Gönderen Konu: Lüfer ile raks etmek .  (Okunma sayısı 882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
Lüfer ile raks etmek .
« : 07 Kasım 2014, 04:51:37 »

Bu sene de palamut pek tat vermedi sayılır, öyle eskisi gibi her balığa çıktığımızda 100- 150 palamut nerede bu sezon en çok yakaladığım balık bir kerede 25- 30 tane falan .Yanlış anlaşılmasın balığa çıktığımız  gün, yani bir günde .

Tabi ki benden daha şanslıları da oldu çok daha fazla balık tutanlar, ya ben o gün balığa çıkmadım yada çıktımda denk gelmedim .

Lüfer zamanının tam ortasındayız şu an ama havalar müsaade etmiyor, bugün hava iyi bekliyoruz çinakop a çıkarız diye   akşam 4 takım bağladım . dün balık yoktu çıkanlar geri boş döndü ama biz lüer ile raks ederken çinakopa gidenler her gittiklerinde 20- 25 kilo ıri çinakop ile döndüler . 6 çinakop bir kilo geliyor du . Benim akü boşalmış 10 gündür akü su basıyor sintine den .aküyü şarj ettim öyleden sonra çıkacağım . TUTAR ÝSEM YAZARIM ZÝRA  BURANIN KÖTÜ BÝR HUYU VAR, SULAR KARAYELDEN GELÝYORSA BALIK OLMUYOR . BALIK BULUCU ÝLE ARAYACAÐIM ARTIK .

LÜFER OLUYOR HEMDE ÇOK ÝYÝ LÜFER OLUYOR AMA LÜFERÝN KEYFÝ ZAMAN ZAMAN DEÐÝÞÝYOR . BAZI ZAMAN CANLI ZARGANADAN YEM ÝSTÝYOR BAZEN YAPRAÐA YANÝ ORTADAN BÖLÜNMÜÞ ZARGANA YA GELÝYOR KAÞIK KULLANIYORSUN GELÝYOR BAZEN KAÞIÐA VURMUYOR . ENTERESAN BÝT BALIK .

O gün balığa çıktığımız gün en fazla ne tür olta kullandılar veya ne tür yen kullandılar genelde ona geliyor  akıllı balık helede Karadenizli olursa :)
bu arada kırlangıç gelmiş meraya uzun olta dediğimiz oltayı biraz fazla dipte gezdirirsek eğer kırlangıçta geliyor . B unu ilk tutum misafirim gelecek diye çorbalık ayırdım sonra tutuğum 4 tanesini saldım yazık büyüsünler dedim ama en son tutuğum çok daha iyi idi onuda ayırdım . hem o gün bir  lüfer tutuğum dan hemde bir daha tutamam belki korkusu ile .Artık kırlangıçta merayı terk edebilir . Bu arada iskorpit te uzun olta dediğimiz lüfer oltasına geliyor arada birde iskorpitin gelmesi fantezi oluyor . Ýskorpit te aslında güzel olur o çirkin şeyden ne lezzetler çıkar , tabi ki onu bilenler bilir .
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
Ynt: Lüfer ile raks etmek .
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2014, 18:09:39 »
bravo ehtiyar delikanlı. sen raks etmeye devam et. bayılıyorum bu paylaşımlarına. zira gençlerde iş yok; ya hiç netice yok; ya da paylaşmaya vakit ayırmak zor geliyor.
Rauf abim sağlıcakla daima rasgele denizde, havada, karada... ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Dost Avcı
« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2014, 21:58:06 »
rast gelsin rauf ustam,

ben dün akşam karadan gittim , ay vardı su çok çekilmişti gece 10/12 arası  iki iri mımır, bir dil 5 tanede istavrit yaptı, halbuki bu mevsim bizim buralar ve gittiğim sahil geçen yıl ne çupra ve sarkoz veriyordu balık zayıf burada ama maşallah sizin resimlerdeki tazecik balıklar iştahımı kabarttı hafta sonu kuş yerine balıkmı yapsam demekten kendimi alamadım,..

sağlıcakla nice güzel avlar temenni ediyorum ustam tekrar rast gelsin.

saygılarımla.
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #3 : 08 Kasım 2014, 05:57:57 »
Ali bey hava durdu duralı biz başladık çalışmaya. Bugün Ýstanbul a döndüm ki gene denize çıkmayayım, yarın cumartesi avcı başı arar denize de balıkta var ne yapacağımı şaşırdım kaçtım Ýstanbula . Köydeki dolabın dondurucusu doldu balıkları getirdim Ýstanbu la  dondurucuya , burasıda doldu  :) . palamut eksiğim vardı fazlası ile tamamladım. Beklenmedik bir şey oldu palamut geçti gitti derken çok büyük akın oldu balıklar küçük ama lezzeti fene değil . Salata için yada çorbaya gayet iyi oluyor .

