Gönderen Konu: Av Kulesinden Gece Bek Avlarım (2011-2012)  (Okunma sayısı 8471 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
Ynt: Av Kulesinden Gece Bek Avlarım (2011-2012)
« Yanıtla #30 : 11 Şubat 2012, 04:00:02 »
Mücahit bey anlatmak istediğim konu köpekli avcılık, kovma, adrenelin, koşma, mücadele avcılığı benim demek istediğim, bek yerlerinde geceler boyunca bekleyerek, hayvanın bir an duraksadığında istediğiniz yere sokulan kurşun avcılığı değil...

Yooo bizde uyumuyoruz yada çitlerden atlamıyoruz, belkide bizim meralarda mücadele verdiğimiz saatlerde, ellerimizin ve yüzümüzün karaçalılar tarafından çizildiğinde siz yatağınızda mışıl mışıl uyuyorsunuz...
Ben köpeksiz ava ömrüm boyunca toplasanız belki 10 defa gitmemişimdir,bu bağlamda bana avı yaptıran köpektir...
Sözlerimi yanlış anlamayın ben köpeksiz domuz avının yani bek avının çok kolay ve çok basit olduğu kanaatindeyim, ben zoru severim... sizde'' önemli olan zoru başarmaktır'' demişsiniz evet bekte başarmışsınızda :)
sizde sağlıcakla kalın...

Bu fikre katılıyorum ama bir mesele var ortada daha öncede yazdım her yörenin her bölgenin hatta her köyün dahi farklı farklı av lanma hususunda farklılıkları var. Serdar kardeşim sizin tavşan avızda bana uymadı  ben 10-15 kopoyun bir ize salınması da ,bu tür domuz avcılığıda bana sana ters geldiği gibi banada ters geldi ama demiştim ya o ama bu. Bazı  çevrenin doğru bildiği bazı çevrelerde yanış karşılanıyor ben çocukluğumda Trabzona gittim oradada kuleler yapılmış gece kırıkkale mavzer ile mısır tarlasında domuz vuruyorduk .tabi ben tüfek atacak yaşta değildim ses yapan tenekelerin iplerini çektim  :)

Þimdi benim evin hemen duvarının arkasına düşen elmelerı dutları yemeye domuzlar gelir 20 mt yok bile çık teras vur .bunu düşünmen bile, hatta dutları süpürür bir araya tolarım bir an evvel yesinler gitsinler diye yoksa köpekler uyutmuyor bizi .Erdekte bir evim var oraya gittiğimde 36 cal. alırım yanıma yazın arkadaşlar la otururuz onlar gece eve gitiklerinde bahçede domuzlar ile karşılaşırlar genelde .Rauf gel vur şunları der hanımı ama kesinlikle korkutmak için bile tüfek atmadım .

Yolda domuzlar akşam kesin önüne çıkar çok çok büyük domuzlar arabayı durdurur geçmesini beklerim Erdekliler yöreyi bilenler Turanlar yolunu bilirler bir taraf uçurum bir taraf dağ domuz istesede kaçamaz yoldan yürümek zorunda .
Yani bize o durumda domuzu vurmak ters gelir. illa kopoylar kovacak o sesi dinleyeceksin ha çıktı çıkacak o heyecanı yaşayacaksın hatta kalabalıklarsa dişiyi vurmayacaksın VS.

ama arkadaşların yöresinde Trabzon mantığı var her halde, ne kadar temizlersen kardır onun için vur vurabildiğin kadar, zira yörede sanırım hem çok domuzvar hali ile çok zarar veriyorlar ki bu taktiği kullanıyorlar .
bize göre yanlış olan o yöreye göre doğru .oluyor .

Tavşana sen 15 kopoy salarsın ama ben salmam da , biz  zamanıda bıldırcını ağ ile yakalardık tuzlar tuzlar tenekelere basardık kışlık et olsun diye ve bunu biz değil kadınlar yapardı yani bıldırcın işi erkek işi değil kadın işi idi ,şimdi bizim avcılara bıldırcın avı kadın işi desem beni defe koyarlar  ;D ;D
AÐ MAÐ DUYSALAR KIYAMETLER KOPAR AVCI BILDIRCINA KÖPEK ÝLE ELÝNDE TÜFEK ÝLE VÝNCESTER FÝÞEK ÝLE ÞEHÝRLER ARASI YOLA GÝDÝYOR VE HARBÝ HARBÝ AVLANIYOR BILDIRCIN AVI ÞÝMDÝ BU .BÝRÝLERÝDE TEYP KURUYOR .ODA AYRI MESELE .

