Gönderen Konu: TRAP ATARKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN HUSUSLAR!!!  (Okunma sayısı 15778 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman ALP

• Dost Avcı
Ynt: TRAP ATARKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN HUSUSLAR!!!
« Yanıtla #30 : 29 Mart 2011, 02:38:22 »
Sayın Oğuz BABAÇOÐLU
-Plakaya nişan almaya gerek yoktur, namlunun ucunda görüp tetiğe basmak yeterli olacaktır. demiş
Sayın Ender GÝRGÝÇ
-ortaya çıkan plağıda namluda kaybet patlat herzaman acele etme gör önüne geç patlat. demiş.

Acaba hangisi uygun olur. Bir açıklık getirirseniz benim için çok faydalı olacaktır.
Osman ALP
1970 Karaburun İZMİR

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Dost Avcı
« Yanıtla #31 : 29 Mart 2011, 11:45:18 »
Karşıya çıkan plaklarda namluda kaybedip tetik çekmek faydalıdır. Tam üstüne atmaya gerek yoktur. Ancak sağ ve sol plaklarda plağın tam üstüne atarsanız, doğal olarak attığınız saçmalar plağın arkasında kalır ve genellikle manke olur. Ender'in söylediği sağ sol plaklarda namluyu plağın hafif önüne geçirip tetiği çekmektir.  Önlemenin ne şekilde verileceği, plağın neresine atılacağı Yavuz Bey'in hazırladığı fotoda görülmektedir.
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Avcğlğk: Kğrk gğn taban, bir gğn y

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• Dost Avcı
« Yanıtla #32 : 29 Mart 2011, 14:40:06 »
osman arkadaşım bizim kullandığımız veya şöyle diğeyim atış yapılan tüfeklerde avans denilen bir şey vardır yani sen tüfeğine iyi baktığın zaman ve plağın önüne geçtiğin zaman zaten tüfeğin avansı olduğu için daha plağın önüne atacaktır trap tüfeklerinin özelliği bu orta pilakta çıktığı zaman namlunun önünde gördüğün zaman zaten acalede etmiyor göre göre atarsan vurmama şansın yok yeterki plağı namlunun ucuna getir...bu iş söylemkle anlatmaklada olmaz atış yapmakla olur bu işin tek sırrı antraman yapmak zaten sen attıkça artık ne plağın neresine atacam ne yapmam gerek diye düşünmiyeceksin çıkacak görecek ve tetik düşüreceksin bu bukadar basit 
Ender GİRGİÇ
1971 İSTANBUL 543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİSİM

Çevrimdışı Osman ALP

• Dost Avcı
« Yanıtla #33 : 29 Mart 2011, 19:39:00 »
Sayın Oğuz ve Ender Beyler; Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Geçen yıl Ýzmir Çiçekliköy'deki poligonda yapılan World Cup finallerine hergün gittim ve 40 yaşından sonra bu spora merak sardım ve lisans belgesi çıkarttım.  Kendime portatif bir plak fırlatma makinesi aldım ve bu hafta sonu memleketim Ýzmir Karaburun'da hayatımda ilk defa bir plakaya atış yaptım. Tabii ki yaklaşık 50 atıştan ancak 15 kadar vuruş yapabildim. Elimdeki tüfek normal 71 namlu süperpoze  av tüfeği ve alüminyum alaşımlı hafif bir tüfek. Her ne kadar 24 gramlık trap fişekleri atsam da yanağım tepmelerden dolayı hafif şişti ve ağrı yaptı. Sanırım uygun bit trap tüfeği edinip, bu işi bilen birisinin yardımıyla bu spordan daha da zevk alacağım. Ayrıca sizlerin buradan verdiği değerli paylaşımları da takip edeceğim. Sağlıcakla kalın.  
Osman ALP
1970 Karaburun İZMİR

• Dost Avcı
« Yanıtla #34 : 30 Mart 2011, 18:18:36 »
Bizler de 30 yaşımızdan sonra bu spora merak sardık. Çünkü öğrenmenin yaşı yok. Aslında bu spora başlama yaşı 14'müş, bunu sonradan öğrendik. Ben oğlanı şimdiden eğitiyorum. 12 yaşında ama umut vadediyor. Zevk aldığımız müddetçe atış sevdası devam edecek.
Elinizdeki tüfek, standart trap tüfeği değil. (Yıldız olabilir diye tahmin ediyorum.) Alüminyum alaşımlı tüfeklerin en kötü tarafı şahlanmasıdır. Sizin yüzünüzün kızarması da bu yüzden olmalı. Bir de fotoğrafınızı göremedim, ama yüzünüzdeki elmacık kemikleri büyükse mutlaka dipçik yapılırken ince kasa ya da ingiliz kundak düşünün derim.
Sevgiler saygılar...
« Son Düzenleme: 30 Mart 2011, 18:20:46 Gönderen: Oðuz BABAÇOÐLU »
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Çevrimdışı Emre GܓRAY

