Gönderen Konu: Palamut turları başladı .  (Okunma sayısı 1195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
Palamut turları başladı .
« : 25 Eylül 2014, 07:23:21 »
Tatildeydik geldik ama balık küçük  boy  çingene palamutu vanosta var .Erdekte üç palamut tutum biri bunlardan daha büyük idi . Biraz biraz bir şeyler tutuk ve balık bir boy büyüyünce sayfaya atmaya deydi . ve balık bir iki yağmur yedi bir boy daha büyüdü . Þimdi bir yağmur daha yediki oltaları büyütmek ve daha derine indirmek gerekecek .
Benim kısmetli arkadaşım Hakan ile gene beraberiz üç oynak gördük  balık 300 metre de oynuyor basıyorsun basıyorsun makine 12,5 BG. oynağa yetişiyorsun bazı bazı ama oynak ta bitti bitecek oluyor . üç beş derken 12 balık aldık hani giriyoruz oynağın  tam bağrına yok üç tane beş tane dolmuyor çapari şöyle 20 30 40 50 nerede , fukara tavuğu gibi tek tek yumurtluyor mübarek . 50 olta var ki 50 sini de dolduran çok görüldü .

Neyse dedik 12 balık boylarda fene dağil ağır ağır dönelim dedik ki geri dönüş yolunda hemen önümde bir oynak belirdi tamda suyuna bir dönersin etrafından çapariyi bir sokarsın ortaya 16 tane birden yani 28 palamut almış olduk.  yetti . çok daha iyilerine laiktik ama kısmet dedik kabullendik .

Ve arada hava bozdu yalnız çıktık bugün bir deniz bir deniz dağ gibi azdıkça azıyor her dakika üzerine koyuyor . hani bir taraftanda düşünüyorum olduda 30 40 balık birden vurdu bu havada onca balığı nasıl alırım sonra birde askeri gemi geçtimi yanımdan kaptan uyanık denizde tarafından değil de kara ile arama girdi yakın geçti hiçte yol kesmedi ama denizin dalgası geminin dalgasını kırıyor ama deniz köpürdü geliyor üzerime yarıntıya girer isem işim fene  Bende tam yol açığa kaçıyorum ki dalga birbirine vura vura biraz daha kırılsın ve can yeleği de açıkta yükseleyim öndeki koruma çamı ıslanır etrafı göremem diye orurma yerine  koyeceğım de yükselteceğimüzerinden bakacağım aklı sıra , iyiki can yeleğini dışarı çıkarmışım tek güvencem o iki tekne var denizde ama deniz bu kim kime dum duma.  Tekme kendi imalatım sayılır çok  oturaklı dengeli polyester ama ahşaptan daha ağır  tamamen olta  ile Palamuta lüfer tutmaya  odaklı livarı 100 balık alır oltanı çektiğin yer yuvarlak olta takılmıyor . altına 47 santim salma koymuşum ama 4,85 bir tekne ne olur ise olsun 12,5 BG .Rugarini mazotu da kokluyor da    Kara denizde o dalgada  genede şaka gibi . 5 olursa ya vergi ile uğraşacaksın parası bir şey değildi yatırırsın yatırma dın olursun çok uğraşırsın, malum burası Türkiye . Türkiye de vatandaş olmak çok çok zor malumunuz . makine gücü yüksek olduğunda verği veriyordun şimdi teknenin boyuna göre döndü bu iş . Diğer dalış teknesine 30 BG diye 400 tl vergi veriyordum ta o zaman kanun değişmeden önce ,şimdi oda vergiye tabi değil . git getir götür sıralardan kurtuldum taşıt vergisi kapsamında her vergi dairesi  vergisini  almıyordu ama  şimdi internetten de yatıyordur her halde .neyse ki sıkıntısından  kurtuldum .

bu arada 17 palamut aldım ama onları oltadan çılartmak teknenin içind ayakta durmak oltaları karıştırmamakta gerçekten çok zor  oldu .

denizimiz çok hırçın bu denizde denize çıkmamak lazım biliyoruz ama denizde iken hava yavaş yavaş üzerine koya koya geliyor ya böylesine aldatıyor insanı öyle veya böyle karadeniz karada olsa güzeldir .

Ama hep bu kadar azarsa .

AMA DÝPFÝRÝZ HALA DOLMADI LÜFER GELDÝ  ÝLK LÜFERÝMÝ TUTUM SÝFTAHIM OLDU AMA PALAMUTLAR  DAHA 200 YÜZÜ BULMADI .
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Dost Avcı
Ynt: Palamut turları başladı .
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2014, 17:02:23 »
 rast gelsin rauf bey,

sanki ben balığa çıkmışım hissiyatı var içimde teşekkürler.

saygılarımla.
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı Cengiz BUDAK

• Dost Avcı
  • BܓYܓK LOKMA YUT BܓYܓK LAF ETME
« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2014, 01:01:51 »
Rastgelsin usta.  ^-^  ^-^
Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ  

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2014, 01:42:34 »
Rauf abim rasgelsin hep, tadında, tuzunda, muhabbetinde, hava bozsa da, bozmasa da; vergileri az veya çok alsalar da, siz takmayın ona; burası Türkiye. dipfrizi doldur sen hele. bakarsın çıka gelmişizdir. ben sudan korkarım; hava bozacak gibi duyumlarda çıkmasanız diyorum. sağlıcakla , muhabbetle daima rasgele...  ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2014, 16:26:31 »
Sağ olun dostar yapacak bir şey yok bizim Karadenizimiz hep böyle .  Zaten o azmaz ise biz azarız  . arada bir azmalıki balıklar geriye dönsün de üresin havalar hep iyi olursa bir tek balık geri dönemez sonra .

bu zamanda  üveyk ile bıldırcının palamut un lüferin domuzun çatıştığı bu zamanda adam hem balıkçı hem avcı ise ya işler karışıyor . neyse ki üveyke bıldırcına daha doğrusu kanatlı avına gitmiyorum da dinleniyor insan biraz, yağmur yağar denize çıkamayız ama domuz iz yapar domuz peşine koşarız .