Bu konuda inan kitap yazacak done var elimde aslınada bir başlık açıp bu farklılıkları yazmak lazım ama sayfada arkadaşların parmağında dolama var galiba .Artık av için yöre yöre dolaşıyoruz bunları yani bu farklılıkları bilmekt yarar var .

Geçen bir büyük  domuz vurmuştuk çekim attım siteye bir arkadaş domuzun üzerine çıktı. köyde hala o arkadaşı davet eden arkadaş eleştiriliyor ama sayfadan kimse demediki Rauf abi yanlış yapmışsınız .ya hatır ya gönül kırmama ama birileri şu ortamda doğruları söylemesi lazım . lazımki ne doğru ne yanlış bilinmesi lazım arkadan gelenler iyi eğitilmesi lazım darılmaca gücenmecede olmması lazım eleştiriye açık olmak lazım .
çok yazdım kimse okumayacak  ;D ama okunması lazım  ;D ;D ;D ;D

Yani bu yöre yöre farklı. Öncede MAK kararı diye de birşey yoktu MAK köyün sözü geçen avcıları idi ve yörenin yada o avcını koyduğu kurallar uygulanırdı o da işin icabına göre MAK kararlaı alırdı .ve o zamanın töresi mak kararlaı haricinde hala daha geçerli yada bir adap olmuş ki yöre değişiklikleri hala etken .

Þimdi ağ ile bıldırcın tenekelere bas adamı linç ederler valla o o zaman bize normal delirken şimdi domuza kemet yapmak bana ters geliyor yada yemleyip domuz dahi vurmak yanlış geliyor ama erdekte adam gebe olanı vuracaksın ki kökü kurusun diyor .oysa biz gebe diye avı MAK kararlarından önce bırakıyoruz .
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Ali ALTINKAYA

• Dost Avcı
« Yanıtla #31 : 11 Şubat 2012, 04:41:25 »
         ''Yani bu yöre yöre farklı. Öncede MAK kararı diye de birşey yoktu MAK köyün sözü geçen avcıları idi ve yörenin yada o avcını koyduğu kurallar uygulanırdı o da işin icabına göre MAK kararlaı alırdı .ve o zamanın töresi mak kararlaı haricinde hala daha geçerli yada bir adap olmuş ki yöre değişiklikleri hala etken '' valla bu cümlelere aynen katılıyorum. tek farklaki; hala etkenliği tartışılır.  zira artık söz de dinlemez oldular, bir kıskançlık oluşmuş dev gibi. avlakları bitiriyor. tam bir kaos ortamı. en iyisi mi eskiye dönelim derim. para işleri bizi bozuyor. belge işleri bizi bozuyor.  ;) ;) ;) hayırlısı olsun.
Ali ALTINKAYA
AB Rh - 1952 Yenipazar AYDIN              www.yenipazarav.org

Çevrimdışı Serdar BAKAL

• Dost Avcı
  • VARLIĞIM, YܓCE TܓRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN..
« Yanıtla #32 : 11 Şubat 2012, 05:05:13 »
ha o, ha bu değil bence Rauf bey, benim tavşan avım köpekli ve mücadeleli, bu tarz bek avlarıyla ben aynı kefeye koyamam... O sizin kanaatiniz...
Haaa 4 yol ağzına çalıdan çırpıdan bir bek yeri yapıp sabaha karşı tavşan bekinde vurulma olsaydı, o zaman boynum kıldan ince olabilirdi...Farklı avlanma tarzları aynı olarak kıyaslanamaz...
Serdar BAKAL  542 562 36 73
1982 Bandırma BALIKESİR

