Gönderen Konu: 20 Soruda Doğalgaz Kullanımı...!  (Okunma sayısı 4795 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3626
 • Karma: 0
  • Avcı Sayfamız
20 Soruda Doğalgaz Kullanımı...!
« : 19 Mart 2009, 21:25:15 »
.


Çevre | Haber Detay I DOÐALGAZ

20 Soruda Doğalgaz Kullanımı...!

Çünkü doğal gaz ekonomiktir :

        Doğal gaz diğer tüm yakıtlardan çok daha verimli ve ucuzdur. Depolama gerektirmez. Önce kullanır, sonra ödersiniz. Yanma sonrasında atık oluşmaz. Depolama ve atık uzaklaştırma masrafı yoktur. Doğal gaz; yakıcı personel gerektirmediği için maliyet oluşmaz.

Çünkü doğal gaz kesintisizdir :

        Doğal gazda kötü süprizlere yer yoktur. Ocakta yemeğiniz kalmaz. Banyoda sıcak suyunuz eksik olmaz. Doğal gaz diğer yakıtlar gibi taşıma gerektirmez. Her an konforunuz için kullanıma hazırdır. Doğal olarak zaman kazandırır.

Çünkü doğal gaz konforludur :

        Doğal gaz diğer tüm yakıtların aksine 365 gün 24 saat kullanımınıza hazırdır. Doğal gazla çalışan cihazların kontrolu diğer cihazlara göre daha kolaydır. Cihazların işletilmesinde insan faktörü çok daha azdır. Cihazlar ayarladığınız saatte yanar ve söner. Doğal olarak size keyfini çıkarmak kalır.

Çünkü doğal gaz güvenlidir :

        Doğal gaz, siz ve aileniz için en güvenli yakıttır.  Kolayca yanar, istediğiniz zaman kolayca kapatılır. Bazı yakıtların aksine zehirsizdir, kaçakların fark edilebilmesi için özel olarak kokulandırılmaktadır. Doğal olarak gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz yakıttır.

Çünkü doğal gaz çevrecidir :

        Doğal gaz  çevremizi ve şehrimizi kirletmez. Nakliye gerektirmediğinden, trafik sorunları, gürültü kirliliği ve diğer çevre sorunları çıkarmaz. Hem kentinizin hem de cebinizin dostudur.1. Doğalgaz nedir ?

        Başta Metan (CH4) ve Etan (C2H6) olmak üzere çeşitli hidrokarbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karışımıdır. Doğalgaz renksiz, kokusuz havadan hafif bir gazdır. Üst Isıl değeri 8.8840 kcal/m3 yoğunluğu 0,67 kg/m3 olan doğalgaz, bazı ülkelerden boru hatlarıyla Türkiye'ye taşınmaktadır.

2. Doğalgaz nasıl oluşur ?

        Doğalgaz, organik maddelerin yeryüzünün alt katmanlarında milyonlarca yıl süren doğal dönüşümü sonucunda oluşur. Kaynağından çıkarıldığı haliyle, herhangi bir işlemden geçirilmeksizin kullanılabilmektedir.

3. Doğalgaz neden kötü kokar ?

        Tabii halde kokusuz olan doğalgaza, kullanıcının herhangi bir gaz kaçağını kolaylıkla farkedebilmesi için koku verici bir madde eklenir. Ýstanbul şebekesine verilen doğalgaza, çürük sarmısak kokusu veren THT (Tetra Hidro Teofen) ve TBT(Tetra Butil Merkoptan) maddesi katılmaktadır.

4. Doğalgaz nasıl yanar ?

        Doğalgazın yanabilmesi için hava ile yüzde 5 - 15 arasında karışım yapması gerekir. Karışım oranı bu aralığın altında ya da üstünde olursa doğalgaz yanmaz. En iyi yanma karışımı yüzde 9 doğalgaz ve yüzde 91 havadır. Doğalgazın tutuşma sıcaklığı 650°C’dir. "Tam yanma“ anında mavi bir alevle yanar.

5. Doğalgaz zehirleyici bir gaz mıdır ?

        Gazların çoğu zehirlenmeye yol açabilir. Bu zehirlenmeler Karbonmonoksit (CO)’e bağlıdır. CO kandaki oksijen ile yer değiştirerek kanın vücuda oksijen taşımasını önler ve böylece vücudun zehirlenmesine sebep olur. Doğalgaz karbonmonoksit içermediğinden zehirleyici değildir. Ancak havadan daha hafif bir gaz olduğundan kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Çok miktarda bulunduğu zaman ortamda oksijen azalacağından boğulmaya sebep olabilir. Bu nedenle doğalgaz kullanılan ortamların mutlaka havalandırılması gerekir.

Evinizde Ağır Bir Gaz Kokusu Duyarsanız Ne Yapmalısınız ?

        Aslında kokusuz bir gaz olan doğalgaz, doğalgaz kaçağı olması durumunda kolayca anlaşılabilmesi için çürük sarımsak kokusuyla kokulandırmıştır. Benzer bir koku duyduğunuzda;

Kapı ve pencereyi açıp, ortamı havalandırınız.
Ana vanayı kapatınız.
Çakmak - kibrit yakmayınız.
Elektrik ekipmanlarını açmayınız, kapamayınız veya fişten çekmeyiniz.
Kapı zilini kullanmayınız ve kullandırmayınız.
Kıvılcım çıkarabileceği için telefonunuzu kullanmayınız.
Gaz kokusu olan mekanı herkesin boşaltmasını sağlayınız.
Komşunuzdan veya en yakın bir yerden ÝGDAÞ 187 Doğalgaz Acil Hattını arayınız.
187 ' ye ulaşamazsanız itfaiyeyi arayınız.
Koku bodrumdan geliyorsa bodruma girmeyiniz.
Arızayı kendiniz gidermeye çalışmayınız.
Eğer gaz cihazınızın yakınında hafif bir gaz kokusu hissederseniz pilot ateşiniz arızalı demektir. Cihazınızı onarım için servisine gösteriniz.