Ali bey çok sert havalarda denize çıkmayız herkes uyarır birbirini amatörler dereden çıkmaya kalktığın da uyarır diğerleri ama arada bir biz çıktıktan sonra hava nın bozduğu oluyor dereye girmek hepten imkansız oluyor bu sene iki büyük tekne kuma çıktı dozerler ile zor aldık karaya .

Her işin riski var ama balıkta bir güzel oluyor, gelirseniz Ýstanbula beklerim . denize çıkmak için değil, aldım işareti. balık yemeye .
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Mehmet GENÇ

• Dost Avcı
  • Bak bir bildiğim var. öl! demezse Tanrı, yaşar kul
    • Facebook
« Yanıtla #5 : 26 Eylül 2014, 20:18:16 »
onlar nasıl denizler Rauf abi. Maşallah bereketli olsun. devamı bol olsun abi. Rastgele
Mehmet GENÇ
1984 Kadıköy İSTANBUL    
Avcılık, bana babamdan kalan miras değil.. Oğluma olan borcumdur ...

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

• Dost Avcı
« Yanıtla #6 : 29 Eylül 2014, 15:22:33 »
tebrikler rauf abi güzel balık yakalamışsınız , daim olsun....
Kenan PAZARLI
B Rh + 1967 B.Çekmece İSTANBUL

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Dost Avcı
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2014, 03:12:47 »
Rauf abi bunu saymadık. Þöyle oltaları doldur hele. Rakıyı da aç. Ondan sonra ben de geliyorum ona göre... :) :) :)
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Avcğlğk: Kğrk gğn taban, bir gğn y

Çevrimdışı Vet.Hek.Emrah CELASİN

• Veteriner Hekim
  • *
  • Avcılık Bir Yaşam Tarzıdır...
« Yanıtla #8 : 02 Ekim 2014, 03:48:29 »
büyüksün abim dolap dolmasada gözümüz doydu valla...eline emeğine sağlık...rastgele...
Vet.Hekim Emrah CELASİN
A Rh + 1982 BURSA

Bilecik İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #9 : 02 Ekim 2014, 18:47:49 »
Rauf abi bunu saymadık. Þöyle oltaları doldur hele. Rakıyı da aç. Ondan sonra ben de geliyorum ona göre... :) :) :)

Yok Oğuz öyle balık yok inan hamsi bol balık olta yı yemiyor ama ağlardada pek fazla birşey çıkmıyor azar azar nerede 30 40  50 tane oltaya vuran palamutlar . balıkta çok büyüdü bunlar hava  küçük son tutuklarımız dan  20 tane 30 tana vursa ya oltaya adamı denize alır .

Denizde balık azaldıkça ağlar büyüyor tekneler çoğalıyor balık sürüleri parçalanıyor kiminin yarısı ağlara yakalanıyor bölük pörçük balıklar eskiden 25 den aşağı vurmazdı balık ama oynağa giriyorsun bir tek balık ile çıktığın oluyor. Ama siz toplantıyı ayarlayın çorbalık balığımız var .:)

RAKI ÝÇÝN LÜFER VAR BU SENE  BÝR KOFANA ÝLE ANCA ÝKÝ YÜZLÜK  BÝTER . ATLA GEL OLMADI GECE OTURURUZ LÜFER TUTARIZ HEM TUTAR HEM YER HEM ÝÇERÝZ  :)
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2014, 19:00:01 Gönderen: A.Rauf KÝBAR »
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #10 : 02 Ekim 2014, 19:06:21 »
büyüksün abim dolap dolmasada gözümüz doydu valla...eline emeğine sağlık...rastgele...

DOLAP ÖYLE VEYA BÖYLE DOLAR OLTA ÝLE KEYÝF ÝLE DOLDURMAYA ÇALIÞIYORUZ OLMADI GECE ÇIKAR VOLÝYE DOLDURURUZ DOLABI AMA MÜHÝM OLAN KARIN DOYMASI LÜFER RAKI FASLI DAHA SONRASI OLUR DA ÝSTANBULA GELÝRSÝN BEKLERÝM DOKTOR .OÐUZ GÝBÝ RAKI DERSEN LÜFEDE VAR :) :) :)
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Vet.Hek.Emrah CELASİN

• Veteriner Hekim
  • *
  • Avcılık Bir Yaşam Tarzıdır...
« Yanıtla #11 : 25 Ekim 2014, 16:45:23 »
biz iş yüzünden rakı balıgı anca pazartesi aksamları bizim meyhanede görüyoz abi cıkıp yakalama işi zor bu ara heleki bu hafta bursada güzel lufer cinekop varmıs biz yine kacırdık faslı hayırlısı..inşallah yolumuz düşerse ugrarız abi sagol davetin için..
Vet.Hekim Emrah CELASİN
A Rh + 1982 BURSA

Bilecik İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su