Gönderen Konu: CAC ve CACIB yarışmalarına Girebilme Koşulu ve Türkiye Şampiyonluğu Ünvanı.  (Okunma sayısı 745 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

  • Dost Avcı
  • *****
  • İleti: 797
  • Karma: 0
CAC Irk Standartları Yarışmaları:

Kısaca Ulusal Þampiyonluk elde edilebilmesi için gerekli olan Þampiyon Adaylığı unvanlarının “ CAC “  verildiği organizasyonlardır. Bu yarışmalara Ülkemizde yaşayan köpek sahiplerinin KIF’a kayıtlı köpekleri katılabilir. Bu yarışmalarda KIF’a kayıtlı olmak ve yarışmanın genel kurallarına uygun durumda olmak yeterlidir. Geçmişi bilinmeyen “GSB tipi Soy Kütük Belgesine Sahip Köpekler “ veya FCI’ın henüz kabul etmediği fakat KIF’in Ulusal Irk olarak gördüğü ırka ait köpekler CAC yarışmalarında yer alabilir. Elbette bunların dışında FCI Soy Kütük Belgesi sahibi köpekler de KIF kayıtları yapıldıktan sonra CAC yarışmalarında yer alabilirler.
Not: FCI Soy Kütük Belgesine Sahip Köpekler KIF kaydı olamadan misafir köpek statüsünde de yarışmalarda yer alabilirler fakat misafir köpek katılımının yarışma fiyatları farklı olacaktır.
 
CACIB yarışmaları:

KIF ‘in düzenlediği Uluslar Arası yarışmalardır. Bu yarışmalarda Uluslar Arası Þampiyon Adaylığı Unvanı “ CACIB” verilmektedir. Bu yarışmalara sadece FCI ‘ın kabul ettiği ırklar ve geçerli soy kütük belgesine sahip köpekler katılabilir. Geçmişi bilinmeyen olarak kayıtlı köpekler bu yarışmalara katılamazlar. KIF in verdiği ya da onayladığı tam soy kütük belgesine sahip köpekler ve yurt dışından FCI Soy Kütük Belgesi ile gelen köpekler yarışabilmektedir. Bu koşulun dışında köpeklerin özel bir unvan sahibi olması veya başka yarışmalarda derece alarak bu yarışmalara girmesi gibi bir ön koşul yoktur.
 
Bir köpeğin 'Türkiye Genç Þampiyonu' olabilmesi için:
 
Zorunlu yaş dilimi içinde ( 9 – 18 Ay ) ve KIF ın düzenlediği CAC veya CACIB Irk Standartları yarışmalarında olmak koşulu ile, 3 farklı yarışma ve 2 farklı KIF ve veya FCI hakeminden JCAC almış olmak gerekmektedir.
 
'Türkiye Þampiyonluğu' Unvanı Ýçin:
Minimum 365 + 1 gün geçmek koşulu ile KIF ın düzenlediği CAC veya CACIB Irk Standartları yarışmalarında, 4 farklı yarışma ve 3 farklı KIF ve veya FCI hakeminden CAC almış olmak gerekmektedir.
 
Bu yarışmalar dışında hiçbir yarışmada CAC ve CACIB unvanlığı veTürkiye Þampiyonluğu Adaylığı verilemez.
Diğer geçerli yarışmalar, KIFçatısı altında çalışan Irk Derneklerinin Yarışmaları olarak geçecektir. Buyarışmalarda “Irk Derneği Þampiyonluğu” Unvanı verilmektedir. Bu unvan “CW”olarak gösterilmektedir. Bu yarışmalarda alınan derece ve değerlendirmeler Türkiye Þampiyonluğu için geçerli değildir.
..

 
Özhan KELEŞ
1962 Küçükçekmece İSTANBUL