6. Doğalgaz güvenli bir yakıt mıdır ?

        Doğru kullanıldığı sürece doğalgaz tehlikeli değildir. ÝGDAÞ doğalgazın abonelere güvenli bir şekilde ulaştırılması için her türlü tedbiri almaktadır.

7. Doğalgaz niçin temiz enerjidir ?

        Doğalgaz temiz bir gazdır. Yandığında kül, karbonmonoksit ve kükürt bileşikleri oluşturmaz ve çevrede asit yağmuruna sebep olmaz. Yalnızca karbondioksit ve su buharı meydana gelir. Bunun yanında azot oksit emisyonu diğer yakıtlara kıyasla daha azdır.

8. Doğalgazın konutlardaki kullanım alanları nelerdir ?

Doğalgaz, konutlarda başlıca

ısıtma ve soğutma
sıcak su elde etme
pişirme amaçlı kullanılır.
Merkezi ısıtma sistemi olan binalarda sıcak su ve pişirme amacıyla dairelere kolon hattı ile doğalgaz verilebilir.
Bireysel kullanımda ise şu seçenekler sözkonusu olabilir.
sadece ısınma amacıyla (doğalgaz sobası, kat kaloriferi)
ısınma ve sıcaksu elde etme amacıyla(kombi, boylerli kat kaloriferi, kat kaloriferi ve şofben)
ısınma ve sıcak su ve pişirme amacıyla

9. Doğalgazın sanayideki kullanım alanları nelerdir ?

        Küçük sanayi atölye ve fırınlarda üretim amaçlı olarak kullanılır. Demir-çelik, çimento, kimya sanayiinde, cam ve kiremit imalatında da yararlanılan doğalgaz, tekstil sektörü için de önemli bir enerji kaynağıdır. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının küçümsenemeyecek bir kısmı doğalgazla çalışan santrallerde üretilmektedir.

10. Doğalgaz diğer yakıtlara göre neden daha verimlidir ?

        Hava ile yakıtın karışması gaz halinde daha kolay olduğundan tam yanma durumuna daha kolay ulaşılır. Katı ve sıvı yakıtlarda ise karbonmonoksit çıkışı nedeniyle eksik yanma sözkonusudur. Doğalgaz, verilen yakma havası ile kolayca birleşerek tam yanma sağlar, dolayısıyla dışarıya atılan ısıtılmış ancak yanma işlemine karışmamış hava miktarı daha azdır. Bacadan atılan enerji daha az olduğundan, doğalgaz daha verimli bir yakıttır.

11. Doğalgaz rezervlerinin ömrü ne kadardır ?

        1970'lerin ortalarından beri dünya doğalgaz rezervleri genellikle her yıl artış içerisinde olmuştur. 2001 sonu itibariyle varlığı kanıtlanmış dünya doğalgaz rezervleri 155.08 trilyon m3 olarak tahmin edilmektedir. Diğer bir deyişle, dünya doğalgaz rezervlerinde 2000'e göre %3.2 oranında bir artış gerçekleşmiştir. Mevcut rezerv ve üretim trendine göre (Rezerv/Üretim) dünya doğalgaz rezervleri için öngörülen ömür 61,9 yıldır. Doğalgazın bölgesel bazdaki ömrü ise şu şekildedir: Orta Doğu 100+ yıl; Afrika 90,2 yıl; Eski Sovyetler Birliği 78,5 yıl; Orta ve Güney Amerika 71,6 yıl; Asya-Pasifik 43,8 yıl; Avrupa 16,1 yıl; Kuzey Amerika 10 yıl.

12. Doğalgaz’ın tarihi nereye dayanmaktadır ?

        M.Ö.50’de Roma’da Uesta Tapınağı’ndaki aşk tanrıçası heykelinin doğalgazdan elde edilen sürekli alev ile aydınlatıldığı bilinmektedir. M.S.150’de Çin Sichuan’da tuzun çökertilmesi işleminde, yakıt olarak kullanılmak için yeraltı rezervuarlarından sızan doğalgazın bambu borularla taşındığı kayıtlara geçmiştir. Marco Polo gezileri sırasında Bakü’deki Zoroastrian ateş tapınağında yüzyıllardan beri yanmakta olan doğalgaz alevlerini tesbit etmişti. Avrupa’da 1659’da Ýngiltere’de bulunan doğalgaz 1790’da yaygın kullanıma girdi. Sokakların ve evlerin aydınlatılmasında, içten yanmalı motorların çalıştırılmasında büyük ölçüde doğalgazdan yararlanıldı. 1920’lerde boru hattı taşımacılığı yöntemlerinin uygulamaya konulmasıyla hızla artan doğalgaz kullanımı, özellikle II.Dünya Savaşı’ndan sonra sürekli olarak gelişti. Ýstanbul’da ise abonelere ilk doğalgaz 1992 Ocak ayında verildi.

13. Neden enerji kaynaklarından en çok doğalgaz tercih edilir ?

Doğalgazı tercih etmeniz için pek çok nedeniniz var.

Doğalgaz her an için kullanıma hazırdır.
Doğalgaz ekonomiktir. Zaman ve işgücü tasarrufu sağlanır.
Doğalgaz çevre dostudur. Kalıcı atıklar bırakmadan yanar.
Doğalgazlı cihazlarda ısı geçişi kısa sürede olur.
Doğalgazlı cihazlarda sıcaklık kontrolü çok hassas olarak yapılır, konfor ve enerji tasarrufu sağlanır.
Stok yapma, önceden sipariş verme gerektirmez. Doğalgaz birincil enerji olarak borular ile, taşıma kayıpları, nakliye termin yeri olmadan, ulaşım yollarını meşgul etmeden ve trafik oluşturmadan kullanıcıya gelir.
Doğalgaz uzun süreli bir enerji kaynağıdır. Büyük rezervlerden, onyıllar ötesine kadar uzanan ya al ya öde anlaşmalarıyla emniyete alınmıştır.
Doğalgaz depolama yeri gerektirmez, böylece binalarda boş alanlar elde edilir.
Doğalgaz kullanıldıktan sonra ödenir, önceden ödeme gerektirmez.
Bir apartmanda her dairenin ayrı gaz sayacı monte ettirmesi halinde ne kadar gaz tüketildiği kolaylıkla belirlenir.
Modern doğalgaz cihazları her türlü ihtiyaca karşılık verir, istenildiği şekilde yerleştirilebilir

