veya veteriner hekiminiz ile birlikte belirleyebilirsiniz. Unutulmaması gereken noıkta ise her zaman taze suyun bulunması veya mama yendikten hemen sonra su verilmesi gerekliliğidir. Veteriner Hekimlerin en sık karşılaştığı sorun 18 aydan küçük köpek sahiplerinin köpeklerin yeterli beslenemediğini ve kilo alıp büyüyemediğini düşünmeleridir. Bu tarz insanlar köpeklerini daha fazla yemeye teşvik etme eğilimindedirler. Asla bu şekilde davrnamyın. Yavru köpeklerin büyüme hızları ve iştahları kullanılan ürüne göre ve onların genetik yapılarına göre düzenlenir. Köpeğinizi olduğundan erken büyümesi için zorlamayın. Bu durum sadece problemlere yol açar. Onlara ihtiyaçları doğrultusunda gıda verin ve bırakın vücutları kendileri için ihtiyaç duyduklarını kendileri alsın.
 


Ödüller 
Ödül gıdaları yavru köpeğinizin kalori alımının %10’unu aşmamalıdır.  Köpeğinizin mamaları onun ihtiyacı olan gıdadır ve sakın köpeğinizin midesini yemekten önce bu tip ödül gıdaları ile doldurmayın.Treats should never account for more than 10% of your puppy's caloric intake (which is not much in Toy breeds). Your puppy's food is his sole source for the nutrition he needs, so do not 'fill up' your puppy on treats before meal time.
Sert çiğneme ödülleri yavrunun eğlenmesi ve diş sağlığı açısından yararlıdırlar. Ayrıca bu türden yiyecekler köpeğin ısırma ve diş gelişimi açısından da faydalıdırlar.
Ödül gıdları eğitim sırasında yapılan doğru ve iyi davranışların ödülü olarak aşırı olmamak kaydı ile kullanılabilirler.
 
Su
Yavru köpekler oldukça fazla s tüketirler.  Kedi veya köpekler vücut yağlarının ve  kaslarının yarısının kaybetseler bile hayatta kalabilirlerken bu durum vücut su oranı için ancak %15dir.  Bu bakımdan su en önemli besin maddesidir.
 Kuru mama ile beslenen her yaş köpeğin mutlaka mamayı sindirilebilmesi için suya ihtiyacı vardır.  Yavru köpekler ayrıca büyüme hızları ile orantılı olarak yetişkin köpeklerden daha çok suya ihtiyaç duyarlar.  Büyüme ile hücresel ve metabolik aktivite oldukça hızlıdır.  Bu aktiviteler pek çok atılması gereken madde üretirler ve kan dolaşımında yeterli su olması gerekir ki bu atık maddeler böbreklerden süzülerek dışarı atılabilsinler.  Yavru köpeğinizin önünde her zaman taze su bulunmalı ve istediği kadar içmesine izin vermelisiniz.
Yavru köpeklere temiz su vermek çok önemlidir. GÝardia, leptospirosis, E. coli ve Cryptosposidium gibi pek çok ölümcül etken suda bulunabilir veya suyu kontamine edebilir
Dr. Serhat TORUN
1979 POLONYA

"Panta cwrei, oudei menei." Herakleitos. ''Herşey akar,hiçbirşey durmaz...

[