Yoruldum ama yorulduğuma da değiyor  . Dediğin gibi artık ihtiyar olduk her ne kadar koştursak ta tabiki eskisi gibi olmuyor . her hafta iki gün avdayız bazı 3 defa hava her müsait olduğunda denizdeyiz mutlaka ama sabahları denize çıkmak asla . uyku tatlı geliyor. Gece  arkadaşlar ile denize çıkmıyorum artık uykusuzluk çok  zor geliyor ertesi gün insan pert oluyor .  Balık işi bizde artık alışkanlık olmuş denizde balık var dediler mi gitmesen olmuyor . Avcı gurubundan balıkçılar tek tek kopuyor ama ben hala direniyorum, ikisi aynı anda olmuyor hele gece denize çıkanlar ava gelemiyor çok az kişi posta kuruyoruz bir o yana bir bu yana derken domuz illaki eski durduğumuz yerden kaçıyor . 5 -6 Kişi ile posta kurduğumuzda olan bana oluyor . dön oyana gel buyana avdanda birşey anlamıyor insan .

Emekli lik herkeste layt geçer ama bizim canımız çıkıyor .  HANÝ PEÞÝNDEN KOÞTUÐUMUZ  DA ALTIN BOYNUZLU GEYÝK OLSA .  ;D  ;D  ;D
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Mustafa KARDEŞ

• Dost Avcı
« Yanıtla #4 : 08 Kasım 2014, 23:09:43 »
tebrikler usta, şahane balıklar tutmuşsun, afiyet olsun.
Mustafa KARDEŞ
1958 BURSA

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

• Dost Avcı
« Yanıtla #5 : 09 Kasım 2014, 14:02:25 »
tebrikler rauf abi kısmette ne varsa o olur , daim ve bol olsun...
Kenan PAZARLI
B Rh + 1967 B.Çekmece İSTANBUL

Çevrimdışı Ekrem YILDIRIM

• Dost Avcı
  • sen dürüst ol yeter
« Yanıtla #6 : 13 Kasım 2014, 13:17:19 »
Tebrikler rauf abi
Ekrem YILDIRIM
1969 Aliağa İZMİR

Çevrimdışı Vet.Hek.Emrah CELASİN

• Veteriner Hekim
  • *
  • Avcılık Bir Yaşam Tarzıdır...
« Yanıtla #7 : 18 Kasım 2014, 03:10:42 »
abi büyüksün harika bi gün daha olmuş daiim olsun...rastgele...
Vet.Hekim Emrah CELASİN
A Rh + 1982 BURSA

Bilecik İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su

Çevrimdışı Mehmet GENÇ

• Dost Avcı
  • Bak bir bildiğim var. öl! demezse Tanrı, yaşar kul
    • Facebook
« Yanıtla #8 : 19 Kasım 2014, 20:17:57 »
rast gelsin Rauf abi. Bereketli olsun. Erdek'te misin abi. geçen haftaya kadar günde 35 40 lüfer alıyorduk.
Mehmet GENÇ
1984 Kadıköy İSTANBUL    
Avcılık, bana babamdan kalan miras değil.. Oğluma olan borcumdur ...

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2014, 01:24:41 »

rast gelsin Rauf abi. Bereketli olsun. Erdek'te misin abi. geçen haftaya kadar günde 35 40 lüfer alıyorduk.

Yok Mehmet Rivadayım  palamut yeniden bastırdı ince balık aama arada normal balıkta var çok iri palamut geliyor diyorlar daha henüz oltaya fazla vurmuyor Lüfer bizdede iyi ama gırgırlar rahat bırakmıyor  GÝRÝYORLAR OLTACILARIN ARASINA SONAR VURDURUP BALIÐI AÇIÐA KAÇIRIYOR ORADA SARMAK ÝÇÝN . AMA GENEDE 10 - 15 BALIK ALINIYOR . BUGÜNDE 26 ÇÝFT  PALAMUT ALDIM ÇAPARÝDE KOPTU . RASGELE.
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Mehmet GENÇ

• Dost Avcı
  • Bak bir bildiğim var. öl! demezse Tanrı, yaşar kul
    • Facebook
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2014, 21:45:17 »
Rastgele abi. devamı bol olsun..
Mehmet GENÇ
1984 Kadıköy İSTANBUL    
Avcılık, bana babamdan kalan miras değil.. Oğluma olan borcumdur ...