Gönderen Konu: YİVLİ KIYASLAMALARI  (Okunma sayısı 6647 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Selğuk KARAKğY

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
YİVLİ KIYASLAMALARI
« : 12 Nisan 2009, 17:43:39 »
http://www.federalpremium.com/recommendation/default.aspx

Hangi yivli çapı ne yapar..Merak edenlere üsteki linke girin,bence çok faydalı...

RASTGELE
Ansam Selçuk KARAKÖY
1976 Çorlu TEKİRDAĞ        www.ansamtaxidermy.com

Çevrimdışı Vet.Hek.Hamit AKSAKAL

• Veteriner Hekim
  • *
Ynt: YİVLİ KIYASLAMALARI
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2009, 17:55:18 »
Paylaşım için teşekkürler Ansam bey
Veteriner Hekim Hamit AKSAKAL
A Rh + 1981 Yenice ÇANAKKALE           0 532 492 52 01

[IMG]http://img808.imageshack.us/img808/9521/avcisayfamizci

Çevrimdışı Yalçın ENGİN

• Dost Avcı
  • BURSA MERKEZ AVCILIK ATICILIK SPOR KULܓBܓ DERNEĞİ
« Yanıtla #2 : 12 Nisan 2009, 22:32:37 »
Paylaşım için teşekkürler .
Yalçın ENGİN
A Rh + 1975 BURSA     ** CMAS DALIŞ EĞİTMENi **

[img]http://img842.imageshack.us/img842/7838/94502442.jpg[/i

Çevrimdışı Mustafa SUSUZLU

• Dost Avcı
« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2009, 05:02:00 »
Arkadaşlar babam ve oğlumu izledim bu gece, ağlamaktan gözlerim şişti hanım görmesin diye bilgisayara kaçtım.yaşlanmak bu olsa gerek.siteyi karıştırırken selçuk arkadaşın tavsiye ettiği yivli mermi linkini tıkladım
Bende bi yorum yazayım dedim. Domuz avına meraklı arkadaşlara.
Yirmi sene dağda domuz koşturdum,kah gece kah gündüz bunun 17 yılında yivli tüfek kullandım ilk tüfeğim 7 mm rem magnum.Hayatımı söndürdü her vurduğum domuzu 200-300 metre kan takibiyle buldum ama hep öldürdü.
Mermi öyle hızlı ki (1800 m/sn) domuz ölüyo ama 300 metre sonra anlıyo.
 sonra 30,06. güzel mermi ,iyi geliyo hakkından zebaninin ama iyi yerine denk getirirsen,yoksa çoook kan takibi yaparsın, ama gece fenerle ,ama gündüz köpekle.uğraştırabilir yani seni.
Son yivlim Browning Bar.2. 308 kalibre yani 7,62.daha kolayı herkesin bildiği G.3. mermisi Can dostum Ömer SÜMER inde bir icraatı var o tüfekle Ýzmir Urla da. Tek atış 110 kg bir zebani (domates tarlasında)
Ah dostlar işte domuzun ilacı,neresinden vurursan vur şaap diye gelir sesi merminin illaki tetiği çekene. Doğru tutsuysa sapını tüfeğin.Her zaman olay yerinde kalır domuz ,1 metre bile gidemez.Biz deriz ki buralarda ,balon gibi söndü zebani.Hakikatende olduğu yerde kalır domuz ister kızılcadan vur,ister arka bacağından. tahribatı çok fazla 308 kalibrenin domuzda,nedendir bilmem.
Ama yinede arkadaşlar saygı duyulacak hayvandır domuz,daha doğarken ölmemeye karar vermiş akıllı ,çevik ve cesur selam olsun dağda yaşayan hepsine.SAYGILARIMLA
Mustafa SUSUZLU
1963 İZMİR