14. Doğalgazın kullanımının getirdiği avantajlar nelerdir ?

Doğalgazlı sistemlerde yanma hassas olarak kontrol edilebildiği için yakıt kaybı çok azdır.
Uzun zaman dilimi içinde aynı yakıt kalitesi elde edilebilir.
Gaz oluşundan dolayı hava ile çok iyi karıştığından yanma verimi yüksektir.
Ön yakıt hazırlama masrafı yoktur.
Alev boyu fuel-oil ve kömüre göre daha kısadır, yanmayı tamamlamak için gereken zaman da kısadır. Böylece daha küçük kazanlar kullanılarak maliyet azalır, yerden tasarruf edilir.
Verimli bir yakıt olması sebebiyle hem ekonomiktir hem de enerji tasarrufu sağlar.
Katı ve sıvı yakıtlar yanma ürünü olarak kükürt içerdiğinden, baca gazlarının suyun yoğunlaşma noktasına kadar soğutulması ve böylece suyun gizli ısısından faydalanılması imkanı yoktur. Ekonomizer ilave edilerek doğalgazın baca sıcaklığı 56°C’a kadar indirilebilir.
Doğalgaz tesisatı ve cihazları düşük basınçla çalıştığı için LPG tüpleri gibi patlama tehlikesi ve basınçlı parça tesiri yoktur.
Doğalgazda yanma için hava gereksinimi en azdır. Bu oran kömürde yüzde 20-30, fuel-oilde yüzde 10-20, doğalgazda ise yüzde 5-10’dur.
Kurum, is gibi atık ürünleri olmadığı için ısı transfer yüzeyleri temiz kalır.
Tesis çok az bakım ve denetleme gerektirir.
Temiz olması ve içerisinde kükürt bulunmamasından dolayı bir çok sanayi sektöründe doğrudan kullanılabilmesi, hem sistem veriminin hem de ürünün kalitesinin artmasını sağlar.
Ham petrole alternatif bir yakıt olarak dış kaynaklı enerji çeşitliliği açısından stratejik bir avantaj sağlar.
Ayrıca boru hatlarıyla kullanıcıya kadar iletildiği için yakıtın taşınması için gerekli enerjinin tamamından tasarruf edilir ve karayollarında taşıyıcı araç yükünü azaltır.

15. Doğalgaz fiyatları nasıl değişmektedir ?

        Ýstanbullular tarafından 1992 yılından beri en temiz ve konforlu yakıt olarak kullanılan doğalgaz; bu süre içinde, aynı zamanda, 'en ekonomik yakıt' olma özelliğini de korumuştur. Dışa bağımlı bir yakıt olan doğalgazın hemen hemen tümü yurtdışından ithal edilmektedir. Bu bakımdan, uluslararası enerji politikalarından ve Dolar kurundaki yükselişlerden çok çabuk etkilenme özelliğine rağmen; ülkemizde kullanılan diğer yakıt türleri ile mukayese edildiğinde, son derece ucuz bir yakıt olduğu görülmektedir. Türkiye'de doğalgazın fiyatı hükümet tarafından kontrol edilmektedir. ÝGDAÞ BOTAÞ'tan satın aldığı doğalgazın satış fiyatını olabilecek en alt seviyede tutmaya özen göstermektedir.

16. Doğalgaz nerelerde depolanır ?

        Doğalgaz sıvılaştırılarak tanklarda, gaz halinde basınçlı çelik depolarda veya yeraltındaki tabii boşluklar ve süngerimsi tabakalarda basınç altında depolanır. Yeraltı su gölleri ve dereleri: Doğalgaz basınçla buralara zerk edilir ve su yeryüzüne çıkarılır. Öncesinde, yeraltı gölünün, gazın sıkıştırma basıncına dayanıklı kil tabakası ile çevrili olması gerekir.

Yeraltı kaya tuzu yatakları :

        Önce su zerkedilerek tuzun çözünürlüğü sağlanır ve yeryüzüne alınır, oluşan boşluğa doğalgaz basınç altında depolanır. Yeraltında yapay boşluklar: Bu tip boşluklar kayalık bölgelerde (granit, syanit, mika, kireç taşı, tebeşir, dolamit gibi maddelerden oluşan yer katmanlarında) madencilik teknikleriyle yapay olarak açılır. Pahalı bir teknik olduğundan diğer doğal olanakların sınırlı olduğu yerlerde kullanılır. Gaz için sızdırmazlık sağlanması maliyeti artırıcı bir unsur olduğundan genelde sıvı yakıtlar için tercih edilir. Terkedilmiş madenler: Ýşlevini tamamlamış maden yatakları izolasyon ve sızdırmazlık sağlandığı takdirde kullanılabilir. Ýşlevi bitmiş doğalgaz ve petrol yatakları: Doğalgaz için en uygun ve tercih edilen yeraltı depolama şeklidir. Aynı zamanda en ekonomik olanıdır. Bazı durumlarda henüz işlevini bitirmemiş petrol ve gaz yatakları bile bir yandan üretim yapılırken dışarıdan doğalgaz verilerek depo görevini sürdürebilir.

17. LPG ve LNG nedir ?

        LPG sıvılaştırılmış petrol gazıdır ( propan, bütan gibi ). LNG ise sıvılaştırılmış doğalgazdır. Doğalgaz atmosferik şartlarda –164 0C’nin altında soğutulduğu zaman sıvılaşmakta ve hacmi 600 kere daha küçülmektedir. Sıvılaştırılan doğal gaz özel tanklarda depolanabilir ve taşınabilir. Ülkemize ithal edilen doğalgazın yaklaşık %33’ü LNG olarak Cezayir ve Nijerya’dan gelmektedir.
 

