Gönderen Konu: KURBAN BAYRAMINDA AV OLURMU  (Okunma sayısı 19123 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hikmet AY

• Dost Avcı
  • HERKES BAKTIĞINI GÖRܓR ? DܓRܓST OL YETERR.
Ynt: KURBAN BAYRAMINDA AV OLURMU
« Yanıtla #15 : 03 Aralık 2009, 23:36:30 »
Arkadaşlar bence bu iş Ýtikat ve Ýnanç meselesidir ? Böyle günlerde yaşananlar olucağı varmış oldu meselesi değil bence .

Bayramla alakalı değil ama yakın tanıdığım orman köyünde yaşıyan bir arkadaşımın yaşadığı gerçek olaydır ?
Peygamber Efendimiz zamanında bir yerden bir yere giderken yolda ayak tırnağından yaralanmış bir karaca denk gelir o anda yanında sadece zeytin yağı ve pamuktan başka bişi yoktur ve zeytin yağını pamuğun üzerine döküp Karacanın ayak tırnağı arasına sürer ve karaca iyileşip yürümiye başlar .Bu olaydan sonra Karaca vuran kişiler bilir şuan karacanın arka ayağı tırnak arasındaki tüyleri pamuk gibi ve yağlı dır ? ve Karaca ne şekilde vurulursa vurulsun yere düşerken kendini kıbleye doğru atarmış ?bu olaylardan dolayı Bildiğimiz üzre karaca vurmak dinimizce günah sayılır ? Benim tanıdığım Köylü arkadaş bir keresinde Dağda karaca vurduğunda Köye geldiğinde Ormandan Traktörle kesilmiş odun taşıyan Oğlunun traktörü devirdiği oğlunun ölümden zor kurtulduğu ? ikinci karaca vuruşunda ise köye geldiğinde hamile olan ineği doğum yaparken öldüğünü anlatmıştır . Tabi bu olaylara bazı arkadaşlar olucağı varmış olmuş diye bilirler bu onların görüşüdür .

Yalnız bence Her kıssadan bir Hisse çıkartmak lazım .Bende  Kurban Bayramıda Kurban kesiminin sonuna kadar yani 3 günü ikindi vaktine kadar ava çıklımaması ndan yanayım  . çünki Kurban Bayramı Kanlı Kazalı Bayram ? Tabii bunlar Ýtikat Meselesi ? Kişiye Göre Değişir .Her kes kendinden sorumludur .Herkesin aklı fikri var kararını kendi verir . ;)
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2009, 23:58:40 Gönderen: Hikmet AY »
Hikmet AY
B Rh + 1960 Tuzla İSTANBUL   0 532 436 59 44

Tuzla Aydınlı Mh Avc. Derneği  Başkanı

Çevrimdışı Kurtuluş KARATAY

• Dost Avcı
« Yanıtla #16 : 03 Aralık 2009, 23:51:25 »
kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın bizim dinimiz AKIL VE MANTIK dinidir, kuralları bellidir, her kural (sonradan uydurulanlar değil) ruhen ve fiziken insanın faydasınadır, AKLI VE DE MANTIÐI olan her insan bu kuralı asıl kaynağından okur ve gereğini yapıp yapmamaya karar verir, kararından dolayı ancak kendisi sorumludur, olumlu-olumsuz hesap verecek olan yine odur, kurallar burada anlatılmış, gerisi aklıyla karar verecek olan biz ademoğullarına kalmış.
Kurtuluş KARATAY
0 Rh + 1969 İZMİR