Çevrimdışı Ömer SܓMER

• Dost Avcı
« Yanıtla #4 : 14 Nisan 2009, 07:55:25 »
Yorumun icin tesekkurler Musafa Abi.
Ben derimki 308 (7.62 mm) mermi cekirdeginde, Grain (agirlik) , cap ve en onemlisi HIZ Optimum seviyeye ulasmis bir kalibre. Ozellikle 25-300 metrelerde net ve kesin neticeler veren domuz kalibresi.
Diger caplarda mermilerin hizli olusu, deneyimlerle beraber edindigimiz hizli mermi cekirdeklerinden pek randuman alamadigimizi gostermisti. Hatta bunun tam terside, benim 30/30 lever action ayni cap ve agirlikta mermi atmasina ragmen, kac domuzu da yarali gonderdigimizi sen biliyorsun. Zira cekirdegin ardindaki barut hacmi ve gucu domuz icin biraz hafif geliyor. 

Selcuk yine bana kizacak biliyorum, onun fantazilerini susleyen buyuk kalibrelere pek gerek yok Turkiye'de. Ama hemen ardindan da ekliyeyim, bir 338 Ultra Magnum'la veya 375 H&H la buyuk trofe avlarina yapilan atislarin keyfide bir baska. Bu domuzda olsa. Bunuda goz ardi edemem.   
Ömer SܓMER
B Rh + 1967 Alaska ABD

Çevrimdışı Faik TUFAN

• Dost Avcı
  • İnandığı Gibi Yaşamayan Yaşadığına İnanmaya Başlar
« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2009, 13:51:05 »
paylaşım için teşekkürler
Faik TUFAN           0 530 566 8626
0 Rh + 1972 Lüleburgaz KIRKLARELİ   

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2009, 15:51:50 »
kızmıyorum......Þöyle bir başka güzellik var..Remington firmasının belli çaplar için ürettiği bir fişek var...Tek tüfekle 3 ayrı güçde fişek...orta boy-büyük-tehlikeli avlar....(POWER LEVEL fişeğin ismi)

http://www.remington.com/products/ammunition/centerfire/power_level.asp

Malesef Türkiyede mühümmat sıkıntısı...Abuk subuk uçların gelmesi.....büyük problem..

Ansam Selçuk KARAKÖY

Çevrimdışı Özkan GܓLER

• Dost Avcı
« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2009, 19:24:22 »
Özkan GܓLER                  0 542 788 61 08
1975 Çorlu TEKİRDAĞ

Çevrimdışı Ömer SܓMER

• Dost Avcı
« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2009, 20:27:52 »
kızmıyorum......Þöyle bir başka güzellik var..Remington firmasının belli çaplar için ürettiği bir fişek var...Tek tüfekle 3 ayrı güçde fişek...orta boy-büyük-tehlikeli avlar....(POWER LEVEL fişeğin ismi)

http://www.remington.com/products/ammunition/centerfire/power_level.asp

Malesef Türkiyede mühümmat sıkıntısı...Abuk subuk uçların gelmesi.....büyük problem..

Selcuk bence en onemli husus bu. Bu isi bilincsiz, avcilikla hic bir alakasi olmayan, cap, kalibre, yiv-set nedir ve bu tur aktivitelerle uzaktan yakindan alakasi olmayan, yivli tufegi askerdeyken hasbel kader eline bir kac kez almis adamalara, silah sectirip, kalibre secimini yaptirirsan, elbette tutar M-16 yi av silahi diye memlekete sokarlar.

Bakin mubala etmiyorum, bu olay yaklasik 10 sene once falan oldu ve gazetelerde avci olan yazarlar tarafindan baya bir elestirildi. 4 mm capindaki bir mermiyle memlekette kac cesit av hayvani avlayabilirsiniz? Helede taktik silahi olarak dizayn edilmis A-4 ve M-16 silahlariyla.

Birkere Turkiye'deki av hayvanlarini iyi taniyan bir biyologun onculugunde, ama kesinlikle ve kesinlikle trofe avlarindan anlayan bir avci temsilcisinin bulundugu bir av komisyonuyla bu tur silah ve kalibre tercihleri yapilmalidir.

