Gönderen Konu: bıldırcını bırak patlıcanı ye !..  (Okunma sayısı 2287 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Dost Avcı
bıldırcını bırak patlıcanı ye !..
« : 15 Mayıs 2015, 16:21:42 »
size bir yemek tarifi av sonu rahatça yapılabilecek bir çok avcınında belki tattığı bir lezzet deryasını sizlerle paylaşmak istedim.

malzemeler,

12 kişilik;

1 dolma oyacağı,

24 dolmalık topak acıya çalmayan patlıcan, (tombullarından seçiniz)

12 yağlı bıldırcın,

1 şiş, (ateşten almak için)

hazırlanışı;

kuru toprağı 50 cm daire şeklinde ve 30 cm derinliğinde kazınız,

kömür ateşi olmadan odun ateşini tepeleme yığıp köz olmaya bırakalım,

ve malzemeleri sırasıyla anlatmaya çalışayım,

patlıcanları dolma oyacağı ile yarım bıldırcını sığacak şekilde tabana çok yaklaşmadan oyunuz,

temizlenen bıldırcınları baştan kıça doğru ikiye ayıralım,(kaba oldu ama avcılar anlar beni yukarıdan aşağımı deseydim,..  ;D)

ve oyulan patlıcanın içerisine yarım bıldırcını fişek sıkılar gibi elle bastıralım,(patlıcanın etini fazla almayın onlar lazım)

patlıcanın üst kapaklarını kapatmadan dileyen içine tuz sarmısak acı biber karabiber vs. bir çimdik kadar atabilir,

üstü küllenen ateşin her patlıcan 1,5 parmak dışarıda kalacak şekilde ateşin içi oyularak patlıcanların çevresi közle kaplanır,

ve yavaş ateşte orta harda pişmeye bırakılır her ne zaman fokurtu patlıcanın dışarı bakan bacasında başlar yağını dışarı zayi

etmemek için küçük ekmek içlerini patlıcanın kapaklarını kalrırıp yağına bandığınız ekmekle ilk atıştırmalar başlar ocak başında 10 dakika sonra patlıcanları yarmadan hani o, 1,5 parmak közün dışında kalan patlıcana şişi saplayıp tabaklara servis yapınız,..

şimdi en güzel bölüm ,

büyüleyici mis gibi kokan buharla karışık lezzet deryasının hazzı,... :D

bıçağı patlıcana yukarıdan aşağı balığın karnını açıp temizler gibi tek çizikle açınız her yaptığımda dostlar bıldırcına sarar ben patlıcana hatta acemisine tabağımdaki eti satıp patlıcanını alırım karşılığında,..
acemi uyandığında lokma midemde rakıyla ıslanmış oluyar her nedense,.. ;D
et bütün yağını salmış patlıcan tüm yağını emmiş odun közünde usul usul pişmiş misler gibi bir tad ve lezzetki of, of,..

sürçü lisan ettiysem affola,..

mersin den en derin sevgi, saygı ve selamlarımla.

« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2015, 22:23:13 Gönderen: M.Ali AKDAÐCIK »
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

• Dost Avcı
Ynt: bıldırcını bırak patlıcanı ye !..
« Yanıtla #1 : 15 Mayıs 2015, 22:32:06 »
sözün aslı şunu belirteyim ,

bu tarifi incir kuşunda yasak olmazdan evvel sapanla vurduğumuz çocukluk yıllarımda büyüklerimden görerek öğrenmiştim o yıllarda yer gök tarla incir böğürtlen çitlenbik hurmalıktı bağ bahçe boldu eee.. tabiatıyla ağaç altı beklerken elde sapan kafamıza görmediğimiz kuşların didiklediği meyvelerin kabukları hatta kafamıza incir kuşunun boku düşerdi ama şimdi hayal olduğundan yıllar yılı bu tadı bıldırcınla dolduruyoruz yarın birgün oda hayal olacak gibi bu sene her yer yasak her yer avlak katadır av bisti has,.. turizm dir vız gelip tırıst gidesicenin düzeni bakalım hep beraber göreceğiz ömür vefa ederse,..

saygılarımla.
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2015, 14:31:42 »
ben bu tarifi beğendim. muhtemelen süper olacak. önce bıldırcını bulmalı. bu sene bıldırcın erken kapanması iyi oldu. amma setteler yüzünden B. Menderes yürekleri ağza getirecek şekilde taştı her tarafı sular kapladı. eskiden de bu şiddette taşkın olur ama yürekler ağza gelmezdi. üstelik bu durum bolca paralarımız harcanarak yapıldı.adeta deniz sahibi olduk. hani rivayet olur ki; deniz getirecem palavraları gerçek oldu.  :) :) :) :) iki aya yakın bu su arazide kalınca bıldırcına ne oldu bilen yok, amma o başının çaresine bakmıştır. umarım bolca olur yerli bıldırcınımız.
    incir kuşu, sarı asma'ya gelince.........   müthiş yağ deposu bir kuş. yasaktan önce fiii tarihinde tarif üzerine ikisinin geldiğini saatiyle söylediler. gittim, hakikaten biri geliyordu. attım o düşerken ikinci göründü; hayda o da nasibini aldı. sanırım benim son sarıasmalarım onlar oldu.
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