18. Havagazı ( şehir gazı ) nedir ?

        Havagazı ( Þehir gazı da denir ) doğalgazdan farklı bir gazdır. Yanıcı özellikte, havadan hafif ve zehirli bir gaz olan havagazını tanımlamadan önce kok gazı ve su gazından bahsetmek gerekir. Kok (kokhane) gazı; taşkömürünün yanma odalarında gazının alınması ile elde edilir. Bu yüzden taşkömürü gazı da denir. Kullanılabilmesi için temizlenmesi gerekir. Bu arada gazı alınan kömüre de kok kömürü adı verilir.
 
Su gazı :

        Kor halindeki kok kömürünün üzerinden su buharının geçirilmesiyle elde edilir. Ýşlem sırasında 1100oC civarında ısıtılan su buharı, oksijen ve hidrojene ayrışır. Oksijen karbonla birleşerek yanıcı ve zehirli karbonmonoksit gazını ve zehirsiz karbondioksit gazını oluşturur. Havagazı(şehirgazı); %70 kokhane gazı ve %30 su gazı karışımıdır.

19. Kojenerasyon nedir ?

        Bileşik ısı ve güç üretimi anlamında kullanılmaktadır. Tek bir sistemden elektrik ve ısı (doymuş buhar ve/veya sıcak su) elde edilebilmektedir. Kullanılan gaz türbini ile elektrik enerjisi üretilirken, egzost gazının enerjisi ile ikincil bir devrede buhar yada sıcak su üretilmektedir. Klasik sistemlerde verim %35-45 arasında iken kojenerasyon sisteminin toplam verimi %80-90’dır. Ýlk Yatırım giderleri 1,5-3 yıl içinde geri ödenebilmektedir. Bu teknik özellikle kuzey Avrupa ülkelerinde endüstride ve ticari alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

20. Hangi doğalgaz sistemini tercih edilmelidir ?

        Sistem seçiminde konunun uzmanı bir mühendisin önerileri alınmalıdır. Genel olarak,

Tek merkezden ısıtılan büyük sitelerde ve ısı kayıplarının fazla olduğu durumlarda, sıcak suyu taşımak yerine gazı taşıyarak bina altına yerleştirilecek bir doğalgaz kazanı ile ısıtma tercih edilebilir.
Merkezi ısıtma kullanılan apartmanlarda, tesisat ile ilgili giderilemeyecek bir sorun yoksa, apartmanın altındaki kazan doğalgaz kazanıyla değiştirilebilir. Aksi halde bireysel ısınma sistemleri önerilir.
Üç dört daireli binalarda, dubleks ve tripleks evlerde bireysel ısınma sistemleri önerilir.

DOÐAL GAZIN AVANTAJLARI NELERDÝR ?

Doğal gaz havadan hafiftir.

Doğal gaz kuru bir gazdır

Doğal gaz zehirsizdir,

Doğal gaz çevreyi kirletmeyen temiz bir yakıttır.

Külsüz ve dumansız bir yakıttır.

Doğal gazın depolama sorunu olmadığından dolayı dairelerin bağımsız ısıtılmasına en uygun yakıttır.

Doğal gazın yakılması için ön hazırlama ve depolama gerekmez

Doğal gaz her an kullanıma hazır, nakliye sorunu olmayan bir yakıttır.

Doğal gaz verimli ve ekonomik bir yakıttır.

Doğal gazın patlama aralığı yüksektir

Evlerde ısınmanın yanı sıra sıcak su elde etme , mutfak da pişirme amcalı kullanılır.

Doğal gaz ile çalışan kazanlarda otomatik kontrolle, kontrol yapmak mümkündür.

Doğal gazın ısıl değeri katı yakıtlara göre yüksektir.

Katı yakıtlara göre yanma verimi yüksektir.

Ön yakıt hazırlama masrafı yoktur.

L.P.G. Tüpleri gibi patlama tehlikesi ve basınçlı parça tesiri yoktur.

Yakıt kaybını en aza indirir.

Çevre dostudur.

 

DOÐAL GAZIN KULLANIMININ GETÝRDÝÐÝ AVANTAJLAR NELERDÝR ?

Doğal gazlı sistemlerde yanma hassas olarak kontrol edilebildiği için yakıt kaybı çok azdır.
Uzun zaman dilimi içinde aynı yakıt kalitesi elde edilebilir.
Gaz oluşundan dolayı hava ile çok iyi karıştığından yanma verimi yüksektir.
Ön yakıt hazırlama masrafı yoktur.
Verimli bir yakıt olması sebebiyle hem ekonomiktir hem de enerji tasarrufu sağlar.
Katı ve sıvı yakıtlar yanma ürünü olarak kükürt içerdiğinden, baca gazlarının suyun yoğunlaşma noktasına kadar soğutulması ve böylece suyun gizli ısısından faydalanılması imkanı yoktur. Ekonomizer ilave edilerek doğalgazın baca sıcaklığı 56°C’a kadar indirilebilir.
Doğal gazda yanma için hava gereksinimi en azdır. Bu oran kömürde yüzde 20-30, fuel-oilde yüzde 10-20, doğal gazda ise yüzde 5-10’dur.
Kurum, is gibi atık ürünleri olmadığı için ısı transfer yüzeyleri temiz kalır.
Tesis çok az bakım ve denetleme gerektirir.
Temiz olması ve içerisinde kükürt bulunmamasından dolayı bir çok sanayi sektöründe doğrudan kullanılabilmesi, hem sistem veriminin hem de ürünün kalitesinin artmasını sağlar.
 

ISI YALITIMI NEDÝR ?

Farklı sıcaklıkdaki iki ortam arasında ısı geçişini azaltmak için yapılan işleme ısı yalıtımı denir.
Duvar ve zemin üzerine, kabul gören standartlara sahip ısı yalıtım malzemeleri ile yapılan ısı yalıtımı sayesinde,
Doğal gaz sarfiyatı ortalama %50 azaltılır. Yalıtımla yaz kış evinizde konforlu bir yaşam sağlayın.

ISI YALITIMININ FAYDALARI ?

Ekonomiktir : Kışın ısıtma, yazın serinletme maliyetlerini yarı yarıya azaltır.
Güvenlidir : Binanın taşıyıcı sistemlerinde korozyonları önler, binanın ömrünü uzatır.
Sağlıklıdır : Nem, Bakteri, Küf oluşumu engeller, sağlıklı bir ortam oluşturur
Konforludur : Mekanı içinde dengeli ısı dağılımı sağlayarak, daha sağlıklı ve konforlu yaşam alanı oluşturur.
Çevrecidir : Sağladığı enerji tasarufu ile gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltır, çevre kirliliğini önemli ölçüde önler.