Yoksa kurumun hangi silahtan ve hangi kalibreden daha cok kar marji elde edecegi silahlari alip memelekete sokmaktan ne memleketteki biz avcilara, nede kurum ve kuruluslar fayda saglayacaklardir.

Yasaklarla, ki helede bu Atadan gelme bir hastalik olan silaha karsi milletce duskun olmamizin da verdigi bir zaafla, yasaklara karsi ilgi ve alaka had safhalara cikiyor.

Bunun acik ornekleri bugun Karadeniz ve ic Anadolunun ozellikle Burdur ve Isparta yorelerinde acikca goruyoruz (bu benim gorduklerim ki gormedigim daha ne yoreler var). Korkunun ecele faydasi yok. Tamam silah edinme ve ruhsatlandirma olarak belki bir ABD gibi olamayiz, ama hic degilse bu kadar fahis fiyatlarla vergilendirmek, silahi baski altina almak ne kadar dogru anlamis degilim. Resmen devlet eliyle Mafyalasmak ve vergi yerine resmen harac almaya baslayan devlet kuruluslarini biraz insafa davet ediyorum. Insan psikolojisinin olmazsa olmazi, Yasaklara karsi zaafi unutmamak lazim.

Neyse herhalde bu konu basligi altinda bazi seyleri acikca tartisabilecegiz. En azindan ben kendi adima boyle dusunuyorum.
Ömer SܓMER
B Rh + 1967 Alaska ABD

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
« Yanıtla #9 : 15 Nisan 2009, 02:03:25 »
Tek kelimeyle harika bir yazı....3 kere imza atarım altına....Ömer bey...
Ansam Selçuk KARAKÖY

Çevrimdışı Yahya BUDAK

• Dost Avcı
« Yanıtla #10 : 15 Nisan 2009, 02:24:15 »
Paylaşım için teşekkürler
Yahya BUDAK
A Rh + 1965 KOCAELİ

Çevrimdışı H.Ata HALICIOĞLU

• Dost Avcı
« Yanıtla #11 : 15 Nisan 2009, 03:16:16 »
Ömer Abi,Sevgili Hemşerim ellerine,kalemine,yüreğine sağlık!
Ata Hulusi HALICIOĞLU
1978 İZMİR

Çevrimdışı Cengiz BUDAK

• Dost Avcı
  • BܓYܓK LOKMA YUT BܓYܓK LAF ETME
« Yanıtla #12 : 15 Nisan 2009, 03:48:54 »
Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ    0 532 701 26 77

Çevrimdışı Uğur MERMER

• Dost Avcı
  • ''İnsanlığa dair bilinen en eski şeydir AV''
« Yanıtla #13 : 22 Nisan 2009, 04:10:28 »
Benim konuyla ilgili birkaç bilgiye ihtiyacım olucak.Rahmetli dedem silah tamircisiydi küçüklüğümden aklımda kalan bi silahı vardı 22 cal. anschuts marka bi silah alman yapımı.dedem rahmetli olduktan çok sonra bulabildim silahı ve çok kötü bir haldeydi,neyseki biraz masrafla toplamayı başardım.çok sağlam ve hafif bi silah sesi şaka gibi nerdeyse 5.50 havalı tüfek kadar.tabi ki bu silahın ruhsatı olmadığı için köyde sadece yazdan yaza görüp bi tozunu alıyorum.

sizlere danışmak istediğim (avda kullanmak niyetinde değilim tabi ki) mühimmat tedariki ile ilgili izlenebilecek bir yol varmı?
ve silahımın kayıt altına alınması mümkün olabilirmi?
Uğur MERMER
A Rh + 1980 Terkos İSTANBUL

• Bölüm Editörü
  • *
    • ANSAM TAXIDERMY
« Yanıtla #14 : 22 Nisan 2009, 04:56:00 »
Antika tüfek ruhsatı çıkarabilirsiniz....en yakın emniyet müdürlüğü silah ruhsat bölümüne danışın...

Selamlar
Ansam Selçuk KARAKÖY