Gönderen Konu: TEK KURŞUN DÖKÜM KALIBI YAPILIŞI .  (Okunma sayısı 323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
TEK KURŞUN DÖKÜM KALIBI YAPILIŞI .
« : 20 Ocak 2017, 01:54:47 »
TEK KURÞUN VE KALIBI
KALIP
HAZIR ALDIÐIMIZ KURÞUNLARIN ÇAPI FARKLI ÞUNLARI BÝR STANDARTA GETÝRELÝM NE ATTIÐIMIZI BÝLELÝM DEDÝK FERÝT ZATEN ÝÞÝN KOMPEDANI VE AYNEN BU SIRA ÝLE GÝTTÝK .
1- tüfeğinizin namlusundan geçmeyecek daha doğrusu namludan çıkmasına 3 cm kalacak yada mobil sokun içinde kalacak gibi iki çelik bilye alacaksınız .
2- Bilyelerden birine 10 luk bir matkap ucu veya çelik bir çubuk kaynatacaksınız .
3 -bu bilyeyi matkap ucu gibi iki taraflı ince taş ile taş motoru ile kesip delici aynı zaman dada çap ve özelliğini kaybetmeyecek şekilde hazırlayacaksınız . (En mühim teknik kısım bu )
4- Ýki plaka sarı bakır aliminyum gibi yumuşak metal hazırlayacaksınız ve hazırladığımız delici bilye ile metal levhayı tam bilyenin yarısına kadar her ikisini de deleceksiniz.
5--sağlam bilye bizim kontrol elemanımız olacak .iki delinen levhanın ortasına koyduğumuz sağlam bilye levhalara tam oturması gerekiyor levhalar bir pres ile arasında bilye olduğu halde sıkılır ise kalıp iç yüzeyi çok daha düzgü olur kuşunda çizgi ek yeri belli olmaz .
6- arada bilye ile tam oturan kalıbın sabitleme pim delikleri delinir ve kalıp arada bilye varken pimlenir .
7--arkasına bir pense kaynatılır kaynak tutmayan farklı metel ise delinir diş açılır cıvatalanır pense kalıba tutturulur.
8- kalıp bir birine öpüştüğü yerden kanal açıktır ve kurşun dolarken akmasın diye konik açılır .
Kalıp içi gerekiyorsa parlatılır .
Kalıp hazır tabi bunu ya bir torna atölyesinde yapılabilir yada profösyonel kalıpçı bunu ikili üçlü de yapa bilir .

« Son Düzenleme: 20 Ocak 2017, 02:05:54 Gönderen: A.Rauf KÝBAR »
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Dost Avcı
Ynt: TEK KURŞUN DÖKÜM KALIBI YAPILIŞI .
« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2017, 15:41:44 »
ustam ellerine sağlık faydalı bilgiler,

babamla balık kurşunu dökerdik banada öğretince elinden el aldım ama şimdilerde uğraşmıyorum hazır işime geliyor ama fişek sıkılıyorum saçmayla.

saygılarımla.
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN