Gönderen Konu: Av Dönemi Harici Köpek Bakımı  (Okunma sayısı 6748 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vet.Hek.Serhat TORUN

 • Bölüm Editörü
 • *
 • İleti: 168
 • Karma: 0
Av Dönemi Harici Köpek Bakımı
« : 20 Haziran 2009, 00:43:37 »

Merhaba değerli Avcı dostlarım.
Bir sezonu daha hep birlikte acısıyla tatlısıyla geride bıraktık. Artık tüm beklentilerimiz ve umutlarımız gelecek sezonla ilgili. Pek çoğumuz tüfeklerimizin bakımlarını yaptık,temizledik,yağladık aynı şekilde av kıyafetlerimiz yıkandı,temizlendi ve özenle gelecek sezona kadar dolaplarımızdaki yerlerini aldılar. Peki ya bizim avdaki en büyük dostumuz, yardımcımız köpeklerimiz??? Onlar ne durumdalar? Onlarla ilgili ne gibi düzenlemeler, önlemler alıyoruz???
Bu ayki yazımda sizlere bu konu hakkında genel bilgiler vermeyi düşünüyorum. 
Pek çoğumuz takip ediyoruzdur Mart Nisan ayları pek çok yavru köpeğin doğduğu,sahiplenildiği ve aileye yeni bireylerin katıldığı bir dönemdir. Eve alınan yavru köpeklerin temel eğitimi, tuvalet eğitimi,bakımı ve beslenmesi konusunda daha önceki yazılarımızda bilgilerimizi sizlerle paylaşmıştık. Zaten yeni gelen bir yavru her zaman ilgi odağıdır ve bakım beslemede problem yaşanmaz ancak eski olan,yetişkin köpeklerde durum biraz daha farklıdır. Pek çok avcı arkadaşımız bu  dönemde köpeklerini sabahtan sabaha sadece yemek vermek üzere görmekte ve tıpkı tüfeklerini dolaplarına kaldırdıkları gibi köpeklerini de yeni sezona kadar deyim yerinde ise ‘unutmaktadırlar’’.
   Burada elbette şöyle bir sonuç ortaya çıkmakta. Canlı bir varlık olan köpeklerimizin av performansları bizim onlara verdiğimiz bakımla ve ilgi ile doğru orantılıdır. Bir sezon önce fırtına gibi esen köpeklerin bir sonraki sezonda performanslarının çok aşağısında kaldığı pek çok tablo vardır ve maalesef bu durum köpekten değil bizzat köpeğin sahibi avcı arkadaşımızdan kaynaklanmaktadır. Kısa başlıklar altında av sezonu harici köpeklerimize nasıl bakmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağım.1-   BESLENME
Av sezonu haricinde köpeklerimizin beslenmesinde elbetteki av döneminde olduğu gibi dikkatli ve özenli olmalıyız. Þişman veya zayıf bir köpeğin, kondüsyonu bozuk bir köpeğin av kabiliyetinin ne denli olacağı hepimizin malumudur. Av sezonunda özellikle sık sık ava giden köpeklerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde protein ve yağ oranı yüksek kalorisi fazla mamalar veya gıdalarla beslerken  av sezonu harici ise köpeğimizin fiziksel aktivitesinin minimuma indiği göz önünde tutularak protein ve yağ içerikleri kısmen düşün olan mamalar veya gıdalar ile beslenmesinde her zaman fayda vardır. Bu sezonda sanki av sezoundaymış gibi beslenen köpeklerde yağlanmalar ve şişmanlama belirecek ve bu durum da sezon içinde köpeğin kondüsyonunun düşmesine avda yeterince performans gösterememesine neden olacaktır. 
Ticari hazır mamalar ile köpeklerini besleyen avcı dostlarımız mamaların protein içeriklerini %22-24 civarı yağ içerikleri ise %8-12 arası olan mamalara geçiş yaparak sezon haricinde köpeklerini daha dengeli besleyebilirler.
Ev dietleri ile köpeklerini besleyen dostlarımız ise daha çok bitkisel ağırlıklı, patates,pirinç, havuç vb gibi dietlere ağırlık vererek köpeklerini besleyebilirler.  Bu noktada maalesef  bu dönemde köpeklerini kuru ekmekle besleyen pek çok avcı vardır. Nasıl ki kendimiz sürekli kuru ekmekle beslenirsek sağlık problemleri yaşarız köpeklerimizin de bizden bir farkı yoktur ve bu tarz besleme son derece yanlıştır.
2-BAKIM
Özellikle bahar ayları başlangıcında köpeklerimizin cilt,tüy,tırnak ve kulak bakımlarını mutlaka yapmalıyız. Bahar aylarında sıcaklıkların artması ile dış parazitler dediğimiz pire bit ve kene aktiviteleri artmakta ve bu tarz parazitlerle bulaşan hastalıklara karşı köpeklerimiz risk altında bulunmaktadırlar.
Dış parazit mücadelesi konusunda veteriner hekim olarak sizlere tavsiyem en güvenilir ilaçları kullanmanızdır. Dış parazit ilacı piyasası tabiri caizse bir okyanus kadar büyüktür ve burada 1 liraya ilaç ta vardır 40 liraya da… ve tüm bu ilaçlar pireleri öldürür… Þimdi  diyeceksiniz ki ‘’ e madem 1 liraya ilaç var neden 40 liralık ilaç öneriliyor ?’’
Dış parazit mücadelesinde ana amaç uzun süre bu parazitlerden kurtulmak ve köpeğe veya insana zarar vermemektir. Pek çok toz veya banyo şeklinde kullanılan ilaçlar direkt zehirdir ve eğer siz veya köpeğiniz bu ilaçlara maruz kalırsa sizi veya köpeğinizi de etkilerler. Ýkinci bir diğer nokta ise etki süresidir. Toz veya banyo ilaçlar o anlık etki ederek köpeğin üzerindeki tüm parazitleri öldürürken ense damlaları veya pire tasmaları 2-3 ay civarında etkili olabilmektedir. Bu yüzden her zaman için tek uygulamada 2-3 ay etkili bir sonucun alınabileceği çözümleri seçmek daha mantıklıdır. Ancak ülkemizde her konuda olduğu gibi bu konuda da dikkatli olmak gerekir zira her tasma veya ense damlası aynı etkiye sahip değildir. O yüzden hekiminizin size önereceği ilaçları kullanırken ilacın etken maddesinin ne kadar olduğuna bakmanızda fayda vardır. Ülkemizde üretilen bir ense damlasının 100 ml sinde 9.7 gr etken madde varken yurtdışından ithal olan aynı üründe 100 ml de 13.4 gr etken madde bulunmaktadır. Görünüşte aynı olan bu iki farklı firmanın ilacından hangisinin etkili olacağını elbette sizler de tahmin edebilirsiniz.
Özellikle seter gibi uzun tüylü köpeklere sahip dostlarımızın bu gibi kontrolleri daha sık yapmaları gerekmektedir zira bit ve pireler uzun tüylü köpeklerde tespiti oldukça güç parazitlerdir.
Bu tip parazitlerin esas zararları taşıdıkları hastalıklardır.Son yılarda kenelerin insanlar üzerinde ne denli öldürücü olabilen hastalıklar taşıdığı bilinen bir gerçekken köpekler üzerinde kenelerin ve pirelerin bulaştırdığı pek çok ölümcül hastalıklar kan parazitleri mevcuttur. Dış parazit mücadelesi bu bakımdan da oldukça önemlidir.
Tırnak bakımı konusunda ise özellikle eklenti parmak tırnakları  yere temas etmediği için kontrolsüz uzayabilmekte ve dönerek köpeğin bacağına batabilmektedir. Bu tırnağın uzunluğunu kontrol etmek ve uzadı ise kestirmek gereklidir.
Kulak bakımı da bu dönemde unutulmaması gereken bir konudur. Köpeklerin Kulak kanalları L şeklinde olup insanlar gibi düz bir hat değildir. Özellikle kış avlarında yağmur veya kar gidi dış etkenler ayrıca su apotrları sırasında köpeklerin kulak kanalı içine kolaylıkla su girebilir. Su ve sıcak yani nem bilindiği üzere mikropların üremesi için en uygun koşullarıdır. Bu bakımdan kulak kanalı iltihabı olan Otitis gelişmesi son derece kolaydır ve erken önlem alınmayan vakalarda orta kulak iltihabı kulak zarının delinmesi kalıcı sağırlık denge problemleri gibi pek çok istenmeyen  sonuçla karşılaşılabilir.
3-ANTREMAN-EGZERSÝZ
   Sevgili avcı dostlar. Hepimiz biliyoruz ki köpeklerimiz aslında birer atlettir. Neredeyse bir maraton koşucusu kadar yol kat ederler bir avda.  Elbette ki her iyi atlet gibi köpeklerimizin de formda olmaları gereklidir. Av dönemi içerisinde bu antremanı av esnasında oldukça rahat şekilde gerçekleştirebili köpeklerimiz. Ancak avın kapalı olduğu bu 6 aylık periyotta bu antreman imkanını köpeklerimize bizler sağlamalıyız. En azından haftada bir en az 2 saat rahatça koşabileceği bir imkan sağlamalıyız köpeklerimiz için. Tüm bu antremanlar hem köpeğimizin kondüsyonunu korumasını hem de daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Unutmamalıyız ki köpeklerimiz ne bir tüfektir yağlanıp temizlenip dolaba konacak ne de bir araç kontağı kapatılıp garaja konacak. Canlı varlıklar her zaman gereksinimleri olan ve bu gereksinimlerinin karşılandığı ölçüde sizlere faydalı olan bireylerdir. Unutmayın ki ‘’Ne ekerseniz onu biçersiniz’’

Dr. Serhat TORUN
Veteriner Hekimi
Dr. Serhat TORUN
1979 POLONYA

"Panta cwrei, oudei menei." Herakleitos. ''Herşey akar,hiçbirşey durmaz...

[

Çevrimdışı Ali KAÇANKULP

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 9
 • Karma: 0
Ynt: Av Dönemi Harici Köpek Bakımı
« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2012, 03:20:40 »
hocam emeğinize sağlık
Ali KAÇANKULP
1978 ADANA

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 39
 • Karma: 0
  • EKOMAK
Ynt: Av Dönemi Harici Köpek Bakımı
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2012, 01:25:38 »
Teşekkürler hocam olması gerekenleri yazmışsınız her avcınıda uyması gerekenler.
elinize sağlık
Nuri ÖNEL
1957 Nazilli AYDIN

Çevrimdışı Ali KAÇANKULP

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 9
 • Karma: 0
Ynt: Av Dönemi Harici Köpek Bakımı
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2012, 03:17:30 »
emeğinize sağlık gerçekten faydalı bir konuya değinmişsiniz serhat bey teşekkürler
Ali KAÇANKULP
1978 ADANA

Çevrimdışı İlyas GܓRBܓZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 795
 • Karma: 0
Ynt: Av Dönemi Harici Köpek Bakımı
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2012, 15:54:43 »
hocam paylasım ıcın tesekkurler
İlyas GܓRBܓZ
1971 Dinar İkamet BURDUR 05462460303

[img width=421 height=350]http://i

Çevrimdışı Şaban TERECİ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 4310
 • Karma: 0
  • AYTAÇ İNŞAAT REKLAM TANITIM ve YAPI ELEMANLARI
Ynt: Av Dönemi Harici Köpek Bakımı
« Yanıtla #5 : 21 Şubat 2012, 21:16:00 »
paylaşım için teşekürler
Şaban TERECİ              
A Rh + 1965 İSTANBUL