DOÐAL GAZIN EMNÝYETLÝ VE TASARRUFLU KULLANIMI NASIL OLUR ?

        Ýlkbahar ve sonbahar aylarında muhakkak baca temizliği yapılmalıdır. Doğal gazın yanması sonucu oluşan baca gazı emisyon değerleri, diğer altarnatif yakıtlara oranla son derece düşüktür. Ancak, baca gazı içerisinde bulunan su buharının asidik özelliği gibi nedenlerle zaman içerisinde bacalarda deformasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle, düzenli aralıklarla baca bakımı ve temizliği yaptırarak defermasyonları tespit etmek ve gidermek, can ve mal emniyetini sağlanması açısından, yasal bir zorunluluktur.

Doğal gaz yakıcı cihazların, en az yılda birkez yetkili servisleri tarafından bakımlarının yapılması gereklidir :

Bakımı yapılan cihaz daha verimli çalışır ve uzun ömürlü olur.
Radyatörün önü açık tutulmalı, üzeri perdelerle örtülmemeli, çamaşır kurutmamak için kullanılmamalıdır
Radyatör arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirilmeli, termosıtatik (ısı ayarlamalı) vana takılmalıdır.
Kombi, her zaman aynı ayarda değil dışarının ısısına göre, evi ısıtacak minumum ayarda kullanılmalıdır.
Sıcaksu kullanımında, sıcaksu ısı ayarı kombiden yapılmalıdır.
Özellikle Sonbahar ve ilkbahar aylarında, serin olan sabah ve akşam saatleri dışında kombi ve sobalar kapalı tutulmalıdır.

 

MERKEZÝ SÝSTEMLERDE DOÐAL GAZIN EMNÝYETLÝ VE TASARRUFLU KULLANIMI ÝÇÝN NELER YAPILMALI ?

Sonbahar aylarında brülör ve kazan bakımı yapılmalı :

        Kazanların çalışmaya başladığı sonbahar aylarında kazan ve brülör ayarları baca gazı analizi yöntemi ile yapılmalıdır. Analiz neticesinde tespit edilen baca gazı emisyon değerlerine göre yapılacak olan ayarlarla, yakıt verimi arttırılarak tasarruf sağlanır. Çevreyi kirleten baca gazı emisyonları sınır değerlerin altında tutulabilir.

Kazan dairesi temiz tutulmalı; nem ve tozdan arınmış olmalıdır.

Kazandan çıkan sıcak su boruları ve vanalarına ısı yalıtımı yapılmalıdır.

Kazan dairesi havalandırma menfezleri kesinlikle kapatılmamalıdır.

Kazan dairesi başka amaçlar için kullanılmamalıdır. (Depo, ardiye, kapıcı dairesi v.s.)

SERTÝFÝKA NE DEMEKTÝR ?

Sertifika ; “iç tesisat ve servis hatları sertifikası” kapsamında düzenlenen belgeyi kapsar.

SERTÝFÝKALI FÝRMA NE DEMEKTÝR ?

Ýç tesisat ve servis hatları sertifikası kapsamında faaliyet gösteren sertifika sahibi gerçek veya tüzel kişi.

 

SERTÝFÝKALI FÝRMA OLABÝLMEK ÝÇÝN FÝRMA MÜRACAATI NERDEN VE NASIL YAPILIR ?

iç tesisat firma sertifikalandırma ;
 
        Gaz Þirketine müracaat edilir.Firmadan alınan matbu evraklar bir müracaat dosyası şeklinde firma, mühendis ve tesisatçı dosyaları olarak şeffaf dosya içinde hazırlanır sertifikalandırma ve standart kontrol şefliğine sunulur.

ÝÇ TESÝSAT FÝRMASININ FAALÝYET ALANLARINDA HANGÝ MADDELER OLMASI GEREKMEKTEDÝR ?

Doğal gaz, proje, iç tesisat, yapım, bakım ve onarım.

POLÝETÝLEN FÝRMASININ FAALÝYET ALANLARINDA HANGÝ MADDELER OLMASI GEREKMEKTEDÝR ?

Servis hattı, yapım, bakım ve onarım.

FÝRMA MÜRACAATINDA; GEREKLÝ ÞARTLAR SAÐLANDIKTAN SONRA SERTÝFÝKALI FÝRMA OLABÝLMEK ÝÇÝN NE KADAR ZAMAN GEÇMESÝ GEREKMEKTEDÝR ?

Firmanın sertifika müracaatının sonuçlanması yaklaşık 25 (yirmi beş) gün, yasal olarak 60 (altmış) gün’dür.

 

SERTÝFÝKALI FÝRMALARIN TÜZEL ÜNVANINDAKÝ DEÐÝÞÝKLÝÐÝNDE HANGÝ EVRAKLAR BEYAN EDÝLMESÝ GEREKMEKTEDÝR ?

        Sertifikalı firmalar, tüzel unvanında değişiklik yapmaları halinde, sertifikalarını aldıkları “ Ýç Tesisat Müdürlüğü - Sertifikalandırma ve Standart Kontrol Þefliği”ne yazılı olarak başvuruda bulunmuş olması zorunludur. Firmanın karar defterinin fotokopisi, ticari sicil gazete, (çıkmamışsa) ticaret odasından tescil yazısı, vergi levhası ve sertifika tadil bedel ücreti .... YTL +KDV

SERTÝFÝKALI FÝRMALARIN HÝSSE DEÐÝÞÝKLÝÐÝNDE HANGÝ EVRAKLAR BEYAN EDÝLMESÝ GEREKMEKTEDÝR ?

        Sertifikalı firmalar, hisse değişikliği yapmaları halinde, sertifikalarını aldıkları “Ýç Tesisat Müdürlüğü - Sertifikalandırma ve Standart Kontrol Þefliği”ne yazılı olarak başvuruda bulunmuş olması zorunludur. Firmanın karar defterinin fotokopisi, ticari sicil gazete, (çıkmamışsa) ticaret odasından tescil yazısı.