Çevrimdışı Şakir ERGİN

• Dost Avcı
  • Bugünü Yarın Yaşayamazsın......
« Yanıtla #17 : 04 Aralık 2009, 00:12:00 »
yüce rabbim insanlara akıl denilen en güzel şeyi verdi.ve inasalara doğrunun yanlışın ne olduğunu gösterdi.bayramda insanların avlanıp avlanmıyacağını bilmem ama kazalar ve belalar  bu dünyada olacaktır şüphesiz çünkü o kadar insan varki birilerinin başından bir takım olaylar kazalar ve güzellikler geçecektir.......çünkü insan oğlu yaşadıkca başına hep birşeyler gelecektir........örneğin bayram tatiline gidenler hep uyarılırır yavaş gidin dikkatli olun diye ama blanço ne bilen varmı 100 kişiye yakın insanımızı kaybettik.yani kısacası insan yaşadıkça başından herşey geçecektir.herşeyide kötüye yormamak lazım herkez aklını kullansın yeter.saygılar
Konu ihramlılarmı buhranlılarmı onu çözemedim .
Ramazanda oruçluykende ava gitmek iyi değil der çoğumuz .
Ama benim gördüğüm hakikatten ihramlılar ava gitmiyor .
Kıvırma payı olan her buhranlı ava gidiyor çünki yasalar gidebilirsin diyor .
Keşke şu yasalara gösterdiğimiz saygıyı sabah namazınada gösterebilsek .
Bu güzel konulara açıklık getiren emek veren arkadaşlara teşekkürler .
Şakir ERGİN
1960 BALIKESİR

Çevrimdışı Ramazan ŞAHBAZ

• Dost Avcı
  • Araştırmacı Gazeteci...:)
« Yanıtla #18 : 06 Aralık 2009, 04:51:44 »
Sıla-i Rahim denen şeyi biliyor musunuz Arkadaşlar? Ben müslümanım diyen araştırsın mümkünse.

Av günleri bitti de taaa bayrama mı sıkıştı av işi ?
Ben bayramlarda tatile gidenlere şahsen kızıyorum şahsen.
Hiç mi eş dost yok akraba yok, ana baba yolumuzu bekler, ölmüşlerimiz fatiha bekler kabir ziyareti de gerekir.

Dini bayramlarda ava gitmekten çok ama çok daha önemli yapmamız gereken şeyler var.
Anamızın Babamızın Ninemizin Dedemizin elleri öpülecek akraba eş dost ziyaret edilecek.
Av sonrada olur ama Bayram Günleri 3-4 gün sürer ve önemli günlerdir.
Hadi diyelim Ramazan Bayramının 2.ci gününe kadar Bayramlaşmayı bitirdik 3.cü günü belkiiii gidilir.
Ama Kurban Bayramında bu kadar et boluğunda ava gidilmez , ayrıca Kurban Bayramı kanlı bayram derler dikkat etmek lazım detaya girmek istemiyorum.
Perşembeyi Cumaya bağlayan gece veya sabaha karşı , Cuma günü(Cuma Namazına gidiyorum çünkü) , arife günleri , Kandil Geceleri ve dini bayramlarda ava gitmiyorum kim ne derse desin Kişi müslümanım diyorsa ve bu zamanlarda ava gidiyorsa o kişilere diyecek bir şey bulamıyorum.

Kanunen bir yasak yok ama aması var  ;)

Hepten yozlaştık manevi değerlerimiz unutuluyor, gelenek göreneklerimiz vardı bizim , ananevi güzelliklerimiz vardı ; şimdi ise gitgide yozlaşıyoruz Kimliğimizi kaybediyoruz.

Kendimize Gelelim Beyler  O0 

Ramazan ŞAHBAZ
A Rh + 1988 KONYA

Çevrimdışı Süleyman IŞIK

• Dost Avcı
« Yanıtla #19 : 02 Kasım 2011, 15:49:23 »
Bizim köyde eskiden kurban bayramının üçüncü günü domuz avına giderlermiş babamlar allaha şükür hiç bişey olmamış ben de allah nasip ederse üçüncü gün eğer bayramlaşmayı bitirirsem misafir falan gelmezse öğleden sonra 5 6 arkadaş gitmeyi düşünüyoruz bence biraz niyette önemli adam domuz avına gidiyor tavşana tüfek atıyor sırf bu yüzden domuz avını güvendiğim kişilere gizli olarak haberleşiyorum allah herkezi hatasız kazasız avlar nasip etsin.
Süleyman IŞIK
1988 Akhisar MANİSA

