Gönderen Konu: SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞI TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK  (Okunma sayısı 1236 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cem ALOĞLU

  • Dost Avcı
  • *****
  • İleti: 240
  • Karma: 0
  • " SEVGİ-SAYGI-HOŞGÖRܓ "
SU ÜRÜNLERÝ AVCILIÐI TEBLÝÐÝNDE DEÐÝÞÝKLÝK
Cumartesi, 10 Ekim 2009 10:33 AA   
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ''2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ''de değişiklik yaptı.

    Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe giren yeni düzenlemede, tüm içsularda gırgır ve her türlü trol ağlarının, 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren de monofilament (tek kat) misina ağlarının kullanılması yasaklandı.
    Akdeniz'de ''Antalya- Beydağları Milli Parkı;nın güneyini çevreleyen Kumluca ilçesi Çavuş limanındaki Küçük Çavuş burnundan başlayarak, Sulu ada, Taşlık burnu ve Beş adaları da içine almak kaydıyla Karagöz limanına kadar olan 19 km. uzunluğunda kıyı şeridinde'' şeklinde, yer yasaklarını düzenleyen hüküm de Tebliğ'den çıkarıldı.
    Yeni düzenleme ile Ýzmir'de Aliağa ilçesi Karaağaç mevkiinde bulunan Ege Gaz A.Þ LNG terminaline ait iskele çevresinde 400 metre mesafe içerisinde su ürünleri avcılığı yapılması yasaklanırken, Karadeniz'deki yer yasaklarına da ''Rize ili Çayeli ilçesinde bulunan Çayeli Bakır Ýşletmelerine ait derin deniz deşarj boru hattının bulunduğu koordinat noktalarını birleştiren hat'' eklendi.
    Tebliğin diğer yer yasakları bölümünde yeralan ve deniz kaplumbağası üreme alanı olarak tespit edilen yerlerde (Muğla-Dalyan, Ekincik, Dalaman, Fethiye-Çalış, Antalya-Patara, Derme, Kumluca,Tekirova, Belek, Kızılot, Gazipaşa, Demirtaş, Olympos - Çıralı, Mersin-Alata, Anamur, Kazanlı, Göksu Deltası, Adana-Akyatan, Yumurtalık, Hatay-Samandağ) 1 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında sürat teknelerinin kıyıdan 1 mil mesafe içerisindeki sürat hızlarını düzenleyen maddedeki 5 mil limiti de 8 mile yükseltildi.
    Boy ve ağırlık yasaklarıyla ilgili maddede yapılan değişiklik ile de avcılığı özel izne tabi türlerin, başka bir avcılık faaliyeti sırasında avlanması halinde bunlara ağırlıkça yüzde 5 nispetinde müsaade edileceği hükme bağlandı.
Cem ALOĞLU
A Rh + 1968 Karamürsel KOCAELİ