• Dost Avcı
« Yanıtla #3 : 18 Mayıs 2015, 16:10:40 »
 ;D
ben bu tarifi beğendim. muhtemelen süper olacak. önce bıldırcını bulmalı. bu sene bıldırcın erken kapanması iyi oldu. amma setteler yüzünden B. Menderes yürekleri ağza getirecek şekilde taştı her tarafı sular kapladı. eskiden de bu şiddette taşkın olur ama yürekler ağza gelmezdi. üstelik bu durum bolca paralarımız harcanarak yapıldı.adeta deniz sahibi olduk. hani rivayet olur ki; deniz getirecem palavraları gerçek oldu.  :) :) :) :) iki aya yakın bu su arazide kalınca bıldırcına ne oldu bilen yok, amma o başının çaresine bakmıştır. umarım bolca olur yerli bıldırcınımız.
    incir kuşu, sarı asma'ya gelince.........   müthiş yağ deposu bir kuş. yasaktan önce fiii tarihinde tarif üzerine ikisinin geldiğini saatiyle söylediler. gittim, hakikaten biri geliyordu. attım o düşerken ikinci göründü; hayda o da nasibini aldı. sanırım benim son sarıasmalarım onlar oldu.

ustam yazını görünce çok sevindim,..

doğa dengesini biz ellemez isek kesinlikle kuruyor bıldırcınlar bakmıştır hal çaresine sezona göreceğiz, yerli ve rus çarlarını kontesleri,.. :)

geçen sene oğuz hoca haklı bir yazı ile seslenmişti site üyelerine,

fakat bakıyorum hala katılım yerlerde sürünüyor,..

hergün bir kaç kez bakıyorum siteye üç beş kişi girip cıkıyor ama klavyeye dokunan yok ne hikmetse,..

mak kararları gibi olduk , allah sonumuzu hayreylesin bir kaç madde ekletemezmiyiz ali ustam siteye en azından haftada bir girip aklına gelen av macerası yazsın nebileyim avda lastik patladı bijon var kiriko yoktu desin vs. anı anlatsın fişek sıkılasın kullandığı silah yaglarını yazsın ne bileyim ustam katılımda bulunmamak bir koca uzay boşluğu kafaları değişti bu insanların sanal alem face yedi bitirdi onları,.. bende bir o kadar face siz yaşıyorum o yüzden mutluyum daha bitmedim,... ;D ;D

mersinden selam eder sağlıklı ve sıhhatli günler dilerim.
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2015, 04:52:58 »
cevabi yazına çok teşekkür ederim. insanları zorlayamıyorsun. kendiliklerinden yazmalılar. aramızda ne ustalar var da; sencazım onları daha tanımadın; hala köşelerinde otururlar. belki de yazmaktan usandılar. onlar da belki haklılar, ama yazmayınca, konuşmayınca avcı olunamaz gibi geliyor bana. hayırlısı olsun.
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

• Dost Avcı
« Yanıtla #5 : 19 Mayıs 2015, 17:43:06 »
cevabi yazına çok teşekkür ederim. insanları zorlayamıyorsun. kendiliklerinden yazmalılar. aramızda ne ustalar var da; sencazım onları daha tanımadın; hala köşelerinde otururlar. belki de yazmaktan usandılar. onlar da belki haklılar, ama yazmayınca, konuşmayınca avcı olunamaz gibi geliyor bana. hayırlısı olsun.

^-^ ^-^ ^-^,

doğru söylersin ustam gönül rızasıyla içten gelince yazmak daha bir tatlı mutlak ama yazmamak köşeye çekilmek avcıya göre yakışmıyor belki haddimi aşıyorum ama öyle ustam söylemezsem dilim şişer,.. ;D

sevgi ve saygılarımla.

Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı Mehmet GENÇ

• Dost Avcı
  • Bak bir bildiğim var. öl! demezse Tanrı, yaşar kul
    • Facebook
« Yanıtla #6 : 30 Mayıs 2015, 18:39:16 »
ekmeği bandım vala hayalimde abi. teşekkürler
Mehmet GENÇ
1984 Kadıköy İSTANBUL    
Avcılık, bana babamdan kalan miras değil.. Oğluma olan borcumdur ...

• Dost Avcı
« Yanıtla #7 : 01 Haziran 2015, 21:32:29 »
ekmeği bandım vala hayalimde abi. teşekkürler

affiyet şeker bal olsun sevgili arkadaşım,

sana şifa-i pezir, düşmanlarına dert olsun.

mersinden selam sevgi ve saygılarımla.
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

• Dost Avcı
« Yanıtla #8 : 03 Haziran 2015, 14:47:15 »
teşekkürler ali abi...
Kenan PAZARLI
B Rh + 1967 B.Çekmece İSTANBUL

• Dost Avcı
« Yanıtla #9 : 03 Haziran 2015, 19:44:51 »
teşekkürler ali abi...

imkan olsada sitedeki arkadaşlara tadtırsam, çatalı bırakıp yersin vallahide billahide parmağın yana yana ,..

inşallah oda olur,..

mersinden selam saygılarımla.
Murat Ali AKDAĞCIK
1970 MERSİN