• Dost Avcı
« Yanıtla #35 : 06 Nisan 2011, 22:26:01 »
oğuz bey yanlış bilgi veriyorsunuz ingiliz kundakla trap atılmaz,trap tüfeklerinin kabzesi tabanca kabze olması gerekir ve eli tamamen doldurmalı.tüfeğin yüzü vuran bey efendiyidi bilgilendirmek buradan çok zor çünkü bir çok nedeni vardır bunlardan biraz örnek vermek gerekirse tam kaynak yapmamak,atış yaparken yüzünü kaldırmak,dipçiğin biçinin doğru olmaması bu yüzden tüfeğin şağlanması,tüfeği omzuna doğru yerleştirmemek ve daha bir sürü neden bunu arkadaşı atarken seyredip görmek lazım buradan yardımcı olunamaz.
Emre GܓRAY
1978 Kartepe KOCAELİ
Kocaeli Büy.Şeh.Bel Atıcılık Antrenörü

• Dost Avcı
« Yanıtla #36 : 09 Nisan 2011, 13:51:21 »
oğuz bey yanlış bilgi veriyorsunuz ingiliz kundakla trap atılmaz,trap tüfeklerinin kabzesi tabanca kabze olması gerekir ve eli tamamen doldurmalı.tüfeğin yüzü vuran bey efendiyidi bilgilendirmek buradan çok zor çünkü bir çok nedeni vardır bunlardan biraz örnek vermek gerekirse tam kaynak yapmamak,atış yaparken yüzünü kaldırmak,dipçiğin biçinin doğru olmaması bu yüzden tüfeğin şağlanması,tüfeği omzuna doğru yerleştirmemek ve daha bir sürü neden bunu arkadaşı atarken seyredip görmek lazım buradan yardımcı olunamaz.
Ýngiliz kundak traplarda kullanılmaz doğru standartı tabanca kundaktır. ancak çok özel durumlarda kullanılır. Zaten av tüfeklerinde bile ingiliz kundak ender kullanılır. Bildiğim kadarıyla Perazzi'nin tüm av tüfekleri serisi Ýngiliz kundak. Ancak ben ingiliz kundakla elemelerde trap atanı gördüm. Merak edeceğinizi bilseydim fotoğrafını çekerdim.
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Çevrimdışı Emre GܓRAY

• Dost Avcı
« Yanıtla #37 : 14 Nisan 2011, 02:33:45 »
doğrudur elemeler herkeze açık olduğu için görmüş olabilirsiniz çünkü lisans çıkartmış bende şansımı deniyim diyen insan çok ama ben 20 yıldır atıcılık yapıyorum ve milli takım antrenörlüğü yapmış bir insanım hiç denk gelmedim zaten yarışmalarda kimseye şu silahı kullanıcan diye bir kısıtlamada yoktur.ingiliz kundak çift tetik tüfekler için üretilmiş bir kundaktır ikinci tetiği çekerken el arkaya doğru kayabilsin diye ama görüntü amacıyla tek tetik tüfeklerede konuluyor.trap ve skeet atışlarında atışlarında kabze çok önemlidir yanlış bir kabze size çok büyük hatalar yaptırabilir özellikle kabze boyu çok önemlidir bunları size ukalalık yapmak için yazmadım yanlış anlamayın lütfen sadece bilgi paylaşmak istedim
Emre GܓRAY
1978 Kartepe KOCAELİ
Kocaeli Büy.Şeh.Bel Atıcılık Antrenörü

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• Dost Avcı
« Yanıtla #38 : 14 Nisan 2011, 06:39:31 »
bu işi yapacaksan ustacım kendine uygun dipcikli bir tarap tüfeği alacaksın ama bu işi yapacaksan ve bol fişek atacaksın bu iş atmayla olur önce şöyle 5000 fişek at sonra gerisi gelecektir şimdi burdan ne desek yalan attıkça öğreneceksin bu işin sırrı bu ama poligonda at hem tecrubeli insanlar da sana yardımcı olur tüfeği nesıl tutacan nasıl yatacan neresinden bakacan nerede tetik düşürecen sora sora öğrenirsin seni aldığın makına aldatır...onla trap antremanı olmaz anca fişek yakarsın ilerliyemezsin
Ender GİRGİÇ
1971 İSTANBUL 543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİSİM