Gönderen Konu: TRAP ATICILIĞINDA SIKÇA SORULAN SORULAR !  (Okunma sayısı 2647 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

  • Dost Avcı
  • *****
  • İleti: 437
  • Karma: 0
TRAP ATICILIĞINDA SIKÇA SORULAN SORULAR !
« : 24 Kasım 2012, 02:46:51 »
Öncelikle herkese merhaba Arkadaşlar..
Günümüzde atıcılık sporuna olan ilgi her geçen gün giderek artıyor ve bu sevindirici bir durum.Dolayısıyla bu konu hakkında yeni başlayanların aklında birtakım soru işaretleri beliriyor.
Atıcılık ve trap tüfeği hakkında sıkça sorulan sorulara, açılan bu konuda elimizden geldiğince gerek ben gerekse ustalarım ile birlikte cevap vermeye çalışacağız.
Sıkça sorulan soruları şöyle bir göz atarsak ;
1.Trap tüfeğini avda kullandığımızda üste mi atar ?
Trap tüfeklerinde avans denilen dipçik ile namlu arasında bir orantı vardır.Trap tüfeklerinin en temel özelliği budur.Trap tüfekleri avanslı olduğu için av tüfeklerine göre üst atar.

2.Trap tüfeklerinde bant genişliğinin önemi nedir ?
Bu konu biraz da kişiden kişiye göre değişir.Yani görseldir.Kimi atıcılar tüfeklerinde özellikle ince bant kullanır.Bazıları ise özellikle geniş bant yaptırır.Geniş bantlı tüfeği yüzünüze aldığınızda şerit ray gibi bir görüntüde olur ve plak havada daha çabuk yakalanır.3.Trap tüfeğinde markanın önemi varmıdır ?
Diğer tüfeklerde de olduğu gibi trap tüfeklerinde de kaliteyi arayıp bulmak gerekir.Günümüzde yerli silah sanayileri kaliteli silahlar üretmeye başladılar ve bunların sonuçlarını pekçok yarışmada yaşayarak görüyoruz.Bana göre atıcılık sporuna yeni başlayanlar için huğlunun trap tüfekleri bulunmaz bir fırsattır.Daha sonra kendini geliştirdikçe ve biraz da lükse kaçmak isteyenler için çok kaliteli avrupa tüfekler bulunmaktadır.

4.Atıcı olmak için gereken belgeler nelerdir ?
Türkiye Avcılık ve atıcılık federasyonun düzenlediği yarışmalarda mutlak surette  sporcu lisansı gerekmektedir.Lisans almak ise çok basit bir olay.Herhangi bir klübe üye olmanıza da gerek yok.Bulunduğunuz bölgenin gençlik spor müdürlüğünden rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

5.Normal av tüfeği ile trap tüfeğini ayırt eden özellikler nelerdir?Bir tüfeği elimize aldığımızda trap mı,av tüfeği mi olduğunu nasıl anlayabiliriz.?

Trap tüfeklerinin olmazsa olmazları 76 cm namlu ve tek tetiğe sahip olmasıdır.Ayrıca bir trap tüfeği av tüfeklerine göre daha ağırdır.Çünkü denge trapta çok önemlidir.

Ýkinci bir özellik ise dipçik kısmındadır.Av tüfeklerinde avans dediğimiz olay çok düşüktür.Fakat trap tüfeklerinin asıl özelliği yüksek avanslı olmasıdır.

Þekilde de görüldüğü gibi standart bir dipçiğin avansı çok düşüktür.Tüfeği yüzünüze aldığınızda bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

                                     


6.Havada uçan bir bıldırcın veya keklikten çıkan plakların ne farkı vardır ? Kuşa atar gibi atabilirmiyiz ?

Trap atıcılığı bıldırcın keklik veya herhangi bir av ile kıyaslanamaz.Plakların çıkış hızları yönleri doğrultu açıları av hayvanlarından çok farklıdır.Mesela avda havada uçan kuşu tüfeğiniz ile süzebilirsiniz fakat trap atıcılığında böyle bir şansınız yoktur.Herşey bir iki saniye içerisinde gerçekleştiği için doğru zamanda doğru açıda tetik kesmeniz gerekir.
Havada giden bir plağı bir kuşa benzetip atış yapmak hem gecikmenize hemde isabetli atış yapamamanıza neden olacaktır.
7.Atış için doğru atış pozisyonu nasıldır ?

Öncelikle trap atıcılığının en önemli noktalarından birinin de denge olduğunu unutmamak gerekir.Silahınıza ve vücudunuza hakim olduğunuzda işin % 50 sini tamamlamış olacaksınız.Aslında sabit bir duruş açısı yoktur.Her atıcının kendine özgü bir duruş stili bulunur.Kendi dengenizi yakalayabildiğiniz pozisyon sizin için doğru pozisyondur.Pozisyonunuz ani sağa ve sola dönmelere kesinlikle müsait olmalıdır..
Genel olarak tepme etkisini azaltacak öne eğilmeler ve doğru kol kaynak açısından söz edilebilir.Öne hafif eğik ve tetik kolunun tüfeğinize paralel 90 derece olması genel kurallarımızdan biridir.

8.Doğru kaynak nasıl gerçekleşir ?

Bu sporun önemli hareketlerinden biri de tüfek ile doğru kaynağı yapabilmektir.Burada kaynaktan kastımız tüfeğe yatış şeklinizdir.Tüfeği yüzünüzde alıp atışa hazırlandığınız noktadan atış bittikten sonraki noktaya kadar arpacığa bakış açınız ve yanak temasınız değişmemelidir.
Bana göre işin püf noktası buradadır.Bu olayı başardığınız zaman işin % 80ini halletmiş olursunuz..
Þimdilik aklıma gelen sorular bunlar arkadaşlar..
Kolay gelsin..
Ş.Burak SEZER
1988 SAMSUN
KTܓ Makine Mühendisliği

[img]http://s12.postimage.org/b84cwyli5/522481_390335117673606_101025695_n_1.jpg[/