Gönderen Konu: Gece Far Avına Hayır , İhbar Hattı Jandarma Alo 156...!  (Okunma sayısı 3169 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali İŞLEMECİ

• Administrator
    • Avcı Sayfamız

Bu akşam net'te dolaşırken Ýlhan DEVECÝ'nin Paylaştığı Milli Parklar , Güney Marmara Avcılık Federasyonu ve Yaban Tv. Logolu Fotoğrafları gördüm ( Gece Işık Avına Hayır , Gece Avı Katliamdır Hep Birlikte Dur Diyelim , Yasal Olmayan Gece Işık Avına Ýzin Verme , Bilinçli Avcı Doğayı Korur Işık Avı Yapmaz Yaptırmaz ) Harika bir düşünce ilgi çekeceğine eminim yıllardır söylüyoruz ama hiç bir şey yapmıyoruz bizler Sürdürülebilir Av ve Yaban Hayatı Ýçin Destek verenler Yasal Avcı Statüsünde olanlar bu kampanyayı sonuna kadar desteklemelidir...!

Gece Avı Ýhbar Ýçin : Jandarma Alo  156

.
Ali İŞLEMECİ
A Rh + 1961  İSTANBUL

Çevrimdışı Sebahattin ÖZTܓRK

• Dost Avcı
Ynt: Gece Far Avına Hayır , İhbar Hattı Jandarma Alo 156...!
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2012, 01:13:54 »
Gece Avı Katliamdır Hep Birlikte Dur Diyelim:aynen destekliyorum
Sebahattin ÖZTܓRK
1955 ANKARA

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Dost Avcı
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2012, 01:41:53 »
Þu gece avcıları olmadan önce ovada bile tavşan avlardık. Gece avı çıktı mertlik bozuldu. Bir de arabanın kaputuna serip gerine gerine av yaptık diye övünmeleri yok mu.... Helal olsun ama milli parkçılara iyi ceza geçirmişler ellerine sağlık... Gece avına hayır, gerçek avcılığa evet...
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Avcğlğk: Kğrk gğn taban, bir gğn y

Çevrimdışı Serkan KARTALKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2012, 02:51:57 »
desteklenmesı lazım tabıkı ihbarlar önemlı jandarmanın ilgilenmesıde guzel ormancıya kalsa yanmıştık
Serkan KARTALKAYA
A Rh + 1982 Kağıthane İSTANBUL      

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #4 : 21 Mart 2012, 03:15:14 »
Ali kardeşim Jandarmanı bu yönde tam bir yetkisi yoktur o far ile yada kaçak av yapan kişiyi anca suç ustü şahit ile yakalayabilir ise yakalar jandarmada bunu elindeki imkan ile yapamaz zira bidikleri araçların tepesinde işık yanıp sönüyür kaç meyreden görünüyor o ışık .Anca jandarma meskün mahalle olursa karışıyor Jandarmada bizden medet umuyor adam aynı köyün içinde o adamdan ekmek o adamdam yumurta alıyor akşama kadar  çocuğu karısı o kişiler ile iç içe buda ayrı mesele .
Anca dışarıdan avcı gelirse yabancı ise yakalar .Köylü için onlarda bizden medet umuyorlar .
Biliyorsun köyde herkes ile iç içe .

Bunu yapacaksa doğa koruma yapacak başkada çaresi yok kardeşim .oda oturduğu yerden olmaz yada internet sayfalarından bu iş yürümez .Tabi bunun için eleman araç gereç gerek .Bunada yöneten yöneten ler yanaşmıyorlar onlar buradan en karlı nasıl çıkarızın peşinde ne yaparımda daha fazla birşeyler kopartayım peşinde .Bu düzen devam etmiyor artık farklı bir şeyler yapalımın peşinde .O da özelleştirelim dediler ama popilasyon düşük, denedile pek tutmadı özel avlağa talep düşük şimdi diğer yerleri ava kapatıp avcıları özele mecbur edelim diye düşünseler özel yerler yetmiyor, zaman gerek o zamanda yok avda yok yani buradan yağ çıkmıyor.
Þimdi konuşma irdeleme yalandan yere birşeyler yapılıyormuş gibi gösterme zamalı. şimdi afişler dönemini başladı afişlerden iyi para götürecekler her yerde her şeye afiş dönemi başladı .
Asıl amaç özelleşsin satalım para az da olsa cebimizde dursun .
Oysa belli bir seneden tecrübeden sonra avcıya sorumluluk vereceksin sorumlu tutacaksın (bunları daha önze yazdık)sabah hiçbir memur o karda o buzda o merelera çıkmaz veya hava karardımı gece ormanda dolaşmaz bunu yapacak olan insan doğaya gönülden bağlı bunu isteyerek yapacak olan memur zihniyetli olmayan gönüllü insanlar gerek .
Yoksa bu doğa bu şekilde korunmayacağı yani al kararları bas el kadar bir kitapçık koy rafa doğa korunsun kurtan çıkan kişilerin elinde dah o basit kitapçık yok verilmemiş pul alınırken kimisine veriliyor .ama pullu sertifikalı avcı kaç kişi .100 AVCIDAN 20 SÝ BELKÝ .Yani bu iş gerçekten cani gönülden hallolsun istenmiyor
Bu gün avcı olmayıpta tüfek alma ruhsatı ile tüfek alan kişiler bu tüfek ile ben ne yaparım nerde tüfek atatrım ne fişeği atarım nasıl atarım nasıl doldurayım ı dahi bilmiyorlar.
Bakın av sayfalarına nerede ateş atarım :( hangi mermiyi atacağım diye soran lar var . :o
Bu av işini kimse çözme gibi bir girişimi yok tek düşünce özelleştirelim oda olmuyor bu safhada olabilmesi hem zaman istiyor hem hayvanlar çoğalması gerekiyor bunun için bu iş oyalamada,göz boyamada .Kimsede bunun için proje falan da geliştirmeye kalkmıyor .isteselerde yapamazlar . akıl yetmez para yetmez ,al parayı kes cezayı klasik yöntem en kolay en avantajlı yöntem bu şimdilik, özelleştirilebilinceye kadar .

AB DE BUNU ÝSTÝYOR ZÝRA AV MESELESÝ ONLARIN SIRTINA KANBUR O ALANLARI ZÝRAHATE YÖNLENDÝRECEKLER O ARAZÝLER ONLARA ARTIK LAZIM SANAYÝ YÝ ASYA KAPTI G D O NUNDA ZARARI ORTAYA ÇIKTI BU TÜR FUZULÝ ÝÞLERÝ DÝÐER SÖMÜRGELERÝNE YÖNLENDÝRMEK ÝSTÝYORLAR .KULLANMADIKLARI ARAZÝLERDE TARIM VE HAYVANCILIK YAPACAKLAR .

Bir domuz bir geyik bir karacanın bağa bahçeye bostana zararı ne kadardır, yedikleri lahana yı sat san çok daha fazla para eder .Onlarda işi Türk çifçisinin sırtına yüklemeye çalışıyorlar .

Bir taraftan silahçılar işe devam diyor, bir taraftan avlakçıların  masrafı karşılanmıyor .avrupa artık tarıma dönmek zorunda. Bu iş anca boz kırlarda steplerde tarım olmayan yerlerde doğal ürer ise maliyetleri karşılar . gibi bir hesap ta var .
Bağa bahçeya meyve diplerine pisleyen geyik ler den çok şikayetçi avrupa birçok  hastalık sadece bu sebep ile insnlara bulaştığı anlşılmış o nedenle bahçeler evcil hayvanlar çok sıkı tel çitler ile koruma altına alınıyorlar .

YANÝ BU ÝÞ AÞAÐI TÜKÜRSEN SAKAL YUKARI TÜKÜRSEN BIYIK DURUMUNA GELÝYOR .
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Yücel ATAY

• Dost Avcı
  • HERKEZE RAST GELE
« Yanıtla #5 : 21 Mart 2012, 04:35:00 »
ışık avını sadece jandarmaya şikayet etsek yetersiz kalır bence köy korucusuna yetki verceksin muhtarada yada köydeki bilinçli avcılardan fahri müfettiş atayacaksın. olay yerine hemen intikal edecek birileride olmalı. diyelim ben farla avlanan birini gördüm ama adamı tanıyom jandarmanın bana uzaklığı 20 avlağa uzaklığı 25 km jandarma gelcekte adam yakalıcak zor o iş (her zaman deyl tabi ama ben kendi yörem için konuştum ). ama bende sonuna kadar destekliyorum.görürsem ışıklı bi katliyamcı...(noktaların kusuruna bakmayın) jandarmayı ararım araç varsa plakasınıda veririm sonra ne olur bilmem . imkanım varsa bide döverim .zaten ava gittik av yapamadık sene agresifim.. :D stres atarım..
Yücel ATAY
B Rh + 1985 BALIKESİR