Çevrimdışı Ali KAYNAKÇI

• Dost Avcı
  • İNSANOĞLU DOĞADAN UZAKLAŞTIKÇA KALBİ KATILAŞIRMIŞ.
« Yanıtla #20 : 02 Kasım 2011, 18:37:07 »
.."Kuranda ihramlı iken av yapmayın diyor." bu ayrı bir durum diye düşünebilirsiniz.Biz hacca gitmedik ihramda giymedik diye düşünebilirsiniz...Kurban bayramı boyunca  yeterince hayvan kanı akıtılıyor,Bana vicdanım kurban bayramı süresince av yapma diyor... Geçen kurban bayramında yazdığım yazıyı yeniden kopyaladım kurban bayramında avla ilgili bir çok arkadaşımız gidilmemesi yönünde hem fikirdi ,bir avcı kardeşimize gitmemesinin daha uygun olacağını anlatmaya çalıştım .Bu gün o kardeşim bana geldi beyanını aynen yazıyorum “kurban bayramının son günü ava gittim keşke gitmez olsaydım kuş bulmak için baya bir yer dolaştım 1 tane kuş buldum tetiğe bastım patlamadı diğerine dokundum  yine patlamadı ve kuş gitti  fişekleri çıkardım bir daha taktım bastım ikiside patladı ,ardından yola çıktık gelirken arabada bir gürüldü zorla durduk bu sefer de ön aks parçalanmış kaldık yolda Allahtan erken fark edip kaza yapmadan durduk bir daha kesinlikle gitmem abi sen beni uyarmıştın dinlemedim .Ucuz kurtuldum”  dedi bende bu olayı sizlerle paylaşmak istedim..Önümüzdeki bayramlarda unutulmaması dileğiyle hepinize rastgele…
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2011, 18:39:25 Gönderen: Ali KAYNAKÇI »
Ali KAYNAKÇI
1966 İSTANBUL

Çevrimdışı Ekrem GܓNGÖRMEZ

• Dost Avcı
« Yanıtla #21 : 06 Kasım 2011, 13:58:07 »
.."Kuranda ihramlı iken av yapmayın diyor." bu ayrı bir durum diye düşünebilirsiniz.Biz hacca gitmedik ihramda giymedik diye düşünebilirsiniz...Kurban bayramı boyunca  yeterince hayvan kanı akıtılıyor,Bana vicdanım kurban bayramı süresince av yapma diyor... Geçen kurban bayramında yazdığım yazıyı yeniden kopyaladım kurban bayramında avla ilgili bir çok arkadaşımız gidilmemesi yönünde hem fikirdi ,bir avcı kardeşimize gitmemesinin daha uygun olacağını anlatmaya çalıştım .Bu gün o kardeşim bana geldi beyanını aynen yazıyorum “kurban bayramının son günü ava gittim keşke gitmez olsaydım kuş bulmak için baya bir yer dolaştım 1 tane kuş buldum tetiğe bastım patlamadı diğerine dokundum  yine patlamadı ve kuş gitti  fişekleri çıkardım bir daha taktım bastım ikiside patladı ,ardından yola çıktık gelirken arabada bir gürüldü zorla durduk bu sefer de ön aks parçalanmış kaldık yolda Allahtan erken fark edip kaza yapmadan durduk bir daha kesinlikle gitmem abi sen beni uyarmıştın dinlemedim .Ucuz kurtuldum”  dedi bende bu olayı sizlerle paylaşmak istedim..Önümüzdeki bayramlarda unutulmaması dileğiyle hepinize rastgele…

Uyarı için teşekkürler abi birde ava gidipte hiç bişey olmayanda var  tamamen inanç meselesi bayramın ilk 2 günü gitmek olmazda 3 4 kanımca gidlir tabiki ihramlı değilsen..Av dinimizde serbesttir sadece hac sırasında ihram da olan kişilere yasak diye biliyorum.. Herekese hayırlı bayramlar..
Ekrem GܓNGÖRMEZ
1978 Kartal İSTANBUL