Gönderen Konu: 20 İLE AVCILIK  (Okunma sayısı 22648 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı H.Ata HALICIOĞLU

• Bölüm Editörü
  • *
Ynt: 20 İLE AVCILIK
« Yanıtla #15 : 08 Temmuz 2012, 20:22:31 »
Tüm 20 severleri Facebook Grubumuza Bekleriz 
http://www.facebook.com/groups/104273329630964/
Ata Hulusi HALICIOĞLU
1978 İZMİR

Çevrimdışı Oğuz BABAğOğLU

• Dost Avcı
« Yanıtla #16 : 05 Eylül 2012, 16:19:02 »
16 sene 20'lik kullanan biri olarak 20 'liğin pek çok avantajını yaşadım. Bir kere 20 'lik tüfek adamı çok iyi bir atıcı yapıyor. 12 tüfekte ufak tefek nişanlama hataları telafi olabilirken 20'lik tüfek çok fazla hata affetmiyor. Ata'nın da dediği gibi ava şans tanıyor. Bu yüzden özellikle Avrupada 20'lik tüfekler yükselen bir değer haline geldi.

Ancak handikapları da yok değil. Amerikalı bir dünya şampiyonunun Yaban Tv deki programını izlerken dikkatimi çekti. Adamın yaptığı testlerde 12 tüfeğin hedefteki saçma sayısını hiçbir 20'lik tüfek tutturamamıştı. Adamın söylediği de çok ilginçti. "20'lik tüfek demek ava şans tanımak demektir."

Ördek avlarında, bıldırcın avlarında aldığım müthiş sonuçlar malesef yüksek rakımlı yerlerde hayal kırıklığına dönüştü. Saçmalanıp çok ilerde düşen keklikler, takla atan ve kalkıp giden tavşanlar beni çok çok üzdü. Ancak el yapımı sıkılarla randıman sağlayabildim. Özellikle karda 1.50 barut 30 gr. saçmayla netice alabildim. Ancak el yapımı sıkı belli bir yaştan sonra zor gelmeye başlıyor insana. Tembelleşiyor muyuz, yaşlanıyor muyuz? Bilemiyorum...

Bu yüzden hafifliğiyle her zaman tercihim olan 20'liği bırakmak zorunda kaldım.
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2012, 14:12:55 Gönderen: Oðuz BABAÇOÐLU »
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Avcğlğk: Kğrk gğn taban, bir gğn y

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #17 : 05 Eylül 2012, 16:52:28 »
Her kalibreden tüfeğim oldu da tesadüf bir 20 lik tüfeğim olmadı .kullanmadımmı emanet kullandım onun için kaç barut ne kadar saçma denemedim açıkça .ama normal avda değilde domuzda sanırım çok mükemmel bir calibre tek kurşunu domuz için yeterli ,ağırlık bakımından ele oturması bence çok güzel yanlız 20 alırken 16 lık kasaya oturtulmuşunu almayacaksın orjinal 20 kasası olanı almak lazım .
16 KASA 20 NAMLU KABA DURUYOR .
Su an, sanırım gördün biliyorsun Oğuz 36 lık ta kullanıyorum, domuzda 36 ya çok güvenemiyorum domuza gittiğimiz yerlerde karşımıza ayı da çıkıyor pek sataşmaz ama olduda sataştı ayı  36 biraz hafif kalır gibi geliyor bana.
Ama arkadaşlar geliyor ,çulluğa götür bizi diyor 36 lık ile gidiyorum .attııpta vuramayayım diye ama en son avda çok uzak mesafeden gene bir tane vurdum.kuşu dönüşte bulduk .
36-32-28-16-12 Tüfeklerim oldu 20 düşünüyorum ama artık kuş avına tavşana gitmiyorum tek domuza gidiyorum elimdeki tüfek domuz için çok iyi dolularınıda çok iyi ayarladık oldu mauzer gibi ,tüfek açığa çıksında istemiyorum .
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2012, 16:58:20 Gönderen: A.Rauf KÝBAR »
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Oğuz BABAğOğLU

• Dost Avcı
« Yanıtla #18 : 07 Eylül 2012, 14:21:46 »
Ben şunu söyleyeyim. Rauf Abi 20'lik tüfek bana göre bir kuş tüfeğidir.  Domuza gidilecekse şavrotini asla önermem canlı kalma olasılığı çok yüksek. domuza kesinlikle tek kurşun öneririm. Teyzeoğlum domuza yakın mesafeden atmasına rağmen şavrotinin domuzu öldürmediğini söyledi.Domuzun saldırısı sonucu Allahtan domuzla arasına köpeğin girdiğini ve kendisini koruduğunu belirtti. Derken bir abimizin yetişip 12 tüfek tek kurşunla tek sıkıda işi bitirdiğini söylemişti.

Sözün kısası bana göre domuz tüfeği 12 olmalı. Büyük trofeye hayvanın canlı gitmemesi adına hakkını vermeli diye düşünüyorum. 
Oğuz BABAğOğLU
A Rh + 1971 DENğZLğ

Avcğlğk: Kğrk gğn taban, bir gğn y