CADIGİ

Çevrimdışı A.Rauf KİBAR

• Dost Avcı
« Yanıtla #33 : 11 Şubat 2012, 06:02:31 »
         ''Yani bu yöre yöre farklı. Öncede MAK kararı diye de birşey yoktu MAK köyün sözü geçen avcıları idi ve yörenin yada o avcını koyduğu kurallar uygulanırdı o da işin icabına göre MAK kararlaı alırdı .ve o zamanın töresi mak kararlaı haricinde hala daha geçerli yada bir adap olmuş ki yöre değişiklikleri hala etken '' valla bu cümlelere aynen katılıyorum. tek farklaki; hala etkenliği tartışılır.  zira artık söz de dinlemez oldular, bir kıskançlık oluşmuş dev gibi. avlakları bitiriyor. tam bir kaos ortamı. en iyisi mi eskiye dönelim derim. para işleri bizi bozuyor. belge işleri bizi bozuyor.  ;) ;) ;) hayırlısı olsun.

Başkanım siz daha iyi bilirsiniz zira işin içindesiniz .ÞÝmdi MAK kararlarına uydunmu iş tamam ama MAK kararlaı yeterlimi yada gerçekten bilimselmi yöreya tam uyuyormu olması iyi tabiki birazdaha üzerinde çalışılması gerekli .
Tabi sayfayı açarsın para çevirirsin ceza varsa para yoksa para oluncada saygı duyulmuyor hali ile .

Ama  genede olsun zamanla düzelir Ama avcılığın etiği bu değildir .Kim ceza vere vere iyi bir evlat yetiştirmişki.
Buda böyle.
Bana tüfek alınmıyordu azdaha, boş kaplumba kabuğuna tüfek attım diye .Efendim saçma deliğini gören biri, avcılar kaplumbaya ateş etmişte öldürmüş derler diye.köyde avcılarda belli avcılara laf gelir diye .

Biz bunları gördük yaşadık MAK boş kabuğa atış yapmayın diye karar alacak değil her halde .
Bıldırcına gideceğiz dedik saçma var 9 numar akşam dolduralım, Bulgar göçmeni arkadaşlar ile silivri tarafına gideceğiz havada yağmurlu arkadaşlar güldü saçmamı dolduracaksınız diye sordu .
MEÐER ADAMLAR BULGUR MERCÝMEK DOLDURUYORLARMIÞ YAÐMURLU HAVALARDA BILDIRCIN YAKIN KALKIYOR DÝYE tabi şimdi sizin güldüğünüz gibi bizde o zaman güldük.gayete güzel av yaptık ama yukarıdan geçen üveyke tüfek atamadık .bıldırcınlardanda saçma ayıklamadık .

işte yöre farkı işte avlanma usulü ve adabı da öğrendik ama  üveyk ler gitti dediğimizde biz bıldırcına gelmedikmi dediler üveyke neden atalım haftaya gelin üveyke çıkalım dedi.  TABÝ BU ÞÝMDÝ 100 AVCIDAN 95 E TERS .GELÝR .neden dediğimde, tavşan çıksa dediler mercimekmi atalım ya hayvan yaralanırsa .DOÐRU HEMDE ÇOK DOÐRU Geçen hafta yeğen 9 numara ile kaz düşürdü ama kaç kişi aradık bulamadık .

MAK bunlarıda yazamaz her halde .yazsada başındada duramaz bunların bir adap terbiye ile oluşması lazım ceza ile imtahan ile öylesine kurs ile vergi ile avcılık olmuyor yoksa tabi sizin dediğiniz kaçınılmaz son oluyor .

EVET ESKÝYE DÖNMEK ÝÞE ÇANTACILIK ÝLE BAÞLAMAKTA YARAR VAR, AMA ÇANTACIYI YETÝÞTÝRECEK USTALAR IDA, BAKANLIK GÖNÜLLÜ USTALARDAN YETÝÞTÝRMELÝ, ONLARDA ÇANTACILIK ÝLE DÝÐERLERÝNÝ .