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #6 : 21 Mart 2012, 04:46:14 »
ben burada Rauf abiye katılıyorum. yaniii; kendimizi bu logolarla kandırmayalım. gerçekleşme şansı yok bunların. hikaye ......................
tek çıkış yolu çalıştaydır. eğer bunu yapamıyorlarsa kapatsınlar bakanlığın bizimle ilgili bölümünü. boşuna bari maaş ödenip durmasın. eskiden para yok, pul yok;avcı eğitim kursu yok; ama bundan çok daha iyi idi durum. avcı kulüpleri veriyordu avcılık belgelerini  :) :) :) :) şu an, aynı deve kuşu gibiyiz..  :) :) :) :)
    ben burada yazmak istemiyorum, nasipse buluşmamızda canlı anlatırım.  Yücelim çok dolmuşsun belli. gençlik var ne de olsa, merak etme zamanında ben de, sergiledim buna benzeyecek davranışı. ama düşününce yanlış olduğunu görüyorsun. hele hele avcılığı sürgit yapmak isteyen gerçek avcılarımıza şunu öneririm: sadece bu değil; hiç bir konuda sabıka kaydı oluşturabilecek davranış içinde bulunmayalım. yoksa bu hakkımızı kaybederiz. hiç birimiz böyle bir duruma düşmek istemeyecektir.
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı Yücel ATAY

• Dost Avcı
  • HERKEZE RAST GELE
« Yanıtla #7 : 21 Mart 2012, 04:59:31 »
sende haklısın ali abi eskiden beri gece avı engellenebilse kalan avlar bizede yeter tilkiyede saksağanada... doğal dengeyi bunlar bozuyo bizimde dengemiz bozuluyo tabi ..hatam varsa affola..
Yücel ATAY
B Rh + 1985 BALIKESİR

Çevrimdışı Ekrem GܓNGÖRMEZ

• Dost Avcı
« Yanıtla #8 : 21 Mart 2012, 18:15:11 »
Her köyden birine yüklü bir ceza kesildiği zaman o laf köyden köye geziyor, kessinler şöyle okkalı bir ceza, duyan bir daha gece avı değil ormana giriyormu seyredin..
Facebooktan adam cezayı yedi şimdi millet foto koymaya korkuyor bu işte böyle temsili cezalar kesilip yaban tv de yayınlanmalıki bir işe yarasın..
Gece avcısına benim lafım,gece av yapanlar Fatih Ürekten beter olsun ..
Ekrem GܓNGÖRMEZ
1978 Kartal İSTANBUL

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #9 : 21 Mart 2012, 18:24:37 »
hata falan yok Yücelim. gerçek avcının doğal refleksleri hatadan sayılmaz..  :) :) :) burada hata aramak lazım ise; görevlendirilmişlerin görevini yapmamaları olduğu gün gibi ortaya çıkar. ama onların da bir takım sebepleri vardır dinlediğinizde. kısacası, lafın özü, binbir zahmetle, emekle hazırlanmış olan kara avcılığı kanununun bir kez daha gözden geçirilmesi, aksayan yönlerinin tesbiti, düzenlenmesi ve  yeni maddelerin eklenmesi gibi çalışmaların yapılması gerekmektedir. bunu yaparken de; madem AB ye gireceğiz, ona yakışan şekliyle yapabiliriz.  o zaman AB nin de diyeceği bir şey kalmayacaktır.  :) :) :) :) :)
Ali ALTINKAYA

Çevrimdışı Vahdet TOKAY

• Dost Avcı
    • Google'a sor o beni tanıyor:):):)
« Yanıtla #10 : 22 Mart 2012, 05:43:57 »
bu dayanışmayı yıllarca yaptık yaptırdık yapıldı;

alo jandarma denmiyorken biz zorla alo laşıyorduk ama nafile,olay yerine gelinceye dek ya arac farkediliyordu yada kaçın biz geliyoruz halleri hakim oluyordu.

afiş broşür,ilan,sadece reklam olur başka bi işe yaramaz.yararı olabilir!!! de karşı taraf ne kadar ilgili olucak???

yaptığım ihbara gelen olmadı diye şikayet mercii olmadıktan sonra...