SERTÝFÝKALI FÝRMALARIN ÞÝRKET MÜDÜRLERÝNÝN DEÐÝÞÝKLÝÐÝNDE HANGÝ EVRAKLAR BEYAN EDÝLMESÝ GEREKMEKTEDÝR ?

        Sertifikalı firmalar, şirket müdürlerinde değişiklik yapmaları halinde, sertifikalarını aldıkları “ - Ýç Tesisat Müdürlüğü - Sertifikalandırma ve Standart Kontrol Þefliği”ne yazılı olarak başvuruda bulunmuş olması zorunludur. Firmanın karar defterinin fotokopisi, ticari sicil gazete, (çıkmamışsa) ticaret odasından tescil yazısı, aslı veya noter onaylı imza sirküsü.

 

SERTÝFÝKALI FÝRMALARIN ÞÝRKETÝ TEMSÝL KONUSUNDA VEKÝL TAYÝN ETMELERÝ HALÝNDE HANGÝ EVRAKLAR BEYAN EDÝLMESÝ GEREKMEKTEDÝR ?

        Sertifikalı firmalar, şirketi temsil konusunda vekil tayin etmeleri halinde, sertifikalarını aldıkları “- Ýç Tesisat Müdürlüğü - Sertifikalandırma ve Standart Kontrol Þefliği”ne yazılı olarak başvuruda bulunmuş olması zorunludur. Noter Onaylı Vekaletname ve ilgili şahsın noter onaylı imza beyannamesi.

SERTÝFÝKALI (TÜZEL) FÝRMALARIN ADRES DEÐÝÞÝKLÝÐÝNDE VE ÞUBE AÇILIMINDA HANGÝ EVRAKLAR BEYAN EDÝLMESÝ GEREKMEKTEDÝR ?

        Sertifikalı firmalar, adres değişikliği ve şube açılımı yapmaları halinde, sertifikalarını aldıkları “- Ýç Tesisat Müdürlüğü - Sertifikalandırma ve Standart Kontrol Þefliği”ne yazılı olarak başvuruda bulunmuş olması zorunludur. Firmanın karar defterinin fotokopisi, ticari sicil gazete, (çıkmamışsa) ticaret odasından tescil yazısı, noter onaylı vergi levhası ve/veya aslı sunularak bir nüshasının görülmüştür yapılması ve/veya maliyeden yoklama fişi tutanağı, yeni faaliyet belgesi, kira kontratı ya da mülk firma veya firma sahipleri adına ise tapu fotokopisi ve son aya ait telefon faturası.

SERTÝFÝKALI ( ÞAHIS ) FÝRMALARIN ADRES DEÐÝÞÝKLÝÐÝNDE VE ÞUBE AÇILIMINDA HANGÝ EVRAKLAR BEYAN EDÝLMESÝ GEREKMEKTEDÝR ?

        Sertifikalı firmalar, adres değişikliği ve şube açılımı yapmaları halinde, sertifikalarını aldıkları “- Ýç Tesisat Müdürlüğü - Sertifikalandırma ve Standart Kontrol Þefliği”ne yazılı olarak başvuruda bulunmuş olması zorunludur. Firmanın, noter onaylı vergi levhası ve/veya aslı sunularak bir nüshasının görülmüştür yapılması ve/veya maliyeden yoklama fişi tutanağı, yeni faaliyet belgesi, kira kontratı ya da mülk firma sahibi adına ise tapu fotokopisi ve son aya ait telefon faturası.

 

SERTÝFÝKALI FÝRMALAR ; FÝRMALARININ KAPANIÞ ÝÞLEMLERÝNÝ NE ZAMAN VE NASIL BEYAN ETMELERÝ GEREKMEKTEDÝR ?

        Sertifikalı firmalar, faaliyetlerini sona erdirmek istemeleri halinde, sertifikanın sona ermesinin talep edildiği tarihten en az 90 (doksan) gün önceden gerekçeleri ile birlikte “sertifikalandırma ve standart kontrol şefliği” ne bağlı olduğu odadan faaliyet belgesi ve dilekçe ile yazılı olarak başvuruda bulunmaları gerekir

SERTÝFÝKALI FÝRMALAR WEB ONLINE ÞÝFRESÝNÝ NASIL ALMASI GEREKMEKTEDÝR ?

Ýç tesisat müdürlüğü - sertifikalandırma ve standart kontrol şefliğine, firma yetkilisinin (firma ortağı veya sahiplerinin) gelmesi gerekmektedir.

SERTÝFÝKALI FÝRMALARIN E-MAIL ADRESLERÝNE ; GAZ FÝRMASINA - BÜLTEN BÝLDÝRÝMLERÝ ULAÞMADIÐINDA YAPILACAK ÝÞLEM NEDÝR ?

        Sertifikalandırma ve standart kontrol şefliği ile irtibata geçilerek, e-maıl adreslerinin güncelliğinin sağlanması gerekmektedir. Güncel olmadığının tespiti halinde bir dilekçe ile beyan edilmesi gerekmektedir.

 

SERTÝFÝKALI FÝRMALAR VÝZE YENÝLEME ÝÞLEMLERÝNÝ HANGÝ TARÝHTE YAPMALARI GEREKMEKTEDÝR ?
 
        Gaz Firması'ndaki sertifika yetkisinin verildiği komisyon tarihinden itibaren, bir sonraki yıl komisyon tarihi vize yenileme işleminin son tarihidir. Vize yenileme işlemini sertifika yetkisinin verildiği komisyon tarihinden 1 (bir ay) önceden başlayarak 1 (bir ay) süreyle yapabilir.

( örn : 15/07/2006 yılında yetki alan bir firmanın vize yenileme bitiş tarihi 15/07/2007’dir.) 10 yıl boyunca, her yıl komisyon tarihi vize yenileme bitiş tarihidir.SERTÝFÝKALI FÝRMALAR VÝZE YENÝLEME ÝÞLEMLERÝNÝ YAPMASI GEREKEN TARÝHTE YAPMADIÐI TAKDÝRDE ÇALIÞMALARINA DEVAM EDEBÝLÝR MÝ ?