Standart bir eğitim ile ortak bir kültür ile. Zamanınada sere serpe yetiştik yanlışta biliyor olabiliriz  doğruda  .
Ahmet Rauf KİBAR
1951 İSTANBUL

Çevrimdışı Ahmet BܓYܓKKOL

• Dost Avcı
  • Yüregi temiz delikanlı avcılara RASGELE
« Yanıtla #34 : 24 Şubat 2012, 03:33:42 »
Mücahit kardeşim bir daha ki sezonda kısmetse bir domuz avı yaparız bu sene kısmet olmadı kısmette varsa seneye.bir kaç azılıda bize ayır..Söz bu sefer az domuz vuracaz.Ýlk geldigimiz sene biliyorusun üç domuz vurduk iki köpek kestirdik.Geçen sene onun ödeşmesini yaptık.Bir daha ki sezon az vuracaz sözzzz ;D ;D ;D ;D ;D.Sana bir daha ki sezon için Rasgele.. O0 O0 O0 O0 O0 ^-^
Ahmet BܓYܓKKOL
A Rh + 1983 TRABZON

Çevrimdışı Tuncay ERTEMİZ

• Dost Avcı
« Yanıtla #35 : 25 Şubat 2012, 06:37:54 »
Vay Vay Vaay kardeşime Rastgele rastgele :) Kendine güzel ortam da yapmışsın :) Yakışır  :)
Tuncay ERTEMİZ=MOTİ
A Rh + 1954 Çorlu/T.DAĞ
Hayalinizde yaşattığınız avı rüyanızda görürseniz 2 seçeneğiniz var Ya uyumaya devam etmek  yada uyanıp Ava gitmek MO

Çevrimdışı Vahdet TOKAY

• Dost Avcı
    • Google'a sor o beni tanıyor:):):)
« Yanıtla #36 : 26 Şubat 2012, 04:42:12 »
 :D :D :D

bazı şeyleri iyi bellettiydiler bana küçükken;

çıplak g..le şaka olmayacağını,suda şaka yapılmayacağını,ve eli silahlıya dalaşılmayacaığını :):):)

yazım aynen şu;

^^avmı av;bek mi bek;domuz vurmak mı onada evet;

ya terlemek ve adrenalin ve o av ile bütünleşip soğuk soğuk terlerken nefesini tutup çıtırtının nerden ve kimden geldiğini anlamaka dına soluksuz kalırcasına o anı yaşamak???

bana ters ve zevksiz gelsede,ürün beki ve alan avcılığı adına skorlar süper.

rastgele...^^

kalkmışlar beni mücahite düşman veya kerih belletiyorlar!!!

adı bile kişiliği ile belkide müsemmağ olan birisine neden dalaşayım ki durduk yerde!!!

sadece bana ters demişim;
nesi???

gece avı bizde yaparız ürün beki olarak ayçiçeği ve mısır tarlalarında;
domuz avı da yaparız ormanda kopoylarla yol beki alan beki ve sürek avı gibi,ama bana ters olan yanını siz sanırım kaçırdınız benim yazımı okurken;
yeme alıştırarak ve yemleme ile belli yerde üstelik kulede av bana ters dedim;
kastım illa domuz vurmak için bek avı değildir avına çıktığımızda;bekte de olsa avda da olsa gereksiz yere vurmak bana ters,durduk yerde can almak ile hiç işim olmaz.
sizin avınızdan anladığım sadece bu kule biçimiyle alakalı olan kısmı bana ters,domuz avına karşı değilim oysa,kule avınızda sanırım yada ben öyle anladım yemleme ve o alana çekecek gibi yem ile pusu olayı var.hepsi bu...

sağlıcakla...
Vahdet TOKAY
B Rh + 1962  EDİRNE     0 533 779 20 08
https://skydrive.live.com/?sc=photos

UYMAZSA

Çevrimdışı Canan GÖRܓR

• Dost Avcı
« Yanıtla #37 : 27 Mart 2013, 06:40:32 »
Her şey  ON numara olmuş  bizede tebrik  etmek  düşer
Canan GÖRܓR
B Rh + 1967 BELÇİKA

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• Dost Avcı
« Yanıtla #38 : 27 Mart 2013, 16:04:29 »
Son zamanlarda bu kadar azılıyı bir arada görmemiştim..
Tebrik ederim..
Ş.Burak SEZER
1988 SAMSUN
KTܓ Makine Mühendisliği

[img]http://s12.postimage.org/b84cwyli5/522481_390335117673606_101025695_n_1.jpg[/