Gönderen Konu: KÖPEK IRKLARININ ÜLKEMİZDEKİ GELİŞİMİNDE DÖNÜM NOKTASI; KIF  (Okunma sayısı 4062 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlhan DEVECİ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 119
 • Karma: 0
          KÖPEK IRKLARININ ÜLKEMÝZDEKÝ GELÝÞÝMÝNDE DÖNÜM NOKTASI; KIF         Bilindiği gibi KIF (Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu) Türkiye’de FCI’ın (Federation Cynologigue International/ Uluslararası Köpek Bilimi Federasyonu) tanıdığı köpek ırkları konusunda tek yetkili kuruluş. Bu anlamda ülkemizde çok geç kalınmış bir faaliyetin kuruculuğunu ve öncülüğünü yapıyor. Bu önemli görevde KIF’a katkı sağlamak, destek olmak her ilgilinin görevi olmalı. Bir çok yabancı ülkenin onlarca yıl öncesi, hatta yüz yılı geçkin zaman öncesi başlattığı bu çalışmada kaybolan yılların kazanımı geç kalınsa da Ülkemiz açısından çok önemli.

         Peki KIF nedir? Hangi amaçla kurulmuştur? Yaptığı faaliyetler nelerdir? Bu sorulara cevap arayarak bu önemli kuruluşu anlamaya çalışalım;

         Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu’nun (KIF) kuruluş amacı öncelikle; Türkiye’ye ait yerli ırkların ülkemiz adına uluslararası platformlarda kaydedilmesini sağlamak, sonra ise; tüm köpek ırklarının FCI üyesi ülkelerde olduğu gibi üretilip bakıldığı şartlar altında ülkemizde de üretilip bakılmalarını sağlayarak soy kütüklerini oluşturmak ve takip etmektir. Bu amaçla FCI’a üye olmak, Bilimsel çalışmalarla köpek ırklarının gelişimine katkı sağlamak, ülkemizi yurt içi ve dışı organizasyonlarda temsil etmekle yetkili tek kuruluştur.

         Bu amaçları gerçekleştirmek için KIF tüm dünyada en güçlü kinolojik federasyon olan FCI’a üyelik başvurusu yapmıştır. Bu üyelik sürecinde ise yoğun bir çalışma temposu ile tüm ülke genelinde faaliyetler başlatılmıştır. Bu faaliyetler FCI denetimi ve gözleminde olmakla birlikte, kısa zamanda on yıllık bir ilerleme kaydedilmiştir. Yıl sonu gerçekleşecek olan üyelik yolunda, KIF aşağıdaki çalışmaları yoğun bir tempoyla başarılı bir şekilde yapmaktadır.

         -    Ülkemize ait özgün ırkların tespiti ve uluslararası platformda tescili.
-   Köpek ırkları kayıtları ve ırk değerlendirmeleri.
-   Eğitim seminerleri.
-   Köpek güzellik ve mera yarışmaları.
-   Irk derneklerinin kuruluşlarının sağlanması ve koordinasyonu.
-   Bilimsel çalışmalar.
-   Örgütlenme faaliyetleri.
-   Danışmanlık faaliyetleri.
-   Ülkemizi temsilen yapılan uluslararası çalışmalar.

         Görülüyor ki KIF bu yoğun gündem maddelerini başarı ile yürütürken çokta yol almış. Hatta bu anlamda on yıl önce FCI’a üyeliği gerçekleşmiş olan ülkelerden daha iyi konuma gelmiş durumda.

         Bilindiği gibi ülkemize ait olan, fakat henüz ülkemiz adına hiçbir uluslararası kuruluşta tescil edilmemiş ırklar var. Kangal çoban köpeğimiz bunların en önemlilerinden, Akbaş köpekleri bir diğeri, ya da Anadolu tazısı veya bir çok yerli ırk av köpekleri henüz ülkemiz adına tescil edilmeyi bekliyor. Bu köpeklerin korunması, kaydı ve Türk Halkına mal olması son derece önem arz ediyor. KIF’ın kurulması ile Kangal köpeğinin bir başka ülke tarafından benimsenerek tescillenmesi son anda önlendi. Belkide KIF’ın henüz yolun daha başında yaptığı bu büyük hizmet dahi, tek başına her şeye değer tarihi bir olaydır. Þimdi ise FCI’da ve tüm uluslararası platformlarda Kangal’ın tescili gerçekleşecek. Bu anlamda KIF ve TUBÝTAK işbirliği içerisinde Kangal’ın gen haritasını çıkarıyorlar ve tüm dünya bu araştırmayı bekliyor. Sırada ise diğerleri gelecek.

         KIF tüm bu çalışmaları yaparken son derece tarafsız, ciddi ve yoğun çalışıyor.  Türkiye’ye hizmet etmenin evrensel aşkıyla yanıp tutuşan bir kadroya sahip. Ulusal çıkarları ön plana alan bir ülküyle şevkle çalışıyorlar. Söylenecek tek söz var; Tebrikler…mükemmelsiniz.

         Ülkemizde önemli bir atasözü her dönemde güncelliğini koruyor; ‘Meyve veren Ağaç Taşlanır’ KIF’ı da bu anlamda haksız eleştirenler, hatta karalamaya çalışanlar olabilir. Bu yersiz ve mesnetsiz çabalar güneşi karartmamalı. Güneş nasıl balçıkla sıvanamayacaksa, KIF’a da kimse bu anlamda zarar verememeli, vermemeli.

         Ülkemiz köpek ırklarının gelişiminde bugün önemli bir noktadadır. Bu geçiş dönemini kavramak ve geleneksel alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmayı bilmek zorundayız. Bu dönemlerde sağlam temellere oturtulacak organizasyonların kurallar konusundaki hassasiyeti doğal bir sonuçtur. Kuralsızlığın kural haline geldiği camiamızda, belirli disiplinlere ihtiyaç zorunluluktur. Bu zorunluluklarda ısrarcı olmaksa, başarılı bir başlangıcın gereğidir. Bu anlamda FCI kuralları kat-i suretle uygulanmalı ve taviz verilmemelidir. Başarı bu ciddiyette yatmaktadır. Bu ciddiyeti yanlış yorumlamak ve yorumlatmaya çalışmak ancak zaman kaybıdır, yanlıştır. Fikir farklılığımız zenginliğimizdir ama ayrılığımız olmamalıdır.

         Bu anlamda yapılan bazı hatalardan pişmanlıklar ve geri dönüşler başlamıştır da. Yapılan hatalar, yanlışlıklar anlaşılmıştır da… KIF’ın sarsılmaz, doğru ve iyi amaçları karşısında hiç bir olumsuz görüşün başarılı olması da mümkün görülmemekte. Bunu bir kez daha ifade etmeliyim ki; bu kutsal amaca destek olmalı, hizmet için yarışmalı ve küçük hesaplarla derede boğulmamalıyız.

         Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2009, 23:29:52 Gönderen: Ýlhan DEVECÝ »
İlhan DEVECİ
1966 Edremit BALIKESİR

Çevrimdışı İbrahim ERKOÇ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 43
 • Karma: 0
  • http://www.kurzhaarfarm.com
Sayın Ýlhan Bey.

Elinize sağlık güzel noktalara deginerek gerçekleri bu kadar açık olarak belirtdiğiniz için

şahsım adına teşekkür ederim.
İbrahim ERKOÇ        www.kurzhaarfarm.com
1964 İZMİR            www.kurzhaarizmir.com


Çevrimdışı Berk KEMİK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1076
 • Karma: 0
Ýlhan Hocam pek çok kişi KIF ın ne işe yartadığını bilmiyor ve karalamaya çalışan kişilerin ağzından duyduğu kadarıyla avcılardan para kopartmaya çalışan bir kuruluş olarak görüyor.Ýnşalllah yazınız bazı avcıların gözünü açar. KIF a hep destek tam destek saygılar ...
Berk KEMİK
1990  ANKARA / BARTIN
0534 863 15 32Çevrimdışı Taner ÖZTܓRK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 55
 • Karma: 0
başka sitelerde kıf karşıtları ile tartışmalar yaşayıp hatta o siteden atılma noktasına kadar getirdik işi.
şimdiye kadar yanlış adamlarla birlikte yaptığımız paylaşıma ve onlarla geçen zamana acıyorum sadece. birşeyler anlatmaya çalıştık ama adamların gözünü o kadar hırs bürümüşkü ne desek boş. kendileri kıf ın başında olsalar ne ala olamayınca tu kaka diyorlar allah akıl fikir versin demekten başka yapacak bir şey yok. zaman gelecek onlar yalvaracaklar köpeklerimizi kaydedin diye ama o zamanda inşallah bizlerin konuşma hakkı doğacaktır. hele bazıları da siz fcı ya girin biz sonra size katılırız diyorlar bencilliğin bu kadarınada pes doğrusu. bu kadar pişkin olabilir insan millet eziyetini sıkıntısını çeksin beyimiz hazıra konsun. insan düşünse bile bu şekilde söylemez. konu çok bu kadar kızgınlık yeter selamlar.
Taner ÖZTܓRK
1960 ANKARA            0 532 495 87 54
 

Çevrimdışı Kurtuluş KARATAY

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 598
 • Karma: 0
bir iş yapılıyorsa kitabına göre yapılır, tam yapılır....bu işin kitabı da KÝF'tir
Kurtuluş KARATAY
0 Rh + 1969 İZMİR

Çevrimdışı Gökhan KAN

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 62
 • Karma: 0
 • HER İNSAN SEVEBİLDİĞİ KADAR İNSAN,DIR.
taner abi ne demişler? dogru söliyeni dokuz köyden kovarlar.
adam ben kral olcam diyor yandaşları EEE biz ne olcaz diyorlar siz VEZÝR olcaksınız susun
BÝZDE KRAL CIPLAK dedik. böle oldu.
ÝLHAN abi teşekkürler. selamlar.
Gökhan KAN
1978 Akyazı SAKARYA.

Çevrimdışı Zafer ATASOY

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1280
 • Karma: 0
ilhan hocam yerinde va açıklayıcı bir yazı olmuş inşallah bazı arkadaşlar ın dikkatini çeker