Sertifikalı firmalar gerekli şartları sağlamadığından yetkisi geçici süreyle askıya alınır.

 
SERTÝFÝKALI FÝRMALARIN YAPMIÞ OLDUKLARI VÝZE YENÝLEME ÝÞLEMLERÝ EN GEÇ NE KADAR ZAMAN ÝÇERÝSÝNDE DEÐERLENDÝRÝLÝR ?

Sertifikalı firmaların yapmış oldukları vize yenileme işlemleri en geç 15 (onbeş) gün içerisinde değerlendirilir.

SERTÝFÝKALI FÝRMALAR VÝZE YENÝLEME ÝÞLEMLERÝNÝ EKSÝK VEYA YANLIÞ YAPMALARI HALÝNDE ; FÝRMALARIN VÝZE DURUMU VE YETKÝLERÝ NE OLUR ?

        Sertifikalı firmaların; yapmış oldukları vize yenileme işlemlerinde eksiklik veya yanlışlık olduğu tespit edildiği takdirde, firmaya yapılan tebliğ tarihinden itibaren 15 (onbeş) gün içerisinde giderilmediği tarihte başvuru yapılmamış sayılır, başvuru evrakları iade edilir. Faaliyetine eksiklikleri tamamlayıp vizesini yaptırıncaya kadar devam edemez.

SERTÝFÝKALI FÝRMALAR VÝZE YENÝLEME ÝÞLEMLERÝNÝ YAPMASI GEREKEN TARÝHTE YAPMADIÐI TAKDÝRDE VÝZESÝNÝ TEKRAR NE ZAMAN YAPABÝLÝR ?

Sertifikalı firmalar, vize yenileme işlemlerinin yapıldığı son tarihinden itibaren 90 (doksan) içerisinde vize yenileme yapmaları gerekir.

SERTÝFÝKALI FÝRMA MÜHENDÝSÝ NE DEMEKTÝR ?

        Sertifikalı firma mühendisi; Gaz Firması’ dan sertifika almış firmalarda proje ve/veya uygulama yapan; “Ýç Tesisat Yönetmeliği ve Teknik Þartnamesi” nde kendileri için belirlenmiş olan şartları yerine getiren mühendis’tir.

 

SERTÝFÝKALI FÝRMA BÜNYESÝNDE ÇALIÞAN MÜHENDÝSLER NASIL SANAYÝ PROJESÝ YAPABÝLÝRLER ?

        Sertifikalı firma bünyesinde çalışan mühendisler “UGT 2100 –Endüstriyel ve Büyük Tüketimli Tesislerin Projelendirilmesi ve Dönüşüm Teknikleri” eğitimini alması ve belgesini “– Ýç Tesisat Müdürlüğü - Sertifikalandırma ve Standart Kontrol Þefliği” ne sunması gerekmektedir.


MÜHENDÝSLERE EÐÝTÝM SERTÝFÝKALARI NEREDEN VERÝLÝR ?

        Mühendis eğitimleri; Makine Mühendisleri Odasından, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış uygulamalı doğalgaz tesisatı eğitim sertifikası veren kuruluşlardan, üniversitelerden veya enstitülerden verilir.

MÜHENDÝS EÐÝTÝMLERÝ ÝÇÝN HANGÝ EVRAKLAR GEREKLÝDÝR ?

        Mühendis eğitimleri için gerekli evraklar; Makine Mühendisleri Odasından, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış uygulamalı doğalgaz tesisatı eğitim sertifikası veren kuruluşlardan, üniversitelerden ve enstitülerden temin edilebilir

 

SERTÝFÝKALI FÝRMADA ÇALIÞACAK MÜHENDÝSLERÝN ÝHTÝYACA GÖRE HANGÝ EÐÝTÝMLERÝ ALAMASI GEREKMEKTEDÝR ?

Ýç tesisat eğitimi
Polietilen eğitimi
Sismik harketli deprem vanası eğitimi
Endüstriyel ve büyük tüketimli tesisler eğitimi

SERTÝFÝKALI FÝRMA TESÝSATÇISI NE DEMEKTÝR ?

Sertifikalı firma tesisatçısı ;

* Montajcı için: 3308 sayılı mesleki eğitim kanununa göre düzenlenmiş belgelere sahip ya da mesleki eğitim veren okulların veya meslek yüksek okullarının doğal gaz, sıhhi tesisat, ısıtma gibi tesisat teknolojisi bölümünden mezun personeli,

* Kaynakçı için: akredite edilmiş kuruluşlarca ve ya üniversitelerin kaynak teknolojisi ile ilgili birimlerince verilen çelik boru kaynakçısı sertifikası ya da 3308 sayılı mesleki eğitim kanununa göre düzenlenmiş kaynakçılık ustalık belgesi,

* Servis hattı yapım, bakım- onarım için: polietilen ve anahat boru kaynakçı belgesi.
 

 

TESÝSATÇI EÐÝTÝMLERÝ HANGÝ TARÝHLERDE VE NEREDE YAPILIYOR?

        Tesisatçı eğitimleri; 3308 sayılı Mesleki Eğitim kanunun’ na göre, uluslar arası akreditasyon kuruluşlarınca akredite edilmiş kuruluşlar, ilgili meslek odaları, ilgili mesleki eğitim veren okullardan verilir.

TESÝSATÇI EÐÝTÝMLERÝ ÝÇÝN HANGÝ EVRAKLAR GEREKLÝDÝR ?

        Tesisatçı eğitimleri için gerekli evraklar; 3308 sayılı Mesleki Eğitim kanunun’ na göre, uluslar arası akreditasyon kuruluşlarınca akredite edilmiş kuruluşlar, ilgili meslek odaları, ilgili mesleki eğitim veren okullardan temin edilebilir.

SERTÝFÝKALI FÝRMADA ÇALIÞACAK TESÝSATÇILARIN ÝHTÝYACA GÖRE HANGÝ EÐÝTÝMLERÝ ALMASI GEREKMEKTEDÝR ?