üniformalı yada sivil,memur zihniyetinden bahsedilmiş ve rauf abi ile ali altınkaya bey abiciğime aynen katılıyorum.

sadece asıldığı yerde kalacak girişim ve ekstra masraf kapısı...

eğitim eğitim eğitim...
Vahdet TOKAY
B Rh + 1962  EDİRNE     0 533 779 20 08
https://skydrive.live.com/?sc=photos

UYMAZSA

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Dost Avcı
« Yanıtla #11 : 22 Mart 2012, 13:31:50 »
Ya bu broşürlerden 10-15 tane varsa alabiliriz. Kahvelere assak fayda faydadır...
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Avcğlğk: Kğrk gğn taban, bir gğn y

Çevrimdışı Vahdet TOKAY

• Dost Avcı
    • Google'a sor o beni tanıyor:):):)
« Yanıtla #12 : 22 Mart 2012, 15:13:42 »
 :D :D :D

hocaaaaaaaaaaa hocaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

:) :) :)

sendemi!!! ???

polisin 155 jandarmanın 156 orman ın 177 olduğunu bilmeyen varmı ki halaaa ve kaldı ki gece avını ve illada far avını yasak olduğunu bilmeyen???

nerdeyse tüm köy ve kenar mahalleler dahil tüm kahvelerde bu telefon numaraları ile alakalı asılı ilan veya broşür dolu olduğunu gittiğimiz köylerde kahvalarda görmezmiyiz...

far avı ile alakalı özel bi hat olsa neyse...

bence teferruat...gerisi kırtasiye zaiyat...
Vahdet TOKAY
B Rh + 1962  EDİRNE     0 533 779 20 08
https://skydrive.live.com/?sc=photos

UYMAZSA

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2012, 18:50:08 »
şimdi ben size, görünmeden dinlediğim sözleri aktarıyorum. bakalım ne çıkaracaksınız.
    -  kardeş botu bu tarafa yanaştır. bu gün av günü değil.
    - abi, iyi birine benziyorsun. ismin ne senin?
   bu arada kürekler olanca kuvvetiyle asılınmakta ve bot karşı kıyıdan adeta sıyırıp gitmektedir. bunu kıyıdan yürüyerek takip eden görevli, dilinin döndüğünce ikna etmeye çalışmaktadır.
      - bak abi, bizim ekmeğimiz yenir, çayımız içilir. buyur gel boş olduğun zaman.
      - yav aslanım beni zora sokuyorsunuz, ne biçim laf bunlar.
bu minval üzere takip 500 m kadar sürer, görevli gelir, işi becerememişliğin verdiği burukluk içinde: abi komşu ilçeye haber ettim, onlar ilgilenecekler..

yani Oğuz hocam; şunu söylemek istiyorum: bu işleri yapanlar çok pişkin kişiler, cahilliklerinden veya bilmediklerinden dolayı bu işi yapıyor değiller. her şeyi biliyorlar, onun için yapıyorlar. yani hal böyleyken bu broşürleri alınlarına asssak dahi fayda etmez. ama kamuoyu bilinçlenmesi açısından desek tamam da; adama karışsan sana ne deyip çıkar, görevli kişilerin dahi sıkıştırma şansları savcılığın iznine tabidir. onun şartlarını yerine getirmek ise nedir anlamam. anlamak öğrenmek de istemiyorum.
Ali ALTINKAYA

Çevrimdışı İbrahim GܓMܓŞ

• Dost Avcı
« Yanıtla #14 : 23 Mart 2012, 23:18:40 »
abilerim bence bu ve buna benzer yasak av usüllerini yerel kanallara ve gazetelere taşıyıp,bu işten sorumlu olan il müdürlüklerini
takibe alıp daha yukarılardan uyarı almalarını sağlamalıyız.ben başka bir çözümünü bulamadım.
İbrahim GܓMܓŞ
1978 Çarşamba SAMSUN