Ýç Tesisat Eğitimi
Polietilen Eğitimi
Kaynak Eğitimleri
Anahat Kaynak Eğitimi

SERTÝFÝKALI FÝRMADA ÇALIÞACAK TESÝSATÇILARIN KAYNAK BELGELERÝNÝN SÜRESÝ NE KADAR ZAMANDIR ?

Sertifikalı firmada çalışacak, tesisatçıların almış olduğu belgelerinin tarihinden itibaren 2 (iki) yıl’dır

SERTÝFÝKALI FÝRMADA ÇALIÞACAK TESÝSATÇILARIN MONTAJCI BELGELERÝNÝN SÜRESÝ VARMIDIR ?

Sertifikalı firmada çalışacak,tesisatçıların montajcı belgelerinde süre yoktur.

 


BELGELERÝNÝN SÜRESÝ NE KADAR ZAMANDIR ?

Sertifikalı firmada çalışacak, tesisatçıların almış olduğu belgelerindeki başlangıç tarihinden itibaren 2 ( iki )  yıl’dır.


MÜÞTERÝLER, SERTÝFÝKALI FÝRMALARA YAPTIRMIÞ OLDUKLARI TESÝSATLARLA ÝLGÝLÝ HERHANGÝ BÝR SORUN OLDUÐU TAKDÝRDE YAPMALARI GEREKLÝ ÝÞLEMLER NELERDÝR ?

        Müşteriler, Sertifikalı firmalarla yaptırmış oldukları tesisatlarda herhangi bir sorun olduğu takdirde öncelikli olarak mevcut işlemlerin yapıldığı ilgili Proje Onay Tesisat Kontrol Þefliği’ne sorunun bildirilmesi gerekir. Sorun giderilemediği takdirde Sertifikalandırma & Standart Kontrol Þefliği’ne gerekli bilgi ve belgelerle konunun iletilmesi gerekmektedir.

        Ayrıca ; Sertifikalandırma & Standart Kontrol Þefliği’nde konuyla ilgili gerekli araştırma yapılarak, ilgili muhataplarla irtibata geçilerek, gerekli bilgilendirme yapılarak sorunun çözümü yoluna gidilir.

MÜÞTERÝLER, MEVCUT TESÝSATLARINDA TADÝLAT ÝÞLEMÝ YAPTIRMAK ÝSTEDÝKLERÝNDE YAPMALARI GEREKLÝ ÝÞLEMLER NELERDÝR ?

Müşteriler, mevcut tesisatlarında tadilat işlemi yaptırmak istedikleri takdirde, öncelikli olarak Gaz Firması'a yapılması gerekli işlemlerle ilgili bir dilekçe ile bilgi vermek zorundadırlar.Ayrıca; mevcut tesisatlarındaki tadilat işlemleri, Gaz Firması'nda sertifikalı firmalar tarafından, prosedür ve talimatları çerçevesinde gerçekleştirilir.


TÜRKÝYE'DE KULLANILAN DOÐALGAZIN BÝLEÞENLERÝ

BÝLEÞENLER KÝMYASAL FORMÜL ORANLARI ( % )

Metan CH4 Min 85
Etan C2H6 Max 7
Propan C3H8 Max 3
Bütan C4H10 Max 2
Azot N2 2,6
Karbondioksit CO2 Max 3
Diğerleri   0,4
 Kaynak : http://www.mmorize.org/dogalgaz.htm

.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Özkan GܓLER

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1527
 • Karma: 0
Ynt: 20 Soruda Doğalgaz Kullanımı...!
« Yanıtla #1 : 19 Mart 2009, 21:54:23 »
Kaptanım paylaşım için teşekkürler ama hepsini okumadım çünkü çok uzun :) Bana gerekli yerlere göz attım.
Teşekkürler
Saygılar
Özkan
Özkan GܓLER                  0 542 788 61 08
1975 Çorlu TEKİRDAĞ


Çevrimdışı Ramazan ŞAHBAZ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1457
 • Karma: 0
 • Araştırmacı Gazeteci...:)
Ynt: 20 Soruda Doğalgaz Kullanımı...!
« Yanıtla #2 : 20 Mart 2009, 06:13:17 »
Baştan sona okunması gerekn bir yazı faydalı bilgiler var
teşekürler Kaptanım
Ramazan ŞAHBAZ
A Rh + 1988 KONYA


Çevrimdışı Yalçın ENGİN

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 2381
 • Karma: 0
 • BURSA MERKEZ AVCILIK ATICILIK SPOR KULܓBܓ DERNEĞİ
Ynt: 20 Soruda Doğalgaz Kullanımı...!
« Yanıtla #3 : 20 Mart 2009, 12:59:01 »
paylaşım için teşekkürler ..
Yalçın ENGİN
A Rh + 1975 BURSA     ** CMAS DALIŞ EĞİTMENi **

[img]http://img842.imageshack.us/img842/7838/94502442.jpg[/i

Çevrimdışı Selahattin SEVGİLİ

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 1500
 • Karma: 0
 • BAŞTAN DܓRܓST OL , SONRA U T A N M A
Ynt: 20 Soruda Doğalgaz Kullanımı...!
« Yanıtla #4 : 20 Mart 2009, 18:02:59 »
Paylaşım için teşekkürler Kaptan abi,,

Selahattin SEVGİLİ
O Rh + 1972 Kartal İSTANBUL


Çevrimdışı Yahya BUDAK

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 3356
 • Karma: 0
Ynt: 20 Soruda Doğalgaz Kullanımı...!
« Yanıtla #5 : 04 Nisan 2009, 19:28:19 »
Paylaşım için teşekkürler Kaptan
Yahya BUDAK
A Rh + 1965 KOCAELİ


Çevrimdışı Faik TUFAN

 • Dost Avcı
 • *****
 • İleti: 3110
 • Karma: 0
 • İnandığı Gibi Yaşamayan Yaşadığına İnanmaya Başlar
Ynt: 20 Soruda Doğalgaz Kullanımı...!
« Yanıtla #6 : 08 Nisan 2009, 21:31:15 »
Faik TUFAN           0 530 566 8626
0 Rh + 1972 Lüleburgaz KIRKLARELİ